جستجو در مطالب و اشخاص
محسن رضایی میر قائد در تاریخ 10 شهریور ماه سال 1333 در روستای بنه وار از توابع شهرستان لالی در استان خوزستان به دنیا آمد. دوران کودکی و نوجوانی را در شهر نفتخیز مسجدسلیمان گذراند. وی پس از به پایان رساندن تحصیلات ابتدایی و بخشی از تحصیلات متوسطه در دبیرستان سینای مسجدسلیمان، با رتبه نهم در آزمون ورودی هنرستان صنعتی شرکت ملی نفت ایران در اهواز پذیرفته شد و در سال 1348 به این شهر هجرت نمود و در محله خزعیله یا سچّه ساکن شد. مبارزه سیاسی فرهنگی با رژیم شاه را از ترم دوم هنرستان صنعتی آغاز نمود و به زودی در حالی که خود را برای شرکت در کنکور دانشگاه ها آماده می کرد، در رابطه با این فعالیت های سیاسی توسط ساواک اهواز بازداشت شد و مورد شکنجه و بازجویی قرار گرفت. در سال 1352 و در 17 سالگی، پس از تحمل پنج ماه زندان انفرادی و یک ماه حبس در بند عمومی زندان آخراسفالت اهواز، دور جدیدی از فعالیت های سیاسی خود را آغاز نمود؛ و توانست همزمان با تکمیل تحصیلات خود در هنرستان صنعتی شرکت ملی نفت ایران، اقدام به گسترش تشکیلات اولیه نماید.این حرکت روبه رشد پس از برقراری ارتباط با مبارزان شهرهای خرمشهر، دزفول و تهران، منجر به تشکیل یک گروه منسجم با مشی پارتیزانی و چریکی گردید که به زودی و با الهام از آیات 172 و 173 سوره مبارکۀ صافّات (انّهم هم المنصورون و انّ جندنا لهم الغالبون)، جمعیت منصورون نامیده شد. 

همسر محسن رضایی معصومه خدنگ است که پیش از انقلاب به همراه محسن رضایی جزو اعضای جمعیت انقلابی منصورون بوده است. معصومه خدنگ توسط همسر جلالی خمینی پیش از انقلاب به محسن رضایی معرفی شده است. محسن رضایی در تعریف نحوه ازدواج خود می‌گوید «به آقای جلالی خمینی گفتم که می‌خواهم ازدواج کنم و شما یک دختر مذهبی به من معرفی کن و ایشان نیز از طریق حاج‌خانم‌شان که کلاس قرآن داشتند خانمم را به من معرفی کردمحسن رضایی وقتی که با معصومه خدنگ ازدواج می‌کند به عنوان کارمند در بخش طراحی شرکت تولید لوازم خانگی مشغول به کار بوده است حاصل این ازدواج 5 فرزند به نام های احمدرضا و علیرضا و سارا و زهرا و مهدیه است.   احمدرضا، فرزند اول محسن رضایی است که در سال 1355 به دنیا آمد. وی در سال 1377 در دوره اول ریاست‌جمهوری خاتمی بنا به گفته اعضای خانواده‌اش برای ادامه تحصیل بدون آنکه اجازه پدرش را کسب کرده باشد به آمریکا رفت و در آنجا در چندین مصاحبه در یک مدت کوتاه مصاحبه‌هایی علیه جمهوری اسلامی ایران انجام داد و در آستانه انتخابات 1384 در سکوت کامل خبری به ایران باز گشت . تا سال 1390 در مورد وی اخبار چندانی در رسانه‌ها منتشر نشد تا اینکه در 23 آبان 1390 اعلام شد که احمد رضایی در اتاق 23 طبقه هجدهم هتل گلوریای دبی به طرز مشکوکی درگذشت. البته در مورد مرگ وی مباحث مختلفی مطرح شد به نحوی که پلیس دبی ادعای خودکشی وی را مطرح می‌کرد ولی عده دیگر از جمله خانواده وی احتمال قتل او را مطرح کردند. در برخی از رسانه‌ها آمده که از او دو دختر به نام دیانا و ریحانه به یادگار مانده است.   علیرضا در تاریخ 26 دی ماه 1359 در تهران به دنیا آمد. وی در سال 1384 با سیدهدی طباطبایی نتیجه دختری امام یعنی نوه زهرا مصطفوی دختر لیلی بروجردی ازدواج کرده و در حال حاضر دارای یک فرزند پسر به نام بنیامین هستند که از او به عنوان اولین نبیره امام خمینی یاد می شود. گفته می‌شود وی دارای دکترا در رشته مدیریت است و در دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت می‏نماید.   سارا، فرزند دوم محسن رضایی از دیگر دختران رضایی چهره مشهورتری است. او دارای کارشناسی ارشد اقتصاد از دانشگاه آزاد است. در مورد دیگر دختران محسن رضایی از جمله زهرا و مهدیه اطلاعات چندانی در رسانه‌ها منتشر نشده است. از جمله دیگر افراد مطرح خانواده محسن رضایی می توان به امیدوار رضایی اشاره کرد که سابقه 4 دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی را در کارنامه دارد. 

او در سال 1353 در رشته مهندسی مکانیک وارد دانشگاه علم و صنعت شد و در کنار مبارزه و تحصیل دانش، در بخش مهندسی «طراحی پایه» کارخانجات ارج و ایران تایر، مشغول به کار شد. با شدت گرفتن فشار پلیس سیاسی شاه (ساواک) بر گروه های چریکی، ناچار شد دانشگاه و کار صنعتی را رها کند. زندگی مخفی را در پیش گرفت و در فاصله سال های 1353 تا 1357 به کادرسازی و گسترش تشکیلات جمعیت منصورون همت گمارد تا شاخه های تشکیلات در 7 استان و 17 شهرستان مهم کشور راه اندازی گردد.پس از پایان جنگ ایران و عراق، محسن رضایی تحصیلات مهندسی خود را نیمه کاره گذاشت و در مقطع کارشناسی رشته اقتصاد در دانشگاه تهران به ادامه تحصیل پرداخت و پس از طی دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد، وی توانست در سال 1379 دکترای خود را از دانشگاه تهران دریافت نماید. رسالۀ دکتری وی که در سال 1379 نگاشته شده، در قالب یک کتاب منتشر شده است.وی با تکمیل تحصیلات خود در مقطع دکتری اقتصاد دانشگاه تهران، عهده‌دار مسئولیت ادارۀ کمیسیون اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام شد. 

محسن رضایی در آبان 1352 در ادامه مبارزه با رژیم شاه، توسط ساواك اهواز دستگیر شد. غروب یكی از روزهای ماه مبارك رمضان او و دوستانش را با زبان روزه به بازداشتگاه ساواك اهواز بردند و حتی كمترین مهلتی به آنان ندادند تا بویلرسوت (لباس های یك تكه كاركنان صنعت نفت) های خود را از تن درآورند.از جمله دوستان و همراهان او كه در این ضربه دستگیر شدند، شهید اسماعیل دقایقی بودند كه بعد از پیروزی انقلاب و در كنار یار دیرین خود محسن رضایی، لشكر 9 بدر را بنیان نهاد كه اندكی بعد به سپاه بدر ارتقاء یافت و در زمینه مبارزه با سلطه حزب بعث درعراق به فعالیت پرداخت و امروز هم شجره طیبه ای برای تضمین مصالح عراق یكپارچه و منافع شیعیان عراق است.در اسناد مربوط به ضربه ساواك اهواز در آبان 1352، نام سبزوار رضایی میرقائد فرزند نجف و اسماعیل دقایقی فرزند قنبر به چشم می خورد. همچنین نام آقایان احمدی، ساكیه و كیانی هم به چشم می خورد كه دو نفر نخست (آقایان احمدی و ساكیه) از اعضای مؤثر گروه انقلابی منصورون بودند و پس از پیروزی انقلاب نیز منشأ بركات و خدمات برای انقلاب و ایران بودند.در پی این دستگیری، محسن رضایی به مدت سه ماه و یك هفته در سلول انفرادی مورد شكنجه و سوء رفتار قرار می گیرد و پس از محاكمه در شعبه دوم دادگاه نظامی اهواز به اتهام او مبنی بر «اقدام علیه امنیت كشور شاهنشاهی ایران» رسیدگی گردید و به زندان محكوم شد.در سال 1355 و در حالی كه محسن رضایی فعالیت فرهنگی و سیاسی خود را در تهران دنبال می كند، موج دوم دستگیری اعضای منصورون توسط ساواك آغاز شد ورضا بصیرزاده از اعضای موثر منصورون با اعلام خطر نسبت به دستگیری وی، خواستار پیوستن او به صحن های تشكیلاتی (خانه های تیمی) منصورون می شود.درون حصن های تشكیلاتی، هر یك از اعضا از نام دیگری غیر از نام شناسنامه ای خود استفاده می كردند تا توسط ساواك شناسایی نشوند. مسئول او در تشكیلات، شهید غلامحسین صفاتی بود كه با نام مستعار صادق و محسن فعالیت می كرد. برای محسن رضایی نام های قاسم، قادر و مجید انتخاب شد كه به تناوب از آنها استفاده می كرد.با شدت گرفتن فشار پلیس سیاسی شاه (ساواک) بر گروه های چریکی، ناچار شد دانشگاه و کار صنعتی را رها کرده و زندگی مخفی را در پیش گیرد و در فاصله سال های 1353 تا 1357 به کادرسازی و گسترش تشکیلات جمعیت منصورون همت گمارد تا شاخه های تشکیلات در 7 استان و 17 شهرستان مهم کشور راه اندازی شود.شهید غلامحسین صفاتی در 6 بهمن 1355 در درگیری با نیروهای ساواك و شهربانی اصفهان به شهادت رسید و محسن رضایی به دلیل علاقه ای كه به شهید صفاتی داشت نام «محسن» را برگزید تا تداوم بخش راه او باشد.در آستانه پیروزی انقلاب و ورود امام خمینی (ره) به میهن، جمعیت منصورون به عنوان بزرگترین گروه چریگی طرفدار امام و روحانیت (به همراه گروه توحیدی صف و گروه موحدین) وظیفۀ حفاظت از جان امام را برعهده گرفت.او درباره اینکه چرا وارد مبارزات سیاسی شد می گوید: «کتابهای مرحوم شریعتی و بازرگان را خواندیم و به علاوه شهر اهواز هم برخلاف مسجد سلیمان که فرهنگی بود، سیاسی بود. خود هنرستان هم یک هنرستان سیاسی بود. همیشه میان بچه ها بحثهای سیاسی بود. بیشتر هم کمونیست ها مسلط بودند. ما اولین گروه سیاسی بودیم که کار سیاسی می کردیم.» 

در آستانه پیروزی انقلاب و ورود امام خمینی (ره) به میهن، جمعیت منصورون به عنوان بزرگترین گروه چریگی طرفدار حضرت امام (ره) و روحانیت، وظیفۀ حفاظت از جان حضرت امام (ره) را برعهده گرفت.در سال 1358 که به پیشنهاد استاد شهید مرتضی مطهری 7 گروه مسلح مسلمان با یکدیگر ادغام شدند تا بازوی مسلحی برای حفاظت از انقلاب نوپای اسلامی باشند، وی از سوی گروه منصورون به عضویت شورای مرکزی «سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی» درآمد.عضویت او در این سازمان بیش از 3 ماه به طول نیانجامید و در خرداد 1358 با حمایت حضرت امام(ره) واحد اطلاعات و بررسی‌های سیاسی را در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بنیان نهاد و به عضویت شورای فرماندهی سپاه درآمد. 

در سن بیست و هفت سالگی و در اولین ماه‌های جنگ ایران و عراق در سال 1360، به فرمان  امام خمینی(ره) به فرماندهی سپاه پاسداران ایران منصوب شد. امام خمینی(ره) حکم فرماندهی رضایی را با نام محسن رضایی صادر نمود و بعد از آن زمان بود که رضایی نامش را رسما به محسن رضایی قائد تغییر داد، شناسنامه المثنی گرفت. وی در دوران جنگ به عنوان فرماندهٔ ستاد کل نیروهای مسلح و به فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزیده شد و این سمت را در طول جنگ هشت ساله ایران و عراق برعهده داشت. 

وی در زمان فرماندهی سپاه پاسداران، دانشگاه امام حسین، دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله و دانشکده فرماندهی سپاه را تأسیس کرد. در سال 1368 و پس از پایان جنگ، او قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در سپاه پاسداران را راه‌اندازی کرد و اجرای چند طرح عمرانی را زیر نظر دولت علی اکبر هاشمی رفسنجانی بر عهده داشت. 

ایران آینده در افق چشم‌انداز=Future Iran in the horizon of vision:تهران: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان چاپ و انتشارات، 1385آئین فتح: سخنرانی برادر محسن رضائی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیرامون استراتژی جنگ در شرایط کنونی و اهمیت مسئله غافلگیری‏‫ [تهیه و تدوین] سپاه پاسداران انقلاب اسلامی - تبلیغات جبهه و جنگ.ای‍ران م‍ن‍طق‍ه‌ای‌/ زی‍رن‍ظر م‍ح‍س‍ن رض‍ای‍ی ‏مشخصات نشر: ت‍ه‍ران: س‍ازم‍ان ج‍غ‍راف‍ی‍ای‍ی ن‍ی‍روه‍ای م‍س‍ل‍ح، 1383ب‍دن‍ب‍ال خ‍ورش‍ی‍د: ن‍ه‍ض‍ت ف‍ره‍ن‍گ‍ی‌/ م‍ح‍س‍ن رض‍ای‍ی؛ ب‍ا ه‍م‍ک‍اری م‍ح‍س‍ن م‍ه‍رآب‍ادی، ص‍ادق ح‍ی‍درخ‍ان‍ی ‏مشخصات نشر: ت‍ه‍ران: ف‍ره‍ن‍گ‌گ‍س‍ت‍ر، 1378حسنای پری رضایی، محسن ‏‫1386خاص پری رض‍ای‍ی، م‍ح‍س‍ن ‏‫1389 می‌خواهم مثل ابر بمیرم رضایی، محسن ‏‫1389 ‭‬‬‬‬‬ی‍ادداش‍ت ه‍ای زائ‍ر 186 رض‍ای‍ی، م‍ح‍س‍ن، 1340 1383Regional Iran رض‍ای‍ی، م‍ح‍س‍ن ‏‫1384٬‬آئین فتح رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ‏‫1363ایران آینده در افق چشم‌انداز رضایی‌میرقائد، محسن، 1332 1385 ایران آینده در افق چشم انداز رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ‏‫‏1390ای‍ران م‍ن‍طق‍ه‌ای رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن 1383ای‍ران م‍ن‍طق‍ه‌ای رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ‏‫‏1384ب‍ه دن‍ب‍ال خ‍ورش‍ی‍د: (ن‍ه‍ض‍ت ف‍ره‍ن‍گ‍ی‌) رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن 1378ب‍دن‍ب‍ال خ‍ورش‍ی‍د: ن‍ه‍ض‍ت ف‍ره‍ن‍گ‍ی رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن 1378پ‍اس‍خ ب‍ه چ‍ن‍د پ‍رس‍ش درب‍اره ج‍ن‍گ ای‍ران و ع‍راق رض‍ائ‍ی‌م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن، 1333 ‏‫‏‏1384ت‍ب‍ی‍ی‍ن آث‍ار ج‍ری‍ان‍ه‍ای ت‍ج‍اری ب‍ر ب‍ه‍ره‌وری ص‍ن‍ع‍ت‍ی درای‍ران م‍ح‍س‍ن‍ی، رض‍ا، 1323 -، م‍ج‍ری طرح 1384تشکیل سپاه بدر رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ‏‫1389ت‍ئ‍وری ارزش و ق‍ی‍م‍ت رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن، - 1332 1371چ‍ش‍م‌ان‍داز ای‍ران ف‍ردا رض‍ای‍ی، م‍ی‍رق‍ائ‍دم‍ح‍س‍ن، 1333 ‏‫1384حقوق متهم در نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ‏‫1388‬‬‬دس‍ت‌ه‍ای پ‍ن‍ه‍ان رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن 1378دس‍ت‌ه‍ای پ‍ن‍ه‍ان رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن 1378رویارویی سوم و جهاد اقتصادی رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ‏‫1390س‍رم‍ش‍ق‍ی ب‍رای س‍ی‍اس‍ت‍گ‍ذاری و ب‍رن‍ام‍ه‌ری‍زی ف‍ره‍ن‍گ‍ی رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن 1380سردار سرلشکر شهید احمد کاظمی رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ‏‫1389‬‬‬سردار سرلشکر شهید احمد متوسلیان رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ‏‫‏1389سردار سرلشکر شهید حاج علی هاشمی رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ‏‫1389‬‬‬سردار سرلشکر شهید محمد ابراهیم همت رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ‏‫‏1389سردار سرلشکر شهید مهدی باکری رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ‏‫1389‬‬‬سردار سرلشکر شهید مهدی زین‌الدین رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ‏‫1389شهید حجت‌الاسلام فضل‌الله محلاتی رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ‏‫1389شهید حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالله میثمی رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن ‏‫1389موج دوم انقلاب رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن 1385ن‍ظری‍ه پ‍ول، اع‍ت‍ی‍ار و ت‍ع‍ادل ع‍م‍وم‍ی رض‍ای‍ی، م‍ی‍رق‍ائ‍د م‍ح‍س‍ن، - 1333 1384ن‍ه‍ض‍ت ب‍ی‌پ‍ای‍ان: م‍ج‍م‍وع‍ه م‍ص‍اح‍ب‍ه‌ه‍ای دک‍ت‍ر م‍ح‍س‍ن رض‍ای‍ی رض‍ائ‍ی م‍ی‍رق‍ائ‍د، م‍ح‍س‍ن 1378فدرالیسم اقتصادی، رضایی میرقائد، محسن 1391 

کناره گیری از فعالیت‌های نظامی و شروع فعالیت‌های سیاسیمحسن رضایی بعد از کناره‌گیری از فرماندهی سپاه پاسداران در سال 1376 از حضور در کلیه نیروهای نظامی کناره گیری نمود و وارد دنیای سیاست شد. در سال 1376 با حکم امام خامنه‌ای، به سمت دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب و به ریاست کمیسیون اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلحت برگزیده شد محسن رضایی در این سال‌ها فعالیتش را در مجمع تشخیص مصلحت نظام متمرکز کرده‌است. از کارهای او در این شورا می‌توان به نقش او در تدوین سند چشم انداز بیست ساله ایران و نیز اصلاح قانون سرمایه گذاری خارجی در مجمع تشخیص مصلحت اشاره نمود. انتخابات مجلس ششممحسن رضایی در انتخابات مجلس ششم از سئی جامعه روحانیت مبارز کاندیدا می شود ولی نمی تواند آرای لازم را برای ورود به مجلس را کسب کند. وی با کسب 439658 رای در رتبه 36 از حوزه انتخابیه تهران قرار گفت و از حضور در مجلس ششم بازماند.  نهمین انتخابات ریاست جمهوریمحسن رضایی در سال 1378 خود را کاندیدای نمایندگی مجلس شورای اسلامی در تهران کرد و در فهرست «ائتلاف خط امام و رهبری» (معروف به جناح راست) قرار داشت، اما موفق به کسب آرای لازم نشد. او همچنین در انتخابات ریاست جمهوری 1384 نیز با شعار انتخاباتی «دولت عشق» حضور یافت، اما دو روز پیش از برگزاری انتخابات کناره‌گیری خود را اعلام کرد. در بیانیه‌ای که او در آن زمان منتشر کرد، دلیل کناره گیری خود را «جلوگیری از پراکندگی آرای مردم» در اثر کثرت نامزدها عنوان کرد. دهمین انتخابات ریاست جمهوری رضایی یکی از نامزدهای دوره دهم ریاست جمهوری ایران نیز بود. وی در بین نامزدهای رسمی انتخابات، آخرین فردی بود که به صحنه وارد شد. رضائی با ایده «دولت ائتلافی» و بصورت مستقل وارد انتخابات شد. وی نفر سوم از بین کاندیداهای چهارگانه شد. محسن رضایی پس از انتخابات به نتایج اعلام شده اعتراض نمود و آن را مورد تایید قرار نداد. اما بعد، از اعتراض خود منصرف شد. یازدهمین انتخابات ریاست جمهوریرضایی بار دیگر در تاریخ 14 اسفند 91 در جمع مردم دیواندره در استان کردستان به‌طور رسمی کاندیداتوری خود در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم را اعلام و شعار خود را «سلام بر زندگی» با تشکیل «دولت فراگیر و جامعه امید» عنوان کرد.وی در 20 اردیبهشت سال 92، به همراه همسر، فرزندان، برادر و گروهی از هواداران خود با حضور در ستاد انتخابات کشور، به ‌منظور نامزدی در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد. رضایی با کسب 3 میلیون و 884 هزار و 412 رأی، در این انتخابات نفر چهارم شد. 

27 تیرماه سال 1373مصادف با 18 ژوئیه 1994 انفجاری در مرکز همیاری یهودیان در بوئنوس آیرس آرژانتین رخ داد که طی آن 85 نفر از شهروندان یهودی تبار آرژانتینی جان خود را از دست داده و حدود 200 نفر نیز زخمی شدند.دولت آرژانتین ادعا می کند که دستور و نقشه ضربه زدن به بزرگترین مرکز اقلیت یهودی در آمریکای لاتین در تهران کشیده شده و مسئولیت اجرای عملیات به ستاد ویژه عملیات حزب الله لبنان سپرده شد. از این رو در مارس سال 2007 و پس از 13سال از انفجار آمیا دادستانی کل آرژانتین درخواست صدور حکم جلب نه نفر از جمله محسن رضایی را به عنوان فرمانده وقت کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صادر کرد .این حکم در حالی صادر شد که هیچ مدرکی دال بر دخالت ایران و مقامات یادشده از جمله محسن رضایی در انقجار آمیا تاکنون ارائه نشده است. از این رو است که در واکنش به ادعاها و اتهامات بی اساس صهیونیستها و حامیان آنها در آرژانتین، روزنامه لوموند دیپلماتیک در گزارشی اعلام می کند «ادعای دخالت ایران در انفجار "آمیا" فاقد هرگونه دلیلی است و اتهام علیه ایران برای خشنودی آمریکا و اسرائیل است.»  

محسن رضایی آذرماه سال 1372زمانی که فرماندهی سپاه را برعهده داشت از موضع فرماندهی این نیرو از مشی سیاسی پیش گرفته شده توسط رئیس جمهور وقت احساس خطر کرده و طی نامه ای این موضوع را به اطلاع رهبر معظم انقلاب می رساند. وی خود در این باره می گوید « آقاي هاشمي روزي به من گفتند كه من در سال‌هاي اول رياست‌جمهوري، امور فرهنگي را از سياستگذاري تا اجرا به رهبر انقلاب واگذار كردم، ولي آقاي هاشمي پس از مدتي خود نوعي ارزش‌هاي جديد فرهنگي را تبليغ و ترويج كرد. خطبه‌هاي نماز جمعه ايشان در آن دوران موجود است. صحبت‌ها و مباحث ايشان به سوي اصلاح فرهنگي، نه در فرهنگ گذشته قبل از انقلاب بلكه به سوي اصلاح فرهنگ و ارزش‌هايي كه پس از انقلاب در بين نيروهاي انقلابي رواج پيدا كرده بود، متمايل شد. رهبري و نيروهاي انقلاب از همان ابتدا در مقابل اين تجديد نظر موضع گرفتند. البته نيروهاي انقلاب دو گروه شدند. عده‌يي از افراد كه بيرون از سپاه بودند، به روش‌هاي افراطي كشيده شدند، ولي بخش اعظمي از نيروهاي انقلاب كه در درون سپاه و بسيج بودند، احترام آقاي هاشمي را كاملا نگه مي‌داشتند ولـي نگراني و نـاراحتي خـود را به صورت نـامه‌هاي محرمـانه يـا در جلسـات خصوصي اظهـار مي‌كردند.»وی در ادامه این سخنان متن نامه ای را که خطاب به رهبر معظم انقلاب نگاشته بود را منتشر می کند. در بخشی از این نامه آمده است «من به روشني مي‌بينم كه چگونه تكنوكرات‌ها كه از اساس مخالف روحانيت و ايشان هستند چگونه دارند با ده‌ها اقدام بي صدا ريشه حاكميت سياسي روحانيت را در اين كشور تضعيف مي‌كنند و با بي وفايي كامل نسبت به آقاي هاشمي و روحانيت به آن سويي كه خودشان مي‌خواهند، نظام را مي‌كشانند. براي آنها ظاهرا مهم نيست كه امثال آقاي هاشمي شكست بخورند براي آنها اين مهم است كه وضع فعلي را يك قدم به سوي غرب‌زدگي ببرند و آن را به دست كساني بسپارند كه از دست روحانيت و سربازان وفادار آن كه سپاه و بسيج باشد، زخم اساسي خورده و به جان همه ما تشنه‌اند.» 

نشريه همشهری ماه در شماره 48 خود طی گفت‌‏ و‏ گو با فؤاد صادقی در 17 مهر ماه 89، بخشی از حمايت‏های سياسی اقتصادی پشت پرده اين سايت را بیان می‏کند فؤاد صادقی در اين گفتگو صراحتا جريان سياسی محسن رضایی را اصلی ترين حاميان مالی اين سايت معرفی كرده و می گويد: «تقریبا نزدیک به یک سال و نیم پس از شروع به کار از افرادی که به آقای محسن رضایی نزدیک بودند کمک‌های مالی دریافت می‌کردیم.» سایت بازتاب که در دوران موسوم به اصلاحات تاسیس شد و در زمان خود، پرطرفدار ترین سایت خبری بود، با پافشاری های فراوان دولت نهم و پس از چند بار فیلتر شدن، به دستور سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، پلمپ شد و سپس منحل گردید. تلاش های فراوان محسن رضایی برای احیای بازتاب، هیچگاه به نتیجه نرسید. 

محسن رضایی بعد از شکست در انتخابات مجلس ششم با طبیعی خواندن نتیجه این انتخابات گفت: «راي مردم درانتخابات مجلس ششم يک مساله كاملا طبيعي بود؛ يعني از يك سو نيروهاي جوان و تازه نفس پاي به صحنه گذاشتند و از سوي ديگر مردم نيز كوشيدند كه مقاصد خود را در قالب انتخابات تحقق بخشند؛ بنابراين به نظر من يك حادثه كاملا پيش‌بيني شده روي داد.»   علت شکست در انتخابات مجلس ششم رضایی دلایل شکست خود را اینگونه توضیح داد که «براي حضور در مجلس من دير تصميم گرفتم، يعني روز 18 آذر نامزدي من قطعي شد. از سوي ديگر در تهران 2 عامل براي برگزيده شدن موثرند كه آن دو عامل شناخته شده بودن فرد و حمايت احزاب و گروهها از وي هستند.» رضایی ادامه داد: «با توجه به اين شرايط، پس از اين كه قريب به اتفاق گروههاي سياسي اعلام كردند كه از نامزدي من حمايت خواهند كرد. برداشتم اين بود كه مي‌توانم آراي لازم را به دست آورم اما يك هفته پيش از را‌ي‌گيري دوستان جبهه‌مشاركت و 24 ساعت پيش از آن نيز دوستان كارگزاراني، اسم من را از ليست خود خارج كردند؛ بنابراین من در برنامه‌ريزي خود با مشكل روبه‌رو وباتوجه به فرصت كم نتوانستم اين خلل را جبران كنم.» محسن رضايي افزود: «آقاي سعيد حجاريان در تماسي با بنده تاكيد كرد كه جبهه مشاركت نام من رابدون هيچ قيد وشرطي درليست انتخاباتي خود قرار خواهد داد اما بعدا اعلام كردند كه به دليل حمايت جامعه روحانيت مبارز از شما، نمي‌توانيم نام شما را در ليست خود قرار دهيم اما كارگزاران هنوز دليل عدم حمايت خود را اعلام نكرده‌اند.» رضايي افزود: «از آنجا كه من اعتقاد داشتم حوادث آينده كشور به گونه‌اي رقم خواهد خورد كه جز با حمايت و حضور همه گروهها و جناحها امكان مقابله با آنها وجود ندارد بنابراين از ليست جامعه روحانيت مبارز تهران خارج نشدم.» رضايي در باره دلايل نامزدي خود براي شركت در انتخابات مجلس ششم و استعفا از مجمع تشخيص مصلحت نظام نیز گفت: «با وجود اين كه دوباره پست دبيري مجمع تشخيص مصلحت به من پيشنهاد شده، لکن تاكنون تصميمي نگرفته‌ام.»   انتخابات نهم ریاست جمهوری محسن رضایی پس از ثبت‌نام در نهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در ستاد وزارت كشور گفت: «با آمدن هاشمي رفسنجاني آرايش جديدي در جبهه اصولگرايان ايجاد خواهد شد.» وی در بيانيه‌اي انتخاباتي كه پس از ثبت نام در انتخابات منتشر شد، تاكيد كرد: «خود را در معرض انتخاب تك تك شما مردم رشيد قرار مي‌دهم». رضایی در این بیانیه بر اجرای سند چشم انداز تاکید کرد.  سند چشم انداز را می توان یکی از دغدغه های ذهنی محسن رضایی دانست که همواره در تبلیغات انتخاباتی خود بر آن پای فشرده است. محسن رضایی در باره این سند می گوید: «چشم انداز ايران زير بنايي‌ترين بيانيه ارزش‌ها، آرمان‌ها و اهداف كشور مي‌باشد كه استراتژي‌ها، برنامه‌هاي ميان مدت و كوتاه مدت ملي را هدايت و رهبري خواهد نمود.» محسن رضايي افزود: «چشم انداز به هر يك از مولفه‌هاي اصلي جامعه جهت داده و براي آنها هدف تعيين مي‌كند و مجموعه سستم‌هاي مختلف حكومت را به يكديگر پيوند داده و يك نظام سازگار، هدف‌مند و هم فراينده به وجود خواهد آمد. در واقع چشم انداز دستيابي به منافع ملي و اجراي قانون اساسي را در نظر داشته و به ايجاد انگيزه ملي براي همه اقشار جامعه، در تحقق اهداف چشم انداز ياري مي‌رساند. چشم انداز 20 ساله كشور بخشي از آرمان‌هاي آسماني ولي قابل تحقق بر روي زمين است كه يك بخش از آن در آرمان و بخش ديگر در واقعيت قرار گرفته است كه مي‌توان آن را آرماني دست يافتني دانست.» محسن رضایی سرانجام پس از ماهها رقابت های انتخاباتی برای جلوگیری از تشتت آرا انصراف داد. وی در بیانیه انصراف خود اعلام کرد: جهت جلوگيري از تشتت آرا از ادامه حضور در رقابت‌هاي انتخاباتي كناره‌گيري مي‌كنم. وی ادامه داد: ديدگاه و برنامه‌هاي ارائه‌شده از سوي اينجانب كه برگرفته از مطالبات و نيازهاي اصلي جامعه ودر راستاي تحقق منويات رهبر فرزانه انقلاب است، براي هر شخصي كه اين مسئوليت از سوي مردم به وي محول مي‌شود، بايد مورد توجه واقع گردد.  وی دربیانیه ای دیگر دلایل انصراف خود را تشریح کرد. در بیانیه محسن رضایی آمده بود: احتراما، اينجانب بدليل نگراني از تشتت آرا و تضعيف پشتوانه رئيس جمهور منتخب مردم و كاهش اقتدار دولت، به نفع ملت شريف و غيور ايران از كانديداتوري انتخابات نهمين دوره رياست جمهوري اسلامي، كناره‌گيري مي‌كنم. تقاضاي مراجع عاليقدر تقليد از عموم كانديداها مبني بر كاهش نامزدهاي انتخاباتي و نگراني بخشي از نيروهاي انقلاب در تداوم روند موجود، در تصميم اينجانب موثر بوده است.   انتخابات دهم ریاست جمهوری محسن رضایی آذرماه سال 87 با انتشار نامه ای خطاب به اصولگرایان، روسای سه قوه، سران نظام و احزاب سیاسی کشور اصول دولت مورد نظر خود موسوم به «دولت ائتلافی» را تشریح کرد. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه ای خطاب به حبیب الله عسکر اولادی که طرح دولت ائتلافی کارآمد و متعهد را نفی کرده بود این طرح را تشریح کرد. وی در این نامه به تبیین «مبانی و کارکردهای دولت ائتلافی متعهد و کارآمد» و تشریح تفاوتهای آن با طرح دولت وحدت ملی پرداخت. وی با اشاره به این موضوع که منظور از دولت ائتلافی طرح دولت وحدت ملی نیست گفت: «طرح دولت وحدت ملی با شرایط روز ایران سازگار نیست.» برخی معتقدند رضایی در این میان قربانی بوده است، عده ای نیز تصمیم رضایی برای شکستن آرای احمدی نژاد را دلیل حضور وی در این عرصه می دانند. کوچک زاده و زاکانی از این دسته اند. این دو حضور رضایی را به تحریک هاشمی می دانستند. دسته سوم نیز شکستن فضای انحصار طلبی در جریان اصولگرایی را دلیل حضور رضایی ارزیابی کردند. رضایی در انتخابات دهم توانست اصولگرایان منتقدو نیز برخی از چهره های خاموش را جذب کند. داوود دانش جعفری که بعد از پیروزی احمدی نژاد در انتخابات نهم نمایندگی مجلس هفتم را نیمه کاره رها و وزیر اقتصاد دولت نهم شده بود به خاطر اختلاف نظر با تیم اقتصادی دولت وزارت را نیز نیمه تمام گذاشت و به جمع منتقدین دولت پیوست. با اعلام نامزدی رضایی دانش جعفری به جمع حامیان وی پیوست و ریاست ستادش را بر عهده گرفت. پیوستن صادق طباطبایی و لیلی بروجردی به عنوان دو تن از اعضای بیت امام به محسن رضایی نیز تعجب ناظران سیاسی را برانگیخت طباطبایی رئیس ستادهای برون مرزی محسن رضایی شد و بروجردی، نوه دختری امام خمینی نیز ریاست کمیته زنان ستاد رضایی را برعهده گرفت. کناره گیری محسن رضایی در انتخابات نهم باعث شد که حضور وی در انتخابات دهم جدی گرفته نشود. از این روی بود که همواره از وی و حامیانش این سوال پرسیده می شد که آیا این بار نیز کناره گیری می کنید؟ داوود دانش جعفری به عنوان رئیس ستاد رضایی در پاسخ به این سوال می گوید «ما تا آخرین لحظه در صحنه خواهیم ماند و حتی به نتایج نیز امیدواریم چرا که معتقدم تصمیم مردم و سرنوشت انتخابات در لحظات آخر تعیین خواهد شد» رضا طلایی نیک نیز در این باره می گوید: «این دوره محسن رضایی با اعتقاد به اینکه راهکارهای دولتش یک تکلیف از پیش تعیین شده است تا پایان انتخابات در عرصه حضور خواهد داشت» سرانجام انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد ماه سال 88 برگزار شد و محسن رضایی با کسب 678240 از بین چهار نامزد انتخابات ریاست جمهوری سوم شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۳:۲۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۳:۲۶

محسن رضایی

خلاصه زندگی نامه

 سبزوار رضایی میرقائد، مشهور به محسن رضائی میرقائد، از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نامزد دورهٔ دهم ریاست جمهوری ایران بود. رضایی در ابتدای پیروزی انقلاب از افراد پایه‌گذار سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بود و پس از آن وارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد و به مدت شانزده سال از 1360 تا 1376 فرماندهی این نهاد را بر عهده داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع