جستجو در مطالب و اشخاص
سید مجتبی ثمره هاشمی خواهرزاده محمد جواد باهنر (نخست وزیر سابق) و محمدرضا باهنر (نایب رئیس مجلس هفتم و هشتم) و برادر مهدی ثمره هاشمی (معاون بازرسی و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت نیرو) و عبدالحمید ثمره هاشمی (معاون وزارت صنایع) است. ثمره هاشمی فعالیت سیاسی خود را با حضور در وزارت خارجه دوران علی اکبر ولایتی آغاز کرد و به عنوان مدیر کل گزینش این وزارتخانه منصوب و در برهه ‌ای بر استخدام و اعزام نیروهای وزارت امور خارجه نظارت داشت، پس از مدتی راهی سازمان صدا و سیما شد و به عنوان معاونت آموزشی این سازمان به فعالیت پرداخت. پس از انتخابات دومین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و راهیابی آبادگران به شورای شهر تهران و با انتخاب احمدی ‌نژاد به عنوان شهردار تهران، هاشمی ثمره به شهرداری رفت و در کنار احمدی نژاد، مشاور ارشد شهردار تهران شد و در نهایت پس از انتخابات 3 تیر ماه 1384 و انتخاب احمدی ‌نژاد به عنوان رئیس جمهور دولت نهم، مجتبی ثمره هاشمی به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهور منصوب شد. او در مهر 1385 به معاونت سیاسی وزارت کشور منصوب شد اما در شهریور سال 1386 به دستور محمود احمدی نژاد جای خود را به سردار علیرضا افشار داد. مجتبی ثمره هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری دهم، ریاست ستاد انتخابات احمدی نژاد را بر عهده داشت.  

در تمام روزهای بهمن و اسفند 1358 درگیری‌ های شدید در دانشگاه تهران ادامه داشت. در روز 2 اسفند این درگیری‌ها به اوج رسید. گروه‌هایی از خارج دانشگاه، به طرفداری و یا مخالفت گروه‌های درگیر وارد دانشگاه شدند و به درگیری‌ها‌ دامن می زدند. محمد ملکی، رئیس وقت شورای سرپرستی دانشگاه تهران، خواستار تأمین امنیت دانشگاه تهران شد و تهدید کرد چنانچه خواسته اش مورد توجه قرار نگیرد استعفا خواهد کرد. آن اتفاقات سبب بروز درگیری شدید بین ملکی و بنی صدر شد و بنی صدر، ملکی را بی شهامت خواند و در پی آن ملکی در یک کنفرانس خبری در اعتراض به بنی صدر که تازه رئیس جمهور شده بود، استعفا کرد. اما برنامه ‌ریزی ‌های دانشجویان مسلمان برای اصلاح وضعیت دانشگاه‌ها فراتر از این درگیری‌ها بود. ابراهیم سید نژاد، عضو وقت شورای مرکزی تحکیم وحدت، در این باره می گوید: «بعد از شکل ‌گیری تحکیم در مهرماه 1358، کار فرهنگی را در مجموعه تحکیم شروع کرده بودیم مثلاً روشنفکران مشروطه مثل آخوندزاده و طالبوف را نقد می‌کردیم و کار پژوهشی انجام می‌دادیم. برخی افراد هم مسئول شده بودند تا روی انقلاب فرهنگی چین کار کنند. کتاب‌هایی هم گمان می‌کنم در خصوص انقلاب فرهنگی چین منتشر شد.براساس همین مطالعات به بحث انقلاب فرهنگی در ایران پرداختیم. مقرر شد ایده ‌مان را با مسئولان کشور همچون اعضای شورای انقلاب در میان بگذاریم. دولت موقت سقوط کرده بود و ما در همین فاصله تا فروردین 1359 جلساتی را برگزار کردیم. 20 تا 30 نفر بودیم که برای بررسی این موضوع جلسه می‌گذاشتیم در دانشگاه تربیت معلم.» ابراهیم سید نژاد، از احمدی نژاد و ثمره هاشمی به عنوان دو نفر از فعالترین افراد این جلسات نام می برد.   دکتر علیرضا علی احمدی یکی از دانشجویان فعال و مسئول روابط عمومی ستاد انقلاب فرهنگی نیز در مورد فعالیت احمدی نژاد و ثمره هاشمی و نقش آنها در طراحی برنامه انقلاب فرهنگی می گوید: «آقایان جزو مسئولان اصلی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت و از کسانی بودند که مسجد دانشگاه را اداره می کردند. وقتی روحانی نداشتیم آقای ثمره هاشمی پیشنماز مسجد دانشگاه می شد و مورد اعتماد دانشجویان مسلمان بودند.»  

سال 1359 آیت الله مهدوی کنی، وزیر کشور وقت، "صادق محصولی" معتمد اورمیه ای خود را به دفتر کارش فراخواند تا به او مأموریت دهد به همراه "برادران ثمره هاشمی" و خواهرزاده های محمدرضا باهنر راهی زادگاه شوند و ضمن کنترل امنیت شمال غرب کشور حامیان بنی صدر را مهار کنند. هنوز یک سال از خدمت "صادق محصولی" نگذشته بود که وی توأمان فرمانداری ارومیه و فرماندهی منطقه 5 سپاه که استان های آذربایجان غربی، شرقی و اردبیل را شامل می شد، به عهده گرفت. در همان سال بود که محمود احمدی نژاد به فرمانداری ماکو رسید، مجتبی ثمره هاشمی معاونت استانداری آذربایجان را عهده دار شد، "پرویز فتاح" حکم قائم مقامی فرماندهی لشکر ویژه سپاه پاسداران آذربایجان غربی را دریافت کرد و اسفندیار رحیم مشایی به عنوان یکی از اعضای شورای تامین استان، حلقه ای را تشکیل دادند که بعدها به "حلقه ارومیه ای"ها موسوم شد.  

سید مجتبی ثمره هاشمی یکی از دوستان و همراهان نزدیک محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور کشور در دوره های نهم و دهم بود؛ آن دو در دانشگاه علم و صنعت با هم آشنا شده و به ادعای برخی سایت ها حتی پیش از این نیز از دوران کودکی با هم رفاقت داشته اند. ثمره هاشمی پس از انقلاب معاونت سیاسی و سپس سرپرستی استانداری آذربایجان غربی را عهده ‌دار شد و احمدی نژاد را به فرمانداری شهرستان ماکو رساند و این نیز خود ارتباط احمدی نژاد و ثمره هاشمی را قوتی صد چندان بخشید.  

نام ثمره هاشمی با کردستان عجین شده است، بیشترین سمت های وی در دهه 60 با این استان ارتباطی تنگاتنگ دارد، ثمره هاشمی پیش از ورود به دستگاه دیپلماسی کشور کار خود را با معاونت سیاسی استانداری آذربایجان غربی آغاز کرد. او بعد از آن نیز در سمت هایی چون سرپرست استانداری آذربایجان غربی، معاونت سیاسی استانداری کردستان، شهردار سنندج، مشاور سیاسی استاندار کردستان، قائم مقام دانشگاه آزاد کردستان، مدیر عامل آتی ساز خدمت کرد. 

مجتبی ثمره هاشمی در سال های دهه 70 و در دوران وزارت خارجه علی اکبر ولایتی، به توصیه صادق محصولی، باجناق ولایتی به وزارت خارجه راه یافت و بعد از مدت کوتاهی به مدیرکلی اداره گزینش این وزارتخانه منصوب شد. یکی از اقدامات مجتبی ثمره در وزارت خارجه و در مقام مدیرکل گزینش، ایجاد بخشی بود که به عنوان "دخمه" شهرت یافت.  

مشاور شهردار تهران با روی کار آمدن دولت اصلاحات، ثمره هاشمی نیز همانند برخی اصولگرایان وزارت امور خارجه را ترک کرد و مشاور حوزه برنامه ریزی صدا و سیما شد. وی ابتدا معاونت آموزشی و سپس ریاست دانشکده صدا و سیما را برعهده گرفت اما با پیروزی اصولگرایان در انتخابات شورای شهر تهران او به محمود احمدی نژاد، یار قدیمی اش پیوست و مشاور شهردار تهران شد. مشاور ارشد رئیس جمهور پس از انتخاب شدن احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال 1384، ثمره هاشمی پست مشاور ارشد رئیس جمهور را کسب کرد. او در مهر 1385 به معاونت سیاسی وزارت کشور منصوب شد اما پس از 11 ماه جای خود را به سردار علیرضا افشار داد. ریاست ستاد انتخاباتی محمود احمدی نژاد در انتخابات دهم سید مجتبی ثمره هاشمی در دولت اول محمود احمدی نژاد تا فروردین 1388 مشاور عالی او بود و ریاست ستاد انتخاباتی او را در انتخابات ریاست جمهوری دهم بر عهده داشت. نفوذ و قدرت ثمره هاشمی در دولت احمدی نژاد به قدری بود که مجله نیوزویک در شماره اول ژوئن 2009 او را یکی از بیست شخصیت تأثیرگذار ایران انتخاب کرد. گفته می‌شود که بسیاری از اقدامات ابتکاری بحث برانگیز احمدی نژاد همچون نامه‌های خارجی از جمله نامه به جرج بوش و آنگلا مرکل به توصیه او انجام شده‌است.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۹:۲۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۹:۲۶

مجتبی ثمره هاشمی

خلاصه زندگی نامه

 سید مجتبی ثمره هاشمی، از اطرافیان محمود احمدی نژاد که مشاور ارشد او در شهرداری و مشاور عالی او در دوره نخست ریاست جمهوری را برعهده داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع