جستجو در مطالب و اشخاص
ماکس پلانک (Max Planck)در 23 آوریل 1858 در یک خانواده سنتی و تحصیل کرده و روشنفکر آلمانی متولد گردید. پدربزرگ و مادربزرگش هردو استاد الهیات و خداشناسی در داشنگاه "گوتینگن" بودند و پدرش استاد حقوق در دانشگاه "کیل" مونیخ بود.پلانک با وجود علاقه و استعداد در موسیقی در رشته فیزیک ادامه تحصیل داد و در سال 1918 جایزه نوبل فیزیک را دریافت کرد.وی در 89 سالگی درگذشت. 

در دوران دبستان ماکس پلانک وارد مدرسه "ماکسیمیلیان" شد. در آنجا فردی به نام هرمان مولر که خود شیفته علم بود متوجه نبوغ سرشار ماکس پلانک شد و شروع به آموزش مباحث پایه ای ریاضیات، نجوم، فیزیک و مکانیک به وی کرد. ماکس پلانک توانست از آن مدرسه در 17 سالگی فارغ التحصیل شود. علاقه به موسیقیدر دوران تحصیل ماکس پلانک استعداد خارق العاده ای از خود در موسیقی نیز نشان داد و خیلی سریع اصول موسیقی را فراگرفت و حتی برای اوپرا نیز موسیقی نوشت. در آن دوران ماکس پلانک می توانست پیانو و ویولونسل را در حد کمال همانند اساتید بزرگ بنوازد. با تمام این شرایط ماکس پلانک تصمیم گرفت تا موسیقی را رها کند و علم فیزیک را برای ادامه مسیر زندگی خود برگزیند. علاقه به فیزیکپلانک در سال 1874 شروع به تحصیل در رشته فیزیک در دانشگاه مونیخ کرد. در سال 1847 پلانک به برلین رفت تا در کلاس های اساتیدی چون "هرمان فون هلموتز" و "گوستاو کیرشهف" شرکت کند. در سال 1879 ماکس پلانک توانست با دفاع از پایان نامه خود فارغ التحصیل شود. 

پلانک بعد از فارغ التحصیلی در دانشگاه مونیخ مشغول تدریس شد تا اینکه در سال 1885 دانشگاه "کیل" به وی پیشنهاد تدریس نظریه های فیزیک را ارائه کرد."گوستاو کیرشهف" استاد راهنمای قدیمی پلانک در سال 1889 درگذشت و کرسی استادی او در دانشگاه برلین خالی ماند، پلانک به جای کیرشهف به عنوان استاد یار و مدیر مؤسسه فیزیک نظری منصوب شد.روزی پلانک فراموش می‌کند در چه کلاسی از دانشگاه برلین درس دارد، جلوی اتاق دفتر بخش ایستاده و از کارمندی نشانی محل برگزاری درس آن روز پروفسور پلانک را جویا می‌شود کارمند در جواب می‌گوید: «آنجا نرو مرد جوان، تو بسیار جوان‌تر از آن هستی که بتوانی درس پلانک، استاد فرهیخته ما را بفهمی.» 

ماکس پلانک بعد از رسیدن به کرسی استادی، شروع به تحقیق در خصوص پدیدهٔ تابش جسم سیاه کرد که در آن دوران مشکل روز فیزیک کلاسیک بود و آن را نخستین بار کیرشهف مطرح کرده بود. ماکس پلانک در سال 1900 به این نتیجه رسید که برای توضیح پدیدهٔ تابش جسم سیاه باید نگاه های موجود در فیزیک کلاسیک را تغییر داد و به شکل دیگری به مسئله نگریست. پلانک این فکر را که انرژی نیز مانند ماده از آحاد یا بسته‌های کوچکی درست شده است در ذهنش پرورش داد و زیربنای نظریه اصلی خود را تشکیل داد.ماکس پلانک آن بسته ها را "کوانتوم" نامید که کلمه‌ای برگرفته از زبان لاتین به معنی چقدر و جمع آن "کوانتا" بود، این فکر که با اصول و قوانین آن زمان مطابقت نداشت، بالطبع مخالفانی بوجود آورد. ولی این مخالفت‌ها بیش از 5 سال طول نکشید، زیرا تئوری انیشتین که متکی به تئوری کوانتا بود، بیان شد و ارزش واقعی و حقیقی تئوری پلانک را آشکار کرد. ماکس پلانک نظریه ای را مطرح کرده بود که معماری علمی قرن بیستم را در علم فیزیک شکل داد. بعد از آن پلانک و انیشتین با یکدیگر مکاتباتی آغاز کردند که تا پایان عمر پلانک ادامه یافت و سبب همکاری‌های مهمی بین آن‌ها در زمینه‌ی خواص نور نیز شد. 

سهمی که پلانک در پیشبرد علم ادا کرد، او را به یکی از برترین دانشمندان تبدیل کرد. او مورد احترام همکاران خود در همه‌ حوزه‌های علمی و از همه‌ ملیت‌های جهان بود. در سال 1918 آلبرت انیشتین، نیلز بوهر و ارنست رادرفورد، که همگی مستحق کسب جایزه نوبل بودند، با توافق، پلانک را مستحق ‌ترین شخص برای کسب این افتخار دانستند. بدین ترتیب پلانک به اخذ جایزهٔ نوبل فیزیک 1918 نائل آمد و استاد دانشگاه برلین گردید. 

ماکس پلانک در تاریخ 4 اکتبر سال 1947 و در 89 سالگی در آلمان در پی یک حمله قلبی دیده از جهان فروبست. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۹:۰۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۹:۰۶

ماکس پلانک

خلاصه زندگی نامه

 ماکس پلانک، فیزیکدان آلمانی که جایزه نوبل 1918 را بخاطر بیان کوانتومی بودن انرژی دریافت کرد. وی را پدر نظریه کوانتوم می دانند. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع