لیلا سومین دختر محمدرضا پهلوی و آخرین فرزند او و فرح پهلوی است که درسال 1349 (فروردین) در کاخ نیاوران به دنیا آمد و تحت تربیت معلم و دایه سویسی قرار گرفت. هشت ساله بود که با والدینش به حالت تبعید از ایران خارج شد .وی کوچک‌ترین خواهر رضا پهلوی، علی‌رضا پهلوی، فرحناز پهلوی و خواهر ناتنی شهناز پهلوی بود. 

لیلا سومین دختر محمدرضا پهلوی و آخرین فرزند او و فرح پهلوی است که درسال 1349 (فروردین) در کاخ نیاوران به دنیا آمد و تحت تربیت معلم و دایه سویسی قرار گرفت. هشت ساله بود که با والدینش به حالت تبعید از ایران خارج شد .وی کوچک‌ترین خواهر رضا پهلوی، علی‌رضا پهلوی، فرحناز پهلوی و خواهر ناتنی شهناز پهلوی بود.


وی در ابتدا تحت تعلیم مربی سویسی به آموختن زبان فرانسه مشغول شد و سپس در دبستانی در جنب قصر نیاوران که برای خانواده پهلوی و پاره‌ای از رجال بنا شده بود به تحصیل پرداخت. هشت ساله بود که ایران را ترک کرد، و در امریکا مشغول به تحصیل گشت .ده ساله شده بود که در قاهره در یک مدرسه امریکایی نامنویسی کرد و مدتی بعد برای آنکه ناظر مرگ پدر نباشد راهی اسکندریه شد در آنجا بود که خبر مرگ پدر را شنید و به امریکا رفت و تحصیلات عالی خود را در ایالات متحده آمریکا و در دانشگاه براون در رشته ادبیات تطبیقی با گرایش زبان آلمانی و فلسفه اسکاندیناویایی به اتمام رساند. وی زبان‌های فارسی، انگلیسی و فرانسوی را روان صحبت می‌کرد. وی به رباعیات عمر خیام علاقه داشت و به ترجمه اشعار رومی به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی اشتغال داشت. 

وی در ابتدا تحت تعلیم مربی سویسی به آموختن زبان فرانسه مشغول شد و سپس در دبستانی در جنب قصر نیاوران که برای خانواده پهلوی و پاره‌ای از رجال بنا شده بود به تحصیل پرداخت. هشت ساله بود که ایران را ترک کرد، و در امریکا مشغول به تحصیل گشت .ده ساله شده بود که در قاهره در یک مدرسه امریکایی نامنویسی کرد و مدتی بعد برای آنکه ناظر مرگ پدر نباشد راهی اسکندریه شد در آنجا بود که خبر مرگ پدر را شنید و به امریکا رفت و تحصیلات عالی خود را در ایالات متحده آمریکا و در دانشگاه براون در رشته ادبیات تطبیقی با گرایش زبان آلمانی و فلسفه اسکاندیناویایی به اتمام رساند. وی زبان‌های فارسی، انگلیسی و فرانسوی را روان صحبت می‌کرد. وی به رباعیات عمر خیام علاقه داشت و به ترجمه اشعار رومی به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی اشتغال داشت.


وی با وجود داشتن تحصیلات عالیه در رشته ادبیات تطبیقی به شدت افسرده بود و از سردردهای شدید میگرن و دردهای عضلانی رنج می‌برد. همین امر باعث شده بود که گوشه عزلت گزیند و در جمع دوستان حاضر نشود. سرانجام در سن 31 سالگی(20خرداد 1380) در اتاقش در هتل لئوناردواقع در مرکز شهر لندن، با مصرف بیش از اندازهٔ قرص‌های خواب‌آور خودکشی کرد.علت مرگ وی خودکشی با مصرف حدود 270 قرص خواب‌آور شناخته شد.وی در زمان مرگ مجرد بود.در تاریخ 15 ژوئیهٔ 2001 میلادی، لیلا پهلوی در کنار مدفن مادربزرگش فریده قطبی در گورستان پاسی در شهر پاریس دفن شد در مراسم تدفین وی بسیاری از اعضای خاندان پهلوی شرکت داشتند. 

وی با وجود داشتن تحصیلات عالیه در رشته ادبیات تطبیقی به شدت افسرده بود و از سردردهای شدید میگرن و دردهای عضلانی رنج می‌برد. همین امر باعث شده بود که گوشه عزلت گزیند و در جمع دوستان حاضر نشود. سرانجام در سن 31 سالگی(20خرداد 1380) در اتاقش در هتل لئوناردواقع در مرکز شهر لندن، با مصرف بیش از اندازهٔ قرص‌های خواب‌آور خودکشی کرد.علت مرگ وی خودکشی با مصرف حدود 270 قرص خواب‌آور شناخته شد.وی در زمان مرگ مجرد بود.در تاریخ 15 ژوئیهٔ 2001 میلادی، لیلا پهلوی در کنار مدفن مادربزرگش فریده قطبی در گورستان پاسی در شهر پاریس دفن شد در مراسم تدفین وی بسیاری از اعضای خاندان پهلوی شرکت داشتند.


تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۳:۵۰

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۳:۵۰

لیلا پهلوی

خلاصه زندگی نامه

 لیلا پهلوی، کوچک‌ترین فرزند محمدرضا پهلوی و فرح بود. هشت ساله بود که با والدینش از ایران خارج شد و در سال 1380 با مصرف قرص به زندگی خود پایا ن داد.   

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع