جستجو در مطالب و اشخاص
لوئیس ‌هاوارد لاتیمر (Lewis Howard Latimer) در 4 سپتامبر 1848 میلادی در "چلسی" در "ایالت ماساچوست" در "آمریکا" متولد شد. او که فرزند چهارم خانواده بود، مادرش "ربکا" و پدرش "جورج لاتیمر" نام داشت. "جورج لاتیمر" برده "جیمز بی گری" در اکتبر 1842 میلادی به همراه همسرش "ربکا" که برده فرد دیگری بود، برای رسیدن به آزادی فرار کردند و با پرداخت غرامت 400 دلاری توانستند زندگی آزادی در "چلسی" تشکیل دهند اما بعد از مدتی "جورج" خانواده خود را از ترس اینکه مجدد به بردگی گرفته شود، ترک کرد.بعد از رفتن پدر، "لوئیس" برای امرار معاش به همراه مادرش کار می کرد. او در 16 سالگی به خدمت نیروی دریایی درآمد و پس از آن در یک شرکت مشغول به کار شد. لوئیس از نحوه کار کارمندان دیگر طراحی مکانیکی را آموخت و به سمت سرطراح ارتقا یافت.لوئیس سپس در اداره ثبت در "بوستن" و شرکت "الکتریک لایتینگ" نیز کار کرد. او همکاری نزدیکی با "ادیسون"، مخترع برق داشت. لوئیس حباب و سرپیچ لامپ را طراحی نمود و دستگاهی اختراع کرد که در تایید عملکرد رشته های کربنی در لامپ های پردوام کاربرد داشت.او علاوه بر علاقه به کارهای فنی، فلوت می نواخت و شعر نیز می سرود. لوئیس در اوقات فراغت طراحی مکانیکی و زبان انگلیسی را به مهاجرین در "نیویورک" آموزش میداد و سرانجام در 11 دسامبر 1928 میلادی در 80 سالگی در "نیویورک" درگذشت. 

لوئیس لاتیمر در 10 دسامبر 1873 میلادی در 25 سالگی با "مری ویلسون" ازدواج کرد که حاصل آن ازدواج دو دختر بود. 

لوئیس لاتیمر در 16 سپتامبر 1864 میلادی به نیروی دریایی "آمریکا" پیوست و پس از دریافت نشان افتخار از نیروی دریایی در 2 جولای 1865 میلادی به عنوان پادو در یک شرکت حقوقی با دستمزد هفتگی 3 ‌دلار مشغول به کار شد. او در آنجا یاد گرفت که چطور از خط‌ کش "اِل" و ابزار دیگر صنعتی استفاده کند. لاتیمر در شرکت، طراحی مکانیکی را از نحوه کار کردن بقیه کارمندان آموخت و پس از آنکه رییسش متوجه استعداد او در زمینه طراحی شد، او را به سمت سر طراح ارتقا داد و تا سال 1878 میلادی در هفته 20 دلار حقوق دریافت نمود.لوئیس لاتیمر در کار طراحی ابداعات مختلفی داشت. طراحی سیستم توالت پیشرفته با نام "کمد آب" برای ماشین‌ های ریلی و طراحی یک سیستم تهویه نوین از ابتکارات او بود. 

لویس لاتیمر برای مدت کوتاهی در اداره ثبت اختراع در "بوستن" مشغول به كار شد. کار در این قسمت سبب آشنایی او با مخترعین بزرگی شد. او در طراحی تلفن با "گراهام بل" همکاری نزدیک داشت. 

لوئیس لاتیمر در سال 1880 میلادی به عنوان دستیار مدیر و طراح شرکت "الکتریک لایتینگ" استخدام شد، شرکتی که توسط "هیرام ماکزیم"، رقیب "توماس ادیسون"، مخترع برق اداره می ‌شد.دانش و آگاهی لوئیس لاتیمر از ثبت اختراع و تجربیات الکتریکی او سبب شد که با "ادیسون"، نیز همفکری هایی داشته باشد. او به منظور رشد و ارتقای لامپهای الکتریکی پر دوام در سال 1882 میلادی دستگاهی را اختراع كرد که برای تایید و كاركرد بیشتر رشته كربنی در لامپ ها استفاده می شد و حق ثبت آن را به شرکت "ماکزیم الکتریک" داد.لاتیمر همچنین سرپیچ و حباب لامپ را اختراع نمود و در نصب و راه ‌اندازی چراغ‌ های خیابانی در "نیویورک"، "فیلادلفیا" و "لندن" نظارت داشت. کارهای لاتیمر کمک بزرگی به صنعت لامپهای برقی کرد.  

در سال 1884 میلادی، لوئس لاتیمر مهندسی خود را از شرکت لامپ الکتریکی "ادیسون" دریافت کرد و تنها فرد آفریقایی در میان آمریکایی ‌های عضو گروه "پیشگامان ادیسون" شد.  

لوئیس لاتیمر هنگامی که برای "توماس ادیسون"، مخترع برق کار می ‌کرد اولین کتاب دست نویس خود را در زمینه سیستم لامپها با عنوان "چراغهای برقی تابان" به رشته تحریر درآورد. 

لوئیس لاتیمر در 11 دسامبر 1928 میلادی در 80 سالگی در "نیویورک"، 4 سال بعد از فوت همسرش، "مری ویلسون" درگذشت. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۴۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۵۱

لوئیس ‌هاوارد لاتیمر

خلاصه زندگی نامه

 لوئیس ‌هاوارد لاتیمر، مخترع آمریکایی آفریقایی تبار که با طراحی حباب لامپهای الکتریکی سهم به سزایی در افزایش روشنایی لامپ ها داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع