فریتس هابر (Fritz Haber) در 9 دسامبر سال 1868 در خانواده‌ای یهودی در کشور "پروس" متولد شد. پدرش یکی از تاجران موفق و سرشناس آن زمان بود، مادر فریتس تنها سه هفته بعد از تولد وی بخاطر بیماری و ضعف شدید از دنیا رفت و فریتس هابر توسط عمه ‌هایش نگهداری و مراقبت می ‌شد.فریتس فقط 6 سال داشت که پدرش مجددا ازدواج کرد؛ بدلیل اتفاقی که برای مادرش بعد از تولد وی افتاده بود پدرش همیشه او را مقصر می‌دانست و به همین سبب رابطه بسیار سردی با پسرش، داشت. فریتس بیشتر از اینکه با پدرش نزدیک باشد با نامادری و یکی از خواهران ناتنی خود رابطه گرمی داشت. در آن زمان شرایط برای یهودیان در امپراتوری "پروس" کمی نا مساعد بود ولی فریتس هابر احساسات ناسیونالیستی شدیدی داشت و بیشتر از آنکه خود را یهودی بداند، یک آلمانی میهن پرست بود.وی در رشته شیمی تحصیل کرد و موفق شد در سال 1918 جایزه نوبل شیمی را به خود اختصاص دهد. همچنین بخاطر ساخت گازهای سمی پدر سلاحهای شیمیایی نیز خوانده می شود. وی در 66 سالگی درگذشت. 
فریتس هابر سال 1886 توانست با موفقیت تحصیلاتش را در مقطع دبیرستان پشت سر بگذراد. پدرش مایل بود بعد از پایان تحصیل در مقطع دبیرستان، پسرش به عنوان کارآموز در کارخانه رنگ سازی مشغول به کار شود. فریتس توانست پدرش را متقاعد کند تا به وی اجازه ادامه تحصیل در رشته شیمی را بدهد.بدین ترتیب فریتس هابر وارد دانشگاه "ویلهلم" در "برلین" شد تا در رشته شیمی به تحصیل بپردازد. در خلال تحصیل تلاش زیادی کرد تا در کلاس درس اساتید آلمانی مشهور آن زمان، حضور پیدا کرده و از شیمیدانان برجسته کسب دانش کند. به واسطه همین تلاش با بسیاری از آنها آشنا شد و در آزمایش‌های علمی شرکت می‌کرد که تجربه گرانبهایی برای وی به همراه داشت.فریتس هابر سرانجام سال 1891 از دانشگاه فریدریش ویلهلم در مقطع دکترا فارغ ‌التحصیل شد، البته برای گرفتن تاییده دکترا مجبور شد پایان نامه‌اش را در دانشگاه برلین ارائه و از آن دفاع کند.بعد از پایان تحصیل در مقطع دکترا فریتس هابر به زادگاهش بازگشت تا در کار به پدر کمک کند اما آنها در کار نیز رابطه خوبی نداشتند. پدر فریتس از وی خواست برای کسب تجربه در شرکت‌هایی که در زمینه فراورده‌های شیمیایی فعال هستند کار کند و بعد از مدتی مجددا به شرکت وی بازگردد. فریتس این پیشنهاد را قبول کرد. دوره‌های تخصصی دانشگاه زوریخچندی بعد فریتس هابر متوجه شد با اینکه وی دکترای شیمی دارد، اما آنچه در صنعت وجود دارد بسیار متفاوت از دنیای دانشگاهی است. لذا پدر را مجاب کرد تا اجازه دهد در دوره‌هایی تخصصی دانشگاه "زوریخ" شرکت کند. پدر فریتس این درخواست فرزندش را پذیرفت. فریتس این دوره‌ها را با موفقیت سپری کرد. 
پاییز سال 1892 فتریس مجددا به خانه بازگشت اما مشکلات آنها در کار و اختلاف سلیقه‌ اش با پدرش حل نشد و سرانجام پدر پذیرفت که آن‌ها نمی ‌توانند در کنار یکدیگر کار کنند.بعد از این جریان فریتس هابر بدنبال کار در محیطهای آکادمیک گشت و شروع به ارسال درخواست به دانشگاه‌های سرشناس آن زمان کرد. اما در آغاز نتوانست به آنچه می‌خواست دست پیدا کند. سرانجام کار در محیط آکادمیک را در دانشگاه "جنا" به عنوان دستیار در سال 1892 آغاز کرد و تا سال 1894 در آنجا باقی ماند. سال 1894 فریتس هابر به استاد شیمی دکتر "کارل انگلر" در دانشگاه "کارلسروهه" معرفی شد تا به این ترتیب به عنوان دستیار در این دانشگاه مشغول به کار شود. فریتس جوان نبوغ خود را خیلی زود در محیط علمی دانشگاه "کارلسروهه" با انجام موفق آزمایش‌های علمی نشان داد و مورد توجه اساتید این دانشگاه قرار گرفت. به همین واسطه دانشگاه از وی برای تدریس در خصوص فناوری‌ های رنگ دعوت به همکاری کرد. 
سال 1896 دانشگاه کارلسروهه شرایطی را برای سفرهای علمی فریتس فراهم کرد تا به شهرهای صنعتی مختلف رفته و به بررسی و تحقیق در خصوص فناوری‌های رنگ بپردازد. سال 1897 دانشگاه سفر علمی دیگری را برای فریتس هابر ترتیب داد تا وی در زمینه الکترو شیمی که بعدها به موضوع مورد علاقه وی تبدیل شد به تحقیق بپردازد.الکتروشیمی شاخه ‌ای از شیمی ‌فیزیک و شیمی ‌تجزیه است که به بررسی واکنش‌های شیمیایی می‌پردازد و در اثر عبور جریان الکتریکی انجام می ‌شوند که انجام یافتن آن‌ها سبب ایجاد جریان الکتریکی می‌شود. 
در خلال سال‌های فعالیت در دانشگاه "کارلسروهه" و بین سال‌های 1894 تا 1911 فریتس هابر به همراه دکتر "کارل بوش" تلاش‌های زیادی در زمینه پیدا کردن راهی برای تولید آمونیاک انجام دادند تا اینکه توانستند به "روش هابر-بوش" دست پیدا کنند که به "روش هابر" نیز مشهور است . تحول در صنعت کشاورزیفریتس هابر در واقع  روشی برای تولید صنعتی آمونیاک از طریق واکنش گاز نیتروژن و گاز هیدروژن و با استفاده از کاتالیزگرهای آهن و روتنیم ارائه کرد که تحول مهمی در صنعت کشاورزی بوجود آورد. برای درک اهمیت این کشف علمی تنها کافی است بدانید که نیمی از تمام مواد غذایی بشر در کره زمین به اکتشاف وی وابسته است و به واسطه دستاورد هابر و بکارگیری آن در صنعت کشاورزی بشر توانسته است این میزان مواد غذایی را در بخش کشاورزی تامین کند. 
فریتس هابر بخاطر ارائه روشی برای تولید صنعتی آمونیاک و تحول در صنعت کشاورزی موفق شد در سال 1918 جایزه نوبل شیمی را دریافت کند. 
از طرفی فریتس هابر به عنوان پدر سلاح‌های شیمیایی نیز بخاطر دستاوردهای علمیش در ساخت گازهای سمی کلر و سایر گازهای سمی که در جنگ جهانی اول مورد استفاده قرار گرفت یاد می‌شود. 
فریتس هابر 29 ژانویه سال 1934 در 66 سالگی در "سوئیس" از دنیا رفت. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۵:۲۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۵:۲۵

فریتس هابر

خلاصه زندگی نامه

 فریتس هابر، شیمیدان آلمانی که از او به عنوان پدر سلاحهای شیمیایی هم یاد می شود بخاطر ارائه روشی برای تولید صنعتی آمونیاک که تحول بزرگی در کشاورزی ایجاد کرد در سال 1918 موفق به دریافت جایزه نوبل شیمی شد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع