فروغ در ظهر 8 دی‌ ماه سال 1313 در خیابان معزالسلطنه کوچه خادم آزاد در محله امیریه تهران از پدری تفرشی و مادری کاشانی تبار به دنیا آمد. فروغ فرزند چهارم توران وزیری تبار و محمد فرخزاد است. از دیگر اعضای خانواده او می‌توان برادرش، فریدون فرخزاد و خواهر بزرگ‌ترش، پوران فرخزاد را نام برد. فروغ با مجموعه‌های اسیر، دیوار و عصیان در قالب شعر نیمایی کار خود را آغاز کرد. 
فروغ در سالهای 1330 در 16 سالگی با پرویز شاپور طنزپرداز ایرانی که پسرخاله مادر وی بود، ازدواج کرد. این ازدواج در سال 1334 به جدایی انجامید. حاصل این ازدواج، یک پسر به نام کامیار بود.نامه های فروغ  به پرویز شاپور قبل و بعد از ازدواج  و همچنین  پس از جدایی از وی، بعدها توسط کامیار شاپور و عمران صلاحی در کتابی به نام «اولین تپش‌های عاشقانهٔ قلبم» منتشر گردید. 
پس از جدایی از شاپور، فروغ فرخ‌زاد، برای گریز از هیاهوی روزمرگی، زندگی بسته و یکنواخت روابط شخصی و محفلی، به سفر رفت. او در این سیر و سفر، کوشید تا بافرهنگ اروپا آشنا شود. با آنکه زندگی روزانه‌اش به سختی می‌گذشت، به تئاتر و اپرا و موزه می‌رفت. وی در این دوره زبان ایتالیایی، فرانسه و آلمانی را آموخت. سفرهای فروغ به اروپا، آشنایی‌اش بافرهنگ هنری و ادبی اروپایی، ذهن او را باز کرد و زمینه‌ای برای دگرگونی فکری را در او فراهم کرد. 
گلستان نویسنده و فیلم‌ساز سرشناس ایرانی و همکاری با او، موجب تغییر فضای اجتماعی و در نتیجه تحول فکری و ادبی در فروغ شد.در سال 1337 سینما توجه فروغ را جلب می‌کند؛ و در این مسیر با ابراهیم گلستان آشنا می‌شود و این آشنایی مسیر زندگی فروغ را تغییر می‌دهد؛ و چهار سال بعد یعنی در سال 1341 فیلم خانه سیاه است را در آسایشگاه جذامیان بابا باغی تبریز می‌سازند؛ و در سال 1342 در نمایشنامه شش شخصیت در جستجوی نویسنده بازی چشمگیری از خود نشان می‌دهد. در زمستان همان سال خبر می‌رسد که فیلم «خانه سیاه است» برنده جایزه نخست جشنواره او بر هاوزن شده و باز در همان سال مجموعه تولدی دیگر را با تیراژ بالای سه هزار نسخه توسط انتشارات مروارید منتشر کرد. در سال 1343 به آلمان، ایتالیا و فرانسه سفر می‌کند. سال بعد در دومین جشنواره سینمای مؤلف در پزارو شرکت می‌کند که تهیه‌کنندگان سوئدی ساختن چند فیلم را به او پیشنهاد می‌دهند و ناشران اروپایی مشتاق نشر آثارش می‌شوند. پس از این دوره، وی مجموعه تولدی دیگر را منتشر کرد. اشعار وی در این کتاب تحسین گسترده‌ای را برانگیخت؛ پس از آن مجموعه ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد را منتشر نمود. 
1331- اسیر، شامل 43 شعر1335- دیوار، شامل 25 قطعه شعر1336- عصیان، شامل 17 شعر1341- تولدی دیگر، شامل 35 شعر1342- ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد، شامل 7 شعر 
1313 تولد: 8 دی ماه1345 مرگ: 24 بهمن‌ماه1330: چاپ مجموعهٔ اشعار اسیر در 17 سالگی1334: چاپ مجموعهٔ اشعار دیوار در 21 سالگی1336: چاپ مجموعهٔ اشعار عصیان در 23 سالگیچاپ این سه مجموعه، بسیاری را علیه فروغ شوراند ولی او را به شهرت رساند.1336: سفر به آلمان و ایتالیا1337: آشنایی با ابراهیم گلستان و امور سینمایی در 23 سالگی1338: سفر به انگلستان جهت مطالعهٔ سینما و امور تشکیلاتی فیلم1339: بازی در فیلمی مستند، دربارهٔ مراسم خواستگاری، به سفارش مؤسسهٔ فیلم ملی کانادا1339: تهیهٔ سومین قسمت فیلم آب و گرما1340: سفر مجدد به انگلستان جهت مطالعهٔ امور سینمایی – بازگشت به ایران و تهیهٔ یک فیلم کوتاه برای موسسه کیهان با همکارش سهراب سپهری1341: سفر به تبریز جهت مقدمات فیلمی دربارهٔ جذام و جذامی‌ها1341: سفر مجدد به تبریز همراه سه تن، اقامت در تبریز به مدت 12 روز و تهیهٔ فیلم خانه سیاه است، دربارهٔ جذام و جذامی‌ها1342: تهیهٔ فیلم‌نامه برای فیلمی که هرگز ساخته نشد1342: بازی در نمایش شش شخصیت در جستجوی نویسنده اثر لوئیجی پیران دلو به کارگردانی پری صابری1342: دریافت جایزهٔ بهترین فیلم مستند از فستیوال اوبرهاوزن برای خانه سیاه است. ولی فروغ به جایزه می‌خندید: «جایزه چه معنی دارد. من لذتی را که باید می‌بردم از کار برده‌ام. ممکن است یک عروسک هم به من بدهند. عروسک چه معنی دارد؟ جایزه هم عروسک است!»1343: چاپ مجموعهٔ اشعار تولدی دیگر 1343: همکاری در فیلم خشت و آینه ساختهٔ ابراهیم گلستان1343: ترجمهٔ نمایشنامهٔ ژان مقدس اثر برناردشاو دربارهٔ زندگی ژاندارک که قرار بود به روی صحنه بیاید و فروغ عهده‌دار نقش ژاندارک باشد.1343: ترجمهٔ سیاحت‌نامهٔ هنری میلر در یونان به نام «ستون سنگی ماروسی».1343: چاپ برگزیدهٔ اشعار فروغ1344: تهیهٔ یک فیلم نیم‌ساعته، از زندگی فروغ فرخزاد، توسط سازمان یونسکو به پاس شعر و هنر او که در سطح جهانی قرار می‌گرفت.1344: سفر برتولوچی، کارگردان شهیر ایتالیایی به ایران برای تهیهٔ یک فیلم کوتاه از زندگی فروغ1345: سفر مجدد به ایتالیا و شرکت در دومین فستیوال مولف1345: پیشنهاد کشور سوئد به فروغ جهت اقامت در سوئد و ساختن فیلم و قبول دعوت از طرف فروغ1345: پیشنهاد کشورهای آلمان، سوئد، انگلستان، فرانسه به فروغ برای چاپ اشعار او1345: مرگ! چهاربعد ازظهر یک روز زمستانی فروغ فرخزاد در یک حادثه اتومبیل از دنیا رفت 
آخرین مجموعه شعری که فروغ فرخزاد، خود، آن را به چاپ رساند مجموعه تولدی دیگر است. این مجموعه شامل 31 قطعه شعر است که میان سال‌های 1338 تا 1342 سروده شده‌اند. به قولی دیگر آخرین اثر او «ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد» است که پس از مرگ او منتشر شد. در میان سال‌های 1342-43 فروغ یک خودکشی ناموفق داشت. سرانجام فروغ فرخزاد در روز 24 بهمن، 1345 هنگام رانندگی با اتوموبیل جیپ شخصی‌اش، بر اثر تصادف در جاده دروس-قلهک در تهران جان باخت. جسد او، روز چهارشنبه 26 بهمن با حضور نویسندگان و همکارانش در گورستان ظهیرالدوله به خاک سپرده شد.آرزوی فروغ از زبان خودش:آرزوی من آزادی زنان ایران و تساوی حقوق آن‌ها با مردان است... من به رنج‌هایی که خواهرانم در این مملکت در اثر بی عدالتی مردان می‌برند، کاملا واقف هستم و نیمی از هنرم را برای تجسم دردها و آلام آن‌ها به کار می‌برم. آرزوی من ایجاد یک محیط مساعد برای فعالیت‌های علمی هنری و اجتماعی زنان است. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۷:۰۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۷:۰۷

فروغ‌ فرخزاد

خلاصه زندگی نامه

فروغ‌ الزمان فرخزاد شاعر معاصر ایرانی متولد  سال 1313. از او 5 دفتر شعر منشر شد که از نمونه‌های قابل توجه شعر معاصر فارسی هستند. فروغ فرخزاد در 32 سالگی بر اثر تصادف اتومبیل درگذشت.

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع