جستجو در مطالب و اشخاص
فرهاد تجری در سال 1347 در شهرستان "سرپل ذهاب" واقع در استان "کرمانشاه" به دنیا آمد. وی دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته حقوق جزا و جرم شناسی است. از جمله سوابق فرهاد تجری می توان به سرپرستی دادسرای "سقز و بانه"، ریاست دادگستری شهرستان "قصرشیرین"، معاونت دادگاه های عمومی و انقلاب کرمانشاه و... اشاره نمود. وی همچنین به عنوان استاد به تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه اشتغال داشت. تجری در مرحله دوم انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی که در اردیبهشت سال 1387 برگزار شد، توانست به نمایندگی از مردم شهرستان های "قصر شیرین، گیلانغرب، سرپل ذهاب، گواور، سومار، نفت شهر و خسروی" راهی خانه ملت شود. اواخر تیر سال 1391، فرهاد تجری طی حکمی از سوی رئیس وقت سازمان بازرسی کل کشور به سمت بارزس کل امور نظامی، امنیتی و نهادهای سازمان بازرسی کل کشور منصوب شد. وی پس از چندی در اسفند سال 1394، در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و برای دومین بار به نمایندگی از مردم "قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب" به بهارستان راه یافت. 

-دادیاری دادسرای نظامی ناحیه سقز و بانه در استان کردستان -دادرس و رئیس شعبه دادگاه عمومی کرمانشاه -ریاست دادگستری شهرستان قصرشیرین -مستشاری محاکم تجدید نظر استان کرمانشاه -معاونت دادگاه های عمومی و انقلاب کرمانشاه -مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه در رشته حقوق  

فرهاد تجری در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و در 6 اردیبهشت سال 1387 در مرحله دوم، با کسب 36859 رای از مجموع 65119 آراء اخذ شده، از طرف مردم شهرستان های "قصر شیرین، گیلانغرب، سرپل ذهاب، گواور، سومار، نفت شهر و خسروی" به خانه ملت راه یافت. وی در این دوره به عضویت کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس درآمد و در سال های اول، دوم و چهارم به عنوان نائب رئیس اول این کمیسیون خدمت کرد. تجری در دوران حضورش در مجلس هشتم 57 طرح و لایحه را به امضا رساند که برخی از آنها عبارتند از: -طرح نظارت بر رفتار و عملکرد قضات -طرح ناظر بر تاسیس و فعالیت سازمانهای مردم نهاد (غیر دولتی) -طرح نحوه توزیع عادلانه آگهی های دولتی بین روزنامه ها عضویت در فراکسیون های مجلس -فراکسیون تقویت و توسعه صادرات مجلس شورای اسلامی -فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی -فراکسیون اصولگرایان -فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی -فراکسیون مدیریت و توسعه شهری -فراکسیون حقوقدانان مجلس شورای اسلامی -فراکسیون مناطق مرزی -فراکسیون غدیر مجلس شورای اسلامی -فراکسیون دانشگاهیان مجلس اسلامی -فراکسیون اعتدال مجلس شورای اسلامی -فراکسیون مناطق محروم شورای اسلامی -فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس شورای اسلامی -فراکسیون سازمانهای مردم نهاد -فراکسیون مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی -فراکسیون شورای مرکزی جبهه عدالت و پیشرفت  

مخالفت با وزیر پیشنهادی صنایع و معادن محمود احمدی نژاد در دهمین انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 به عنوان رئیس دولت دهم انتخاب شد. او در 28 مرداد سال 1388، در نامه ای به علی لاریجانی، رئیس وقت مجلس شورای اسلامی وزیران پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد. 10 شهریور سال 1388 در جلسه بررسی صلاحیت "علی اکبر محرابیان" وزیر پیشنهادی صنایع و معادن، فرهاد تجری در مخالفت با این گزینه پیشنهادی اظهار داشت: «عدم سابقه در صنعت و معدن و استفاده نکردن از افراد متخصص با توجه به نداشتن تخصص محرابیان در بخش صنعت و معدن، عدم آمایش صنعت براساس اولویت‌های منطقه‌ای و استانی، توجه به صنایع بزرگ و عدم توجه به صنایع پایه، میانی و کوچک، بی‌توجهی به سقف و کف تولیدات بر اساس نیازهای داخلی، منطقه‌ای و جهانی، عدم ارتباط منطقی نخبگان، مخترعان و مراکز دانشگاهی صنعتی با حوزه مدیریتی وی و فاصله داشتن صنایع پایین‌دستی مانند پتروشیمی از صنایع پایه‌ای از عملکرد محرابیان است.» وی با قرائت پرسش‌هایش از محرابیان، گفت: «برنامه شما برای تعامل موثرتر با وزارت بازرگانی برای توسعه صادرات صنعتی و کاهش وابستگی بودجه کشور به درآمد نفت چیست؟ با چه روشی می‌خواهید واردات بی‌رویه که صنعت کشور به ویژه فولاد را به خطر انداخته کنترل کنید؟ سرنوشت سند استراتژی توسعه صنعتی که در دولت قبل تهیه شد به کجا کشید و در این مرحله از وزارت جدید از چه استراتژی برای توسعه صنعت با توجه به رشد کشورهای منطقه استفاده خواهید کرد؟» تجری افزود: «اکنون صنعت‌گران کشور با زلزله اقتصاد جهانی نیاز به خانه امنی دارند که امیدواریم محرابیان این خانه امن را برای آنان فراهم کند.» 12 شهریور همان سال، سرانجام نمایندگان ملت با "علی اکبر محرابیان" با 153 رای موافق، 103 رای مخالف و 27 رای ممتنع، به عنوان وزیر صنایع و معادن موافقت کردند. تقدیر از احمدی نژاد به دلیل انتخاب رحیمی به عنوان معاون اول در اواسط مهر ماه 1388، 211 نفر از نمایندگان مجلس از جمله فرهاد تجری، طی نامه ای از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور دولت دهم، به دلیل انتصاب محمد رضا رحیمی به معاون اولی خود تقدیر کردند. موافقت با استیضاح وزیر نیرو بهمن سال 1388، برای نخستین بار بود که زمزمه ‌های طرح استیضاح مجید نامجو وزیر وقت نیرو، از سوی برخی نمایندگان  "شوشتر" از استان "خوزستان" در مجلس هشتم، مطرح شد اما تا پایان سال 1388 به طور رسمی خبری از ارایه این طرح نشد. پس از آن در تابستان سال 1389، مجددا طرح استیضاح "مجید نامجو" با موضوع ضعف و ناتوانی مدیران، ناکارآمدی وزارت نیرو و محقق نشدن اهداف وزارتخانه، مشکلات موجود در حوزه آب و برق و رفع این مشکل‌ها در استان‌ها و ... مطرح شد. 4 اسفند ماه سال 1389، استیضاح "مجید نامجو" وزیر وقت نیرو، با 45 امضا از سوی نمایندگان مجلس از جمله فرهاد تجری در 6 محور در مجلس هشتم اعلام وصول شد. فقدان مدیریت و برنامه‌ریزی برای تصدی این وزارتخانه مهم، عدم اجرای تعهدات داده شده در گزارش برنامه در زمان رای اعتماد، طولانی شدن اجرای مصوبات دولت و تعهدات وزارت نیرو، فقدان برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی طرح‌های آبرسانی و تامین برق شهری و روستایی، طولانی شدن اجرای سدها و آبرسانی، مشکلات متعدد مردم و تضاد درون وزارتخانه از محورهای اصلی این استیضاح عنوان شده بود. سرانجام 15 اسفند سال 1389، مجید نامجو برای استیضاح به مجلس شورای اسلامی فراخوانده شد اما با تفاوت یک رای و با کسب اکثریت آراء در سمت خود ابقا شد. 

پس از حوادث انتخابات سال 1388 و دستگیری متخلفان، حدود 175 نماینده مجلس هشتم شورای اسلامی از جمله فرهاد تجری، در تاریخ 26 اردیبهشت ماه 1389 در نامه‌ای سرگشاده خطاب به آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس وقت دستگاه قضایی ضمن اعتراض و اظهار شگفتی از احضار و محاکمه مدیران رسانه‌های انقلابی به دلیل شکایت سران فتنه، خواستار تسریع در محاکمه سران فتنه و رسیدگی به شکایات ملت ایران از آنان شدند. نمایندگان در این نامه برخورد با رسانه های انقلابی را باعث تنفس مصنوعی جریان فتنه خواندند. در پی صدور این نامه سرگشاده برخی افراد، جریانات سیاسی و رسانه‌ها با تشکیک در امضای 175 نماینده ملت، مدعی جعل برخی از این امضاها شدند از این رو برای تنویر افکار عمومی در تاریخ 24 خرداد سال 1389، اسامی تمامی نمایندگان امضاء کننده این نامه منتشرشد.  

در آستانه سالگرد حماسه 9 دی سال 1388، فرهاد تجری در 6 دی سال 1390 در گفت‌وگو با خبرگزاری "خانه ملت" حماسه 9 دی سال 1388 را تجلی تبعیت ملت از ولایت فقیه دانست و تصریح کرد: «حضور میلیونی در این روز نشان از درک، شعور سیاسی، زمان‌شناسی و دشمن‌شناسی مردم داشت... حفاظت از دستاورد‌های نظام، پیام ملت با بصیرت در 9 دی بود که با تدبیر مقام معظم رهبری و آگاهی و درک صحیح مردم به ثمر نشست.» وی با بیان اینکه حماسه 9 دی باعث شد دشمنان و کوردلان گوشه نشین شوند و دست از اقدامات فتنه‌گرانه خود بردارند، افزود: «در این روز ملت با حرکت خودجوش و یکپارچه خود نشان دادند بصیرت و آگاهی لازم را دارند و و توصیه های خیلی مدبرانه و هوشمندانه و به موقع مقام معظم رهبری را بخوبی درک می‎کنند.» تجری با بیان اینکه 9 دی، دو پیام داشت، گفت: «یکی اینکه قدردان انسجام ملی و ولایت و رهبری باشیم و دیگر آنکه برای فتنه گران و دشمنان نظام ثابت شد که هر چقدر برای این نظام و کشور توطئه کنند در اراده و عظم مردم ما خللی وارد نخواهد شد... رهبر معظم انقلاب با درایت و هوشیاری همیشگی خود بخوبی توطئه‌های دشمن را به مردم شناختند و مردم نیز با حضور در راهپیمایی 9 دی همچون گذشته یاس و ناامیدی را برای دشمن به ارمغان گذاشتند.»  

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در 7 اسفند ماه سال 1394 برگزار شد و فرهاد تجری در این دوره از انتخابات، توانست با کسب 30731 رای از مجموع 108694 آراء ماخوذه در همان مرحله اول، به عنوان نماینده مردم شهرستان های "قصر شیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب" از توابع استان "کرمانشاه" در خانه ملت حضور یابد. وی در این دوره به عنوان کاندیدای مورد حمایت جبهه ائتلاف اصولگرایان وارد عرصه انتخابات شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۴:۴۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۴:۴۶

فرهاد تجری

خلاصه زندگی نامه

 فرهاد تجری، نماینده اصولگرای مردم شهرستان های "قصر شیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب" در مجلس دهم شورای اسلامی که سابقه حضور در مجلس هشتم را در کارنامه پارلمانی خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع