فرج الله سلحشور در سال 1331 در قزوین به دنیا آمد. وی فعالیت هنری خود را در سینما با بازی در فیلم "توبه نصوح" به کارگردانی محسن مخملباف آغاز کرد. او از نخستین افرادی است که در شکل گیری و تأسیس حوزه هنری شرکت داشته است. فرج الله سلحشور کارگردان مجموعه های تلویزیونی "ایوب پیامبر"، "اصحاب کهف" و "یوسف پیامبر" است. 

فرج الله سلحشور در سال 1331 در قزوین به دنیا آمد. وی فعالیت هنری خود را در سینما با بازی در فیلم "توبه نصوح" به کارگردانی محسن مخملباف آغاز کرد. او از نخستین افرادی است که در شکل گیری و تأسیس حوزه هنری شرکت داشته است. فرج الله سلحشور کارگردان مجموعه های تلویزیونی "ایوب پیامبر"، "اصحاب کهف" و "یوسف پیامبر" است.


-"ایوب پیامبر" محصول سال 1372، به نویسندگی و کارگردانی سلحشور  -"اصحاب کهف" محصول سال 1376، به کارگردانی سلحشور -"یوسف پیامبر" محصول سال 1386، به نویسندگی و کارگردانی سلحشور    سلحشور به عنوان بازیگر فیلمهای: -"توبه نصوح"  محصول سال 1361 -"گوركن"  محصول سال 1363 -"پرواز در شب" محصول سال 1365 -"انسان و اسلحه" محصول سال  1367  -"نخلستان تشنه" محصول سال 1368 -"ايوب پيامبر" محصول سال 1372 -"دنيای وارونه" محصول سال 1376  
-"ایوب پیامبر" محصول سال 1372، به نویسندگی و کارگردانی سلحشور   -"اصحاب کهف" محصول سال 1376، به کارگردانی سلحشور  -"یوسف پیامبر" محصول سال 1386، به نویسندگی و کارگردانی سلحشور     سلحشور به عنوان بازیگر فیلمهای:  -"توبه نصوح" محصول سال 1361  -"گوركن" محصول سال 1363  -"پرواز در شب" محصول سال 1365  -"انسان و اسلحه" محصول سال 1367   -"نخلستان تشنه" محصول سال 1368  -"ايوب پيامبر" محصول سال 1372  -"دنيای وارونه" محصول سال 1376   

فرج الله سلحشور در آستانه انتخابات دهم ریاست جمهوری، در حمایت از احمدی نژاد گفت: «به همه دنیا اعلام کنید من به عنوان سازنده سریال‌های "اصحاب کهف"، "ایوب پیامبر" و "حضرت یوسف(ع)" به احمدی ‌نژاد، حامی مستضعفان رأی می‌دهم و به این کار افتخار می‌کنم.» 

فرج الله سلحشور در آستانه انتخابات دهم ریاست جمهوری، در حمایت از احمدی نژاد گفت: «به همه دنیا اعلام کنید من به عنوان سازنده سریال‌های "اصحاب کهف"، "ایوب پیامبر" و "حضرت یوسف(ع)" به احمدی ‌نژاد، حامی مستضعفان رأی می‌دهم و به این کار افتخار می‌کنم.»


در اواخر بهمن ماه سال 1388، در آیین اختتامیه بخش تجلی اراده ملی جشنواره فیلم فجر، با حضور معاون وقت امور سینمایی از فرج ‌الله سلحشور کارگردان فیلم "یوسف پیامبر(ع)" تجلیل شد. سلحشور هنگام دریافت جایزه خود گفت: «یوسف پیش از آنکه خروجی و حاصل سینما باشد، حاصل زحمات علمای دین و خروجی تفاسیر علمای اسلام عزیز است و گوشه‌ ای از دریای بیکران قرآن است... آنچه در فیلم حضرت یوسف(ع) دیدید حاصل آموخته‌های من از محضر بزرگان دین است و لذا بیش از آنکه خود را لایق این هدیه بدانم، آن را به حوزه علمیه قم تقدیم می‌کنم.» در ادامه مراسم یکی از روحانیون حاضر در مراسم، جایزه فرج ‌الله سلحشور را دریافت کرد.  
در اواخر بهمن ماه سال 1388، در آیین اختتامیه بخش تجلی اراده ملی جشنواره فیلم فجر، با حضور معاون وقت امور سینمایی از فرج ‌الله سلحشور کارگردان فیلم "یوسف پیامبر(ع)" تجلیل شد.  سلحشور هنگام دریافت جایزه خود گفت: «یوسف پیش از آنکه خروجی و حاصل سینما باشد، حاصل زحمات علمای دین و خروجی تفاسیر علمای اسلام عزیز است و گوشه‌ ای از دریای بیکران قرآن است... آنچه در فیلم حضرت یوسف(ع) دیدید حاصل آموخته‌های من از محضر بزرگان دین است و لذا بیش از آنکه خود را لایق این هدیه بدانم، آن را به حوزه علمیه قم تقدیم می‌کنم.» در ادامه مراسم یکی از روحانیون حاضر در مراسم، جایزه فرج ‌الله سلحشور را دریافت کرد.   

در سال 1387 اخباری مبنی بر شکایت از فرج الله سلحشور پیرامون سریال "یوسف پیامبر" منتشر شد. این شکایت از جانب "شهاب الدین طاهری"، نویسنده کتاب - فیلمنامه دو جلدی "یوسف صدیق" علیه فرج الله سلحشور در دادگاه رسیدگی به جرائم کارکنان دولت تهران مطرح شد که ریاست دادگاه پس از بررسی آن در مردادماه 1388 هیأت 3 سه نفره ای به ریاست "عباس بابویهی" به همراه 2 نفر مشاور را تعیین کرد. این هیأت از مهرماه تا اسفندماه 1388 به مدت 170 روز به بررسی این موضوع پرداخت.  عباس بابویهی گفت: «مرحله اول دادگاه شکایت طاهری از سلحشور به محکویت این کارگردان مجموعه تلویزیونی "یوسف پیامبر" منجر شد.» در ادامه دادگاه بدوی تشکیل شد که در 12 خردادماه 1389 خبر محکومیت سلحشور به 3 سال زندان و مبلغ یک میلیارد و پانصد هزار تومان جریمه نقدی منتشر شد. سلحشور بلافاصله پس از انتشار این خبر، در همان روز محکومیت خود در دادگاه را تکذیب کرد و گفت: « متاسفانه این صحبت‌ها شایعاتی است که عباس بابویهی ریاست هیات کارشناسی پرونده شکایت شهاب‌الدین طاهری درست کرده‌اند... تا کنون هیچ رأیی از سوی دادگاه اثبات نشده است و جلسات این دادگاه ادامه دارد و هنوز کسی محکوم هم نشده است. من واقعا متاسفم که خبرهای دروغ درباره این موضوع می شنوم.» بابویهی نیز در این مورد توضیح داد: «در خصوص حکم صادره از سوی دادگاه 1083 کارکنان دولت، علیه آقای فرج ‌الله سلحشور امری قانونی وجود دارد که چنانچه از سوی دادگاه‌های بعدی، میزان جرایم و تخلفات نامبرده که در حکم مذکور آمده است، تعدیل نشود و به همین صورت اعمال شود، این متهم می‌بایستی مجازات‌هایی را که با توجه به میزان درج شده در این حکم تعیین می‌شود را تحمل کند.  در جمع میزان تقصیر تعینی علیه آقای سلحشور در حکم دادگاه 1083، حداقل 55 درصد در وصف کیفری و بیش از آن در وصف حقوقی (مادی) مشاهده می‌شود. در وصف کیفری مطابق ماده 23 قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان حدود حبس بین 6 ماه تا 3 سال تعیین شده است. (درصد تقصیر با این مجازات‌ها سنجیده می‌شود) در وصف حقوقی نیز با توجه به فصل آخر از حکم صادره از سوی دادگاه 1083، شاکی پرونده حداقل به میزان 20 درصد در تولید سریال حضرت یوسف(ع) شریک شناخته که طبیعتا با تأیید آن از سوی دادگاه‌های بعدی، می‌بایستی "حق السهم وی" در موضوع‌های سرمایه ‌گذاری و منافع و حق احتساب و نظارت بر هزینه‌ها و تصمیمات متهم، تأدیه شود.»  
در سال 1387 اخباری مبنی بر شکایت از فرج الله سلحشور پیرامون سریال "یوسف پیامبر" منتشر شد. این شکایت از جانب "شهاب الدین طاهری"، نویسنده کتاب - فیلمنامه دو جلدی "یوسف صدیق" علیه فرج الله سلحشور در دادگاه رسیدگی به جرائم کارکنان دولت تهران مطرح شد که ریاست دادگاه پس از بررسی آن در مردادماه 1388 هیأت 3 سه نفره ای به ریاست "عباس بابویهی" به همراه 2 نفر مشاور را تعیین کرد. این هیأت از مهرماه تا اسفندماه 1388 به مدت 170 روز به بررسی این موضوع پرداخت.   عباس بابویهی گفت: «مرحله اول دادگاه شکایت طاهری از سلحشور به محکویت این کارگردان مجموعه تلویزیونی "یوسف پیامبر" منجر شد.»  در ادامه دادگاه بدوی تشکیل شد که در 12 خردادماه 1389 خبر محکومیت سلحشور به 3 سال زندان و مبلغ یک میلیارد و پانصد هزار تومان جریمه نقدی منتشر شد.  سلحشور بلافاصله پس از انتشار این خبر، در همان روز محکومیت خود در دادگاه را تکذیب کرد و گفت: « متاسفانه این صحبت‌ها شایعاتی است که عباس بابویهی ریاست هیات کارشناسی پرونده شکایت شهاب‌الدین طاهری درست کرده‌اند... تا کنون هیچ رأیی از سوی دادگاه اثبات نشده است و جلسات این دادگاه ادامه دارد و هنوز کسی محکوم هم نشده است. من واقعا متاسفم که خبرهای دروغ درباره این موضوع می شنوم.»  بابویهی نیز در این مورد توضیح داد: «در خصوص حکم صادره از سوی دادگاه 1083 کارکنان دولت، علیه آقای فرج ‌الله سلحشور امری قانونی وجود دارد که چنانچه از سوی دادگاه‌های بعدی، میزان جرایم و تخلفات نامبرده که در حکم مذکور آمده است، تعدیل نشود و به همین صورت اعمال شود، این متهم می‌بایستی مجازات‌هایی را که با توجه به میزان درج شده در این حکم تعیین می‌شود را تحمل کند.   در جمع میزان تقصیر تعینی علیه آقای سلحشور در حکم دادگاه 1083، حداقل 55 درصد در وصف کیفری و بیش از آن در وصف حقوقی (مادی) مشاهده می‌شود. در وصف کیفری مطابق ماده 23 قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان حدود حبس بین 6 ماه تا 3 سال تعیین شده است. (درصد تقصیر با این مجازات‌ها سنجیده می‌شود) در وصف حقوقی نیز با توجه به فصل آخر از حکم صادره از سوی دادگاه 1083، شاکی پرونده حداقل به میزان 20 درصد در تولید سریال حضرت یوسف(ع) شریک شناخته که طبیعتا با تأیید آن از سوی دادگاه‌های بعدی، می‌بایستی "حق السهم وی" در موضوع‌های سرمایه ‌گذاری و منافع و حق احتساب و نظارت بر هزینه‌ها و تصمیمات متهم، تأدیه شود.»   

در مهرماه 1390 فرج الله سلحشور با اشاره به برخی صحبتها درباره حضور "آنجلینا جولی" در ایران و بازی او در یک فیلم، گفت: «هنرپیشه‌های زن ایران خودشان یک پا آنجلیانا جولی هستند و سینمای ایران باید هم برای ادامه فعالیت خود فاحشه بین‌المللی بیاورد.»  او در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه سینمای ایران جزوی از مملکت ایران و خانواده ایران نیست اظهار کرد‌: «به دلیل اینکه همه در سینما از یک قماش هستند، باید از آنجلینا جولی نیز دعوت کنند. خانواده سینما صهیونیستی و هالیوودی است و باید اذعان کرد که سینمای ایران برای ایران نیست، سینمای ایران عضوی از سینمای دنیا است و اگر علاقه نشان دهد که یک بازیگر بین‌المللی به ایران بیاید طبیعی است چون خود سینمای ایران عضوی از جامعه بین‌المللی هالیوود است.»   واکنش 5 بازیگر به اظهارات سلحشور در واکنش به اظهارات سلحشور 5 بازیگر زن سینمای کشور متنی را منتشر کردند. این متن را ترانه علیدوستی، پگاه آهنگرانی، نگار جواهریان، هانیه توسلی و باران کوثری امضا کرده بودند. سلحشور نیز در اواخر مهرماه 1390 درباره سخنانش راجع به سینمای ایران تصریح کرد: «اصل حرف این است که بخشی از این سینما گرفتار فحشا است، گفتند می‌خواهند آنجلینا جولی را به ایران دعوت کنند، گفتم که معلوم است که یک فاحشه بین‌ المللی را چه کسانی دعوت می کنند. حال تلخ گفتم و یقین دارم که این حرف عاقبت به خیر شده است و یک عده دارند می‌پرسند و سوال می‌کنند.»   حکم دادگاه سلحشور در پرونده شکايت بازيگران ضمن اعتراض بازیگران به این اظهارات، برخی از آنها دست به کار شدند تا نسبت به اظهارات سلحشور اقامه دعوا کنند. فرج الله سلحشور نیز در این باره گفت: «من حرف خاصی در‌این ‌باره ندارم اگر دوست دارند شکایت کنند، بروند بکنند. من از هنرمندان سالم و حرفه‌ای کشورم عذرخواهی کردم و بارها هم عذرخواهی می‌کنم، اما درباره بقیه افراد نه تنها عذرخواهی نمی‌کنم بلکه حرف‌هایم را تکرار هم می‌کنم. این تنها حرفی است که می‌توانم بگویم.» پس از بررسی پرونده قضایی سلحشور، در اسفندماه 1391 حکم برائت وی صادر و در فروردین ماه 1392 به اطلاع عموم رسید.  
در مهرماه 1390 فرج الله سلحشور با اشاره به برخی صحبتها درباره حضور "آنجلینا جولی" در ایران و بازی او در یک فیلم، گفت: «هنرپیشه‌های زن ایران خودشان یک پا آنجلیانا جولی هستند و سینمای ایران باید هم برای ادامه فعالیت خود فاحشه بین‌المللی بیاورد.»   او در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه سینمای ایران جزوی از مملکت ایران و خانواده ایران نیست اظهار کرد‌: «به دلیل اینکه همه در سینما از یک قماش هستند، باید از آنجلینا جولی نیز دعوت کنند. خانواده سینما صهیونیستی و هالیوودی است و باید اذعان کرد که سینمای ایران برای ایران نیست، سینمای ایران عضوی از سینمای دنیا است و اگر علاقه نشان دهد که یک بازیگر بین‌المللی به ایران بیاید طبیعی است چون خود سینمای ایران عضوی از جامعه بین‌المللی هالیوود است.»     واکنش 5 بازیگر به اظهارات سلحشور  در واکنش به اظهارات سلحشور 5 بازیگر زن سینمای کشور متنی را منتشر کردند. این متن را ترانه علیدوستی، پگاه آهنگرانی، نگار جواهریان، هانیه توسلی و باران کوثری امضا کرده بودند.  سلحشور نیز در اواخر مهرماه 1390 درباره سخنانش راجع به سینمای ایران تصریح کرد: «اصل حرف این است که بخشی از این سینما گرفتار فحشا است، گفتند می‌خواهند آنجلینا جولی را به ایران دعوت کنند، گفتم که معلوم است که یک فاحشه بین‌ المللی را چه کسانی دعوت می کنند. حال تلخ گفتم و یقین دارم که این حرف عاقبت به خیر شده است و یک عده دارند می‌پرسند و سوال می‌کنند.»     حکم دادگاه سلحشور در پرونده شکايت بازيگران  ضمن اعتراض بازیگران به این اظهارات، برخی از آنها دست به کار شدند تا نسبت به اظهارات سلحشور اقامه دعوا کنند.  فرج الله سلحشور نیز در این باره گفت: «من حرف خاصی در‌این ‌باره ندارم اگر دوست دارند شکایت کنند، بروند بکنند. من از هنرمندان سالم و حرفه‌ای کشورم عذرخواهی کردم و بارها هم عذرخواهی می‌کنم، اما درباره بقیه افراد نه تنها عذرخواهی نمی‌کنم بلکه حرف‌هایم را تکرار هم می‌کنم. این تنها حرفی است که می‌توانم بگویم.»  پس از بررسی پرونده قضایی سلحشور، در اسفندماه 1391 حکم برائت وی صادر و در فروردین ماه 1392 به اطلاع عموم رسید.   

باران سلحشور، دختر فرج‌ الله سلحشور و هنرمند سینما، تلویزیون و گوینده رادیو، در پیامی موفقیت اصغر فرهادی در اسکار را تبریک گفت. فرج الله سلحشور در واکنش به پیام تبریک دخترش گفت: « بنده به هیچ عنوان این اقدام فرزندم را تأیید نمی کنم و از این کار متأثر هستم و اعتقاد دارم وی مانند سینماگرانی که هالیوود برای آنها تبدیل به بت شده است، او نیز به این درد و مشکل دچار شده است و برای همین باید دنبال چاره بگردم... یک سؤال دارم چرا اصغر فرهادی مانند ورزشکاران و دیگر مردم هنگامی که نام رژیم صهیونیستی در میدان رقابتی و دیگر میادین به زبان آمد صحنه را ترک نکرد و انصراف نداد؟ آیا این نشان از حمایت وی از اسرائیل نیست؟ به نظر بنده وی اصلا نباید اجازه می داد فیلمش در اسکار حضور یابد چون تمام سینمای هالیوود و اسکار متعلق به رژیم صهیونیستی است.» سلحشور همچنین پس از دست دادن اصغر فرهادی با آنجلینا جولی در رسانه های جمعی، نامه ای خطاب به فرهادی نوشت و از او گله کرد. او پیش از این، اسکار اصغر فرهادی و فیلم "جدایی نادر از سیمین" را مورد انتقاد قرار داده بود.  
باران سلحشور، دختر فرج‌ الله سلحشور و هنرمند سینما، تلویزیون و گوینده رادیو، در پیامی موفقیت اصغر فرهادی در اسکار را تبریک گفت.  فرج الله سلحشور در واکنش به پیام تبریک دخترش گفت: « بنده به هیچ عنوان این اقدام فرزندم را تأیید نمی کنم و از این کار متأثر هستم و اعتقاد دارم وی مانند سینماگرانی که هالیوود برای آنها تبدیل به بت شده است، او نیز به این درد و مشکل دچار شده است و برای همین باید دنبال چاره بگردم... یک سؤال دارم چرا اصغر فرهادی مانند ورزشکاران و دیگر مردم هنگامی که نام رژیم صهیونیستی در میدان رقابتی و دیگر میادین به زبان آمد صحنه را ترک نکرد و انصراف نداد؟ آیا این نشان از حمایت وی از اسرائیل نیست؟ به نظر بنده وی اصلا نباید اجازه می داد فیلمش در اسکار حضور یابد چون تمام سینمای هالیوود و اسکار متعلق به رژیم صهیونیستی است.»  سلحشور همچنین پس از دست دادن اصغر فرهادی با آنجلینا جولی در رسانه های جمعی، نامه ای خطاب به فرهادی نوشت و از او گله کرد. او پیش از این، اسکار اصغر فرهادی و فیلم "جدایی نادر از سیمین" را مورد انتقاد قرار داده بود.   

سلحشور در مصاحبه ای در شهریور ماه 1392 گفت: «خانه سینما تا حالا به هیچ دردی نخورده است. فرقی هم نمی‌کند دست بچه مسلمان‌ها باشد یا گروهی دیگر. تا به امروز خانه سینما سنگر دشمن بوده است. به همین دلیل برای من تفاوت نمی‌کند باز باشد یا بسته. خانه سینما یعنی جایی که یک عده می‌خواهند هر کاری دلشان می‌خواهد انجام بدهند. در صورتی که در آیین نامه خانه سینما التزام به قانون اساسی و پایداری به ولایت فقیه اساس بوده است. سینمای ما اسلامی نیست.» با اینکه سلحشور در انتخابات دهم ریاست جمهوری از محمود احمدی نژاد حمایت کرده بود، در آغاز به کار دولت یازدهم در سخنانی انتقادی راجع به وضعیت فرهنگ و هنر در دوره احمدی نژاد گفت: «در دروه احمدی نژاد سینما رو به نابودی و تعطیلی رفت.»  
سلحشور در مصاحبه ای در شهریور ماه 1392 گفت: «خانه سینما تا حالا به هیچ دردی نخورده است. فرقی هم نمی‌کند دست بچه مسلمان‌ها باشد یا گروهی دیگر. تا به امروز خانه سینما سنگر دشمن بوده است. به همین دلیل برای من تفاوت نمی‌کند باز باشد یا بسته. خانه سینما یعنی جایی که یک عده می‌خواهند هر کاری دلشان می‌خواهد انجام بدهند. در صورتی که در آیین نامه خانه سینما التزام به قانون اساسی و پایداری به ولایت فقیه اساس بوده است. سینمای ما اسلامی نیست.»  با اینکه سلحشور در انتخابات دهم ریاست جمهوری از محمود احمدی نژاد حمایت کرده بود، در آغاز به کار دولت یازدهم در سخنانی انتقادی راجع به وضعیت فرهنگ و هنر در دوره احمدی نژاد گفت: «در دروه احمدی نژاد سینما رو به نابودی و تعطیلی رفت.»   

فرج الله سلحشور در 8 اسفند 1394 در سن 63 سالگی به علت بیماری سرطان ریه در تهران درگذشت. پیکر وی در آستان مقدس امامزاده جعفر و حمیده خاتون در جوار بارگاه شهدای گمنام به خاک سپرده شد. 

فرج الله سلحشور در 8 اسفند 1394 در سن 63 سالگی به علت بیماری سرطان ریه در تهران درگذشت. پیکر وی در آستان مقدس امامزاده جعفر و حمیده خاتون در جوار بارگاه شهدای گمنام به خاک سپرده شد.


تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۳:۰۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۳:۱۰

فرج الله سلحشور

خلاصه زندگی نامه

 فرج الله سلحشور، کارگردان و بازیگری که آثاری چون "ایوب پیامبر"، "اصحاب کهف" و "یوسف پیامبر" را در کارنامه کاری خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع