جستجو در مطالب و اشخاص
غلامعلی حداد عادل، فرزند رضا در 19 اردیبهشت سال 1324، در یکی از محلات جنوبی تهران به دنیا آمد.روح الله زم، فرزند محمدعلی زم، رئیس سابق حوزه هنری در نامه‏ای به رهبر معظم انقلاب مدعی شده است که پدر غلامعلی حداد عادل رئیس ساواک شیراز بوده است؛ اما با اندکی تحقیق و تفحص در مأموران ساواک آن هم در شیراز مشخص می‏شود که  رئیس ساواک شیراز زمان شاه فردی بود به‏نام محمدتقی جوان که در تاریخ 1 اردیبهشت سال 1358 در دادگاه انقلاب محاکمه و اعدام شد. گفتنی است روزنامه‏ها زمانی که محمدتقی جوان در دادگاه انقلاب محاکمه و اعدام شد؛ از او با نام مرد هزار چهره ساواک نام بردند ولی آن‏چه که در تاریخچه ساواک روشن است به جز محمدتقی جوان، فرد دیگری به‏نام عباس شهریاری از همکاران ساواک نیز با این نام شناخته می‏شود.پدر غلامعلی حداد عادل، حاج‏رضا حداد عادل از افراد مشهور به تدین بودند که در سال 1303 در یكى از محلات جنوبى تهران به‏دنیا آمد.  غلامعلی پس از پایان تحصیلات ابتدایى به كار و پیشه‏ روى آورد، پدرش به كار حمل و نقل اشتغال داشت و او نیز به یارى و همكارى با پدر پرداخت. حاج‏رضا حداد عادل حدود بیست سال در راه‏هاى كشور و غالباً در جاده‏‏ى تهران ـ مشهد با انواع اتومبیل‏هاى سوارى، اتوبوس و كامیون رانندگى كرد. وی چون در خانواده‏‏اى مذهبى تربیت یافته بود از جوانى به مجامع دینى و هیئت‏هاى مذهبى راه یافت و مخصوصاً عضو مؤثرى از هیئت ابوالفضلیان تهران بود. پدر غلامعلی حداد عادل از آغاز نهضت امام خمینى (ره) از هواداران این نهضت بود و به‏ شدت تحت‏ تأثیر قیام حماسى 15 خرداد سال 42 قرار داشت. حاج رضا حداد عادل در چهاردهم اسفند سال 1373 در تهران درگذشت. 

حداد عادل مقطع ابتدایی را در دبستان بندار رازی (شهید جهان آرای فعلی) تهران، واقع در خیابان لرزاده گذراند و در سال 1342 دیپلم ریاضی خود را از دبیرستان علوی تهران اخذ و در همان سال در رشته فیزیک به دانشگاه تهران راه یافت و پس از پذیرفته‏شدن در دوره کارشناسی ارشد فیزیک، به دانشگاه شیراز رفت و همزمان با تحصیل، به عنوان عضو هیئت علمی آن دانشگاه به تدریس پرداخت. وی در سال 1347 توانست کارشناسی ارشد فیزیک را از دانشگاه شیراز اخذ کند و در سال تحصیلی 1348-1347 با ورود مجدد به دانشگاه تهران در رشته علوم اجتماعی به تحصیل پرداخت.وی در سال 1349 تحصیل خود را در دوره کارشناسی ارشد فلسفه در دانشگاه تهران آغاز کرد و در سال 1351 به تحصیل در دوره دکترای فلسفه پرداخت و با دفاع از پایان‌نامه خود تحت عنوان «نظر کانت درباره مابعدالطبیعه» به اخذ مدرک دکترای تخصصی فلسفه نائل آمد.حدادعادل از سال 1351 تا سال 1357 در دانشگاه صنعتی شریف به تدریس پرداخت و در این سال‏ها توانست در محضر استاد شهید مرتضی مطهری از درس‏های فلسفه اسلامی آن استاد استفاده کند. 

غلامعلی حداد عادل در سال 1351 با طیبه ماهروزاده(متولد سال 1329در تهران) ازدواج کرده و حاصل این ازدواج 4 فرزند است.همسر او دارای دکترای فلسفه تعلیم و تربیت با گرایش برنامه‌ریزی درسی از دانشگاه تربیت معلم است.است و مدتی به عنوان مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده مشغول به کار بوده و چندی پیش با حکم رییس‌جمهور به عضویت شورای عالی آموزش و پرورش در آمد. وی دانشیار دانشگاه الزهرا است. او دبیرستان دخترانه فرهنگ، مخصوص علوم انسانی را تأسیس کرد و تا چند سال این مؤسسات با نظر او اداره می‌شد. طیبه ماهروزاده در یکی از برنامه های تلویزیونی تأکید کرده است: «علاقه‌ ندارم که در مجامع مختلف مرا به عنوان همسر حداد عادل بشناسند.»حداد عادل و همسرش دارای سه فرزند دختر و یک فرزند پسر هستند. تنها پسر غلامعلی حدادعادل که در عرصه سیاسی و رسانه‌ای نیز شناخته شده است و دارای دکترای علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق (ع) است، فریدالدین حدادعادل است. فریدالدین حدادعادل که با یکی از فارغ‌التحیصلان دبیرستان فرهنگ و دوست خواهرش زهرا حدادعادل ازدواج کرده دارای دو فرزند به نام نرگس و یحیی است.دختر ارشد حدادعادل آزاده حدادعادل نام دارد که دارای چهار فرزند به نام‌های زینب، حسین و فاطمه و مهدی است. آزاده حدادعادل در سال 1354 به دنیا آمده دارای دکترای فناوری نانو از دانشگاه کانازاپای ژاپن است. همسر وی پزشک است و همسرش به همراه فرزندانشان مدتی در آمریکا جهت گذراندن دوره‌های تحقیقاتی و تحصیلی زندگی کرده‌اند، البته حضور و زندگی آزاده در خارج از کشور چندی پیش در رسانه‌ها حواشی‌هایی را برای او و خانواده‌اش ایجاد کرد. زهرا حدادعادل فرزند سوم حدادعادل در سال 1358 به دنیا آمد. دارای کارشناسی ارتباطات از دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناسی ارشد مدیریت خبر از دانشگاه صداوسیما است. او همسر مجتبی خامنه‌ای یکی از پسران مقام معظم رهبری است و حاصل ازدواج این دو، دو فرزند به نام محمدباقر و فاطمه است. فرزند آخر حدادعادل بنت‌الهدی است که در سال 1364 به دنیا آمد و دارای کارشناسی ارشد فلسفه دین است، او نیز متاهل می‌باشد. حدادعادل در حال حاضر در منطقه دروس تهران زندگی می‌کند و برخی از فرزندان وی از جمله دخترانش در مدرسه فرهنگ که خود حدادعادل موسس آن بوده مشغول به فعالیت و تدریس هستند.  

حداد عادل همزمان با تحصیل به امر تدریس نیز اشتغال داشته است، در ادامه به صورت گذرا به مواردی که توسط وی تدریس شده است اشاره می شود:تدریس فیزیک در دانشگاه شیراز (1347 - 1345)تدریس فیزیک در دانشگاه شهید بهشتی (1350 - 1347)تدریس فلسفه، تاریخ علم، تاریخ فلسفه غرب و تاریخ فلسفه اسلامی در دانشگاه صنعتی شریف (1357 - 1351)تدریس فلسفه غرب در حوزه علمیه قم (مؤسسه در راه حق) (1357)تدریس دروس مختلف در فلسفه غرب به ویژه فلسفه کانت در دوره های کارشناسی و کارشناسی‏ارشد و دکترای گروه فلسفه دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران (1364 تا کنون)تدریس کلام جدید در دوره کارشناسی‏ارشد تربیت مدرس و در حوزه علمیه قم (مدرسه دارالشفاء) (1373 - 1370)  

درحالی‏كه برخی منتقدان دكتر غلامعلی حداد عادل، همواره فقدان سابقه مبارزاتی را به عنوان نقطه ضعف حداد عادل بیان و حتی بعضاً با اشاره به ارتباط او با دكتر سیدحسین نصر، موارد دیگری را درباره سوابق قبل از انقلاب حداد عادل مطرح می‏كردند، روایت وی از سوابق مبارزاتی خود در برنامه پارك ملت  18 بهمن ماه سال 1390، بسیاری را شگفت زده كرد.شهیدی‏فر مجری برنامه، به صورت غیرمنتظره از حداد عادل پرسید: شما چند بار دستگیر شدید؟ حداد ابتدا در پاسخ گفت: من بیشتر به ساواك احضار می‏شدم و بعد از چند لحظه گفت: من چند بار دستگیر شدم، از جمله سال 50 دستگیر شدم و 66 روز در زندان قزل قلعه بودم. یك بار هم وسط درس الكتریسیته آمدند و مرا بردند و شب رفتیم اوین خوابیدیم.در مقطعی وی با بیان این كه معلم دانشگاه بوده، اظهار كرد كه 3، 4 بار از دانشگاه اخراج شده است. مدیر برنامه با شگفتی كه با نگاهی پرسید: یعنی مدام اخراج می شدید و مجددا بر می‏گشتید داخل؟سؤال دیگری که مطرح شد این بود که آیا اسناد فعالیت‏های شما در ساواك موجود است؟ حداد عادل گفت: یكی از مردم شیراز اسناد فعالیت‏های مبارزاتی من در ساواك را به من داد كه من از آن یك كپی گرفتم و به او برگرداندم.وی بعد از تعریف این موارد گفت: البته ما به اندازه پیشكسوت‏های مبارزه زندان نرفته‏ایم و فقط نمكی در آش ما ریخته‏اند. ما هم حد خودمان را می‏دانستیم و الان هم می‏دانیم.حداد همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت كه از 4 سالگی كتاب می‏خوانده، از 7 سالگی با دوستانش بحث سیاسی كرده و در 13 سالگی نیز، یكبار نطق سیاسی كرده است.بر اساس آنچه در اسناد ساواک آمده  و مؤسسه مطالعات و پژوهش‏های سیاسی منتشرش کرده، در اول شهریور سال 50، در  لیست 44 نفره دستگیری‏های تهران تحت عنوان طیف تندروی نهضت آزادی، نام غلامعلی حداد عادل و برادرش شهید مجید حداد عادل در کنار چهره‏هایی مانند علی باکری، مسعود رجوی، تقی شهرام، ناصر صادق، محمود عسکری‏زاده، محمد میلانی، بهمن بازرگانی، سعید محسن، لطف‏الله میثمی، مهدی فیروزیان، کاظم شفیعیها، حسین خسروشاهی وجود دارد.در اسناد ساواک آمده است که این گروه تحت عنوان شاخه تندروی نهضت آزادی درصدد بودند با انجام عملیات خراب‏کارانه در  جشن‏های 2500 ساله شاهنشاهی دست به اقدامات تخریبی بزنند.لطف‏الله میثمی در خاطرات خود از بازداشت‏هایی که در اول شهریور سال 50 صورت گرفته، می گوید: این گروه که به زندانیان 44 نفره معروف شدند، در دوران چند ماهه زندان، اولین بیانیه خود را تحت عنوان نهضت مجاهدین خلق ایران منتشر کردند.هسته اصلی این طیف نهضت آزادی بر اساس اسناد ساواک و روایت زندانیان همان دوره، اولین بیانیه خود را در زندان به عنوان بیانیه نهضت مجاهدین خلق ایران منتشر می‏کنند و پس از خروج از زندان، در آذر ماه همان سال، بنای اولیه تشکیل سازمان مجاهدین خلق ایران را می‏گذارند.غلامعلی حداد عادل هم جزو همین گروه بوده، هر چند بر اساس این اسناد، مجید حداد عادل فعالیت سیاسی بیشتری نسبت به برادرش داشته است. 

معاونت وزارت ارشاد 1358عضو شورای سرپرستی سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی (1359 - 1358)مشاور وزیر آموزش و پرورش (1361 - 1359)عضو شورای عالی آموزش و پرورش کشور (1361 تا کنون )عضو هیئت امنای بنیاد دایرة المعارف اسلامی (1362 تا کنون)معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی (کتابهای درسی) (1372 - 1361)عضو هیئت علمی گروه فلسفه در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران (1364 تا کنون)نایب رئیس شورای عالی آموزش و پرورش کشور (1380 - 1364)تأسیس المپیادهای دانش آموزی کشور (سال 1366) عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی (1369 تا کنون)تأسیس دبیرستان‏های پسرانه و دخترانه فرهنگ (1371 و 1372)مدیر عامل بنیاد دایرة المعارف اسلامی، نظارت بر تألیف جلدهای دوم تا چهاردهم (1374 تا کنون)عضو شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (1374 تا کنون)رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی (1374 تا کنون به استثنای فاصله سال‏های 83 تا 87)مدیر گروه واژه گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی (1374 تا کنون به استثنای فاصله سال‏های 83 تا 87)عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی (1375 تا کنون)عضو هیأت امنای بنیاد ایران شناسی (1376 تا کنون)عضو هیأت امنای انجمن آثار و مفاخر فرهنگی (1376 تا کنون)نماینده مردم تهران در دوره ششم مجلس شورای اسلامی (1383 - 1379)ریاست فراکسیون اقلیت مجلس ششم (فراکسیون اصولگرایان) عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام (1381 تا کنون)عضو هیأت امنای موسسه آموزشی مجمع جهانی اهل بیت (ع) (1381 تا کنون)نماینده تهران در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی (1387 - 1383)رئیس مجلس هفتم شورای اسلامی (1387 - 1383)مشاور عالی مقام معظم رهبری (1387 تا کنون)نماینده تهران در دوره هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی (1387 تا کنون)رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی (1387 تا پایان مجلس هشتم)عضو شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی و رئیس شورا (1389)دکتر حداد عادل اخیراً به افتخار ترجمه قران کریم به زبان فارسی نیز دست یافته است و ترجمه وی در سال 1390 در مدت کوتاهی به چاپ سوم رسیده است. 

جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی (کتاب تمهیدات – تألیف: امانوئل کانت سال 1368)اخذ نشان درجه دوم تعلیم و تربیت کشور (سال 1374)اخذ جایزه بهترین مقاله سال در علوم انسانی از جشنواره مطبوعات (سال 1376)دریافت درجه دکترای افتخاری از دانشگاه اسلامی علیگر هند (سال 1383)دریافت درجه دکترای افتخاری از دانشگاه دولتی باکو (سال 1386)دریافت جایزه دانشمند برجسته جهان اسلام از مؤسسه فرهنگی هنری سازمان کنفرانس (سال 1387) 

مجلس ششم با حضور اکثریت اصلاح طلبان مجلس، تمایلی به تصویب اعتبارنامه غلامعلی حدادعادل نداشت. حداد عادل در جریان بازشماری آرای تهران، به جای علیرضا رجایی به مجلس ششم راه یافته بود و اصلاح طلبان این مجلس، این اتفاق را برنمی‏تافتند؛ از همین رو نزدیک به شش ماه اعتبارنامه حداد عادل را در نوبت تصویب گذاشتند.در این مجلس نزدیک به صد نماینده برای رد اعتبارنامه غلامعلی حداد عادل امضا جمع کردند، بالاخره بعد از استعلام‏هایی که نمایندگان مجلس ششم از وزارت کشور و شورای نگهبان درباره صحت انتخابات مجلس ششم در تهران گرفتند؛ جلسه بررسی اعتبارنامه حداد عادل اول آبان برگزار شد. غلامعلی حداد عادل از خود دفاع نمی کرد و نامه‏ای به مهدی کروبی رئیس وقت مجلس نوشت و گفت: اعتراض‌ آقایان‌ (شعبه‌ یا کمیسیون‌ یا معترضین‌) ‌ به‌ من‌ نبوده و اعتراض‏ها مربوط‌ به انتخابات است. اعتراض‌ چون‌ در رابطه‌ با ابطال‌ صندوق‏هاست،‌‌ به‌ من‌ هیچ‌ ربطی‌ ندارد، لذا من‌ بحثی‌ ندارم‌ که‌ بیایم‌ دفاع‌ کنم‌. بعد از انجام رأی گیری‏ها از مجموع 223 رأی‌ مأخوذه،‌ 131 رأی موافق به حداد عادل داده شد و 72 رأی مخالف؛ بنابراین‌ اعتبارنامه‌ آقای‌ حداد عادل‌ تأیید شد. 

انتخابات هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی از بسیاری جهات با دوره‏های قبل متفاوت بود.شعارها و وعده‏های داده شده‏ توسط گروه‏های مختلف، بیانگر نظرات و دیدگاههای افراد و گروه‏های حاضر در انتخابات در رابطه با چگونگی کشورداری و نحوه اداره مملکت بود. مجلس هفتم و ژاپن اسلامییکی از موارد مطرح شده که اظهارنظرهای متفاوتی را در پی داشت، سخنان حدادعادل است که اظهار داشته بود: هدف جناح مطبوع او، بهبود وضعیت معیشتی مردم، دوری از شعارهای تنش‏زا و رساندن‏ کشور به مدینه فاضله‏ای که از آن به‏عنوان ژاپن اسلامی یاد شد.می‏باشد.او در این زمینه عنوان می‏کرد:‏ «می‏خواهیم با الگو قرار دادن ژاپن به‏عنوان کشوری توسعه یافته که از لحاظ اقتصادی‏ و سیاسی دارای ثابت قابل توجهی در سطح جهان می‏باشد ایران را به ژاپن اسلامی تبدیل کنیم.»الگوی‏ «ژاپن اسلامی» اظهارنظرهای متفاوتی را از سوی هم‏طیفان حدادعادل و اصلاح‏طلبان در برداشت و نکته جالب‏ اینجاست که این قضیه از سوی اصلاح‏طلبان با استقبال گسترده مواجه شد؛ درحالی‏که بزرگان جناح مرتبط با حداد عادل معتقد بودند: یک نفر، یک چیزی گفته و نبایستی آن‏را جدی گرفت.دوم خردادی‏ها به‏این دلیل از این طرح استقبال کردند که معتقد بودند طرح‏های ارائه شده از سوی آبادگران بیش از آن‏که «الگوی ژاپنی‏» را مدنظر داشته باشد به «الگوی چینی» متکی است و آن‏ها می‏خواهند با دادن آزادی‏های اجتماعی بیشتر، بستن فضای سیاسی و دنباله‏روی ،الگوی توسعه چینی باشند و لذا اگر یکی از اعضای برجسته این ائتلاف یعنی حدادعادل دنبال پیاده‏کردن الگوی ژاپنی است بایستی از آن استقبال کرد. مجلس هفتم و کرسی ریاستغلامعلی حدادعادل از سال 78 و انتخابات مجلس ششم همواره یکی از نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی بوده است، هر چند اعتبارنامه وی در دوره ششم با مشکل مواجه شد ولی وی توانست بی هیچ زحمت چندانی در سال 82 به مجلس هفتم راه یافته و ریاست این مجلس را عهده‏دار شود.مدیریت حداد عادل در مجلس هفتم با انتقادات فراوانی روبرو شد تا آنجا که وی نتوانست بار دیگر در مجالس هشتم و نهم ریاست پارلمان را بر عهده گیرد. انتقاد غلامرضا مصباحی‌مقدم درباره عملکرد هیأت رئیسه مجلس هفتمغلامرضا مصباحی‌مقدم عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس هفتم نیز درباره عملکرد هیأت رئیسه مجلس هفتم معتقد است: عملکرد هیأت رئیسه مجلس هفتم ضعیف و زیر حد متوسط ارزیابی می‌شود؛ این عملکرد ضعیف باعث شد، مجلس به جای آن‌که در رأس امور باشد، در مواردی، زیر سرکوب دولت قرار گیرد.سخنگوی وقت جامعه روحانیت مبارز گفت: مجلس باید جایگاه، استقلال و اقتدار خود را داشته باشد و به گونه‌ای عمل نکند که دولت قوانین مصوب را نادیده بگیرد و بخواهد آنها را زیر پا گذارد، کاری که متأسفانه در مجلس هفتم اتفاق افتاد و نشانه ضعف مجلس بود همچنین امیدوار رضایی، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هفتم نیز معتقد است: نمایندگان مجلس هفتم نمایندگان کم‌توان و ضعیفی نبودند، ولی جایگاه مجلس هفتم نسبت به مجالس گذشته در جامعه افت پیدا کرده که یکی از دلایل آن عملکرد نه چندان مثبت هیأت رئیسه مجلس هفتم بود اما باید دید حداد عادل خود در این زمینه چه می‏گوید: در ادامه به بخش هایی از اظهارات وی در باره مدیریت خود در مجلس هفتم و مشی سیاسی که در پیش گرفته است، می پردازیم. مشی مجلس هفتم با دولت خاتمیحدادعادل در توضیح مشی مجلس و خود، در همکاری با این دولت خاتمی می‏گوید:  یکی از مسائل مهمی که با آن مواجه بودیم نحوه تعامل با دولت‏ها بود؛ مجلس با دولت آقای خاتمی مدارا کرد. چون می‏دانستیم که این دولت تنها یک‏سال دیگر بر سر کار باقی است و آقای خاتمی به پایان دور دوم خودش می‏رسد، سعی می‏کردیم حتی الامکان با این دولت منطقی برخورد کنیم و تلاش می کردیم که در مسائلی که به نفع کشور است همکاری کنیم به عنوان نمونه بعضی از نمایندگان در داخل مجلس و بعضی افراد در خارج مجلس انتظار داشتند که مجلس به وزیر پیشنهادی خاتمی برای وزارت تازه تأسیس رفاه رأی اعتماد ندهد... به عنوان رئیس مجلس تلاش کردم و علی‏رغم خیلی پیش بینی‏ها آقای شریف زادگان با اختلاف سه رأی توانست از مجلس رأی اعتماد بگیرد. آقای خاتمی هم توجه داشت که بنای ما در مجلس هفتم بر ستیزه جویی نبود. مشی مجلس هفتم با دولت احمدی‏نژادحدادعادل درباره مشی مجلس در برخورد با دولت احمدی نژاد می‏گوید: با پیروزی آقای احمدی‏نژاد از همان ابتدا رویه کار ما عوض شد... به عبارت دیگر گروه خون ما با گروه خون احمدی‏نژاد نمی‏خورد ...اصولاً طبیعت آقای احمدی‏نژاد طبیعت تمکین نیست. فضایی پیش آمد که ما دوران سختی را بگذرانیم، سختی از آن جهت که اصرار داشتیم اختلاف میان مجلس و دولت از یک حدی علنی‏تر نشود و از یک سقفی تجاوز نکند، ما آگاهانه این سیاست را در پیش گرفتیم ... اختلاف آهنگ آقای احمدی‏نژاد با ما کاملاً محسوس بود. البته ما سعی می‏کردیم این اختلاف اوج نگیرد. شاهد این ماجرا هم محتوای مصاحبه‏های مطبوعاتی رئیس مجلس که به صورت دو هفته یک بار بعد از ظهرهای چهارشنبه برگزار می‏شد هست. اگر تحلیل محتوا کنید این جلسات را متوجه می‏شوید که اکثر سؤالات خبرنگاران اصلاح طلب حول همین اختلافات و به منظور دامن زدن به آن‏ها بود. بنده متوجه بودم که نوع سؤال‏هایی که خبرنگاران وابسته به اصلاح طلبان در مصاحبه مطبوعاتی می‏آورند به مثابه یک میدان مین است تا من بر روی آن بروم و از این رهگذر جنگ میان مجلس و دولت آغاز شود. مأموریت من هم این بود که طوری از این میدان مین عبور کنم که پای خود را بر روی هیچ کدام از این مین‏ها نگذارم.حداد عادل مشی کلی خود را این‏گونه شرح می‏دهد: شخصاً روش سیاسی من مبتنی بر ایجاد تنش و ستیزه جویی نیست و اصولاً اعتقادی به ماجراجویی و جدایی طلبی ندارم. غیر از این تشخیص من این بود که مردم از جدال و جنجال خسته شده‏اند؛ بنابراین مراقبت می‏کردم که اصولگرایان روش اصلاح طلبان را پیش نگیرند. نقطه قوت مجلس هفتمحداد عادل مهمترین نقطه قوت مجلس هفتم را دفاع از مبانی انقلاب اسلامی، اندیشه‌های امام راحل، التزام و اعتقاد حقیقی به قانون اساسی، دفاع از استقلال كشور، حمایت از منافع و مصالح ملی و تأكید بر حفظ عزت جمهوری اسلامی برشمرد. وی افزود: در مجلس هفتم درعین‏حال كه نمایندگان از حقوق خودشان دفاع می‌كنند، در مواردی به دولت انتقاد و در مواردی هم از دولت طرفداری می‌كنند، اقلیت و اكثریت حرف خودشان را می‌زنند، اما حقوق همدیگر را رعایت می‌كنند و خوشبختانه بی‌حرمتی و كارهای دور از شأن ملت در این مجلس اتفاق نیافتاده است. تفاوتهای مجلس ششم و هفتمحداد عادل درباره تفاوت‏های مجلس ششم و هفتم نیز می‏گوید: متأسفانه در مجلس ششم ‌عده‌ای با مبانی سرستیز داشتند و دائماً به دنبال بهانه‌ای برای ایجاد یك جنجال بودند و نوع تلاشهایی كه در مجلس ششم صورت می‌گرفت به گونه‌ای بود كه هر كس صبح به مجلس می‌آمد، نمی‌دانست كه امروز مجلس آبستن چه حادثه‌ای است و از پشت صحنه مجلس چه خوابی برای مجلس و مردم دیدند و چه ماجرایی باید آغاز شود اما در مجلس هفتم چنین جریانی وجود ندارد. حداد عادل درباره تفاوت‏های مجلس ششم و هفتم نیز می‏گوید: متأسفانه در مجلس ششم ‌عده‌ای با مبانی سرستیز داشتند و دائماً به دنبال بهانه‌ای برای ایجاد یك جنجال بودند و نوع تلاشهایی كه در مجلس ششم صورت می‌گرفت به گونه‌ای بود كه هر كس صبح به مجلس می‌آمد، نمی‌دانست كه امروز مجلس آبستن چه حادثه‌ای است و از پشت صحنه مجلس چه خوابی برای مجلس و مردم دیدند و چه ماجرایی باید آغاز شود اما در مجلس هفتم چنین جریانی وجود ندارد.   استقلال مجلس هفتم حداد عادل درباره استقلال مجلس هفتم اظهار داشت: این روزها ... همه مدعی هستند مجلس هفتم در برابر دولت استقلال خود را حفظ نكرده و ضعیف بوده است، بعضی وقت‌ها هم كلمات توهین آمیز و تحقیر آمیز بكار می‌برند ولی بنده مطلقاً به چنین چیزی اعتقاد ندارم و معتقدم مجلس در عین همراهی همكاری و پشتیبانی از دولت، استقلال خودش را هم حفظ كرده است. حداد عادل تأکید کردند که: مجلس هفتم پشت دولت است، نه در مشت دولت.   عملکرد مجلس هفتم  حداد عادل گفت: از جمله روش‏های حاکم بر مجلس هفتم فضای اخلاقی، متین و محترمانه این مجلس بود. مجلس کار خودش را در 4 سال در یک فضای آرام، عقلانی و منطقی ادامه داد. امروز که به پایان مجلس هفتم رسیده ایم، بنده به عنوان نماینده ای ازنمایندگان مجلس و منتخب مردم تهران در دوره‏های ششم، هفتم و هشتم با افتخار اعلام می‏کنم، خوشبختانه مجلس هفتم این 4 سال را درحالی به پایان رساند که حرکتی ناشایست که با شأن ملت ایران تناسب نداشته باشد در این مجلس دیده نشد.   نامه‏نگاری با رئیس‏جمهور از حاشیه‏های مجلس هفتم از جمله وقایع مهم و جنجالی دوران ریاست حداد عادل در مجلس هفتم نامه‏نگاری رئیس‏جمهور با وی و نامه حداد به رهبر معظم انقلاب بود. در بهمن سال 86 اختلاف‏نظر دولت و مجلس بر سر تأمین کسری اعتبار گاز رسانی به روستاها، موجب انتقاد رئیس وقت مجلس از رئیس‏جمهوری شد. حداد عادل با اشاره به وظایف و حدود قوا و‌مسئولیت‌های شورای نگهبان به رئیس‏جمهوری یادآور شد که این شورا مسئول تشخیص قوانین مغایر با قانون اساسی، توسط مجلس شورای اسلامی است. محمود احمدی‏نژاد پیش از این با ارسال نامه‏ای به حداد عادل، مصوبه مجلس در خصوص برداشت از حساب ذخیره ارزی جهت گاز رسانی به مناطق روستایی را خلاف اصل 75 قانون اساسی دانسته بود. حداد عادل با ابراز تعجب از نامه رئیس‏جمهوری در صحن مجلس خبر از آن داد که مقام معظم رهبری نیز مصوبه مجلس را لازم الاجرا دانسته‏اند. پیش از این همواره حداد عادل و هیأت رئیسه مجلس در راستای تعامل با دولت نظرات دولت را درباره وظایف مجلس از جمله مصوبات موردنظر نمایندگان و مسئولیت‌های نظارتی‌ تأمین ‌می‌کرد، تا جایی که این موضوع موجب اختلاف نظر میان پاره‏ای از نمایندگان مجلس و اعضای هیأت رئیسه شده بود. حداد عادل به گفته خود با استناد به بند 23 ماده 11 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی درصدد حفظ جایگاه مجلس برآمد و با یادآوری این که رئیس‏جمهوری در ماه‏ها و هفته‏های گذشته به صور مختلف از برخی مصوبات مجلس از قبیل: مصوبه مربوط به شوراها، تغییر ساعت بانک‏ها و امثال آن اظهار گلایه کردند، گفت: وی اعتقادش این است که این امور وظیفه قوه مجریه است ما هم از آن جا که همکاری با دولت در دستور کارمان بود هیچ وقت بنای تضعیف دولت را نداشته ایم اما آنچه مهم است، حفظ استقلال مجلس در چارچوب قوانین اساسی و قوانین مصوب مجلس است. رئیس مجلس ادامه داد: بنده برای آن‏که از تنش میان دو قوه جلوگیری شود، دیدم بهترین راه توسل به قانون اساسی است... این بود که بنده نامه‏ای خطاب به رهبر معظم انقلاب نوشتم... به دنبال این نامه، نامه‏ای به امضای حجت‏الاسلام محمد گلپایگانی از دفتر مقام معظم رهبری خطاب به بنده واصل شده که مرقوم فرموده‏اند: «کلیه مصوبات قانونی که فرآیند مذکور در قانون اساسی را طی کرده است برای همه قوای کشور لازم الاجراست.» 

حداد عادل در مجلس هشتم، رئیس کمیسیون فرهنگی بود. مخالفان وی لیست کوتاهی از عملکرد وی را در پایان دوره کاری مجلس هشتم تهیه کرده و از آن با عنوان سندی یاد کردند که نشان می‏دهد وی کاری در مجلس انجام نداده است و طبیعتاً کسی که چهار سال کاری نکرده باشد در چهارسال بعدی نیز این‏گونه خواهد بود. مخالفان این‏گونه استدلال می‏کنند: با بررسی مشروح مذاکرات مجلس هشتم از جلسه 1 تا 195 مشخص خواهد شد حداد عادل در مجلس هشتم "یک بار" در مخالفت و "یک بار" هم به عنوان موافق با یک لایحه میکروفنش باز شده است. کاندیدای جدی ریاست مجلس نهم، تنها سه بار در صحن مجلس تذکر داده که البته یک مورد آن مربوط به استفاده صحیح از واژگان فارسی بوده است... این تمام کارنامه کاری وی از حیث وظائف نمایندگی در چهار سال گذشته است. البته در این میان موارد اندکی بوده که رئیس کمیسیون فرهنگی به نطق پرداخته اند که این مورد از وظایف نمایندگی خارج است. 

یك روز مانده به برگزاری مراسم افتتاحیه مجلس نهم منتخبان ملت با تشكیل جلسات متعدد در مورد مسائل مهم و پیش رو از جمله انتخاب رئیس و هیئت رئیسه مجلس نهم رایزنی كردند.در این جلسات غلامعلی حداد عادل از سوی فراكسیون اصولگرایان مجلس و علی لاریجانی نیز از طرف رهروان ولایت به عنوان رئیس پیشنهادی مجلس نهم انتخاب و معرفی شدند. «رهروان ولایت» همچنین محمدرضا باهنر و حجت‏الاسلام مصباحی‏مقدم را به عنوان نواب پیشنهادی برای هیئت رئیسه مجلس نهم برگزید.همزمان با جلسه‏ی 170 نماینده اصولگرای مجلس نهم در ساختمان مشروطه، «رهروان ولایت » نیز در مجلس قدیم با حضور علی لاریجانی تشكیل جلسه دادند. این فراكسیون در جلسه خود علی لاریجانی را به عنوان رئیس مجلس نهم انتخاب كرد.كاظم جلالی اعلام كرد: فراكسیون رهروان ولایت كه با حضور منتخبان اصولگرای مجلس نهم در مجلس قدیم تشكیل جلسه داده بود، علی لاریجانی را با 148 رأی به عنوان رئیس پیشنهادی برای مجلس نهم انتخاب كرد.بعد ازظهر هفت خرداد سال 1391، یعنی روز بازگشایی مجلس نهم نیز در جلسه فراکسیون فراگیر اصولگرایان، غلامعلی حداد عادل با کسب 132 رأی از مجموع 144 رأی به عنوان کاندیدای فراکسیون اصولگرایان برای ریاست مجلس نهم انتخاب شد.انتخابات هیئت رئیسه موقت مجلس اولین دستور کار دومین جلسه مجلس نهم بود که طی آن غلامعلی حداد عادل و علی لاریجانی برای ریاست مجلس نهم کاندیدا شدند.پس از رأی‌گیری برای ریاست موقت مجلس که به دلیل خرابی سیستم الکترونیک رأی‌گیری، به صورت دستی انجام ‌شد و به همین دلیل مقداری از وقت مجلس را گرفت، علی لاریجانی کسب 173 رأی از مجموع 275 آرای مأخوذه به عنوان رئیس موقت مجلس نهم برگزیده شد.غلامعلی حداد عادل هم 100 رأی منتخبان جدید ملت را از آن خود کرد. 2 رأی سفید هم به صندوق انداخته شد.الیاس نادران، حسین نجابت، کاظم جلالی و جواد جهانگیرزاده از سوی رئیس سنی مجلس نهم به جایگاه هیئت رئیسه فراخوانده شدند تا امر نظارت بر شمارش آرای اعضای هیئت رئیسه موقت مجلس نهم را برعهده داشته باشند.در جلسه روز دوشنبه هشتم خرداد سال 91 مجلس شورای اسلامی، علی لاریجانی با کسب 173 رأی به عنوان رئیس موقت مجلس نهم برگزیده شد. 

بی‏شک فتنه سال 88  یکی از رویدادهای تلخ تاریخ معاصر ایران می‏باشد که مواضع افراد در مقابله با آن می‏تواند عیار آن‏ها را مشخص سازد. غلامعلی حداد عادل از همان روزهای نخست در مقابل فتنه مواضعی صریح و شفاف اتخاذ کرد که عبارتند از:انتظار حداد عادل از کاندیداهای ریاست جمهوری سال 88نظر حداد عادل نسبت به آرای انتخابات سال 88حداد عادل و حماسه تاریخی 9 دی سال 88  

پس از سال‌ 76 عده‎ای به سمت كسانی كه امام (ره) آن‏ها را كاملاً طرد كرده بود، رفتند و كسانی كه مبلّغ جدایی دین از سیاست بودند، دوباره جان گرفتند.حداد عادل با یادآوری تبریك ناطق نوری به خاتمی در روز سوم خرداد 76 خاطر نشان كرد كه انتظار از كاندیداهایی كه در این دوره رأی نیاورده‌اند، این بود كه همین‌گونه عمل كنند... از نامزدها انتظار این بود كه این پیروزی بزرگ را كه با مشاركت بالای مردم رقم خورد تلخ نكنند، اما متأسفانه برخی به انتشار بیانیه‌هایی كه در شأن خود و ملت ایران نبود، اقدام كردند.تقلب در انتخابات با اختلاف فاحش هم‏خوانی ندارد و اگر كسی مدعی تقلب در انتخابات است قانون، ساز و كار لازم را برایش پیش بینی كرده است... اما آن چیزی كه مهم است این است كه برخی قبل از انتخابات اعلام كرده‌اند كه اگر فلان نامزد پیروز شود، تقلب صورت گرفته كه این رفتار آنها صد در صد غیرمدنی و خلاف رفتار عقلانی است. در برخی از این مناظره‌ها سخنانی زده شد كه در شأن انقلاب نبود اما این دلیل نمی‌شود كه برخی به نتیجه انتخابات تسلیم نشوند. 

حداد عادل با اشاره به نظرسنجی‌های مختلف صورت گرفته در ماه‌های قبل از انتخابات، گفت: در هیچ‏كدام از این نظرسنجی‌ها كه مربوط به كل كشور بود، موسوی از احمدی‌نژاد جلوتر نبود...‌ كشور ما قانون دارد و راه تشخیص صحت و سقم آرا معین شده و شورای نگهبان، مرجع رسیدگی به این امور است و اگر كسی اعتراض دارد، باید دلایل خود را به این شورا ارائه كند و بداند كه شورای نگهبان و رهبری با هر سلیقه‌ای حاضر نیستند حتی یك رأی هم با تقلب جابجا شود... مگر در سال 76 آقای خاتمی پیروز انتخابات نشد، مگر كسانی كه به ایشان رأی ندادند و تعدادشان حدود 10 میلیون نفر بود دست به آشوب و اغتشاش زدند؟ در حالی كه دیدیم فردای همان روز همه كسانی كه به آقای خاتمی رأی نداده بودند،‌ به رأی اكثریت و قانون اساسی احترام گذاشتند.در كجای دنیا كشورهایی كه خود را الگوی دموكراسی می‌دانند سابقه دارد كه قبل از شمارش آرا واعلام رسمی كاندیدایی ،كنفرانس خبری بگذارد و خود را رئیس‌جمهور اعلام كرده و كسی دیگری نیز به او تبریك بگوید.این موضوع كه رأی آقای احمدی‌نژاد از آقای موسوی بیشتر است احتیاج به نظرسنجی هم نداشت؛ چرا كه دولت آقای احمدی‌نژاد ظرف 4 سال به حداقل 60 سفر استانی به مناطق مختلف كشور داشته است و طبیعی است كه مردم این شهرها رأی بیشتری به ایشان بدهند. حدادعادل خطاب به میرحسین موسوی گفت: شكی نیست كه شما در تهران رأی بالایی داشتید ولی باید بدانید كه ایران فقط تهران نیست و بزرگی شما نیز در این است كه به رأی مردم احترام بگذارید... اگر ما به سازوكار و قوانین انتخابات در ایران ولو اینكه خود شكست بخوریم احترام بگذاریم، برای آینده نظام سودمندتر است حتی اگر، با پیروزی و یا شكست همراه شود... این درست نیست كه قبل از برگزاری انتخابات نزدیكان شما اعلام كند كه اگر آقای احمدی‌نژاد پیروز شد یقیناً تقلب صورت گرفته است؟... گروهی با حمایت رسانه‌های بیگانه به نام شما، به انتقام عظیم انقلاب برخاستند. حال اگر حقیقتاً خود را پیرو امام و ولایت فقیه می‌دانید چرا صریحاً راه خود را از دشمنان انقلاب و امام جدا نمی‌كنید؟ 

 حداد عادل، رئیس كمیسیون فرهنگی مجلس هشتم با اشاره به حماسه تاریخی نهم دیماه سال 88 برای محكوم كردن هتك حرمت در روز عاشورا و تجدید بیعت مكرر با رهبر معظم انقلاب گفت: مردم با حضور خود در این راهپیمایی با شكوه با همه كسانی كه هنوز تكلیف خود را روشن نكرده‌اند، اتمام حجت كردند.حداد عادل و راهپیمایی 22 بهمن سال 88حداد عادل با اشاره به راهپیمایی 22 بهمن گفت: هر كس كه بخواهد در این روز بزرگ راهی جدا از راه ملت را انتخاب كند، باید بداند كه در میان ملت ایران منزوی خواهد شد. ای كسانی كه مدعی دوستی با ملت هستید، مرز خود را با آشوبگران و اغتشاشگران مشخص كنید. 

از حداد عادل مواضع محدود و اندکی درباره جریان انحرافی و خطر این جریان برای انقلاب موجود است.غلامعلی حداد عادل آبان ماه سال 1391 در نشست پرسش و پاسخ با فعالان سیاسی و فرهنگی اصفهان، در پاسخ به این سؤال که مبحث معروف به جریان انحراف در دولت را شرح دهید، گفت: این مبحث دارد تمام می‌شود. وی همچنین درباره مکتب ایران که از سوی مشایی مطرح شده است، نظر صریحی اتخاذ کرده است. حداد عادل مکتب مورد نظر حضرت امام را تنها اسلام دانست و نسبت به هرگونه زاویه ای از این دیدگاه انتقاد کرد.دکتر غلامعلی حداد عادل در بیست و هفتمین اجلاس رؤسای مناطق آموزش و پرورش که در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: درباب اسلام و ایران همه باید بدانیم راه همان است که امام و رهبری گفته‏اند و می‏گویند. وی در ادامه تأکید کرد: تمام مقصد ما، مکتب ماست و مکتب مورد نظر امام، اسلام بود و بس. ما اگر به اسلام متوسل شدیم، ایران هم به سعادت می‏رسد و هرگونه زاویه‏ای از دیدگاه امام قابل قبول نیست. دشمنان می‏خواهند حساب ایران را از اسلام جدا کنند. ما نباید بهانه دست آنها دهیم، عنوان دیگری غیر از مکتب اسلام بی تردید دستاویز دشمنان می‏شود. حداد عادل با اشاره به جانفشانی های رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس، گفت: در جنگ تحمیلی نیز امت به نام اسلام از ایران دفاع کردند و موضع گفتمان انقلاب اسلامی هم در خصوص مسئله ایران همان دیدگاه امام است. وی، وطن دوستی و رعایت حقوق دیگران را از دیگر بخش‏های مهم تربیت اخلاقی فردی و اجتماعی بیان کرد و افزود: وطن دوستی غیر از حرف‏هایی است که قبل از انقلاب عنوان شده و بنا به فرمایشات رهبر کبیر انقلاب امام (ره) رسالت ما مکتب ماست و آنچه را که امام در آن زمان گفته امروز مقام معظم رهبری می‏فرمایند. 

شهریور ماه سال 1391 خبری در رسانه‏ها منتشر شد مبنی بر اینکه حداد عادل جانشین ضرغامی در صداوسیما خواهد شد. سیدرمضان شجاعی کیاسری، عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صداوسیما در گفتگو با اعتدال، گفت: از مدت تمدید شده حکم آقای ضرغامی به عنوان ریاست صداوسیما که رهبر معظم انقلاب تمدید کردند، یک سال باقی مانده است. وی در ادامه به گمانه زنی‏های درباره رئیس آتی این سازمان و احتمال معرفی دکتر غلامعلی حداد عادل به این سمت اشاره کرد و گفت: آقای حداد می‏گفتند از ابتدای انقلاب هر گاه که خواسته‏اند رئیس سازمان صداوسیما را تغییر دهند، همیشه یکی از گزینه‏ها بنده بودم و در نهایت من نیستم؛ باید صبر کرد و دید که بعد از یک‏سال چه خواهد شد، البته آن‏گونه که من شنیده‏ام، آقای حداد این بار برای پذیرش ریاست صداوسیما اعلام آمادگی کرده‏اند. 

غلامعلی حدادعادل عضو ائتلاف پیشرفت  20 اردیبهشت 92 وارد وزارت کشور شد و برای انتخابات یازدهم  ثبت‌نام کرد. حداد عادل در جمع مردم غرب تهران در مسجد امام صادق (ع) در 10 خرداد سال 92، به عنوان نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست‏جمهوری شعار دولت خود را تقوا و تدبیر عنوان کرد و اظهار داشت: فکر می‌کنم این کشور به دولتمردانی احتیاج دارد که دو صفت تقوا و تدبیر را داشته باشند؛ یعنی مؤمن، خداترس، پاک‌دست، پرتلاش، مردم‌دوست و انقلابی باشند؛ هم تدبیر و دانش داشته و هم دارای تخصص و تجربه باشند.   پیشرفت‏های جمهوری اسلامی  حداد به دستیابی جمهوری اسلامی ایران به انرژی هسته‌ای اشاره کرد و گفت: این انرژی در کشوری بدست می‌آید که باید حداقل در 10 رشته علمی به توانایی رسیده باشد. وی خاطرنشان کرد: در تولید انواع داروها و روش‌های پیچیده جراحی به موفقیت‌های بزرگی دست یافته‌ایم و تمامی این پیشرفت‌ها به دلیل دوام انقلاب و پایداری حکومت اسلامی ایران بوده که الهام‌بخش جهان اسلام شده است.    تحریم‏های اقتصادی حداد عادل با بیان این‏که باید تحریم‌های اقتصادی را تبدیل به فرصت کنیم، گفت: آنها می‌خواهند با افزایش تحریم‌ها ملت ایران را خسته کنند، اما ما مردمی هستیم که «هیهات من الذله» را از مکتب امام حسین (ع) یاد گرفته‌ایم. پاسخ ما به دشمنانی که تحریم‌ها را افزایش می‌دهند این است که ما زیر بار ذلت نمی‌رویم و با هر تلاشی که شده است، سربلندی و استقلال خود را حفظ می‌کنیم.   رونق اقتصادی حداد عادل با تأکید بر اینکه قصد دارد در دولت آینده سبک زندگی اسلامی را در جامعه ترویج دهد، افزود: همه باید به این سمت حرکت کنیم که در کشور مدیریتی حاکم شود که بتواند به ملت کمک کند و جلوی گرانی، تورم و بیکاری را بگیرد. نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری‌ بیان داشت: مردم دیگر خسته شده‌اند که هر روز قیمت‌ها تغییر می‌کند و اجناس گرانتر می‌شود. باید دولتی داشته باشیم تا این مشکلات و گرانی‌های متعدد را کنترل و کاهش دهد. رفع این مشکلات مستلزم دولتی است که در کشور آرامش ایجاد کند. وی تأکید کرد:‌ اگر توفیق تشکیل دولت داشته باشم سعی می‌کنم با دانش و تجربه متخصصانی که درد مردم را بفهمند به سمت کنترل قیمت‌ها و ارز حرکت کنیم و رونق اقتصادی در کشور ایجاد شود.‌ با امنیت اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری اشتغال نیز ایجاد خواهد شد. وی خاطرنشان کرد: نباید وعده‌هایی بدهیم که عملی نمی‌شود. باید در تبلیغات انتخاباتی در این شرایطی که مردم با مشکلات اقتصادی دست به گریبان هستند از تبلیغات پر زرق و برق استفاده شود. حداد عادل به توسعه بخش کشاورزی کشور اشاره کرد و گفت: باید به سمت خودکفایی در محصولات کشاورزی پیش برویم و در این زمینه صادرات نیز داشته باشیم. اینکه در سال گذشته 7 میلیون تن گندم وارد کشور شده است بسیار بد است. باید با مدیریت و دقت این مشکلات اقتصادی حل شود.   انضباط مالی حداد عادل با بیان اینکه در مسئولیت‌هایی که برعهده داشتم انضباط مالی را حفظ کرده‌ام گفت: تا کنون در هر پست و مقامی که بودم سعی کرده‌ام امین بیت‌المال باشم که اگر توفیق ریاست دولت نیز به دست گرفتم در کل قوه مجریه بدون هیاهو صرفه‌جویی انقلاب اسلامی را حاکم می‌کنم. حداد عادل تأکید کرد:‌ به دنبال زندگی اشرافی نیستم و به این شیوه مدیریتم افتخار می‌کنم.   مشکلات فرهنگی وی تأکید کرد: حل مشکلات فرهنگی باید در اولویت قرار بگیرد و باید به فکر دختر و پسران جوانی باشیم که نمی‌توانند به دلایل مختلف ازدواج کنند. وی گفت: نهضت ازدواج آسان باید در کشور عملی شود. مردم و خانواده‌ها ازدواج را بی‌جهت سخت و سنگین کرده‌اند. وی افزود: حلال خدا امروزه سخت و حرام آسان و فراوان شده است. اگر می‌خواهیم با فساد اخلاق بی‌حجابی، بداخلاقی و طلاق مقابله کنیم باید خانواده را محور قرار دهیم. 

غلامعلی حداد عادل عضو ائتلاف پیشرفت اصولگرایان 4 روز مانده به انتخابات، با انتشار بیانیه ای انصراف خود را از رقابت انتخاباتی اعلام کرد.  وی ضمن انصراف از کاندیداتوری انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری از مردم عزیز ایران اسلامی خواست با رعایت معیارهای مورد نظر رهبری معظم انقلاب به کسانی رأی دهند که از گفتمان انقلاب اسلامی و ارزشهای مورد نظر امام و رهبری حمایت کنند.   

در 22 تیر 92، مراسم تقدیر و تشکر از غلامعلی حداد عادل با عنوان "نکوداشت مرد تقوا و تدبیر" به پاس سالها حضور اخلاق‌مدارانه، اصولگرایانه و خردورزی همراه با تدبیر وی در عرصه سیاسی کشور، برگزار شد.  در ابتدای مراسم سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با توصیف مواضع و منش حدادعادل در طول تاریخ انقلاب، از وی به دلیل رعایت اصول اخلاقی در انتخابات ریاست جمهوری قدردانی کرد. در این مراسم، حمید مقدم فر معاون فرهنگی سپاه، سید نظام موسوی، لطف الله فروزنده معاون پارلمانی رئیس جمهور، سید مهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و آیت‌الله قرهی رئیس حوزه علمیه حضرت مهدی، سعید جلیلی، صفار هرندی، و جمع زیادی از اعضای فراکسیون اصولگرایان مجلس حضور داشتند. همچنین علاوه بر مدیران خبرگزاری ها، روزنامه ها و سایت های اصولگرا، برخی از چهره های اصلاح طلب از جمله سید محمود دعایی نیز در  این مراسم حاضر شدند.  در پایان این مراسم، لوح تقدیری از سوی وزیر ارشاد و تابلو فرشی منقش به آیات قرآن کریم از سوی اهالی رسانه به حداد عادل تقدیم شد.  

غلامعلی حداد عادل در 1392/6/30 در همایش صلح عادلانه در نظام جهانی با بیان اینکه مسئولان سیاسی دنیا علاقه ای ندارند درباره عدالت سخن بگویند و از صلح زیاد سخن گفته میشود اما از عدالت کم سخن میگویند به مسأله فلسطین اشاره کرد. به گفته ایشان، مشکل اصلی صلح در بی‌توجهی به عدالت است و آنها نمی‌خواهند صلح را به صورت واقعی محقق کنند اما صلح بدون عدالت مثل شاخه گلی است که ریشه نداشته باشد. حدادعادل در بخش دیگری از سخنان خود به پیام بان‌کی‌مون (دبیر کل سازمان ملل متحد) به مناسب روز جهانی صلح  اشاره کرد که در آن سخن از مشکل قلم و دفتر در یک کشور آورده شده بود و گفت: آیا واقعاً مشکل صلح در دنیا قابل فرو کاستن به قلم و دفتر است که آقای بان‌کی‌مون در پیام خود به هیچ علت دیگری جز فقدان آموزش اشاره نکرده‌اند. آیا مشکل صلح فقط این است همان روزی که این را امضا می‌کرده ناوهای جنگی آمریکا در دریای مدیترانه شبح جنگ را برای حمله به سوریه آماده کردند.      

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۸:۵۳

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۸:۵۴

غلامعلی حداد عادل

خلاصه زندگی نامه

 غلامعلی حداد عادل، دارای مدرک کارشناسی ارشد فیزیک و دكترای فلسفه است. حداد عادل نماینده مردم تهران در دوره‏های ششم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی است. در انتخابات هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان منتخب نخست مردم تهران برگزیده و از سوی نمایندگان نیز به عنوان ریاست مجلس انتخاب شد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع