جستجو در مطالب و اشخاص
غلامرضا آقازاده در سال 1327 در "خوی" آذربایجان غربی متولد شد. اقازاده که برای ادامه تحصیل به آمریکا رفته بود با وقایع انقلاب اسلامی به کشور بازگشت. در سال 1358 وقتی میرحسین موسوی وزیر امور خارجه گردید آقازاده معاون وی در امور اقتصادی و سرمایه‏گذاری شد.دو سال بعد هنگامی که میرحسین موسوی به مقام نخست وزیری رسید، آقازاده معاونت اجرایی نخست وزیر را بر عهده گرفت. وی از سال 1364 به مدت 12 سال وزیر نفت بود و پس از آن به ریاست سازمان انرژی اتمی ایران در آمد. در سال 1376 بیژن نامدار زنگنه به جای وی توسط محمد خاتمی به سمت وزیر نفت انتخاب شد، در این زمان وی به مقام معاونت ریاست جمهوری در امور انرژی اتمی برگزیده گردید.آقازاده در دوره ریاست جمهوری نهم معاون احمدی نژاد در امور اتمی بود که در سال 1388 استعفا کرد و مورد پذیرش رئیس جمهور وقت قرار گرفت. 

غلامرضا آقازاده در سال 1349 لیسانس ریاضی و در سال 1354 لیسانس مهندسی کامپیوتر از دانشگاه تهران اخذ نمود. او برای تحصیلات تکمیلی به آمریکا رفت، اما در سال 1357 همزمان با وقایع انقلاب در ایران، به کشور بازگشت و بر ضد شاه فعالیت کرد. 

از اعضای فعال حزب جمهوری اسلامیمدیر داخلی روزنامه جمهوری اسلامی با مدیریت میرحسین موسوی در سال 1358معاونت اجرایی نخست وزیر سال 1359مسئولیت فروش نفت ایران در بازارهای ‏خارجی در اواخر سال 1360سرپرست ستاد بسیج اقتصادیوزیر نفت ایران طی سالهای 1364 تا 1376عضو حقیقی تشخیص مصلحت نظام از سال 1375رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و معاون رئیس جمهور در امور اتمی طی سالهای 1376 تا 1388 

غلامرضا آقازاده در مراسم بزرگداشت سومین سالروز جشن ملی فناوری هسته ای در 20 فروردین 1388 که با حضور رئیس جمهور وقت در مجتمع تولید آلیاژهای نوین در اصفهان برگزار شد با قدردانی از حمایت دولت‌های گذشته در زمینه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای گفت: «ملت ایران، مراجع معظم، علما، دانشگاهیان، نخبگان، احزاب و جریان‌های سیاسی و همچنین رسانه ملی با حمایت‌های خود حماسه‌ای دیگر آفریدند و جلوه‌ای از اجماع ملی را برای تحقق اراده یک ملت به جهانیان نشان دادند. به سبب پایداری و استقامت دکتر احمدی نژاد که ما را در عبور از این مرحله سخت یاری کرد از وی تقدیر می‌کنم.»آقازاده با تاکید بر اینکه همه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران با وجود اعمال محدودیت‌ها و تحریم‌ها صورت گرفته است گفت: «همه هدف ما افزودن بر عزت و اقتدار ایران اسلامی بود و امروز همه اعتراف می‌کنند که توانسته‌ایم با افزایش روحیه خودباوری و دستیابی به فناوری پیشرفته هسته‌ای، جایگاه ایران و ایرانیان را در سطح بین‌المللی ارتقا دهیم.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۴:۰۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۴:۰۹

غلامرضا آقازاده

خلاصه زندگی نامه

 غلامرضا آقازاده، از اعضای حقیقی تشخیص مصلحت نظام که 12 سال رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بود و سه دوره وزارت نفت را در کارنامه خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع