جستجو در مطالب و اشخاص
غلامحسین الهام در سال 1338 در اندیمشک متولد شد. وی دارای مدرک کارشناسی حقوق قضایی از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم‌شناسی از دانشگاه تربیت مدرس و دکترای حقوق جزا و جرم‌شناسی از دانشگاه تربیت مدرس بوده و عضو هیأت علمی دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است. 

دادیار و قائم مقام دادستان انقلاب اسلامی سپاه پاسداران (1363 – 1359)دفتر نظارت و دفتر سیاسی دادستانی کل کشور (1365 - 1363)دبیرکمیته حقوقی دادستانی کل کشور (1365 - 1363)عضو هیأت علمی مدعو دانشگاه‌های علوم انتظامی، مجتمع قضایی قم (وابسته به دانشگاه تهران)، مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره)، دانشکده مدیریت وزارت آموزش و پرورش، مراکز تربیت معلم تهران و . . . (1365 به بعد)عضو هیأت بازرسی شورای عالی قضایی در دادگاههای کیفری (1368)مشاور سیاسی دادستان عمومی تهران (1370 - 1368)مشاور وزارت دادگستری در تدوین لوایح حقوقی (1370 - 1368)عضو هیأت علمی مدعو دانشکده علوم قضایی (1384 - 1371)معاونت دانشگاه تهران (1373)معاونت دانشکده حقوق دانشگاه تهران (1378 - 1373)قائم مقام نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها (1378 - 1373)معاونت تحقیقات سازمان تبلیغات اسلامی (1379 - 1378)رئیس مرکز تحقیقات شورای نگهبان (1384 – 1379 و از 1389 تاکنون)سخنگوی قوه قضائیه (1383 - 1381)عضو حقوقدان شورای نگهبان (1383)عضو کمیته منصوب شورایعالی قضایی در تأسیس سازمان‌های قضایی نیروهای مسلحعضو کمیته تدوین لوایح قضایی نیروهای مسلحرئیس دفتر رئیس جمهور، آقای دکتر محمود احمدی‌نژاد (1384)سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران (1384)عضو هیأت امنای دانشگاه‌های شهید چمران و علامه طباطبایی 

با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال 1384 و راهیابی احمدی نژاد به پاستور، غلامحسین الهام نیز ریاست دفتر رئیس‏جمهور را بر عهده گرفت. 25 مرداد ماه سال 1384 احمدی نژاد حکم ریاست الهام بر دفتر رئیس‏جمهور را صادر کرد.زمانی که الهام ریاست دفتر احمدی‏نژاد را بر عهده داشت در رسانه ها اینگونه شایع شد که هزینه انتشار کتاب «احمدی نژاد، معجزه هزاره سوم» از سوی نهاد ریاست جمهوری تأمین شده است.«حسین شریعتمداری» مدیر مسؤول کیهان در سرمقاله 14 شهریور سال 1385 این روزنامه نوشته بود: «گفته می شود كتاب اغراق آمیز خانم رجبی [همسر غلامحسین الهام] با عنوان «احمدی نژاد، معجزه هزاره سوم» از حمایت نهاد محترم ریاست جمهوری برخوردار بوده است.»دفتر رئیس‏جمهور نیز در توضیحی که در شماره چهارشنبه 15 شهریور سال 1385 «کیهان» درج شد، این مطلب را تکذیب کرد.آذرماه سال 84 بود که خبر دیگری در رسانه ها منتشر شد و آن اینکه دکتر غلامحسین الهام از سوی رئیس‏جمهور سخنگوی دولت شده است. با این انتصاب الهام همزمان با ریاست دفتر احمدی نژاد سخنگوی دولت نیز شد. 

در پی درگذشت جمال کریمی راد وزیر اسبق دادگستری در یک حادثه رانندگی، رئیس جمهور ابتدا الهام را سرپرست این وزارتخانه و سرانجام در بهمن ماه سال 1385، در نامه ای به عنوان وزیر دادگستری به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد.بر این‌ اساس‌ الهام‌ از مجموع‌ ‌254‌ رأی‌ اخذ شده‌ با ‌130‌ رأی‌ موافق،‌ 101 رأی‌ مخالف‌ و ‌23‌ رأی‌ ممتنع به‌ عنوان‌ وزیر دادگستری‌ انتخاب‌ شد‌.الهام در مراسم رأی اعتماد گفته بود: در كمیسیون قضایی از بنده سؤال شد كه چند رأی خواهی آورد؟ جواب دادم كه 290 رأی را به خود اختصاص خواهم داد، گفتند كه نمایندگان مجلس 288  نفرند. بنده هم گفتم دو نفری كه بعداً خواهند آمد هم به بنده رأی می‌دهند. چون من مبنای نمایندگان را قبول دارم.الهام همچنین در دولت نهم، ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را بر عهده داشت. 

غلامحسین الهام در حالی که در خرداد ماه سال 88 عضو حقوقدان شورای نگهبان بود، در میتینگ تبلیغاتی احمدی نژاد در مصلی حاضر شد؛ مسئله ای که مورد انتقاد شدید سایر نامزدها شده و این شائبه را بوجود آورد که شورای نگهبان در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری بی طرف نیست.غلامحسین الهام بعد از گذشت هشت ماه از حضورش در میتینگ تبلیغاتی محمود احمدی‏نژاد در مصلای تهران، پذیرفت که حضورش در آن مراسم به عنوان یک عضو حقوقدان شورای نگهبان برخلاف قانون بوده است.وی با تأکید بر اینکه «اعتراف می کنم که اشتباه کردم»‌، دراین باره گفت:‌ من خیلی جاها برای سخنرانی دعوت شده بودم اما نپذیرفتم و در ضمن آن روز من برای سخنرانی به آنجا نرفته بودم. موج مردم مرا روی دست به سمت جایگاه کشاند که با نرسیدن آقای احمدی‏نژاد به جایگاه، ترس از آن داشتیم که کسی در آن ازدحام بمیرد. در آنجا من اعلام کردم که آقای احمدی‏نژاد نتوانستند خودشان را به جایگاه برسانند و چند دقیقه‌ای هم در مورد مسائل کلی صحبت کردم. البته اگر آن اضطرار هم نبود، بنده سخنگوی ایشان بودم و مردم مرا نیز با این سمت می‌شناختند اما من اعتراف می‌کنم که اشتباه کردم، ولی اضطرار بود. 

با تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام که حضور حقوقدان‏های شورای نگهبان را در شغل های دولتی ممنوع می کرد، الهام وزارت دادگستری و نیز سخنگویی دولت را از دست داد و به کابینه دوم احمدی‏نژاد که 12 شهریور سال 1388 از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد گرفت، راه نیافت. هر چند الهام در ابتدا این مصوبه را غیرقانونی و مغایر با قانون اساسی می دانست اما با گذشت چند روز از این اظهارات سخنان خود را تعدیل کرده و از قانونی بودن مصوبه مجمع تشخیص سخن گفت. الهام گفت: هر چه مجمع تشخیص مصلحت تصویب كند، علیرغم آنكه مبانی آن را ممكن است قبول نداشته باشیم اما مكلف به اجرا هستیم و به آن عمل می‌كنیم. مراسم تودیع و معارفه وزیر جدید دادگستری در مورخه 15 شهریور سال 88 بدون حضور وی برگزار شد. الهام بعد از این مراسم با حضور در دفتر بختیاری آغاز به كار وی در وزارت دادگستری را تبریك گفت. 

با خروج الهام از دولت، وی تنها یک سمت و آن هم در شورای نگهبان را بر عهده داشت که این سمت نیز با تصمیم رئیس جدید قوه قضائیه در تیرماه سال 1389 از وی سلب شد.آیت‏الله آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، روز چهارشنبه 23 تیر سال 1389 پنج حقوقدان را به منظور انتخاب سه نفر از حقوقدانان شورای نگهبان به مجلس معرفی کرد و با اتمام دوره غلامحسین الهام و آیت‏الله کعبی در این شورا، نام آنها در بین افراد پیشنهادی قرار نداشت.البته این بی شغلی اندکی بیش دوام نیاورد. مرداد ماه سال 89، ‌احمدی‌نژاد در حكمی غلامحسین الهام را به عنوان مشاور حقوقی خود منصوب كرد. 

شبکه ضد ایرانی العربیه خبری را منتشر کرد مبنی بر اینکه غلامحسین الهام در یک تصادف جاده‏ای در روز جمعه 13 فروردین سال 1389 کشته شده است، خبری که بلافاصله تکذیب شد.علاوه بر شیطنت رسانه ای العربیه احتمال می رود که این شبکه معاند خبر کشته شدن وزیر اسبق دادگستری را در کنار این گزاره که الهام نیز زمانی وزیر دادگستری بوده است، قرار داده و در نتیجه ای عجیب اعلام کرده است الهام در یک تصادف جاده ای کشته شده است.طرح نام غلامحسین الهام به عنوان یکی از گزینه های مطرح برای ریاست جهاد دانشگاهی و نیز ریاست دانشگاه آزاد از موارد دیگری است که در این دوره در رسانه ها منتشر شد ولی هیچکدام جامه عمل بخود نپوشید و بلافاصله بعد از انتشار تکذیب شدند.  

جبهه پایداری در سال 1390 و پیش از انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی تشکیل شد، در این جبهه اعضای سابق دولت حضور داشتند که الهام نیز یکی از این افراد بود.جبهه پایداری بیش از آنکه خود را حامی دولت احمدی نژاد بداند پایبند به گفتمان سوم تیر می داند.21 شهریور ماه سال 1391 خبری در رسانه ها منتشر شد مبنی بر اینکه غلامحسین الهام از حضور در شورای مرکزی جبهه پایداری انصراف داده است.خبرگزاری فارس در این زمینه نوشت: «غلامحسین الهام، عضو هیئت مؤسس جبهه پایداری به دلیل مشغله کاری از حضور در شورای مرکزی این جبهه خودداری کرده است.»اندکی از انتشار این خبر در رسانه ها نگذشته بود که الهام دوباره به عنوان سخنگوی دولت منصوب شد. شاید بهترین تعبیر را در این زمینه محصولی به کار برده باشد که درباره انتخاب غلامحسین الهام به عنوان سخنگوی دولت و ارتباط آن با نزدیکی جبهه پایداری به دولت گفت: جبهه پایداری همواره نه با دولت بوده و نه ضد دولت، اما عنوان می شود که با حضور آقای الهام در دولت به آنها نزدیک شده ایم. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۴:۰۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۴:۰۳

غلامحسین الهام

خلاصه زندگی نامه

 غلامحسین الهام، دارای دکترای حقوق جزا و جرم‌شناسی از دانشگاه تربیت مدرس، عضو هیأت علمی دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است. وی در سال 1384، رئیس دفتر رییس جمهور وقت، محمود احمدی نژاد بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع