جستجو در مطالب و اشخاص
علی کریمی فیروزجایی در سال 1351 در شهرستان "بابل" از توابع استان "مازندران" به دنیا آمد. وی فارغ التحصیل رشته زبان شناسی در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران است. ریاست دانشگاه های پیام نور "هشترود و گرمسار"، ریاست مرکز افکارسنجی و پژوهش های اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام، سرپرست اداره کل مدارس عالی فنی و حرفه ای وزارت اموزش و پرورش و ... از جمله سوابقی است که در کارنامه اجرایی کریمی فیروزجایی دیده می شود. کریمی فیروزجایی در سال 1386 در انتخابات مجلس هشتم شورای اسلامی شرکت کرد و با کسب 30.41 درصد آرا به نمایندگی از مردم "بابل" از استان "مازندران" در مجلس شورای اسلامی حضور یافت. وی عضویت در فراکسیون های جبهه متحد اصولگرایان و فرهنگیان مجلس را در کارنامه خود دارد.  

-ریاست دانشگاه پیام نور هشترود -ریاست دانشگاه پیام نور گرمسار -ریاست مرکز افکارسنجی و پژوهش های اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام -عضویت در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها -دبیر اجرایی جامعه اسلامی مهندسین -مدیریت کل دفتر برنامه ریزی امور فرهنگی و مشاوره آموزش و پرورش -قائم مقام مجتمع آموزش عالی پیامبر اعظم(ص) و سرپرست اداره کل مدارس عالی فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش -تدریس در دانشگاه ها و انجام پروژه های متعدد پژوهشی  

علی کریمی فیروزجایی در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و توانست از سوی مردم شهرستان "بابل" از استان "مازندران"، با کسب 57151 رای از مجموع 187910 آراء ماخوذه، در مرحله اول این انتخابات که در تاریخ 24 اسفند 1386 برگزار شد وارد مجلس هشتم شود. در این دوره، کریمی فیروزجایی به عضویت کمیسیون "آموزش و تحقیقات" در آمد. وی در طول دوران حضورش در مجلس 51 طرح و لایحه را به امضا رساند که می توان به طرح تأسیس سازمان ملی استاندارد ایران، طرح نظارت مجلس بر امور نمایندگان، طرح معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص دانشگاه آزاد اسلامی، طرح حمایت از تاسیس و تقویت موسسات و مراکز آموزش عالی غیر دولتی و ... اشاره کرد. 

موافقت با کلیت کابینه محمود احمدی نژاد در دهمین انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 به عنوان رئیس دولت دهم انتخاب شد. او در 28 مرداد سال 1388، در نامه ای به علی لاریجانی، رئیس وقت مجلس شورای اسلامی وزیران پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد. 8 شهریور همان سال، بحث رای اعتماد به وزرای پیشنهادی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی آغاز و با سخنان رئیس جمهور منتخب و نمایندگان در جایگاه موافق و مخالف و سپس وزرای پیشنهادی ادامه ‌یافت. در این میان علی کریمی فیروزجایی به عنوان نماینده موافق به دفاع از کلیت کابینه پیشنهادی دولت دهم پرداخت و اظهار کرد: «مشارکت 40 میلیونی مردم و رای قریب به 25 میلیونی به دکتر احمدی‌نژاد رای به گفتمان رجایی و باهنر و رای به مبارزه بی‌امان با فقر و فساد و تبعیض است. امروز خوشحالیم که بعد از دو دهه از شهادت شهیدان رجایی و باهنر آن رادمردان همیشه جاوید، تاریخ گفتمان رجایی که همان ساده‌زیستی، عدالت‌طلبی، رسیدگی به امور مستضعفان و محرومان و تلاش برای سازندگی کشور بود با زبان رییس‌جمهور مکتبی و مردمی دکتر احمدی‌نژاد احیا گردیده و در دو دوره انتخابات ریاست جمهوری مورد اقبال میلیونی مردم ما قرار گرفته است.» عضو وقت کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: «قطعا انتخاب 21 نفر وزیر از بین هزاران مدیر متخصص و متعهد کشور کار بسیار سنگینی برای رییس‌جمهور بوده اما خوشبختانه با جلسات متعددی که این روزها در مجلس تشکیل شده قاطبه‌ نمایندگان با جهت‌گیری‌های اساسی دولت دهم و نیز با رویکردهای وزرای پیشنهادی در بخش‌های مختلف آشنا شدند و با یک درجه‌ای از آگاهی و شناخت به تصمیم خواهند رسید.» وی در ادامه تصریح کرد: «وزن علمی این کابینه برای اولین بار بعد از انقلاب به گونه‌ای است که نزدیک 50 درصد اعضای کابینه دارای مدرک دکترا هستند و این برای ما یک افتخار در عرصه‌ بین‌المللی است. این‌جاست که نخبگی و تحصیلات دانشگاهی جای خود را پیدا کرده است و در بخش سوابق اجرایی هم قاطبه‌ افراد دارای تجربه ملی در عرصه‌های مختلف بودند.» وی هم‌چنین به سابقه‌ تعهد و انقلابی‌گری تک تک افراد معرفی شده اشاره کرد و گفت: «ما در یک دوره رقابت هستیم و در افق 1404 ما قدرت برتر اقتصادی، علمی و فناوری منطقه خواهیم بود. طبیعی است که این مهم با انسجام و هماهنگی در اعضای کابینه و در نگاه دیگری با هماهنگی بین قوای سه‌گانه و روابط صمیمانه و دوستانه‌ای که بین مجلس، دولت و قوه قضاییه به وجود خواهد آمد این امر میسر خواهد بود.» تقدیر از احمدی نژاد به دلیل انتخاب رحیمی به عنوان معاون اول در اواسط مهر ماه 1388، 211 نفر از نمایندگان مجلس از جمله علی کریمی فیروزجایی، طی نامه ای از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور دولت دهم، به دلیل انتساب محمد رضا رحیمی به معاون اولی خود تقدیر کردند.  

یکی از اقداماتی که در سال 1389 از سوی عبدالله جاسبی و با هدایت "هیئت مؤسس دانشگاه آزاد" دنبال شد، "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. وقف اموال دانشگاه آزاد از سوی مسئولان این دانشگاه به طرق مختلف پیگیری شد؛ یکی از این طرق، مجلس شورای اسلامی و البته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بود. پس از "تصویب اساسنامه جدید دانشگاه آزاد" از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در فروردین سال 1389 که باعث به نتیجه نرسیدن تلاش‌های هیئت موسس این دانشگاه برای "وقف اموال دانشگاه آزاد" شد، در مورخ 29 اردیبهشت‌ماه 1389 مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرح وقف اموال دانشگاه آزاد، تحت عنوان "طرح اجازه وقف اموال در اختیار مؤسسات غیردولتی و غیرانتفاعی" را با 129 رأی موافق، 69 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس، به تصویب رساند.   پس از این اقدام دانشگاه آزاد که با همکاری برخی نمایندگان خانه ملت صورت گرفت، نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و کارشناسان مسائل فرهنگی و آموزشی، به این اقدام تعدادی از نمایندگان اعتراض کردند. با وجود این اعتراضات، در جلسه علنی روز یکشنبه (30 خرداد 1389) ضمن نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وقف اموال دانشگاه آزاد تصویب شد. براین اساس، خانه‌ ملتی‌ها مصوب کردند وقف اموال مراکز آموزش عالی و غیردولتی، غیرانتفاعی و سایر موسسات غیردولتی غیرآموزشی که هیئت موسس یا هیئت امنای آنها حق تصرف مالکانه نسبت به آن را دارند و تا تاریخ تصویب این قانون صیغه وقف آن جاری شده است و یا در آن جاری شود معتبر است که در حقیقت همان تأیید "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. پس از تصویب این طرح، در اول تیر ماه 1389، موجی از اعتراضات گسترده نمایندگان و اعضای شورای مرکزی اتحادیه‌‌های دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های تهران و برخی شهرستان‌ها در مقابل مجلس شورای اسلامی شکل گرفت. کریمی از طراحان طرح نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در روند تصویب طرح وقف دانشگاه آزاد، یاران "عبدالله جاسبی" چند طرح را برای عبور از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و حمایت از وقف دانشگاه آزاد در مجلس مطرح کردند که یکی از آنها طرح "نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی" بود و علی کریمی فیروزجایی از طراحان این طرح بود. کریمی از طراحان معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی یک فوریت طرح "معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی" در واکنش به مصوبه روز یکشنبه 30 خرداد 1389 مجلس مبنی بر وقف اموال دانشگاه آزاد و نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه علنی 2 تیر ماه سال 1389 از سوی 81 تن از نمایندگان از جمله علی کریمی فیروزجایی در صحن علنی مجلس مطرح شد. بر اساس ماده واحده این طرح خانه ملتی ‌ها و در صورت تصویب نهایی به موجب این قانون کلیه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص دانشگاه آزاد اسلامی همچنان معتبر و لازم الاتباع است. جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در 2 تیر ماه 1389 در حالی به پایان رسید که نمایندگان با 116 رای موافق، 56 رای مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 199 رای، یک فوریت "طرح معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره دانشگاه آزاد اسلامی" را به تصویب رساندند.  

پس از حوادث انتخابات سال 1388 و دستگیری متخلفان، حدود 175 نماینده مجلس هشتم شورای اسلامی از جمله علی کریمی فیروزجایی، در تاریخ 26 اردیبهشت ماه 1389  در نامه‌ای سرگشاده خطاب به آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس وقت دستگاه قضایی ضمن اعتراض و اظهار شگفتی از احضار و محاکمه مدیران رسانه‌های انقلابی به دلیل شکایت سران فتنه، خواستار تسریع در محاکمه سران فتنه و رسیدگی به شکایات ملت ایران از آنان شدند. نمایندگان در این نامه برخورد با رسانه های انقلابی را باعث تنفس مصنوعی جریان فتنه خواندند. در پی صدور این نامه سرگشاده برخی افراد، جریانات سیاسی و رسانه‌ها با تشکیک در امضای 175 نماینده ملت، مدعی جعل برخی از این امضاها شدند از این رو برای تنویر افکار عمومی در تاریخ 24 خرداد سال 1389، اسامی تمامی نمایندگان امضاء کننده این نامه منتشرشد.  

در 23 دی‌ ماه سال 1388، یک فوریت طرح قطع رابطه کامل دولت جمهوری اسلامی ایران با انگلیس در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. در این روز فوریت این طرح به تصویب نمایندگان رسیده و بررسی مواد آن در دستور کار قرار گرفت اما پس از آغاز بررسی‌ها، با نظر رئیس وقت مجلس طرح مذکور برای بررسی بیشتر به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارسال شد. کمیسیون امنیت ملی در جلسات اولیه بررسی، طرح مذکور را از قطع کامل روابط به کاهش روابط تغییر داد اما با این وجود، گذشت زمان این طرح را به جمع طرح‌های مسکوت مانده فرستاد. چندی بعد این طرح دوباره روی میز کمیسیون امنیت ملی مجلس آمد؛ "سایمون گس" سفیر وقت بریتانیا در تهران با نگارش مقاله‌ای توهین‌آمیز به ساحت ملت ایران، آشکارا در امور داخلی کشور ایران دخالت کرد. برخی از نمایندگان در واکنش نسبت به این اظهارات خواستار اقدام عملی در مورد "گس" ‌شده و اخراج او را به عنوان "عنصر نامطلوب" خواستار شدند. در این میان برخی نمایندگان مجلس به فکر پیگیری و زنده ‌کردن طرح کاهش رابطه با انگلیس افتادند. در همین حین بود که ملکه انگلستان در تایید اقدامات "سایمون گس"، سفیر وقت این کشور در تهران، به وی نشان عالی "سر" را اعطا ‌کرد. این گونه بود که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در آخرین روزهای آذر ماه سال 1389 با تبدیل طرح کاهش رابطه با انگلیس به طرح قطع رابطه با این کشور موافقت و با رای بالایی آن را تصویب کرد. این طرح به امضای 35 نفر از نمایندگان از جمله علی کریمی فیروزجایی رسید که جهت بررسی و طی مراحل تصویب، تقدیم مجلس شد. سرانجام پس از کش ‌و قوس‌های فراوان، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی 2 آذر ماه 1390 طرح دوفوریتی کاهش روابط با انگلیس را با 162 رای موافق و 5 رای مخالف به تصویب رساندند و پس از آن در 6 آذر ماه 1390 کلیات این طرح به تصویب رسید.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۵:۲۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۵:۳۰

علی کریمی فیروزجایی

خلاصه زندگی نامه

 علی کریمی فیروزجایی، نماینده مردم "بابل" از استان "مازندران" در مجلس هشتم شورای اسلامی که سابقه حضور در کمیسیون آموزش و تحقیقات را در کارنامه پارلمانی خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع