جستجو در مطالب و اشخاص
علی پروین کاپیتان سابق تیم‌های ملی و پرسپولیس، متولد سوم مهر ماه 1325 در تهران است. وی فوتبال را از مقطع جوانان و با "تیم کیان" به مربی گری "منصورامیر آصفی" شروع کرد.او در سال 1346 از سوی "رایکوف" به تیم ملی جوانان دعوت شد و تا پایان دوران حرفه‌ ای خود همیشه یکی از بازیکنان ثابت تیم ملی بود.پس از "تیم کیان" فوتبال را در "تیم پیمان" ادامه داد اما با انحلال این تیم پروین به تیم مورد علاقه خود یعنی پرسپولیس ملحق شد.خود او در مورد پیوستن به پرسپولیس می‌گوید: «یک‌ روز درخانه‌ نشسته‌ بودیم‌ که‌ "همایون‌ بهزادی"‌ و "دکتربرومند" به‌ سراغم‌ آمدند و به‌ خاطر آنها با پرسپولیس‌ قرارداد امضا کردم‌».پروین در بازی‌های جام ‌جهانی 1978 کاپیتان تیم ملی ایران بود.خود او اما بهترین بازی عمر حرفه ‌ای فوتبال خود را بازی‌های مقدماتی جام جهانی 1978 می‌داند: «بهترین‌ بازی‌ عمرم‌ با استرالیا در پیکارهای‌ مقدماتی‌ جام‌ جهانی‌1978 بود که‌ در "ورزشگاه‌ آزادی"‌ برگزار شد و بازی‌، با پاس‌ گل‌ من‌ (1 بر صفر) به‌ سود ما تمام‌ شد».آخرین حضور رسمی پروین در میادین فوتبال به بازی "پرسپولیس" و "دارایی" به تاریخ 27 تیر ماه 1366 باز‌می ‌گردد.وی در شهریور سال 1390 به عضویت "هیات مدیره باشگاه پرسپولیس" درآمد و همان سال از سوی "محمد رویانیان"؛ مدیرعامل وقت باشگاه پرسپولیس به عنوان مدیر تیم منصوب شد.علی پروین پیشکسوت فوتبال ایران که سابقه کاپیتانی پرسپولیس و تیم ملی فوتبال ایران را در کارنامه دارد در سال 2013 (1392) در مراسمی ویژه‌ که "کنفدراسیون فوتبال آسیا" برای وی ترتیب داده بود، از علی پروین تقدیر و تندیس ویژه به او اهدا شد. 

علاقه علی پروین به فوتبال از همان سال های کودکی شکل گرفت در همان سالها خانواده اش به "محله دولاب"، (خیابان عارف) نقل مکان کردند. این جابجایی در افزایش علاقه او به فوتبال تاثیر بسزایی داشت زیرا محله دولاب به خاطر داشتن زمین های خاکی فراوان مثل "زمین نادر"، "زمین منبع"، "زمین عارف" و مورد توجه علاقه مندان به فوتبال بود.وی در مهرماه 1332 وارد دبستان شد و از "مدرسه توحید" تحصیل را آغاز کرد ولی علاقه شدید او به فوتبال مانع پیشرفت او در زمینه درسی شد؛ پروین فوتبال را به طور جدی از دوازده سالگی و از "زمین عارف" واقع در خیابان 17 شهریور و محلات "شیوا" و "غیاثی" آغاز کرد.اولین تیمی که او به عضویت آن درآمد "تیم عارف" بود که با همت و تلاش "جعفر بیگی" تاسیس شده بود. 

پروین در جوانی به تیم البرز که در واقع تیم دسته دوم "باشگاه کیان" بود پیوست تیمی که توسط "علی الهی" و "داود معروف" اداره می شد. درخشش او و بازی های قابل قبولش باعث شد تا در سال 1334 به "تیم کیان" که آن زمان "منصورامیرآصفی" را به عنوان مربی و بازیکنانی نظیر "پرویز قلیچ خانی"، "گودرز حبیبی" و "عزت جانملکی" را در اختیار داشت بپیوندد. وی دو سال در باشگاه کیان عضویت داشت. 

پس از درخشش پروین در تیم کیان، او به تیم ملی فوتبال جوانان ایران دعوت شد و این تیم را در مسابقات 1966 "فیلیپین" همراهی کرد و تا مرحله نهایی صعود کردند ولی تیم به مقام قهرمانی دست نیافت؛ پروین در این دوره بازی 5 گل به تیم های "ژاپن" و "سریلانکا" زد.  

پس از تشکیل باشگاه پیکان در سال 1346، پروین به این تیم پیوست. درخشش بسیار زیاد او در این تیم باعث شد او در سال 1347 به عنوان مرد شماره یک این تیم انتخاب شود. این موفقیت در سالهای پس از آن هم ادامه یافت و علی رغم پیوستن بازیکنان بزرگی مثل "همایون بهزادی" که از پرسپولیس به پیکان آمده بودند باز هم بهترین بازیکن تیم بود و موفق شد با پیراهن پیکان به قائم مقامی برسد.بازی خوب او در سالهای حضور وی در "تیم پیکان" باعث درخشش این تیم در برابر سایر رقبای آنها در این زمان گردید. این تیم با حضور بازیکنانی چون پروین و بهزادی توانست در مقابل "تیم ملی امید استرالیا" هم با نتیجه دو بر یک پیروز شود. یکی از گلهای این بازی را علی پروین به ثمر نشاند. 

علی پروین در سال 1349 و درسن بیست وچهار سالگی توسط "محمد بیاتی" (مربی وقت) به تیم ملی دعوت شد و در روز 15 شهریور همان سال، در رقابت های "جام عمران" در نیمه دوم به جای "علی جباری" در مقابل "تیم ملی پاکستان" به میدان آمد و یکی از هفت گل ایران را نیز به ثمر رساند. 

پروین پس از بازی در تیم ملی و در ادامه بازی های باشگاهی در 27 شهریور سال 1349 مقابل تیم امید با پیراهن پرسپولیس به میدان آمد.در سوم مهرماه در دیدار دوستانه با استقلال (3-2) یکی از دو گل تیمش را زد و به همراه تیم پرسپولیس قهرمان تهران شد و به مسابقات لیگ منطقه ای راه یافت که بازی های خود را در کرمان پیگیری کرد.پرسپولیس پس از صعود از گروه اول (زیر گروه) درمرحله دوم با تیم های "پاس" و "برق تهران" و "استقلال شیراز" هم گروه شد و به عنوان تیم دوم گروه خود به مصاف تیم اول گروه دیگر استقلال رفت و در حالی که بازی تا دقیقه 75 یک بر یک مساوی دنبال می شد، قرمزها در اعتراض به نحوه قضاوت، زمین بازی را ترک کردند! فدراسیون وقت نیز پرسپولیس را 3 بر صفر بازنده اعلام کرد.پروین در قالب تیم پرسپولیس، قهرمانی در لیگ در سال 1350 را تجربه و در این بازی ها 6 بار گل زنی کرد. در این سالها پرسپولیس که از نظر مادی در وضع خوبی بسر می برد در برابر باشگاه های خارجی بسیاری همچون هامبورگ، گوارانی برزیل، القادسیه کویت، اسلوبو یوگسلاوی و ... حاضر شد.در این سال پروین در پیراهن پرسپولیس دو بار در برابر تیم استقلال تهران حاضر و توانستند هر دوبار در برابر تیم استقلال به برد دست پیدا کنند.وی در سال 1352 در اولین دوره "جام تخت جمشید"، قهرمانی تیم پرسپولیس را هم تجربه کرد و در تمامی سالهای حضور خود در این تیم به عنوان نفرات اصلی در ترکیب تیم حاضر می شود.پرسپولیس در سال 1354 در یک دیدار دوستانه به مصاف با تیم مشهور "منچستر یونایتد" انگلستان توانست با تساوی 1-1 در مقابل این تیم به اوج درخشش خود برسد. تک گل پرسپولیس در این دیدار توسط علی پروین به ثمر رسید.پروین با درخشش خود تا سال 1355 و پس از خداحافظی "ابراهیم آشتیانی" رسما کاپیتان تیم پرسولیس شد و به همراه این تیم عنوان نایب قهرمانی "جام تخت جمشید" را بدست آورد. 

در سال 1360 پس از برکناری "مهراب شاهرخی" از مربیگری تیم پرسپولیس، علی پروین به عنوان مربی این تیم انتخاب شد و در سالهای متمادی حضورش توانست با ترکیب بازیکنانی چون سلطانی، پنجعلی، عربشاهی، درخشان، مایلی کهن و... تیم پرسپولیس را به قهرمانی برساند. او تا سال 1366 در این تیم در کنار مربیگری، به عنوان کاپیتان تیم در بازی ها حضور داشت و پس از این سال بازی در تیم ملی و پرسپولیس را کنار گذاشت و با بازی در فوتبال خداحافظی کرد.او پس از خداحفظی از بازی به عنوان مربی در تیم پرسپولیس حضور داشت اما در سال 1367 باشگاه، بر کناری علی پروین را به علت عدم رعایت تشکیلات و ضوابط باشگاه و همچنین اهمال و سستی در انجام وظایفش اعلام کرد.پس از برکناری پروین اختلافاتی در تیم پرسپولیس ایجاد شد و ضعف بازیکنان و اختلافات باعث شد این تیم در سفر به بنگلادش نتایج بسیار ضعیفی را کسب کند و ضعیف ترین نتیجه تاریخ فوتبال باشگاهی ایران در سطح آسیا در این بازی ها رقم خورد. 

در سال 1368 پس از ناکامی تیم ملی ایران در صعود به جام جهانی ایتالیا فدراسیون فوتبال علی پروین را به عنوان سر مربی تیم ملی منصوب کرد. وی اولین بار در تاریخ 10 آذر 1368 در دیدار مقابل یمن جنوبی روی نیمکت تیم ملی نشست.پروین در اولین حضور به عنوان مربی، تیم ایران را در جام صلح و دوستی کویت همراهی کرد در اواخر این سال از سوی پروین 100 بازیکن تهرانی و شهرستانی به اردوهای مقطعی تیم ملی دعوت شدند و چند بازی تدارکاتی از جمله دیدار مقابل تیمهای لهستان و شوروی برگزار شد.در سال 1369 بازی های آسیایی 1990 پکن تیم ملی ایران با مربیگری علی پروین پس از سالها اولین قهرمانی خود در آسیا را جشن گرفت.درخشش بعدی تیم ملی در مهر ماه همان سال در جام بین قاره ای آسیا و آفریقا در مصاف با الجزایر (قهرمان جام ملت های آفریقا) رقم خورد و ایران توانست این تیم را 2 بر 1 مغلوب خود کند.پروین قبل از این بازی در مصاحبه با جراید گفت: « در الجزیره با سیستم علی اصغری حریف را متوقف میکنیم». 

از سال 1371 به علت مشغله علی پروین در تیم پرسپولیس، تیم ملی فوتبال با ضعف و شکست در بازیهای آسیایی منجر شد. در سال 1372 ایران در حالی که بازیکنانی چون "کرمانی مقدم"، "پیوس" و "محرمی" را به علت محرومیت و "عابدزاده" را به علت مصدومیت در اختیار نداشت و بدون بازی تدارکاتی جدی راهی بازی های مقدماتی در جام جهانی آمریکا حاضر شد که به دلیل شرایط ضعیف تیم ملی ایران شد. این ضعف با اختلافات زیادی میان بازیکنان و کادر فنی همراه شد و پس از بازگشت تیم ملی به کشور اختلافات بالا گرفت و پس از چند روز کادر مربیان تیم ملی شامل پروین، ابراهیمی، کماسی و مایلی کهن از کار برکنار شدند.تبعات این برکناری ها در قطر ادامه یافت تا آنجا که "صفی زاده" رئیس فدراسیون فوتبال و "حسن غفوری فرد" رئیس سازمان تربیت بدنی نیز کنار گذاشته شدند. 

پس از برکناری پروین وی در تیم پرسپولیس هم مربیگری نکرد و "محمد پنجعلی" به همراه "ناصر محمدخانی" هدایت تیم را بر عهده گرفتند. در سال 1377 پس از کسب نتایج ضعیف از سوی تیم پرسپولیس، هواداران این تیم مدام خواهان بازگشت پروین شدند "امیر عابدینی" مدیرعامل باشگاه، ابتدا زیر بار نمی رفت ولی پس از بازی ها و نتایج روزهای اول لیگ 77 وی عقب نشینی کرد و زمینه حضور مجدد پروین را فراهم نمود. پس از5 سال، در مهر ماه سال 1382 بازی با فجر سپاسی پروین بار دیگر به صحنه فوتبال باز گشت و به عنوان سرمربی پرسپولیس بر روی نیمکت این باشگاه پر طرفدار نشست روز بازگشت مجدد او به فوتبال یکی از روزهای بسیار ماندنی درنزد وی و هواداران بود. یک ماه بعد، شادی هواداران تکمیل شد و در روز 22 آبان پیروزی، رقیب سنتی خود (استقلال) را با یک گل مغلوب کرد، این برد در حالی به دست آمد که خوشبین ترین افراد هم آن را پیش بینی نمی کردند. اما پرسپولیس با ترفند های خاص پروین توانست استقلال را شکست دهد و در پایان سال این تیم قهرمان شد. 

پس از پایان دومیـن لیگ حـرفه ای در سال 1381 باشگاه پرسپولیس یک مربی "کروات" (وینگوبگوویچ) را جایگزین پروین کرد. علی پروین پس از برکناری از این تیم، امتیاز باشگاه آذربایجان را خریداری کرد؛ پس از آن با جذب چند بازیکن مطرح سالهای قبل همچون رضا شاهرودی، بهزاد داداش زاده، علی باغمیشه و صالح پور، تیم آذربایجان بازیهای خود را زیر گروه لیگ دسته دوم ایران پیگیری کرد و در پایان بازیهای مقدماتی از گروه اول و در حضور تیم های شهرداری لنگرود، آذرآب و ... به عنوان تیم دوم گروه راهی مرحله بعدی بازیها شد.پروین در سال 1383 مجددا به  تیم پرسپولیس بازگشت و به عنوان مدیرفنی این تیم مشغول به کار شد. 

علی پروین در اردیبهشت 1386 با خرید امتیاز تیم اکباتان تهران به مبلغ 800 میلیون تومان رسما مدیریت این تیم را به عهده گرفت و پس از شروع مدیریت پروین این تیم را به استیل آذین تغییر داد و بازیکنان صاحب نامی همچون ابراهیم میرزاپور، فرزاد مجیدی، بهروز رهبری فر، حامد کاویان پور، علی انصاریان و ... به مربی گری "تئودی یونگ" استیل آذین توانست در فصل 1387 و 1388 به لیگ برتر فوتبال ایران راه یافت. 

علی پروین در انتخابات سال 1388 از حامیان اصلی محمود احمدی نژاد بود. پروین به سایت برنانیوز گفت: «من به آقای رئیس جمهور هم گفتم مصاحبه های قبلی از من، فضایی بوده اند و من فقط کنار آقای رئیس جمهور هستم». 

دراواخر شهریور ماه سال 1390 با حکمی از سوی "محمد عباسی"، وزیر وقت ورزش، علی پروین به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره پرسپولیس انتصاب شد وی همچنین "محمد حسین نژاد فلاح" (معاون سابق احمدی نژاد و رییس سابق سازمان بنیاد شهید) و لطف اﷲ فروزنده دهکردی (معاون برنامه ریزی ومنابع احمدی نژاد) وسردار رویانیان ومحمد پنجعلی رابه عنوان دیگر اعضای هیئت مدیره انتخاب کرد که هیئت مدیره هم در اقداماتی سردار رویانیان را به عنوان مدیر عامل و فروزنده را به عنوان رییس هیئت مدیره انتخاب کردند. 

باشگاه پیکانقهرمانی در جام باشگاه های تهران با پیکان 1348قهرمانی در جام دوستی با تیم پیکان 1348 باشگاه پرسپولیسقهرمانی در جام تخت جمشید 1352قهرمانی در جام تخت جمشید 1354قهرمانی در جام وحدت 1360قهرمانی در جام باشگاه های تهران 1362قهرمانی در جام حدفی تهران 1362قهرمانی در جام باشگاه 1365قهرمانی در جام باشگاه های تهران 1367قهرمانی در جام حذفی تهران 1368قهرمانی در جام حذفی ایران 1368قهرمانی در جام باشگاه های تهران 1369قهرمانی در جام 17 شهریور 1370جام برندگان جام آسیا 1370قهرمانی در جام حذفی ایران 1371قهرمانی در لیگ آزادگان 1377- 1378قهرمانی در اولین دوره لیگ برتر فوتبال ایران 1380 

قهرمانی در جام منطقه ای 1349قهرمانی در جام کوروش 1350شرکت در بازیهای المپیک 1351قهرمانی در جام ملت های آسیا 1351قهرمانی در بازی های آسیایی 1353شرکت در بازی های المپیک 1355گلزنی در باز های المپیک در برابر لهستان 1357قهرمانی در جام ملت های آسیا  1357بازی در جام جهانی فوتبال در بازیهای آرژانتین 1358قهرمانی در بازی های آسیایی 1990 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۳:۴۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۳:۴۹

علی پروین

خلاصه زندگی نامه

 علی پروین، از پیشکسوتان فوتبال، کاپیتان و مربی پیشین تیم ملی ایران، او در سال 1390 عضو هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس شد و در سال 1392 از سوی کنفدراسیون بازی های آسیایی از وی تشویق به عمل آمد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع