جستجو در مطالب و اشخاص
محمد علی معلم دامغانی آذر ماه سال 1330 در دامغان متولد شد. وی پس از اخذ دیپلم به تحصیل در دانشکده های حقوق و علوم انسانی دانشگاه تهران پرداخت و از آن پس به مطالعه آزاد در این زمینه به ویژه سرودن اشعار انقلابی روی آورد. علی معلم دامغانی در حین تحصیل در رشته های ادبیات و حقوق به موسیقی نیزعلاقه مند شده و در این زمینه نیز آموزشهایی دید. وی علاوه بر تدریس شعر، موسیقی و ادبیات، معاون فرهنگی حوزه هنری سازمان تبلیغات، عضو شورای شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس مرکز موسیقی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بوده است. او در سال 1380 در نخسین همایش چهره های ماندگار به عنوان چهره ماندگار در عرصه شعروادب فارسی برگزیده و در دی ماه سال 1388 از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان رئیس فرهنگستان هنر انتخاب شد. 

از وقایع مهمی که بر زندگی ادبی علی معلم دامغانی تاثیر نهاد، انقلاب اسلامی بود که محتوای شعر معاصر وی را به خود اختصاص داد. همچنین او از جمله شاعرانی بود که در فضای معاصر در ستایش انقلاب اسلامی و عرفان اشعاری می سرودند. وی پس از انقلاب علاوه بر تدریس و تحقیق در شعر، موسیقی و ادبیات، معاون فرهنگی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، عضو شورای شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس مرکز موسیقی سازمان صداوسیما بوده است. 

اوایل اسفند ماه سال 1389 و در مراسم اختتامیه شعر فجر، علی معلم دامغانی از دنیای شعر خداحافظی و اعلام کرد: «سالیان درازی است که بنده در سلسله اهل شعر خدمت می ‌کنم، اما امروز سرزمین ما مملو از شاعران جوانی است که فرصت از آن آنان است، بنده از این رو با دنیای شعر خداحافظی می‌ کنم.» دلایل دامغانی برای خداحافظی «شعرهایی که من می ‌سرودم، بیشتر با طبع جوانان سروکار داشت و اکنون دیگر به من نمی ‌آید؛ آدمی در این سن و سال باید عارف باشد.» او در پاسخ به اینکه چگونه بازنشستگی خود را از شعر اعلام کرده، در حالیکه اگر شاعر سراغ شعر نرود، شعر به سراغ او می‌ رود، گفت: «حال اگر چنین اتفاقی هم افتاد، اشکالی پیش نمی‌آید؛ آن را برای آیندگان می‌گذاریم؛ به هرحال، هرکس باید از خودش میراثی باقی بگذارد.» معلم درباره‌ اینکه گفته می ‌شود این تصمیم به دلیل حضور در کنگره‌های شعر و مراسم رسمی گرفته شده، نیز اظهار کرد: «واقعا شاید بخش عمده‌ آن همین است. امروز تعداد شعرا در کشورمان بسیار است و ما چند نفری هستیم که مقداری برای جوان‌ها دست‌ و پاگیر شده‌ایم. البته چیز بدی نشنیده‌ایم؛ ولی بسیاری از موضوعات اگر به میل و نشاط آنها باشد، به سرعت پیش می ‌رود و به نتیجه می ‌رسد. در واقع، دودلی ‌های ما در این سن و سال، آن‌ها را کمی بازمی ‌دارد. ما هم بالأخره بی ‌کار نمی ‌مانیم؛ کارهایی انجام می ‌دهیم و شاید مفید‌تر باشد که به ارائه‌ تجریبات در شعر و شرح شعر بپردازیم.» 

21 تیر ماه سال 1392 بود که استاد دامغانی دچار عارضه مغزی شده و در بیمارستان بستری شد. اما خوشبختانه پزشکان اعلام کردند که عارضه مغزی صدمات چندانی در پی نداشته است. عیادت وزیر فرهنگ و ارشاد از دامغانی سيد محمد حسينی، وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تاریخ 23 تیر ماه با حضور در بیمارستان از علی معلم دامغانی در بستر بیماری عیادت کرد. در اين ديدار، حسينی در سخنانی کوتاه گفت: «استاد علی معلم دامغانی از چهره های ادبی برجسته  کشور هستند که سال ها در خدمت نظام و انقلاب بوده و خدمات شایانی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صداوسیما و همچنین فرهنگستان هنر داشته اند.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۱:۰۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۱:۰۶

علی معلم دامغانی

خلاصه زندگی نامه

 محمد علی معلم دامغانی، شاعر معاصر ایرانی و چهره ماندگار عرصه شعر و ادب فارسی در نخسین همایش چهره‌های ماندگار که از دیماه سال 1388 ریاست فرهنگستان هنر را بر عهده گرفت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع