جستجو در مطالب و اشخاص
علی رجالی در 31 فروردین ماه 1330 به دنیا آمد. او پس از سپری کردن تحصیلات ابتدایی وارد دانشگاه شیراز شد و مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته ریاضی از دانشگاه "شیراز" دریافت کرد و سپس بورسیه رتبه اولی برای ادامه تحصیل در دانشگاه "استانفراد" در کشور "آمریکا" را کسب نمود و بعد از اخد مدرک دکترا در رشته آمار در سال 1357 به ایران بازگشت.او عضو هیئت علمی و استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی "اصفهان" و عضو علمی و اجرایی خانه ریاضیات اصفهان بود.دکتر علی رجالی در سالهای اول انقلاب در کنار اساتید ریاضی تلاش کرد تا انجمن ریاضی ایران برقرار بماند و در سالهای جنگ تحمیلی با مشکلات فراوان در برگزاری کنفرانسهای ریاضی با ایجاد نوآوری و فراهم آوردن امکان حضور فعالتر معلمان ریاضی و کارشناسان در کنفرانسها، مشارکت داشت. او در كنار تدریس به مطالعه و تحقیق و تالیف آثاری پیرامون موضوعات مختلف ریاضی، آمار و احتمالات پرداخت.جایزه "پال اردیش" یکی از جوایز فدراسیون جهانی مسابقات ملی ریاضی است که به ریاضیدانانی که نقش موثری در توسعه ریاضی درسطح ملی و ارتقای آموزش ریاضی ایفا کنند، اعطا می شود. این جایزه در سال 2006 میلادی به پاس تلاش فراوان، دلسوزی و انديشيدن به مسايل آموزشی و كوشش در جهت حل آنها به او اعطا شد. 

علی رجالی بعد از اتمام تحصیلات مقدماتی برای ادامه تحصیل به دانشگاه "شیراز" راه یافت و در سال 1351 مدرک کارشناسی و در سال 1353 مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته ریاضی از "دانشگاه شیراز" دریافت کرد. او موفق شد دوره 6 ساله تحصیلی را در 5 سال به اتمام برساند و با کسب رتبه اول در دوران آموزشی خود موفق به دریافت بورسیه ادامه تحصیل دانشگاه "استانفورد" در کشور "آمریکا" شد. او بعد از اخذ مدرک دکتری در رشته آمار با گرایش نظریه احتمالی اعداد از دانشگاه "استانفورد" در سال 1357 به ایران بازگشت. عالی رجالی در هنگام تحصیل به تدریس در دانشگاههای "شیراز" و "استانفورد" پرداخت. انجام برنامه نویسی کامپیوتری برای سیستم آموزش بخش ریاضی دانشگاه "شیراز" و همکاری در انجام تحقیقات در زمینه آمار و فرایندهای تصادفی در "شیراز" و مطالعه هم زمان آمار و نظریه اعداد و شرکت در سمینار 4 نفره نظریه اعداد با حضور "پروفسور پال اردوش"، "پروفسور چارلز استین"، "پروفسور پرسی دیاکونس" از فعالیت های او هنگام تحصیل بود. 

دکتر علی رجالی در دانشکده علوم دانشگاه صنعتی "اصفهان" به تدریس دروس مختلف ریاضی مانند: نظریه اعداد، آنالیز، حساب دیفرانسیل و انتگرال، احتمال، احتمال مهندسی، آمار، آمار اجتماعی، آمار مهندسی، آمار حیاتی، نظریه احتمال، فرایندهای تصادفی، روش های مونت کارلو، روش های آموزش ریاضی، نمونه گیری و آمار چند متغیره، جبر خطی و ... پرداخت و راهنمایی تعدادی از دانشجویان کارشناسی ارشد رشته ریاضی، آمار و ریاضیات مالی را برعهده داشت. 

علی رجالی پس از اخذ مدرک دکترای آمار از دانشگاه استانفورد آمریکا در سال 1357 و بازگشت به ایران با درجه استادیاری عضو هیئت علمی دانشگاه "شیراز" شد و پس از یکسال به منظور ورود به مدارس و بررسی دلايل عدم درک دانش آموزان از مفاهيم رياضی، خود را به دانشگاه صنعتی اصفهان انتقال داد. او با کسب درجه دانشیاری عضو هیئت علمی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی "اصفهان" شد. سمتها و مسئولیت های دیگر وی به شرح زیر است:مسئول راه اندازی مرکز محاسبات دانشگاه صنعتی "اصفهان" در سالهای 1365 تا 1367مسئول راه اندازی مرکز اطلاع رسانی دانشگاه صنعتی "اصفهان" در سال 1378 مسئول کارگاه های مختلف آموزشی برای معلمان مقاطع تحصیلی مختلف مسئول برگزاری همایشهایی مانند سمینار "بررسی روشها و مسایل آزمونهای ورودی دانشگاهها" که منجر به ارائه طرح پذیرش دانشجو در دانشگاهها به مجلس شورای اسلامی شد. مسئول برنامه ریزی مطالعه برای کنگره های بین المللی فدراسیون جهانی مسابقات ملی ریاضی WFNMC در "چین" و "استرالیا" عضو کمیته برنامه ریزی شانزدهمین مطالعه کمیسیون بین المللی آموزش ریاضیICMI ، تحت عنوان چالش های آموزش ریاضی نایب رئیس فدراسیون جهانی مسابقات ملی ریاضی WFNMC و عضو کمیته برنامه ریزی این فدراسیون نماینده ایران در کمیسیون بین المللی آموزشگران ریاضی  ICMI مدیر مشترک دو گروه کاری TSG در کنگره های بین المللی آموزش ریاضی "مکزیک" و ICMI-11 و ICMI-12 در کشور "کره" موسس و مسئول ستاد ملی سال جهانی ریاضیات و عضو کمیسیون پیشبرد ریاضیات فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایرانمشارکت در بنیان گذاری مسابقات ریاضی ایران مشارکت در بنیان گذاری مرکز تحقیقات معلمان در شهر "اصفهان" بنیان گذاری خانه ریاضیات "اصفهان" مشارکت در بنیان گذاری کنفرانسهای آمار و انجمن آمار ایران مشارکت در بنیان گذاری کنفرانس های آموزش ریاضی و اتحادیه انجمنهای علمی آموزشی معلمان ریاضی ایران مشارکت در بنیان گذاری شورای خانه های ریاضیات ایران مشارکت در راه اندازی کمیته پیشبرد ریاضیات فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران مشارکت در راه اندازی آزمون ریاضی فرهنگستان علوم برای آماده سازی جهت کنکور تحصیلات تکمیلی مشارکت در بنیان گذاری انجمن علمی، فرهنگی "موج نور" شهر "اصفهان" برای آموزش رایانه عادی به نابینایان و کم بینایان مشارکت در بنیان گذاری خانه ریاضیات تهران طراح امانت بین کتابخانه ای در اصفهانمشارکت در تهیه نظام آمارشناسی ایران مشارکت در راه اندازی انجمن های علمی آموزشی معلمان ریاضی در اصفهان، فارس، کرمان، خراسان رضوی و بسیاری از استان های دیگر مشارکت در ایجاد اتحادیه انجمن های علمی مرتبط با ریاضیاتعضویت در کمیته انتشارات مجلات Jirss انجمن آمار ایرانعضویت در بولتن انجمن ریاضی ایرانعضویت در نشریه فرهنگ و اندیشه ریاضیعضویت در نشریه اندیشه آماریعضویت در یک شماره نشریه  Montana mathematics Enthusiast 

دکتر علی رجالی بعد از اتمام تحصیلات خود در دانشگاه شیراز در سال 1353 بورس تحصیلی رتبه اولی ادامه تحصیل در دانشگاه "استانفورد" شهر "آمریکا" را کسب کرد. او همچنین بورس "پیتراهلوان" بنیاد ملی استرالیا برای شرکت در کنفرانس های بین المللی فدراسیون جهانی مسابقات و کنگره های بین المللی آموزش ریاضی و بورس شرکت در کنگره های بین المللی آموزش ریاضی توسط  ICMIرا دریافت نمود. چهره ماندگار سال 1382دکتر علی رجالی در سال 1382 به پاس خدمات ارزشمند و دراز مدت آموزشی، پژوهشی و مديريتی در داخل و خارج از کشور به عنوان چهره ماندگارکشور برگزيده شد و پس از ايراد سخنرانی درباره وضعيت رياضيات ايران، هديه دريافتی خود را از همايش چهره‌ های ماندگار که یک اتومبيل سمند بود به انجمن رياضی ايران اهدا نمود. دریافت جایزه پل رادوشجایزه پال اردیش یکی از جوایز فدراسیون جهانی مسابقات ملی ریاضی است که به ریاضیدانانی که نقش موثری در توسعه ریاضی درسطح ملی و ارتقای آموزش ریاضی ایفا کنند، اعطا می شود. دکتر علی رجالی نخستین ایرانی بود که در سال 2006 میلادی جایزه جهانی پل اردوش را به پاس تلاش فراوان، دلسوزی و انديشيدن به مسايل آموزشی و كوشش در جهت حل آنها دریافت کرد.ﭘﺮوﻓﺴﻮر آرﺗﻴﮓ، رﺋﻴﺲ ﻛﻤﻴﺴﻴﻮن ﺑﻴﻦ المللی آﻣﻮزش رﻳﺎضی در ﻣﺮاﺳﻢ اﻫﺪاء ﺟﺎﻳﺰه "ﭘﺎل اردوﺶ" ﺑﻪ دﻛﺘﺮ رﺟﺎلی در ﺳﺎل 2006 میلادی در "ﻣﻜﺰﻳک" گفت: «ﺑﺎﻳﺪ به ﻓﺪراﺳﻴﻮن ﺟﻬﺎنی ﻣﺴﺎﺑﻘﺎت رﻳﺎضی در ﻣﻮرد اﻧﺘﺨﺎب دﻛﺘﺮ رﺟﺎلی ﺗﺒﺮﻳک گفت ﻣﻦ در ﻓﺮﺻﺖ ﻛﻮﺗﺎهی ﻛﻪ از ﺧﺎﻧﻪ رﻳﺎﺿﻴﺎت اﺻﻔﻬﺎن ﺑﺎزدﻳﺪ داﺷﺘﻢ، ﻣﺘﻮﺟﻪ ﺷﺪم ﻛﻪ اﻳﻦ ﺧﺎﻧﻪ در واﻗﻊ محلی ﺑﺮای ﮔﺴﺘﺮش داﻧﺶ رﻳﺎضی و محیطی ﺑﺮای اﻳﺠﺎد ﭼﺎﻟﺶ رﻳﺎضی در ﺑﻴﻦ ﺟﻮاﻧﺎن و ﻣﻌﻠﻤﺎن اﺳﺖ.» دریافت جایزه بین المللی "مهدی بهزاد"انجمن ریاضی ایران در دانشگاه "تبریز" جایزه ویژه "مهدی بهزاد" را در سال 1391 به دکتر مهدی رجالی اهدا نمود. جایزه بین المللی مهدی بهزاد هر ساله به بهترین مدیریت در پیشبرد ریاضی اعطا می گردد.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۴:۵۰

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۴:۵۲

علی رجالی

خلاصه زندگی نامه

 علی رجالی، ریاضی دان ایرانی که در سال 2006 میلادی به عنوان نخستین ایرانی جایزه جهانی "پال اردوش" را دریافت کرد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع