جستجو در مطالب و اشخاص
علی اکبر سیف در 26 آبان 1320 ه.ش در "نهاوند" از توابع همدان در خانواده ‌ای کشاورز متولد شد. پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و دبیرستان، دی ماه سال 1341 به خدمت سربازی مشغول و پس از گذراندن دوره تعلیماتی نظام وظیفه، به دلیل داشتن دیپلم داوطلب خدمت در سپاه دانش شد. سیف پس از 4 ماه دوره تعلیماتی (نظامی و تربیت معلم)، به 14 ماه خدمت در روستا به عنوان معلم در دوره اول سپاه دانش مامور شد. پس از آن با گذراندن 4 ماه دوره تکمیلی تعلیماتی (تربیت معلم)، در مهر ماه سال 1343 ه.ش به عنوان معلم روستاهای نهاوند به خدمت آموزش و پرورش درآمد. در دی ماه 1343 ه.ش دوره یک ساله تربیت سرپرست را گذراند و در خرداد 1347 ه.ش توانست لیسانس آموزش و پرورش ابتدایی با گرایش روان ‌شناسی را دریافت کند که به دلیل داشتن رتبه اول در دانشسرای سپاه، در شهریور 1348 ه.ش یک بورس 4 ساله برای ادامه تحصیل در امریکا به او داده شد. وی در خرداد 1350 ه.ش، مدرک فوق لیسانس خود را در رشته روان ‌شناسی تربیتی از دانشگاه "ایلینویز جنوبی" (University of Illinois) (از معتبرترین دانشگاه های آمریکا و جهان) گرفت و در خرداد 1352 ه.ش، تحصیلاتش را در رشته روان ‌شناسی تربیتی با کسب درجه دکتری از همان دانشگاه، به پایان رساند. سیف در تیرماه 1352 ه.ش به ایران بازگشت و در دانشسرای عالی سپاه دانش (در نهایت با ادغام چند دانشگاه تبدیل به دانشگاه علامه طباطبائی فعلی شد) با سمت استادیاری به آموزش و پژوهش در رشته روانشناسی تربیتی (پرورشی) مشغول شد. او جزو اساتید نمونه دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی بود. سمت های اجرایی وی شامل دو سال ریاست دانشکده علوم تربیتی دانشگاه سپاهیان انقلاب ایران، یک دوره مدیریت گروه روانشناسی پیام نور، و یک دوره مدیریت گروه روانشناسی تربیتی دانشگاه علامه طباطبائی می باشد. وجود آثار و تالیفات او در قالب مقالات و کتب، کمک بزرگی به دانشجویان رشته های روانشناسی و علوم تربیتی کرد. 

علی اکبر سیف تحصیلات دبستان و دبیرستان خود را در "نهاوند" گذراند. خرداد سال 1341 موفق به دریافت گواهی دیپلم در رشته ریاضی شد و به ترتیب توانست برای خدمت در سپاه دانش داوطلب شود. سیف در دوران سربازی به مدت 8 ماه دوره تعلیماتی و سپس تکمیلی تعلیماتی (نظامی و تربیت معلم) را گذراند. او در دی ماه سال 1343 ه.ش به عنوان سپاهی ممتاز، برای ادامه تحصیل در دوره یک ساله تربیت سرپرست سپاه دانش از سوی مؤسسه تحقیقات تربیتی (دانشسرای عالی سابق و دانشگاه تربیت معلم فعلی) انتخاب و به تهران رفت و پس از آن در دانش سرای عالی سپاه در رشته آموزش و پرورش با گرایش روانشناسی موفق به کسب مدرک لیسانس شد و از آنجا که رتبه اول را در میان فارغ التحصیلان لیسانس دوره اول دانشسرای عالی سپاه دانش کسب کرده بود، از سوی وزارت آموزش عالی برای ادامه تحصیل در رشته روانشناسی تربیتی یک بورس 4 ساله به او داده شد. او در شهریور 1358 ه.ش به کشور ایالات متحده امریکا اعزام شد و در دانشگاه "ایلینویز جنوبی" در سطح تحصیلات تکمیلی شروع به تحصیل کرد و توانست در خرداد 1350 ه.ش دانشنامه فوق لیسانس و در خرداد 1352 ه.ش دانشنامه دکتری را از همان دانشگاه کسب کند. 

علی اکبر سیف در مهر ماه سال 1343 ه.ش  به عنوان معلم روستاهای نهاوند به خدمت آموزش و پرورش در آمد و در تیر ماه 1352 ه.ش پس از اتمام تحصیلاتش در اروپا و بازگشت به ایران در دانشسرای عالی سپاه دانش (دانشگاه علامه طباطبائی فعلی) با سمت استادیاری به تدریس و تألیف و پژوهش در رشته روانشناسی تربیتی (پرورشی) مشغول شد. همچنین او دو سال در سمت رئیس دانشکده علوم تربیتی دانشگاه سپاهیان انقلاب ایران و یک دوره مدیر گروه روانشناسی دانشگاه پیام نور و روانشناسی تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی فعالیت داشت. 

علی اکبر سیف از جمله اساتیدی بود که با نوشتن کتب و مقالات علمی در زمینه روانشناسی و علوم تربیتی نقش مهمی را در پیشرفت علمی کشور ایفا کرد. از جمله آثار و تالیفات سیف در زمینه روانشناسی و علوم تربیتی می توان به موارد زیر اشاره کرد: کتاب ها -روانشناسی پرورشی نوین -اندازه گیری، سنجش و ارزشیابی آموزشی -سنجش، فرآیند و فرآورده های یادگیری -تغییر رفتار و رفتار درمان -روش های یادگیری و مطالعه -اندازه گیری و ارزشیابی پیشرفت تحصیلی -روش تهیه پژوهشنامه -روانشناسی تربیتی -اندازه گیری و سنجش در علوم تربیتی -مقدمه ای بر نظریه های یادگیری -فراسوی آزادی و شأن -تاریخ روانشناسی نوین -و... مقالات -کارآیی معلم و تربیت معلم -مفاهیم و اصول و روش تدریس آنها -کاربرد ملاک مطلق و نسبی در امتحان و ارزشیابی پیشرفت تحصیلی -سؤالات چند انتخابی و نحوه تهیه آنها -اشاره ای به نظریه یادگیری و نقدی بر کتاب "فراسوی آزادی و حرمت ب.اف. اسکینر" -اشاره ای به علم رفتار و نگاهی به کتاب "آنسوی آزادی و شأن" -و... همچنین سیف در کتابی با عنوان "جمعه ها"، خاطرات زندگی اش را نوشت که توسط انتشارات دیدار در سال 1388 ه.ش به چاپ رسید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۲:۲۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۲:۳۰

علی اکبر سیف

خلاصه زندگی نامه

 علی اکبر سیف، نویسنده، پژوهشگر و از اساتید برجسته دانشگاه در زمینه روانشناسی و علوم تربیتی که دارای تالیفات متعددی در این زمینه است. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع