جستجو در مطالب و اشخاص
علی اکبر آقایی مغانجوقی در سال 1326 در شهر "سلماس" واقع در استان "آذربایجان غربی" به دنیا آمد. تحصیلاتش را در دانشگاه تهران در رشته های مهندسی عمران، کارشناسی حقوق قضایی، ارشد حقوق بین الملل و ارشد مدیریت دولتی تکمیل کرد. علی اکبر آقایی مغانجوقی نماینده مردم سلماس در ادوار ششم، هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی  بوده که به عضویت در کمیسیون عمران مجلس و گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه اشتغال داشت. وی علاوه بر نمایندگی در چهار دوره مجلس شورای اسلامی، ریاست کمیسیون عمران، معاونت حقوقی وزارت راه، معاونت اداری و مالی وزارت راه، کارشناس ارشد نهاد ریاست جمهوری،  بازرس ویژه وزیر راه و ترابری، معاون بودجه و امور مجلس وزارت راه و معاون حقوقی را در کارنامه خود داشت. مغانجوقی فروردین سال 1394 و پیش از اتمام دوره نهم مجلس بر اثر بیماری درگذشت. 

- معاونت حقوقی وزارت راه - معاونت اداری و مالی وزارت راه - کارشناس ارشد نهاد ریاست جمهوری - بازرس ویژه وزیر راه و ترابری - معاونت بودجه و امور مجلس وزارت راه - معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت راه - نمایندگی ادوار ششم، هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی 

مجلس ششم و هفتم علی اکبر آقایی برای نخستین بار در دوره ششم انتخابات مجلس شورای اسلامی که در خرداد سال 1379 برگزار شد با کسب بیشترین رای از سوی مردم سلماس به عنوان نماینده مردم این شهر وارد بهارستان شده و پس از آن در انتخابات مجلس هفتم مجددا آرای ماخوذه بیشتری را به خود اختصاص داد. مجلس هشتم آقایی پس از پایان مجلس هفتم، توانست بار دیگر با حمایت مردم سلماس با کسب تعداد 34935 رای در انتخابات 24 اسفند سال 1386 به مجلس هشتم راه یابد. وی در دوران نمایندگی اش در مجلس هشتم بیش از 30 لایحه را به امضا رساند که مهمترین آنها طرح تأسیس سازمان نظام مددکاری اجتماعی جمهوری اسلامی ایران، طرح نظارت مجلس بر امور نمایندگان، طرح اصلاح قانون بودجه سال 1388 کل کشور و  طرح الزام دولت به تجدیدنظر در روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای حامی تروریسم نیز بود. مجلس نهم علی اکبر آقایی پس از سه دوره نمایندگی در مجلس شورای شورای اسلامی، سرانجام در انتخابات 12 اسفند سال 1390 نیز به عنوان نماینده اصولگرا مردم سلماس با کسب 42026 رأی از مجموع 94264 کل آراء برای چهارمین بار پیاپی راهی مجلس نهم شورای اسلامی شد. در سال اول حضور در مجلس نهم، ریاست کمیسیون عمران را برعهده گرفت و در سال دوم به عنوان نایب رئیس اول این کمیسیون مشغول فعالیت شد. وی در طول این دوران بیش از 40 لایحه را به امضا رسانده که مهمترین آنها طرح استانی شدن حوزه های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی، طرح آزادسازی معامله سهام عدالت در بورس، طرح حمایت از تولید ملی و طرح تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز بود. 

21 مرداد ماه سال 1393، طرح استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت یازدهم توسط 51 نفر از نمایندگان فراکسیون اصولگرایان مجلس نهم، کلید زده شد. افشای اعطای بورسیه های غیر قانونی وزارت علوم در دولت نهم و دهم توسط "فرجی دانا" که پای برخی از نمایندگان مجلس و مسئولین وقت هم به آن باز شد، پافشاری برخی از نمایندگان به استیضاح را بیشتر و شایبه سیاسی بودن آن را دامن زد. در این میان علی اکبر آقایی که از جمله مخالفین این طرح بود در تاریخ 28 مرداد همان سال، طی گفت و گو با خبرگزاری "ایرنا" در بیان علت مخالفت خود با استیضاح "فرجی دانا"، اظهار داشت: «استیضاح حق نمایندگان است اما در شرایط فعلی این کار به صلاح کشور نیست. مخالف استیضاح در این شرایط هستم زیرا امروز منطقه شاهد تحولات و تنش های مختلف است و دولت یازدهم نیز نخستین گام های توسعه را بر می دارد. هنوز مدت کوتاهی از برگزاری آزمون سراسری دانشگاه ها نگذشته است و استیضاح در این مقطع زمانی به نفع دانشجویان و دانشگاهیان نیست و خلاء هایی به وجود می آورد. فرجی دانا وعده داده بود تا نسبت به برطرف کردن نقطه ضعف ها اقدام کند بنابراین استیضاح کنندگان باید منتظر عمل وزیر علوم به قول های خود می ماندند. نباید برای هر مساله ای شمشیر به کمر بست بلکه باید در مسایل مهم و جدی به فکر استیضاح بود.» سرانجام در جلسه علنی صبح روز چهارشنبه، 29 مرداد سال 1393 و در جریان بررسی طرح استیضاح "رضا فرجی‌ دانا" بعد از استماع توضیحات وی و سخنان موافقان و مخالفان وی، با 145 رأی موافق، 110 رأی مخالف و 15 رأی ممتنع از مجموع 270 نماینده حاضر در صحن، با "عدم‌اعتماد" به فرجی‌دانا موافقت ‌کردند. 

مغانجوقی از ابتدای سال 1394 بر اثر بیماری سرطان ریه، به کما رفت و نهایتا صبح روز پنج‌شنبه 20 فروردین بر اثر ایست قلبی در بیمارستان "گاندی" تهران جان به جان ‌آفرین تسلیم کرد و در زادگاهش به خاک سپرده شد. حسن روحانی رئیس جمهور وقت، علی لاریجانی رئیس وقت مجلس شورای اسلامی، عباس آخوندی وزیر وقت راه و شهرسازی و نمایندگان مجلس در پی درگذشت علی اکبر آقایی مغانجوقی پیام های تسلیتی صادر کردند. پیام تسلیت ریاست جمهوری «بسم الله الرحمن الرحیم انالله و اناالیه راجعون درگذشت مهندس علی اکبر آقایی مغانجوی نماینده محترم مردم شریف شهرستان سلماس در مجلس شورای اسلامی، باعث تألم و تاثر فراوان شد. این نماینده تلاشگر و مردمی با چهار دوره افتخار نمایندگی، کارنامه‌ای پربار از خدمت و تعهد دلسوزانه نسبت به مردم و نظام اسلامی از خود به جای گذاشت. اینجانب به مردم غیور استان آذربایجان غربی به ویژه مردم عزیز شهرستان سلماس، خانواده محترم داغدار و همکاران ایشان در مجلس شورای اسلامی تسلیت عرض نموده و برای آن خدمتگزار صدیق رحمت واسعه الهی و برای همه بازماندگان صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسالت دارم. حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران» پیام تسلیت رئیس مجلس شورای اسلامی «بسم الله الرحمن الرحیم انالله و اناالیه راجعون درگذشت نماینده پرتلاش و خدوم مرحوم فقید مهندس علی اکبر آقایی مغانجوقی موجب تاسف و تاثر فراوان گردید. مرحوم علی اکبرآقایی در طول چهار دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی که وکالت مردم شریف و ولایتمدار شهرستان سلماس را بر عهده داشتند الگو و نمونه شایسته یک خدمتگزار ملت بودند که متعهدانه و با خلوص نیت وظایف خویش را به انجام می‌رساندند. ایشان در مسئولیت‌های مهم حتی در قبل از ادوار نمایندگی مجلس به خدمت صادقانه مشغول بودند و همواره احترام خاصی در نزد مردم، مسئولان و دیگر نمایندگان مجلس داشتند. اینجانب ضمن عرض تسلیت فقدان مهندس علی اکبر آقایی مغانجوقی به مردم استان آذربایجان غربی به ویژه مردم شریف شهر سلماس، خانواده داغدار ایشان و دیگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی، برای آن خدمتگزار فقید ملت رحمت واسعه الهی و علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسالت می‌کنم. علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۶:۲۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۶:۲۹

علی اکبر آقایی مغانجوقی

خلاصه زندگی نامه

 علی اکبر آقایی مغانجوقی، نماینده اصولگرای مردم "سلماس" از توابع آذربایجان غربی در ادوار ششم، هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی که به لحاظ طیف سیاسی جزو نمایندگان مستقل محسوب می شد. وی پیش از اتمام دوره نهم در اثر بیماری درگذشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع