جستجو در مطالب و اشخاص
علی اصغر پتگر، در سال 1292 شمسی و مطابق شناسنامه اش در سال 1297 شمسی در تبریز به دنیا آمد. پدرش، "مشهدی حسن کلاهدوز"، به کلاهدوزی و پوستین دوزی اشتغال داشت و با خانواده خود یک کارگاه قالیبافی را نیز اداره می کرد. وی از همان سنین کودکى، توانایى خود را در نقاشى بروز داد و مراحل اولیه‏ تحصیل این هنر را نزد استاد "میر مصور ارژنگى" گذراند. او پس از اخذ لیسانس، اولین آموزشگاه طراحى و نقاشى را افتتاح کرد و به تعلیم پرداخت. نقاشیهاى اولیه‏ علی اصغر متأثر از آثار "کمال الملک"، "شیخ اسماعیل آشتیانى" و "على محمد حیدریان" بود. وی درسال 1323 ش با یکی از شاگردانش به نام"ایراندخت ستوده"، ازدواج کرد و دو پسر بزرگتر او، "نامی" و "نیما"، نیز از نقاشان مشهوربودند. او سرانجام در سال 1371 درگذشت. 

علی اصغر و برادر کوچکترش، "جعفر"، در کارگاه قالی بافی پدرشان به تدریج با طرح و رنگ آشنا شدند و تمایل و توانایی بسیار در نقاشی از خود نشان دادند. اولین استاد او در نقاشی، "میر مصوّر ارژنگی"، از نقاشان سرآمد تبریز و دانش آموخته نقاشان روسی و نقاشی واقع گرا، بود. سالهای فراگرفتن نقاشی ازمیرمصوّر اثری ماندگار بر او نهاد. عزیمت به تهران علی اصغر پس از فارغ التحصیل شدن ازدبیرستان "شمس"، به پیشنهاد استادش، برای دریافت تعلیمات بهتر و کسب تجربه های نو، درسال 1312 ش عازم تهران شد و بعد از یافتن کار در نقاشخانه "جهان نما"، در"مدرسه هنرهای مستظرفه" شروع به تحصیل کرد و با ویژگیهای آثار "کمال الملک"، "شیخ اسماعیل آشتیانی" و "علی محمد حیدریان" آشنا شد و تجربه های بسیار اندوخت. تاسیس آموزشگاه آزاد طراحی و نقاشی پس از اتمام دوره چهارساله این مدرسه، درسال 1319 ش با برادرش اولین آموزشگاه آزاد طراحی و نقاشی را در سال 1319 ش تأسیس کرد. آنها درسال 1320 ش نام خانوادگی خود را از "برادران اکبری" به "پتگر" تغییر دادند. 

پتگر از سال 1319 تا سال 1324 ش آثاری با آبرنگ و رنگ روغن به شیوه کمال الملک و شاگردانش به وجود آورد. وی از نخستین کسانی بود که طرز قلم زدن شاگردان کمال الملک را رها کرد و به شیوه ای متفاوت با شیوه های گذشته روی آورد و از قلمهای درشت تری استفاده کرد. او درسال 1323 ش در خیابان "منوچهری" تهران کارگاهی افتتاح کرد که بعدها محل دیدار بسیاری از شاعران و نویسندگان، از جمله "شهریار"، "نیما"، "صادق هدایت" و "بزرگ علوی" شد. پتگر در سال 1324 ش در "نمایشگاه دویست سال هنر ایران" در انجمن فرهنگی ایران و شوروی آثار خود را به نمایش گذاشت و جایزه گرفت و در سال 1330 ش کارگاه خود را تغییر داد و مستقل از برادر شروع به کار کرد. 

سالهای 1334 تا 1339 ش بحبوحه ورود مکتبهای جدید هنری به ایران، دوره طبع آزماییهای پتگر و آفرینش آثاری به سبکهای "امپرسیونیسم" و "اکسپرسیونیسم" بود، آثاری که در آن زمان به نحو بارزی نوآوری به شمار می آمد، ولی علی اصغر به واقع گرایی بازگشت.حاصل تجربه او در این مکتبهای هنری جدید و مطالعه آثار نقاشان غربی، واقع گرایی ناب و کاربرد رنگهای درخشان و خالص بود که این امر در روند نقاشی معاصر ایران تحولی به وجود آورد. 

برخی از آثار پتگر در سال 1370 ش در موزه هنرهای معاصر به نمایش درآمد. معروفترین آثار این هنرمند عبارتند از:   چهارراه سرچشمه محله گازران تبریز بازار صاحب الامر تبریز چهره نادرشاه افشار(در آرامگاه نادر در مشهد نگهداری می شود) 

على‏ اصغر پتگر همیشه موضوع آثارش را از میان مردم، کارگران، زحمتکشان، فروشندگان دوره‏ گرد، رختشویان و پیشخدمت‏هاى خانه‏ ها انتخاب مى ‏کرد. در این زمینه مى‏ توان از تابلوهاى "محله‏ گازران تبریز"، "روز رختوشیى"، "قارى" و "درویش" یاد کرد. از مهمترین ویژگیهای آثار علی اصغر پتگر موارد زیر می باشد: پرداختن به واقعیتهای زندگی به تصویر کشیدن انسانهای زحمتکش انعکاس رضایت و شادی و سادگی انسانها 

پتگر از سال 1355 کلاس هایش را که در چهارراه جمهوری شهر تهران برگذار میشد به فرزندانش نامی و نیما واگذار کرد و برخی از شاگردانش را در منزل تعلیم داد. در این سالها بیشتر به غزل سرایی پرداخت و کتاب اشعارش به نام رگین کمان را در سال 1360 به چاپ رساند. پتگر که از سال 1367 از بیماری قلبی رنج می برد، در روز پنجشنبه17 اردیبهشت سال 1371 در 79 سالگی به علت سکته قلبی درگذشت و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۰:۰۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۰:۰۸

علی اصغر پتگر

خلاصه زندگی نامه

 علی‌ اصغر پتگر، از نقاشان برجسته‌ معاصر ایرانی که خالق آثاری به سبکهای امپرسیونیزم و اکسپرسیونیزم بود. وی علاوه بر نقاشی، دارای قریحه شعر و غزل سرائی نیز بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع