جستجو در مطالب و اشخاص
علی اصغر زارعی، در سال 1335 در تهران متولد شد. وی دارای دکترای مدیریت سیستم مهندسی برق و مخابرات و از اعضای مؤسس جبهه پایداری انقلاب اسلامی بوده است. زارعی پس از پیروزی انقلاب عهده‌دار مسئولیت‌های سیاسی نظیر ریاست ادارهٔ تحقیقات ستاد مشترک سپاه در سال 1382، ریاست دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه امام حسین(ع)، مشاور امور آموزش عالی رئیس جمهور در دولت نهم و نمایندگی مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مردم تهران بوده است. 

دکتر علی اصغر زارعی تحصیلات ابتدایی خود را در تهران و در دبستان "ادب" و دوران متوسطه را در دبیرستان "حافظ" و دبیرستان دکتر "هشترودی" طی نمود. در همان دوران با گروه‌های سیاسی مرتبط بوده و در فعالیت‌های مذهبی منطقه مشارکت جدی داشت. وی سپس در رشتهٔ "انفورماتیک" دانشگاه تهران پذیرفته شد. به دلیل فشارها و آزار و اذیت‌های خانواده‌اش توسط ساواک راهی آبادان گردید و در رشتهٔ مهندسی برق دانشکدهٔ نفت به تحصیل پرداخت. وی در دانشکدهٔ نفت فعالیت‌های مذهبی و سیاسی خود را ادامه داد و با گسترش فعالیت‌هایش در منطقهٔ خوزستان در توسعهٔ جنبش‌های دانشجویی در این منطقه نقش مؤثر و فعال داشت. پس از حضور در جبهه‌های دفاع مقدس و بازگشایی مجدد دانشگاه‌ها با اتمام دروس دانشگاهی، دانشنامهٔ مهندسی برق را در گرایش مخابرات دریافت کرد. علی اصغر زارعی، در سال 1377 در مقطع دکترای مدیریت (گرایش سیستم) دانشگاه تهران پذیرفته شده و این دوره را با موضوع پایان نامه "تبیین مدلی برای تبدیل سازمان‌های فعلی به سازمان چابک" به پایان رسانید.  

علی اصغر زارعی، با پیروزی انقلاب اسلامی به کمیتهٔ انقلاب پیوست. با تشکیل سپاه پاسداران مسئول آموزش سپاه آبادان و مسئول بسیج آبادان شد. پس از شروع جنگ تحمیلی به سازماندهی نیروهای مردمی در آبادان و منطقهٔ خوزستان پرداخت. در همین دوران بود که دو بار زخمی شده و به افتخار 45 درصد جانبازی نائل آمد. در سال 1379 درحالی‌که قائم مقام دانشگاه امام حسین(ع) بود با مجموعهٔ اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها که در حرکتی خودجوش نسبت به تشکیل بسج اساتید اقدام نمودند، همکاری کرده و یک سال بعد به ریاست سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور انتخاب گردیده و تا سال 1385 در این مسئولیت انجام وظیفه نمود.  

مسئول آموزش سپاه آبادان و مسئول بسیج آبادان مسئول آموزش منطقهٔ 8 سپاه و عهده‌دار آموزش و سازماندهی نیروهای مردمی ریاست دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه امام حسین(ع) در شهریور 1375 رئیس ادارهٔ تحقیقات ستاد مشترک سپاه در سال 1382 ریاست سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور تا سال 1385 مشاور امور آموزش عالی رئیس جمهور در دولت نهم  ریاست مؤسسهٔ مطالعات بین المللی انرژی (وابسته به وزارت نفت) نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی طی ادوار هشتم و نهم عضو فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس نهم  

علی اصغر زارعی در 6 اردیبهشت 1387 موفق شد در دور دوم انتخابات مجلس هشتم شورای اسلامی با کسب 43 درصد آرا به عنوان نماینده مردم اسلامشهر، تهران، ری و شمیرانات به خانه ملت راه پیدا کند. وی در این دوره در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور عضویت داشت.علی اصغر زارعی در مجلس هشتم تعدادی طرح و لایحه را امضا کرد که برخی از آنها عبارتند از:- طرح احتساب سابقه تدریس معلمان حق التدریس استخدامی در آموزش و پرورش- طرح نظارت مجلس بر امور نمایندگان- طرح بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار- طرح تامین وسایل کمک توانبخشی مورد نیاز جانبازان و معلولین- طرح حمایت از بازسازی بافت های فرسودهو ... 

یکی از اقداماتی که در سال 1389 از سوی عبدالله جاسبی و با هدایت "هیئت مؤسس دانشگاه آزاد" دنبال شد، "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. وقف اموال دانشگاه آزاد از سوی مسئولان این دانشگاه به طرق مختلف پیگیری شد؛ یکی از این طرق، مجلس شورای اسلامی و البته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بود.پس از فروردین سال 1389 که "تصویب اساسنامه جدید دانشگاه آزاد" از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی باعث شد تلاش‌های هیئت موسس این دانشگاه برای "وقف اموال دانشگاه آزاد" به نتیجه نرسد، در مورخ 29 اردیبهشت‌ماه 1389 مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرح وقف اموال دانشگاه آزاد، تحت عنوان "طرح اجازه وقف اموال در اختیار مؤسسات غیردولتی و غیرانتفاعی" را با 129 رأی موافق، 69 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس، به تصویب رساند. این اقدام دانشگاه آزاد که با همکاری برخی نمایندگان خانه ملت صورت گرفت، باعث شد نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و کارشناسان مسائل فرهنگی و آموزشی به این اقدام اعتراض کنند. با وجود این اعتراضات، برخی نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه (30 خرداد 1389) ضمن نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وقف اموال دانشگاه آزاد را تصویب کردند. براین اساس، خانه‌ ملتی‌ها مصوب کردند وقف اموال مراکز آموزش عالی و غیردولتی، غیرانتفاعی و سایر موسسات غیردولتی غیرآموزشی که هیئت موسس یا هیئت امنای آنها حق تصرف مالکانه نسبت به آن را دارند و تا تاریخ تصویب این قانون صیغه وقف آن جاری شده است و یا در آن جاری شود معتبر است که در حقیقت همان تأیید "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. زارعی از طراحان معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگیپس از تصویب طرح وقف اموال دانشگاه آزاد، در اول تیر ماه 1389، موجی از اعتراضات گسترده نمایندگان و اعضای شورای مرکزی اتحادیه‌‌های دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های تهران و برخی شهرستان‌ها در مقابل مجلس شورای اسلامی شکل گرفت.یک فوریت طرح "معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی" در واکنش به مصوبه روز یکشنبه 30 خرداد 1389 پارلمان مبنی بر وقف اموال دانشگاه آزاد و نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه علنی 2 تیر ماه سال 1389 از سوی 81 تن از نمایندگان از جمله علی اصغر زارعی در صحن علنی مجلس مطرح شد. بر اساس ماده واحده این طرح خانه ملتی ‌ها و در صورت تصویب نهایی به موجب این قانون کلیه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص دانشگاه آزاد اسلامی همچنان معتبر و لازم الاتباع است.جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در 2 تیر ماه 1389 در حالی به پایان رسید که نمایندگان با 116 رای موافق، 56 رای مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 199 رای، یک فوریت "طرح معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره دانشگاه آزاد اسلامی" را به تصویب رساندند.   

23 آبان ماه 1390 طرحی در مجلس شورای اسلامی مطرح و به تصویب نمایندگان مجلس رسید که براساس آن، حقوق برخی از مقامات سیاسی همچون روسای سه قوه، معاون اول رییس جمهور، سفرا، وزرا، معاونین وزرا، نمایندگان مجلس، استاندارانی که دو سال در مدیریت سیاسی خود باقی باشند و پس از آن در هر مسئولیتی که باشند، 80 درصد حقوق شغل مقامات سیاسی را دریافت خواهند کرد. به موجب این طرح دولت و صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی مکلف می‌شدند همه مطالبات مقامات دارای سمت‌های مدیریت سیاسی را بر مبنای 80 درصد آخرین حقوق و فوق‌العاده‌ها که حداقل 2 سال در پست‌های مربوطه بودند را پرداخت کنند. علی اصغر زارعی یکی از 19 نماینده امضا کننده این طرح بود. در واقع نمایندگان طرح استفساریه تبصره سه مواد 71 و 117 قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 1386 را مورد بحث و بررسی قرار داده و با 122 رأی موافق، 16 رأی مخالف و 17 رأی ممتنع از 195 نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رساندند. این مصوبه واکنشهایی را در جامعه و رسانه ها به دنبال داشت. پس از آن در اول آذر ماه 1390، نمایندگان مجلس دو فوریت طرح لغو استفساریه تبصره 3 مواد 71 و 117 قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب سال 1386 را در دستور کار قرار دادند که با رأی موافق نمایندگان به تصویب رسید. در جریان بررسی طرح دوفوریتی لغو استفساریه تبصره سه مواد 71 و 117 قانون مدیریت خدمات کشوری، دو فوریت طرح حذف تبصره 3 ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 1386 نیز در دستور کار مجلس بود که نمایندگان با دو فوریت و یک فوریت آن مخالفت کردند. پس از آن در جلسه 2 آذر ماه نمایندگان پیشنهاد حسن کامران، نماینده وقت مردم اصفهان را به عنوان پیشنهاد جایگزین به تصویب رساندند؛ براساس این پیشنهاد، تبصره 3 ماده 71 قانون خدمات کشوری حذف و مصوبه "حقوق مادام العمر" لغو شد. در تبصره 3 ماده 71 آمده بود: رؤسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، نواب رئیس مجلس و اعضای شورای نگهبان، وزرا، نمایندگان مجلس و معاونین رئیس جمهور، استانداران و سفرا و معاونان وزرا، اگر حداقل 2 سال در پست‌ مدیریت‌های سیاسی انجام وظیفه نموده یا بنمایند، پس از تصدی مقام در صورتی که به سمت پایین‌تری منصوب شوند، چنانچه حقوق ثابت و فوق‌العاده مستمر آنها در مسئولیت جدید از 80 درصد حقوق ثابت و فوق‌العاده مستمر وی در پست قبلی کمتر باشد، به میزان مابه‌التفاوت تا 80 درصد را تفاوت تطبیق دریافت خواهند نمود. این تفاوت تطبیق با ارتقاهای بعدی (عوامل شغل و شاغل و فوق‌العاده‌ها) مستهلک شده و این مابه‌التفاوت در محاسبه حقوق بازنشستگی و وظیفه نیز ملاک عمل خواهد بود. 

پس از حوادث انتخابات سال 1388 و دستگیری افراد آشوبگر، حدود 175 نماینده مجلس هشتم شورای اسلامی از جمله علی اصغر زارعی، در تاریخ 26 اردیبهشت ماه 1389 در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس دستگاه قضایی ضمن اعتراض و اظهار شگفتی از احضار و محاکمه مدیران رسانه‌های انقلابی به دلیل شکایت سران فتنه، خواستار تسریع در محاکمه سران فتنه و رسیدگی به شکایات ملت ایران از آنان شدند. نمایندگان در این نامه برخورد با رسانه های انقلابی را باعث تنفس مصنوعی جریان فتنه خواندند.در پی صدور این نامه سرگشاده برخی افراد، جریانات سیاسی و رسانه‌ها با تشکیک در امضای 175 نماینده ملت، مدعی جعل برخی از این امضاء‌ها شدند از این رو برای تنویر افکار عمومی در تاریخ 24 خرداد سال 1389، اسامی تمامی نمایندگان امضاء کننده این نامه منتشرشد. 

اواخر مهر ماه سال 1390، علی اصغر زارعی در جمع مسئولان و اعضای شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران در خصوص دولت نهم، مذاکرات هسته‌ای و جریانات بعد از انتخابات سال 1388 و جریان انحرافی مطالبی را عنوان کرد. وی در این سخنان اظهار داشت: «از ابتدای سال 1388 دشمنان برنامه‌ریزی‌های مختلفی علیه موفقیت‌های کشورمان داشتند و گفتمان ولایت داری یکی از معیارهای مهمی بود که از سال 84 در میان اقشار جامعه ایجاد شد و حمایت‌های رهبر معظم انقلاب از دولت نهم موجب شد که این دولت هم قوام بیشتری پیدا کند و هم قدرت ملی ایران افزایش یابد و از سوی دیگر خشم دشمن افزوده شد.   ویژگی دولت نهم و دهم از نگاه زارعی در دولت نهم مطالبه عمومی مردم به معنای بازگشت به خط امام (ره) و انقلاب اسلامی بود. احمدی نژاد علمداری بود که این شعارها را مطرح کرد و در دست گرفت و مردم به این شعارها دل بستند. در 3 سال اول دولت نهم احمدی نژاد توانست این گفتمان را پیش ببرد؛ اما باید توجه داشت که اشکالاتی نیز در بحث اجرایی بود؛ اما آنچه مردم حس می‌کردند این بود که منابع کشور به سوی مناطق محروم است و اقشار پایین جامعه مورد توجه قرارگرفته‌اند. در این شرایط بود که به رغم فشارهای خارجی و به خصوص در پرونده هسته‌ای ایران مقاومت سنگینی در برابر زیاده‌خواهی‌های غرب از سوی دولت شکل گرفت. آنچه مردم حس می‌کردند و با زندگی آن‌ها در آمیخته و اثرگذار بود رویکرد دولت نهم و جهت مقابلی بود که با دولت اصلاحات داشت. هر چند در طی این مسیر سنگلاخ‌هایی وجود داشت اما مردم جهت را درست می‌دانستند.   تحلیلی بر چگونگی اتفاقات بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 در سال 1387 انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا نزدیک بود و در ایران نیز این وضعیت پا بر جا بود و از ابتدای سال 1387 فضای انتخاباتی ایجاد شده بود. "کروبی" اعلام می‌کرد من وارد انتخابات شدم و پس از آن نیز خاتمی کاندیداتوری خود را اعلام کرد. "خاتمی" هنگامی که کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری نهم شد به شیراز و بوشهر سفر کرد و مشاهده کرد که دیگر وزنی در مقابل دولت احمدی نژاد نزد مردم ندارد و ذهنیت مردم از اصلاحات در مقابل دولت احمدی نژاد در همین استقبال نکردن مردم شیراز و بوشهر از خاتمی عینیت داشت. پس از اینکه خاتمی از کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری نهم کنار کشید، "موسوی" وارد میدان شد و این در شرایطی بود که وی در مقابل خاتمی وزنی داشت. مردم در زمان جنگ خاطره خوبی از موسوی داشتند اما نخبگان و خواص می‌دانستند که نظر وی در خصوص افکار امام چیست! من در آن دوران اعلام می‌کردم که موسوی در نزد مردم خوش خاطره است اما باید فاصله خود را با اصلاح طلبان داشته باشد که متأسفانه تا پایان به این کار دست نزد...»   چگونگی شکل گیری جریان انحرافی از نگاه زارعی ریشه جریان انحرافی و فتنه یکی است و گزارشاتی داریم که افراد معلوم الحال در استان‌ها برای جریان انحرافی فعالیت انتخاباتی می‌کنند... تنها انتخاباتی که در طول انقلاب اسلامی تحریم نشد، انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 بود و حتی سلطنت طلبان، منافقان، اصلاح طلبان و ... این انتخابات را تحریم نکردند و چنین چیزی در روزنامه‌ها هم مطرح نبود. در واقع انسجام و برنامه‌ریزی سنگینی توسط دشمنان برای انتخابات سال 1388 ایران صورت گرفته بود. این انتخابات فرصت مناسبی برای سقوط دولت احمدی نژاد و آسیب جدی به نظام اسلامی ایران بود. اکنون که می‌گوییم کسانی که در فتنه دست داشتند نباید بخشیده شوند به این دلیل است که حاضر شدند دشمن را به داخل راه دهند این در حالی بود که تمامی برنامه‌ها در کشور روشن بود و در این میان سیستم اطلاعاتی ما تقریباً بی‌هوش بود. وقتی هارد کامپیوتر را دانشجویان از داخل ستاد انتخاباتی موسوی بیرون آوردند و وقتی اطلاعات آن پیاده شد، مشخص شد 1200 صفحه متن عملیاتی برای انتخابات تهیه شده است که بیش از 700 تا 800 صفحه آن مربوط به برنامه‌ریزی‌ها برای پس از برگزاری انتخابات سال 1388 است. 36هزار نفر در سازمان ملی جوانان و در دوران دوم خرداد سازماندهی شده بودند. سازمانی اجتماعی معماری شده بود برای آغاز یک فتنه؛ اما اکنون فتنه کجاست؟ عده‌ای از فتنه گران دستگیر شدند و اعتراف کرده و در دادگاه اعلام کردند که تقلب اسم رمز بود. پس از برگزاری این دادگاه‌ها فتنه گران به زندان رفته و سپس به مرخصی رفتند؛ یعنی با این حادثه تلخ تاریخی در کشورمان تاکنون این گونه برخورد شده است. معتقدم فتنه زنده است چون فتنه گران داخلی و خارجی هنوز حضور دارند و جریان منحرف در دولت پرده‌ای از فتنه است. چون منشأ این دو جریان یکی هستند و اطلاعات به دست آمده این امر را نشان می‌دهد. در فتنه سال 1388 کار در خیابان‌ها تمام نشد و نظام اسلامی سقوط نکرد پس قرار شد در مجلس شورای اسلامی و با عدم کفایت به احمدی نژاد فتنه ادامه یابد که دشمنان دوباره با شکست مواجه شدند پس باید از لحاظ محتوایی اقدام دیگری صورت دهند... اعتقاد داریم که فتنه و انحراف 2 پرده است و هنوز فتنه تمام نشده و ادامه دارد. احمدی نژاد با ایستادگی در مقابل حکم رهبری حجمی از ظرفیت اجتماعی را سرخورده کرد و لذا جبهه پایداری برای این تشکیل شد که اجازه ندهیم ظرفیت موجود، معطل باقی بماند یا توسط گروه منحرف و یا جریان‌های ضدانقلاب جذب شود. مقام معظم رهبری در بیاناتشان در کرمانشاه به این امر تأکید داشتند که ظرفیت اجتماعی جامعه موجب پیشرفت و استحکام نظام اسلامی بوده است. جبهه پایداری به این دلیل تشکیل شد که اگر احمدی نژاد که پرچم را در دست گرفته در کنار جاده و در خاکی ماند، این پرچم توسط خود مردم به دست گرفته شود... باید جریان انحرافی تبیین شود اما در این خصوص نباید جامعه را نگران کنیم. تمامی افراد و از جمله روحانیون و بزرگان نظام باید به تبیین جریان انحرافی بپردازند که متأسفانه این موضوع در میان اصولگرایان مطرح نیست... جریان انحرافی تلاش دارد که میان جریان‌های مختلف اصولگرایی دعوا و درگیری ایجاد کند، ریشه جریان انحرافی و فتنه یکی است و گزارشاتی داریم که افراد معلوم الحال در استان‌ها برای جریان انحرافی فعالیت انتخاباتی می‌کنند که البته در جبهه متحد اصولگرایان دوستان نسبت به این موضوع هوشیارند...»  

علی اصغر زارعی در 15 اردیبهشت 1391 موفق شد در مرحله دوم انتخابات مجلس نهم شورای اسلامی با کسب 30 درصد آرا به عنوان نماینده مردم اسلامشهر، تهران، ری و شمیرانات به خانه ملت راه یابد. وی در این دوره در کمیسیون آموزش و تحقیقات عضویت داشت.علی اصغر زارعی در مجلس نهم تعدادی طرح و لایحه را به امضا رساند که برخی از آنها عبارتند از:- طرح افزایش جمعیت بهره مند روستایی کشور از آب شرب- طرح تقویت و توسعه سازمان بسیج رسانه- طرح تعیبن تکلیف تامین اجتماعی اشخاصی که ده سال و کمتر حق بیمه پرداخت کرده اند- طرح تشکیل شورای عالی اقتصاد مقاومتی کشورو ... 

موافق با استیضاح فرجی دانا، وزیر علوم21 مرداد ماه سال 1393، طرح استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت یازدهم توسط 51 نفر از نمایندگان فراکسیون اصولگرایان مجلس نهم از جمله علی اصغر زارعی کلید زده شد.محورهای این استیضاح عبارت بودند از: عدم پذیرش و سرگردانی پذیرفته شدگان قانونی بورسیه های تحصیلات تکمیلی، اعزام گروههای سیاسی بعضا دارای سوابق تندروی در قالب کارشناسان، ارزیابی عملکرد روسای دانشگاهها که زمینه ایجاد تنش را در دانشگاهها فراهم نموده، تغییر شیوه انتخاب روسای دانشگاهها برخلاف رویه های جاری شورای عالی انقلاب فرهنگی، منصوب نمودن عناصر دارای سابقه مشخص در اغتشاشات 1388 در مسئولیت های مهم ستادی ‌وزارت خانه و عزل اشخاص عالم، متعهد و مدیر از برخی دانشگاهها و نصب افراد دارای سوابق تند و افراطی به ویژه در مدیریت های میانی دانشگاهها و ...سرانجام در جلسه علنی، 29 مرداد سال 1393 و در جریان بررسی طرح استیضاح رضا فرجی‌ دانا بعد از استماع توضیحات وی و سخنان موافقان و مخالفان وی، با 145 رأی موافق، 110 رأی مخالف و 15 رأی ممتنع از مجموع 270 نماینده حاضر در صحن، با "عدم‌اعتماد" به فرجی ‌دانا موافقت ‌کردند. موافقت با طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش در پی برخی از اقدامات علی اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش دولت یازدهم، از جمله انتصاب مدیران سیاسی و ناکارآمد در آموزش و پرورش، برگشت به‌کار نیروهای بازنشسته، عدم اجرای قانون استخدام مربیان پیش‌دبستانی، حق‌التدریسی و مربیان نهضت سوادآموزی، عدم توجه به بیمه‌های درمان و تکمیلی فرهنگیان و عدم توجه به حوزه تربیتی دانش‌آموزان، برخی از نمایندگان مجلس نهم من جمله علی اصغر زارعی، در 19 خرداد سال 1394 طرح استیضاح وی را در 10 محور خواستار شدند. سرانجام در تاریخ 3 تیر ماه سال 1394، نشست بررسی طرح استیضاح علی اصغر فانی در مجلس شورای اسلامی به ریاست حجت الاسلام "ابوترابی فرد"، نائب رئیس مجلس، و با حضور 204 تن از نمایندگان و تعدادی از اعضای کابینه یازدهم برگزار شد. نهایتا بعد از استماع توضیحات "علی اصغر فانی" و سخنان موافقان و مخالفان وی، با 76 رأی موافق، 167 رأی مخالف و 13 رأی ممتنع از مجموع 256 آرای مأخوذه، با «عدم‌اعتماد» به فانی مخالفت کردند. بر این اساس، نمایندگان مجلس اعتمادشان را از فانی برنداشتند و وی وزیر باقی ماند. 

علی اصغر زارعی در گفت و گو با "تبیان" در 31 اردیبهشت‌ماه 1392، دلیل ثبت نام "هاشمی" در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم را چنین بیان می‌کند: «همان‌طور که پیش از ثبت‌ نام‌ ها هم روشن بود در طول چندین ماه گذشته رفتار ایشان با مجموعه انتخابات یازدهم عملکردی کاملاً سیاسی بوده است. اینکه اگر لازم شد می‌آیم و ... همه عمدتاً رفتارهای سیاسی است. ثبت‌ نام ایشان در روز آخر و ساعت‌های آخر مهلت ثبت‌ نام کاندیداها هم این را نشان می‌دهد بنابراین من فکر می‌کنم حضور هاشمی در انتخابات صرفاً یک حضور سیاسی است در واقع نه اینکه او برای انجام کاری و شکل‌گیری دولتی آمده باشد بلکه آمده فرصتی پیدا کند تا دق دلی‌های قبلی خود را بیان کند. آن هم کسی که عملکرد خودش را در فتنه 88 نمی‌توانیم از خاطر ببریم و این هم در خاطر ملت و هم در اسناد انقلاب ثبت است بنابراین حضور ایشان یقیناً آرایش مجموعه را تغییر داد می‏دهد...» 

بعد از آنکه "محمد جواد ظریف"، وزیر امور خارجه دولت یازدهم، در دیدار با دانشجویان دانشگاه تهران در 13 آذرماه 1392، در پاسخ به سؤال دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل در خصوص مذاکرات هسته‌ای و توافق ژنو در استدلالی تعجب برانگیز از مقایسه و ضعف توان نظامی ایران در مقابل آمریکا، سخن گفت؛ اظهارات وی با واکنش برخی از شخصیت‌های سیاسی از جمله نمایندگان مجلس روبرو شد. بیش از 50 نماینده مجلس طی تذکری مکتوب خطاب به محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در 17 آذرماه 1392 نسبت به اظهارات وی در خصوص تجهیزات نظامی دشمن و کوچک پنداشتن قدرت معنوی و نظامی جمهوری اسلامی ایران، واکنش نشان دادند.   تذکر مکتوب بیش از 50 نماینده مجلس به اظهارات ظریف در بخشی از نامه تذکر نمایندگان آمده بود: «...جمله آقای ظریف مورد سوء استفاده رسانه‌های بیگانه قرار گرفته و آن را نشانه توان واقعی دفاعی ایران دانسته‌اند در حالی که سیستم دفاعی ملت ایران علاوه بر حضور آگاهانه در صحنه‌های مختلف از جمله انتخابات‌ها و صحنه‌های مانند 9 دی و 22 بهمن پیشرفت‌های چشمگیر نظامی و صنعتی است که پس از 35 سال تلاش به دست آمده است... مهمترین سیستم دفاعی ما در کنار پیشرفت‌های نظامی روحیه شهادت‌طلبی است که به تعبیر رهبر معظم انقلاب مانند سنگ کوچکی ماشین جنگی دشمنان ما را از کار می‌اندازد. این سیستم دفاعی با بمب‌های آمریکایی قدرتمند‌تر می‌شود و از کار نمی‌افتد همانطور که امام راحل فرمود بکشید ما را ملت ما بیدارتر می‌شود؛ متاسفانه این سخنان آقای ظریف بجای بازدارندگی دشمنان این کشور را برای تحرکات نظامی علیه ملت ما تحریک می‌کند.»  

در 15 بهمن‌ماه 1392 دکتر حسن روحانی با حضور در پارک‌های علم و فناوری به سخنرانی پرداخت و در بخش‌هایی از سخنانش در این اجلاس از دانشگاهیان به دلیل عدم حمایت از توافقنامه ژنو انتقاد کرده و با اشاره به نقدهای صورت گرفته از این توافقنامه گفت: «چرا یک عده بی‌سواد که از بخش‌هایی خاص پول می‌گیرند باید حرف بزنند اما بزرگان،‌ دانشگاهیان و اساتید ما سکوت می‌کنند؟ چرا وقتی یک اتفاق بین‌المللی رخ می‌دهد،‌ اساتید نامه خصوصی به رئیس‌جمهور می‌نویسند؟ چرا فریاد نمی‌زنید؟ چرا وارد میدان نمی‌شوید؟ ما روحیه سقراط وار می‌خواهیم. کسانی که در مذاکرات ژنو،‌ مذاکره کردند نیز از دانشگاه‌ها هستند و از اساتید دانشگاه‌های ما به حساب می‌آیند.»   درخواست نمایندگان از ضرغامی برای مطرح کرد انتقادات به توافق ژنو در صدا و سیما جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در بین اسامی آنان نام علی اصغر زارعی نیز به چشم می‌خورد در 17 بهمن‌ماه طی نامه‌ای خطاب به عزت‌ الله ضرغامی خواستار این شدند که فرصتی نیز برای منتقدان توافقنامه ژنو در صدا و سیما در نظر گرفته شود تا سخنان خود را مطرح کنند. امضاء کنندگان این نامه تصریح کردند درخواست مذکور به دلیل "بی‌سواد خواندن" منتقدان ژنو توسط رئیس‌جمهور در یکی از سخنرانی‌های زنده تلویزیونی، صورت گرفته است.  

امضای طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته اینمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی 14 بهمن ماه 1393، یک فوریت طرح "الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته ای" را مورد بررسی قرار داده و با رأی بالایی به تصویب رساندند. علی اصغر زارعی یکی از 255 نماینده مجلس نهم بود که این طرح را امضا کرد.این طرح یک فوریتی در جهت حمایت از تیم مذاکره کننده و در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری و در پاسخ به ضرب العجل امریکایی ها مبنی بر تحمیل خواسته های نامشروع آنها به تیم مذاکره کننده هسته ای به مجلس ارائه شد. بر اساس این طرح در صورت تصویب تحریم جدید از سوی امریکا، توافق نامه ژنو لغو و اقدامات ایران در راستای فناوری هسته ای به نقطه قبل از این توافقنامه باز خواهد گشت.کلیات طرح "الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای" در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در 31 خرداد ماه 1394 با رأی بالایی از سوی نمایندگان به تصویب رسید؛ پس از آن جزئیات این طرح در جلسه علنی 2 تیر ماه مورد بررسی قرار گرفت و با 213 رای موافق، 10 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 244 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رسید. امضای طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ایدر جریان مذاکرات هسته ای ایران و 1+5، در اواسط اردیبهشت ماه 1394 جان کری، وزیر وقت امور خارجه امریکا و جو بایدن، معاون وقت رئیس جمهور امریکا در اظهارنظرهایی ضمن تهدید کشورمان باز هم از "گزینه نظامی" سخن به میان آوردند. هر چند انتظار می رفت با توجه به در جریان بودن مذاکرات هسته‌ای مقامات غربی سخنی از تحریم و فراتر از آن "گزینه نظامی" به میان نیاورند اما اظهارات دو مقام آمریکایی نشان از عدم تغییر رویکرد ایالات متحده در قبال جمهوری اسلامی ایران داشت.پس از این اظهارات خبر دیگری مبنی بر "طرح کنگره امریکا برای نظارت بر توافق هسته ای" به گوش رسید. طرحی که انتقاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در پی داشت؛ نمایندگان بر این اعتقاد بودند که این اقدام کنگره در راستای اظهارات مقامات رسمی این کشور و نوعی فشار بر جمهوری اسلامی ایران و تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان بوده است.در همین راستا، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تهیه و تدوین طرحی 3 فوریتی خواستار توقف مذاکرات هسته‌ای تا قطع تهدیدات آمریکایی‌ها شدند.علی لاریجانی، رئیس وقت مجلس شورای اسلامی در جلسه فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در 20 اردیبهشت ماه 1394، بر حمایت جدی از تیم مذاکره کننده هسته ای و پرهیز از واکنش های سریع و بدون فکر در این زمینه تأکید کرد.طرح سه فوریتی که طرح "دفاع اسلامی و انقلابی و قانونمند از عزت، عظمت، هویت، شخصیت و اقتدار ملت ایران در طول ادامه مذاکرات هسته‌ای" نام داشت، با پیگیری جواد کریمی قدوسی (نماینده وقت مردم مشهد) توسط 80 تن از نمایندگان از جمله علی اصغر زارعی امضا شد و در 22 اردیبهشت ماه 1394، تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد؛ ماده واحده تنظیم شده در این طرح دولت و مسئولین سیاست خارجی و اعضای تیم مذاکره‌ کننده هسته‌ای را از هر گونه ارتباط و مذاکره با آمریکایی ‌ها در موضوع هسته‌ای تا زمانی که دولت آمریکا رسماً و علناً تهدید ملت ایران را کنار نگذارد، منع نموده و آنها را موظف می کرد تا مذاکره را با بقیه گروه 1+5 بدون حضور آمریکایی ‌ها ادامه دهند.پس از تقدیم این طرح به هیئت رئیسه مجلس، اعتراضاتی در چگونگی گرفتن امضا، از سوی برخی از نمایندگان مطرح شد؛ اعتراض بیشتر نمایندگان بر این اساس بود که آنها طرح دو فوریتی را امضا کرده اند و طرح کریمی قدوسی به هیچ وجه طرح سه فوریتی نبوده است. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۴:۳۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۴:۳۵

علی اصغر زارعی

خلاصه زندگی نامه

 علی اصغر زارعی، از اعضای مؤسس جبهه پایداری انقلاب اسلامی که از جمله سوابق اجرایی وی می توان به ریاست ادارهٔ تحقیقات ستاد مشترک سپاه در سال 1382، مشاور امور آموزش عالی رئیس جمهور در دولت نهم و نمایندگی مردم تهران در ادوار هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی اشاره کرد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع