جستجو در مطالب و اشخاص
علی‌رضا پهلوی متولد 8 اردیبهشت 1345 در تهران فرزند سوم محمدرضا پهلوی و فرح دیبا بود. پدر و مادرش نامش را ازعمویش علی‌رضا پهلوی اول گرفتند. با وقوع انقلاب ایران در سال 1357 وی به همراه خانواده‌اش ایران را ترک کرد .وی بنابر قانون اساسی مشروطه، نفر دوّم به تاج شاهنشاهی خاندان پهلوی پس از برادر بزرگ‌ترش رضا پهلوی بود. در اوت 2011 تولد فرزند علیرضا پهلوی و رها دیده‌ ور به نام «ایریانا لیلا» در آمریکا اعلام شد. در پنجم اوت 2011 رضا پهلوی (ولیعهد پیشین ایران) این موضوع را در بیانیه‌ای تایید کرد. علی‌رضا پهلوی به تحقیق و مطالعه بخصوص در مورد تاریخ باستانی ایران علاقه داشت. او هم‌چنین به شعر کهن فارسی و ادبیات معاصر ایران علاقه‌مند بود از دیگر علایق علی‌رضا پهلوی، چتربازی، پرواز و غواصی عنوان شده است.  

علی‌رضا پهلوی تا قبل از انقلاب ایران به دبستان رازی تهران و مدرسه دربار رفته‌بود. پس از انقلاب 1357 ایران به دبیرستان سنت دیوید در شهر نیویورک و سپس دبیرستان گری لاک ریجینال در شهر ویلیامز تاوون، ایالت ماساچوست رفت. علی‌رضا پهلوی در سال 1367از دانشگاه پرینستون موفق به کسب مدرک کارشناسی در رشته موسیقی و سپس موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد در رشته ایران‌شناسی پیش از اسلام از دانشگاه کلمبیا شد. وی سپس در رشته زبان‌های باستانی ایران و فلسفه در دانشگاه هاروارد، برای کسب مدرک دکترا به مطالعه پرداخت. احسان یارشاطر، جیمز راسل، حمید دباشی و اکتور شروو از جمله اساتید ایران‌شناس علی‌رضا پهلوی در دانشگاه‌های کلمبیا و هاروارد بودند. تز دکترای علی‌رضا پهلوی، متنی به زبان پهلوی به نام «مینوی خرد» نام داشت. 

در تاریخ 14 دی 1389 خورشیدی، برابر با 4 ژانویه 2011 میلادی، علی‌رضا پهلوی در منزل شخصی‌اش در خیابان نیوتون غربی در محله سات اِند بوستون، به ضرب گلوله، به زندگی خود پایان داد. زمانی که انقلاب 1357ایران روی داد، علی‌رضا 12 سال داشت. عدم امکان بازگشتش به کشور، آوارگی خانواده و بیماری و مرگ پدرش و مرگ خواهرش لیلا، او را دچار «افسردگی شدیدی» کرد و هرگز نتوانست از آن رهایی یابد. وی در هنگام مرگ 44 سال داشت. علی‌رضا پهلوی وصیت کرده‌بود تا جسدش سوزانده شودو خاکسترش در دریای خزر ریخته‌شود.واکنش ها: رضا پهلوی، برادر ارشد علی‌رضا، خودکشی او را «نتیجه فاجعه‌بار» ابتلا به «بیماری افسردگی» توصیف کرد. وی عنوان کرد که علی‌رضا سال‌ها با بیماری افسردگی دست به گریبان بوده؛ در حالی‌که هم‌زمان به تحصیل و تحقیق در زمینه زبان‌شناسی و تمدن و فرهنگ باستانی ایران ادامه می‌داده‌است.مراسم یادبود: مراسم یادبودی در ایالات متحده در تاریخ 23 ژانویه 2011 میلادی در«استرث‌مور موزیکال سنتر» در بتزدا، ایالت مریلند برگزار شد. در این مراسم اعضای خانواده پهلوی از جمله فرح پهلوی، رضا پهلوی، فرحناز پهلوی و یاسمین اعتماد امینی و عده‌ای از شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و هنری شرکت داشتند. 

يك ايرانی ساكن خارج از كشور كه به دلیل ملاحظات امنیتی، خواست نامش مخفی بماند، در اظهارنظری شخصی مدعی شد فرضيه قتل عليرضا پهلوی جدی است. وی که سالهاست با خانواده پهلوی آشنایی دارد، گفت: يكی از بحث هايی كه مدتی است در محيط های خاص ايرانی مخالف خارج از ايران مطرح شده، نااميدی از سقوط نظام و پيشنهاد برگشتن به كشور بوده و بسياری شروع به طرح اين موضوع كرده بودند كه اگر برگرديم و واقعيت را بپذيريم و حتى به دادگاه برويم، بهتر از اين است كه در آوارگی بميريم. وی مدعی شد: شواهدی هست كه برخی اعضای خاندان پهلوی، از جمله عليرضا نيز در جمع های خصوصی، اين بحث را طرح كرده و از انگيزه خود برای بازگشت به ايران خبر داده بود.این منبع آگاه درباره عامل مستقيم حادثه این منبع آگاه درباره عامل مستقيم حادثه اظهار داشت: به طور قطعی نمی توان از مجموعه خاصی نام برد كه مثلا آيا «سيا» اين كار را كرده يا مجموعه های كوچكتر، ولی به طور مشخص، قرائنی كه اين فرضيه را تقویت می كنند، نشان می دهد كه چون لیلا خواهر عليرضا به مشكلات روحی و افسردگی معروف بود و خودكشی او جدی گرفته شد، گمان می كردند كه در اين زمینه و موارد مشابه هم فرضيه خودكشی طبيعی و باورپذير است، زيرا موضوع سرخوردگی و آسيب های روانی در ميان مخالفان جمهوری اسلامی، به ویژه گروه سلطنت طلب به اندازه ای جدی است كه همه از آن آگاهند و آشکار است. وی همچنين ادعا كرد، در آينده مداركی دال بر اين موضوع آشكار خواهد شد.   

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۳:۵۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۳:۵۵

علیرضا پهلوی

خلاصه زندگی نامه

علیرضا پهلوی فرزند سوم محمد رضا پهلوی و فرح دیبا تحصیکرده ی موسیقی و ایران شناسی پیش از اسلام. وی در14 دی 1389به ضرب گلوله به زندگی خود پایان داد.  

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع