جستجو در مطالب و اشخاص
علیرضا علوی تبار در سال 1339 در شیراز متولد شد. وی لیسانس خود را در رشته اقتصاد نظری از دانشگاه شیراز، فوق لیسانس برنامه ریزی و توسعه را از دانشگاه اصفهان و دکترای خود را در رشته خط مشی گذاری عمومی از دانشگاه تهران دریافت کرده است. 

علوی تبار و حسین قاضیان از مشاوران ماهنامه زنان، سردبیر روزنامه ی توقیف شده ی بنیان و عضو شورای سردبیری روزنامه صبح امروز بودند. علوی تبار همچنین کاندیدای در اختیار گیری پست مدیرمسئولی روزنامه صبح امروز بود و از وی به عنوان جانشین سعید حجاریان یاد می شد. سعید حجاریان خود در این باره گفته بود: «واگذاری این سمت پس از برگزاری انتخابات مجلس ششم است و این تصمیم را به دلیل مشغولیت بسیار در حزب جبهه مشارکت گسترش آن و جا افتادن روزنامه مشارکت که در آن مسئولیت هایی بر عهده دارم، گرفته ام که البته سازماندهی فراکسیون این حزب در مجلس نیز از دلایل این تصمیم است.»  

علوی تبار به همراه اکبر گنجی و چنگیز پهلوان، نمایندگان روزنامه صبح امروزدر کنفرانس ننگین برلین بودند. وی که در آن ایام عضو هیئت علمی آموزش مدیریت دولتی بود، بازداشت و در دادگاه معروف به مسافران کنفرانس برلین محاکمه شد، اما با رای دادگاه تبرئه گردید. وی که که مدیر سایت امروز بود به اتهام نشر مطالب خلاف واقع در تاریخ 13 اردیبهشت 82 به شعبه 1410 دادگاه عمومی تهران احضار شد.  

این عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت در جریان تحصن نمایندگان مجلس ششم در پائیز 1382 در کنار مصطفی تاجزاده وظیفه تهییج متحصنین را بر عهده گرفت. وی در 28 آبان آن سال در جمع متحصنین بر ضرورت ورود به پیگیری تغییرات بنیادین در نظام جمهوری اسلامی پافشاری کرد.  

هاینربیله در معرفی علیرضا علوی تبار این مشارکتی را به عنوان مبتکر طرح زنجیره ای کردن روزنامه ها و دور زدن قانون دانسته و می گوید: «او به عنوان مبتکر طرحی است که پس از تعطیلی هر کدام از روزنامه ها روزنامه دیگری با همان هویت اما با نام دیگر را تاسیس می کرد.»  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۸:۰۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۸:۱۰

علیرضا علوی تبار

خلاصه زندگی نامه

علیرضا علوی‌تبار، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت می‏باشد.  

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع