جستجو در مطالب و اشخاص
علیرضا دبیر در 25 شهریور 1356 در محله یا کوی "سیزده آبان" شهر ری متولد شد. او به طور اتفاقی با ورزش کشتی آشنا می شود و آن را با تشویق پدرش ادامه می دهد. پدرعلیرضا دبیر "رکن‌ الدین دبیر"، مسئول بایگانی سازمان آب و در منطقه 13 آبان، مربی تیم فوتبال سازمان آب بود. علیرضا دبیر تک پسر این خانواده و به جز او سه دختر داشته اند.  دبیر، اولین بار در رقابت های نونهالان شهر ری به مقام نایب قهرمانی وزن اول دست یافت و در سال 1368 برای نخستین بار در مسابقه های قهرمانی نونهالان تهران شرکت کرد و به مقام قهرمانی دست یافت و تا سال 1370 این مقام را حفظ نمود. قهرمانی در کشور باعث حضورش در تیم ملی نوجوانان شد تا در رقابت های جهانی ترکیه حضور یابد که البته به موفقیتی دست نیافت.او در کارنامه ورزشی خود 10 مدال طلا و 5 مدال نقره در سطح جهانی و المپیک را برای خود به یادگار گذاشته است و از مهمترین آنها قهرمان المپیک "سیدنی" در سال 2000 می باشد.وی در سال 1382  به دلیل مصدومیت از کشتی کناره گرفت و پس از مدتی با ادامه تحصیلات دانشگاهی توانست دکترای مدیریت دولتی خود را کسب کند.دبیر از سال 1386 به عنوان نماینده مستقل در شورای شهر تهران در انتخاب شرکت کرد  با رای بالای مردم پایتخت، عضو شورای شهر تهران شد. 

دبیر در طفولیت جثه‌ ای کوچک داشت؛ ولی سالم و با جست و خیز بود. از همان کلاس اول ابتدایی، آثار هوشمندی و ذکاوت در او مشخص بود؛ به طوری که در تمام دوران تحصیل در دبستان، شاگرد اول بود.در همان دوران، در مدرسه و در کوچه و خیابان، بساط بازی‌های مختلف و به خصوص فوتبال راه می ‌انداخت و به عنوان سردسته، رهبری بچه‌های هم سن و سال و حتی قدری بزرگ‌ تر از خود را نیز به عهده می‌گرفت. در مدرسه، ناظم و کارکنان مدرسه، از دست او همواره دچار دردسر و مشکل بودند؛ چون دائما به دنبال ورزش بود و گه گاه شیطنت های او جنجال‌ آفرین می ‌شد، اگر در درس شاگرد اول و مورد توجه معلمان نبود، حتما ده‌ها بار از مدرسه اخراج می‌ شد.بعد از اتمام دوره ابتدایی و راهنمایی، در دبیرستان هفتم تیر(کوی 13 آبان) مشغول تحصیل شد و دوره دبیرستان را با نمرات خوب در رشته تجربی به پایان برد. 

علیرضا دبیر دوران ابتدایی را در مدرسه مولوی در محله 13 آبان شهرری گذراند و با وجود جثه ریز و شیطنت همیشه در تحصیل پیشتاز بود.او تمام دوران تحصیلات مقدماتی اش را در شهر ری گذراند و متوسطه را در دبیرستان هفتم تیر و در رشته تجربی به پایان رساند. او در این دوران همزمان با درسش در ورزش کشتی هم فعالیت می کرد و مقام هایی را هم اخذ کرده بود اما هیچگاه تحصیل را متوقف نکرد.در سال چهارم که سال پایانی دبیرستان بود، علیرضا در بین تمام شاگردان دبیرستان، رتبه دوم را کسب کرد. 

علیرضا دبیر در سال 1367 در حالی که فقط 11 سال سن داشت به کشتی علاقمند شد و با نام نویسی در باشگاه صدری شهرری به این ورزش روی آورد. او با توجه به علاقه ای که در این رشته پیدا کرده بود سریع در این ورزش پیشرفت کرد.او در 14 سالگی عضو تیم جوانان شد و در سن 17 سالگی قهرمان جهان شد. 

دبیر در سال 1373 در مسابقه های کشتی قهرمانی کشور در رده جوانان به مقام قهرمانی وزن اول 50 کیلوگرم رسید و به رقابت های جهانی جوانان در "بوداپست" اعزام شد و با غلبه بر تمام حریفانش به مقام قهرمانی وزن 50 کیلوگرم جهان دست یافت.او در سال 1997 هم در "هلسینکی" به مدال طلای جوانان جهان دست یافت و 1376 در جام جهان پهلوان تختی رویاروی "محمد طلایی" قهرمان جهان در سال 1997 قرار گرفت و با شکست وی و سایر حریفانش به مدال طلای رقابت ها رسید.وی با قهرمانی در جام جهانی 1998 و قهرمانی در مسابقه های دانشجویان جهان با شایستگی صاحب دو بنده تیم ملی در 58 کیلوگرم در رقابت های جهانی 1998 تهران شد و با درخشش فراوان به مدال طلا دست یافت تا تیم ملی پس از سال ها به مقام قهرمانی جهان دست یابد.سال بعد در سی و چهارمین دوره مسابقه های کشتی آزاد قهرمانی جهان در "آنکارا" حضور یافت و پس از کسب پنج پیروزی در کشتی های دشوار به دیدار نهایی راه یافت تا بار دیگر رو در روی "هارودوغان" که سال قبل به دبیر باخته بود، قرار گیرد.پیش از بازی های المپیک سیدنی در سال 2000، دبیر به مقام قهرمانی بیست و هشتمین دوره مسابقه های جام جهانی کشتی آزاد در آمریکا دست یافت.در المپیک سیدنی در حالی که با قرعه سختی روبرو شده بود، پس از پشت سرنهادن "سیسائوری" از کانادا، "پروباتار" از مغولستان، "تری براندز" از ایالات متحده به دیدار نهایی رسید و در این دیدار با غلبه بر "یوگم بوسلویچ" از اوکراین به مدال طلای المپیک دست یافت تا پنجمین کشتی گیری باشد که به این افتخار نایل می شود.علیرضا دبیر در سال 2001 در رقابت های جام جهانی کشتی آزاد در ایالات متحده در وزن 63 کیلوگرم به مدال طلا دست یافت.در همین سال برای سومین بار پیاپی به دیدار پایانی مسابقه های قهرمانی جهان که این بار در "صوفیه" بلغارستان برگزار می شد، راه یافت و با ناداوری به "سرافیم بارزاکف" از کشور میزبان باخت و به مدال نقره رسید.رقابت های دانشجویان جهان در سال 2002 شاهد قهرمانی دبیر در وزن 66 کیلوگرم بود. درهمین سال او در رقابت های جهانی تهران به مدال نقره دست یافت تا صاحب پنجمین مدال جهانی و المپیک خود شود. 

علیرضا دبیر در 25 سالگی و پس از آسیب دیدگی شدید از ناحیه کتف دیگر نتوانست این ورزش را ادامه دهد او در سن 26 سالگی از ادامه مسابقات ورزش انصراف داد و از این ورزش کناره گیری کرد. 

دبیر پس از کناره گیری از کشتی به ادامه تحصیلاتش در مقطع ارشد پرداخت و به دفاعیه از پایان نامه خود پرداخت و در ادامه در زمینه ساختار مدیریتی تربیت بدنی و ارائه راهکارهای بهینه اقدامتی انجام داد. او پس از این کار به ادامه تحصیل در مقطع دکترا در رشته مدیریت بارزگانی پرداخت و در دوره سه ساله دفاعیه خود را ادامه داد. او همواره در سالهای دانشگاهی هم نمرات بالایی را کسب کرد و کارشناسی ارشدش را با معدل 33/17 به پایان رساند.او عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و استاد دانشگاه است. 

قهرمان جوانان جهان مجارستان 1994قهرمان جوانان جهان فنلاوند 1997قهرمان اول مسابقات و ستاره مسابقات جام جهانی آمریکا 1998قهرمان مسابقان جهانی تهران 1998قهرمان اول جام جهانی و ستاره مسابقات آمریکا 1999نائب قهرمان مسابقات جهانی آنکارا 1999قهرمان اول جام جهانی و ستاره مسابقات آمریکا 2000قهرمان المپیک سیدنی 2000قهرمان اول جام جهانی و ستاره مسابقات آمریکا 2001نائب قهرمان مسابقات جهانی صوفیه 2001نائب قهرمان مسابقات جهانی تهران 2002نائب قهرمان بازی های آسیایی بوسان 2002قهرمان مسابقات بین المللی جام تختی در هر دوره شرکت 

لیسانس: مدیریت و تربیت بدنیفوق لیسانس: رشته مدیریت دولتی (تشکیلات و روش ها)دکتری: مدیریت بازرگانی (گرایش منابع انسانی)مرتبه علمی: استادیاردروس: مدیریت رفتار سازمانی، مدیریت منابع انسانی، مبانی سازمان و مدیریت 

2 سال مدیر عامل باشگاه فرهنگی ورزشی بافق یزدرییس کمیته ورزشکاران کمیته ملی المپیکعضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائیرییس کمیته ورزش شورای اسلامی شهر تهرانعضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهرانصاحب امتیاز و مدیر مسئول هفته نامه تماشاگرقهرمان المپیک و جهان، عضو پیشین تیم ملی کشتی ایرانعضو کمیسیون های فرهنگی و اجتماعی و زیست محیطی شورای اسلامی شهر تهرانعضو کمیسیون ماده 100 شهرداری تهرانرئیس هیئت امنا موسسه فرهنگی مذهبی - هنری حضرت قاسم (ع) 

مدیریت یکپارچه شهری و طراحی مدل یکپارچه شهری با رویکرد قابلیت 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۵:۱۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۵:۱۷

علیرضا دبیر

خلاصه زندگی نامه

 علیرضا دبیر، کشتی ‌گیر آزادکار ایرانی و دارای دکترای مدیریت بازرگانی با گرایش منابع انسانی، او پس از کناره گیری از کشتی در انتخابات شورای شهر تهران به عنوان نماینده مردم تهران با رای بالا انتخاب شد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع