جستجو در مطالب و اشخاص
عسکر جلالیان در سال 1346 در روستای "قلعه باغ" شهر "انارستان" واقع در شهرستان "جم" از استان "بوشهر" به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی را در شهر "انارستان"، راهنمایی را در بخش "ریز" و دبیرستان را در "بندر کنگان" گذراند. جلالیان پس از چندی تحصیلات دانشگاهی خود را در مقطع کارشناسی ادبیات عرب در دانشگاه تهران آغاز کرد و نهایتا تحصیلات خود را تا مقطع دکترا در رشته علوم ارتباطات و سپس دکترای حقوق بین الملل در دانشگاه تهران به اتمام رساند. تدریس در مقاطع سه گانه سپس دانشگاه، همکاری با وزارت خارجه در زمینه ادبیات عرب و کار کارشناسی در حوزه خاورمیانه (کشورهای عربی) و ... از جمله سوابقی است که در کارنامه آموزشی و اجرایی جلالیان دیده می شود. اردیبهشت سال 1387، جلالیان توانست در مرحله دوم انتخابات مجلس هشتم شورای اسلامی با حمایت حزب "اعتدال و توسعه"، به نمایندگی از مردم شهرستان های "جم، کنگان و دیر" از استان "بوشهر" راهی خانه ملت شود. جلالیان از سال 1391 به معاونت دانشگاه پیام نور کشور منصوب شد و در سال های 1391 و 1392 به عنوان معاون پارلمانی دانشگاه پیام نور کشور فعالیت کرد.  

-تدریس در مقاطع سه گانه و دانشگاه -همکاری با وزارت خارجه در زمینه ادبیات عرب و کار کارشناسی حوزه خاورمیانه -نماینده هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی از طرف مردم جم، کنگان و دیر -معاونت دانشگاه پیام نور کشور -مشاور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام -ریاست انجمن تخصصی نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی مجمع متخصصین ایران در مهر سال 1394  

عسکر جلالیان با شرکت در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی توانست در مرحله دوم انتخابات در 6 اردیبهشت سال 1387، با کسب 27120 رای از مجموع 51062 آرا ماخوذه، به نمایندگی از مردم شهرستان های "جم، کنگان و دیر" از استان "بوشهر" به مجلس هشتم راه یابد. وی در این دوره به کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی پیوست و در سال دوم حضورش در مجلس به عنوان دبیر دوم این کمیسیون خدمت کرد. جلالیان در این دوره 4 ساله طرح ها و لوایحی را به امضا رساند که برخی از آنها عبارتند از: -طرح قانون وزارت نفت -طرح نظارت مجلس بر امور نمایندگان -طرح قانون نفت و گاز -طرح تاسیس شرکت های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی  

تقدیر از احمدی نژاد به دلیل انتخاب رحیمی به عنوان معاون اول در مهرماه 1388، 211 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله عسکر جلالیان در نامه ای از محمود احمدی نژاد بخاطر انتصاب "محمدرضا رحیمی" به عنوان معاون اولی تقدیر کردند. در قسمتی از این نامه آمده است: «جناب آقای دکتر احمدی نژاد انتخاب محمدرضا رحیمی به سمت معاونت اول رییس جمهور نشان از توجه شما برادر به نیروهای زحمتکش، انقلابی، دلسوخته و فعالینی است که در طول انقلاب اسلامی همواره از حامیان ولایت بوده اند و برای توسعه عمران و آبادی کشور توأم با عدالت اجتماعی و حاکمیت روح دینی از تلاشی فروگذار نکرده‌اند. سابقه درخشان ایشان در استانداری کردستان، دیوان محاسبات و به ویژه معاونت حقوقی رییس جمهور بر اهل انصاف و مروت مکتوم نیست. ما جمعی از نمایندگان بر خود فرض دانستیم از انتخاب موصوف تشکر و قدردانیمان را اعلام نماییم. » حمایت از دومین وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در پی ادغام سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان در مجلس هشتم، وزارت ورزش و جوانان در 8 دی سال 1389 تشکیل شد. پس از تشکیل این وزارتخانه جدید، "محمود احمدی‌ نژاد" رئیس جمهور وقت، "حمید سجادی" را به عنوان نخستین وزیر پیشنهادی این وزارتخانه جدیدالتاسیس به مجلس معرفی کرد. 31 خرداد سال 1390 جلسه بررسی صلاحیت "حمید سجادی" گزینه پیشنهادی از سوی رئیس جمهور وقت، در صحن علنی مجلس برگزار شد و نهایتا نمایندگان مجلس "حمید سجادی" را به عنوان وزیر ورزش و جوانان نپذیرفتند و به او رای اعتماد ندادند. پس از آن محمود احمدی نژاد در 5 مرداد 1390، "محمد عباسی" را جهت تصدی وزارت ورزش و جوانان به مجلس هشتم معرفی کرد. در این میان عسکر جلالیان، در مصاحبه ای با خبرنگار روزنامه "جام جم"، عباسی را گزینه مناسبی برای وزارت ورزش و جوانان دانست و گفت: «عرصه ورزش نیازمند مدیریت مناسب است و ایشان سابقه خوبی در این زمینه دارد و می‌تواند با خوشفکری و انرژی که دارد، وزیر موفقی باشد.» سرانجام "محمد عباسی" در 12 مرداد سال 1390 با 165 رای موافق، 61 رای مخالف و 19 رای ممتنع، وزیر ورزش و جوانان شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۳:۳۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۳:۳۹

عسکر جلالیان

خلاصه زندگی نامه

 عسکر جلالیان، نماینده مردم شهرستان های "جم، کنگان و دیر" از استان "بوشهر" در مجلس هشتم شورای اسلامی که سابقه حضور در کمیسیون انرژی را در کارنامه پارلمانی خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع