جستجو در مطالب و اشخاص
سید عزت ‌الله ضرغامی در سال 1338 به دنیا آمد. او فارغ التحصیل  مقطع کارشناسی رشته مهندسی عمران از دانشگاه امیر کبیر و مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت است. ضرغامی فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی خود را از سال‌های قبل از انقلاب آغاز کرد. او به تدریس و تبیین اندیشه های شهید مطهری در قالب کلاسهای آموزشی می پرداخت. وی از دانشجویانی بود که در اشغال سفارت آمریکا در 13 آبان سال 1358 شرکت داشتند. ضرغامی عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه امیر کبیر بود و پس از انقلاب فرهنگی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی این دانشگاه شد. او از سال 1365 به عنوان مشاور طرح و برنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو کمیسیون مشورتی این شورا مشغول خدمت شد و در تصویب طرح‌های بنیادین شورای انقلاب فرهنگی مشارکت فعال داشت. او که در کارنامه خود معاونت امور مجلس و استانها، معاونت امور سینمایی، معاون وزیر دفاع، معاون رئیس سازمان صداو سیما را بر عهده داشته است در سال 1383 طی حکم از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به ریاست صداوسیما به مدت 5 سال انتخاب شد که این حکم در سال 1388 از سوی رهبری برای یک دوره 5 ساله دیگر تمدید گردید.  

عزت الله ضرغامی که عکس کمتر دیده شده او با لباس سپاه در کنار شهید سید عباس موسوی دبیر کل سابق حزب الله لبنان نشانه سابقه او در سپاه است، در مورد فعالیت خود در سپاه گفت: «یک بخش مهم از سابقه من در سپاه؛ حضور در صنایع نظامی و تولید انواع راکت‌های جنگی مورد نیاز جبهه‌ها بود. مجموعه کارخانجات شهید حسن باقری که از نقطه صفر آغاز شد که سرمایه ارزشمندی برای صنایع نظامی کشور است. اولین پروژه تولیدی؛ نمونه‌سازی و تولید آزمایش و نهایتاً تولید انبوه موشک مینی کاتیویی (107) م.م. بود که به صورت انبوه در جبهه‌ها استفاده می‌شد... در جریان تحقیق و تولید این راکت‌ها، بسیاری از صنایع و قابلیت‌های تحقیقاتی کشور که شناخته شده نبود و راکد مانده بود، فعال شده و بعدها نیز جزو فعال‌ترین مجموعه‌های تولیدی و تحقیق و پژوهشی کشور شدند. در دوره جنگ با اینکه محور اصلی فعالیت‌های سپاه، دفاع مقدس و فرماندهی عملیات و بسیج مدیریت و ساماندهی و بسیج نیروهای مردمی بود؛ فعالیت‌های فرهنگی سپاه بسیار گسترده بود. یعنی نشریات سپاه، برنامه‌های رادیو و تلویزیون سپاه جزو پرشنونده‌ترین و پربیننده‌ترین برنامه‌ها بود و فقط هم اکتفا به یک برنامه خاصی نمی‌شد. خاطرات زیادی از دوران حضور در رادیوی سپاه دارم.»  

عزت الله ضرغامی که همواره حضورش را در 13 آبانماه 1358 افتخارآمیزترین واقعه زندگی سیاسی اش می داند و همراه با خواهرش، جزو گروه اصلی و اولین دانشجویان در جریان تسخیر سفارت امریکا بوده است، از خاطرات خود درباره تسخیر لانه جاسوسی گفت: «حرکت ما در 13 آبان محصول و نتیجه یک جریان بود. جریانی که امام با ایدئولوژی و آرمان انقلاب در روح همه ما ایجاد کرده بود. پس باید از فعالیت جاسوسخانه دشمن در قلب انقلاب جلوگیری می شد. اشغال لانه جاسوسی آمریکا، حرکتی بزرگ و نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی است و به همین دلیل امام، آن را انقلاب دوم نامیدند. اگر انقلاب اول، انقلاب برمبنای سلطه شاه و شاه ستیزی بود، انقلاب دوم بر مبنای آمریکاستیزی بود و اینها در راستای یکدیگر تعریف می شوند. همین اندیشه و همین تفکر امام بود که ما را وامی داشت تا در مقابل آمریکا، عکس العملی قاطعانه نشان بدهیم. عکس العملی که وقتی وارد لانه جاسوسی شدیم به حقیقت و درستی آن پی بردیم و همان واقعه، حرکتی توفنده برای انقلاب شد و مانع از انفعال انقلاب با توجه به عملکرد سازشکارانه دولت موقت گردید.»  تسخیر سفارت متناسب با موقعیت زمانی انقلاب کاملاً بجا و درست بود ضرغامی درباره تسخیر سفارت امریکا گفت: «عمل ما متناسب با شرایط خاص و موقعیت زمانی انقلاب کاملاً بجا و درست بود. منطق انقلاب اقتضا می کرد که در دوره تثبیت پایه های انقلاب، هر حرکتی که مخالف جریان انقلاب بود برچیده شود. از سویی تفکر مردم هم همراه جریان دانشجویان خط امام بود. حرکتی که از درون مردم می جوشید با تمام توان از امام، اندیشه ها و آرمان های انقلابی و حرکت های انقلابی حمایت می کرد. لانه جاسوسی دقیقاً مرکز توطئه علیه جریان های جوششی مردم بود. اسناد به دست آمده گویای این واقعیت است. بنابراین حمله و تسخیر لانه دقیقاً و از هر جهت به نفع انقلاب مردم و امام تمام شد... در طول سال های پیروزی انقلاب اسلامی و کشتار وسیع ملت ایران به خصوص در روزهای آخر حکومت شاه حمایت های مستقیم و علنی کارتر از رژیم ایران نشان دهنده مقابله رودرروی او با ملت ایران بود و به دلیل همین عملکرد انسان دوستانه هم جایزه صلح نوبل گرفت. اولین اقدام آقای کارتر، بلوکه کردن 13 میلیارد دلار دارایی ایران در بانک های آمریکایی بود که ادامه یافته است... آیا همین یک مورد بر استمرار خصومت و دشمنی او با ملت ایران کفایت نمی کند. کارتر حتی پس از سقوط شاه نیز حمایت خود را از شاه برنداشت. اتفاقاً ورود شاه به آمریکا و پناه دادن کارتر به شاه جنایتکار، یکی از دلایل اصلی اشغال لانه جاسوسی بود که حضرت امام(ره) پس از حادثه 13 آبان در یکی از فرمایشات خود به این مسأله اشاره کردند. شما با چنین فضایی از دشمنی ها چگونه می توانید با دشمنی که هیچ وقت حاضر نشده از روح استکباری خود کوتاه بیاید، ملایم تر برخورد کنید.»  ضرغامی درباره دانشجویان خط امام گفت: «ده ها نفر از آنان در جریان جنگ تحمیلی که آن هم از مظاهر دخالت های استکبار جهانی بود، به شهادت رسیدند و بسیاری دیگر بی ادعا در سنگرهای مختلف مشغول خدمت به نظام جمهوری اسلامی هستند.»   

عزت الله ضرغامی مدتی به عنوان معاونت امور مجلس علی لاریجانی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت پنجم و پس از آن در دوران وزارت مصطفی میرسلیم بر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با معاونت امور سینمایی این وزارتخانه همکاری کرد. او درباره این دوران گفت: «از زمانی که آقای لاریجانی رفتند وزارت ارشاد من همان روز با ایشان رفتم. یعنی دو نفری وارد ارشاد شدیم و بسیاری از کارهای وزارتخانه بر عهده من بود. وزارتخانه‌ای که آقای خاتمی 10 سال در آنجا بود. بعد از چند روز آقای لاریجانی از من خواستند که معاونت امورمجلس و استانها را بپذیرم. من با این که علاقه نداشتم و اصلاً نمی‌خواستم وارد این حوزه بشوم اما احساس مسئولیت کردم و کارم را شروع کردم. زمانی نیز آقای میرسلیم مرا صدا کردند و اصرار کردند که من معاون امور سینمایی بشوم. من خودم رغبت نشان ندادم. گفتم بگذارید من یک مدت سرپرست باشم. خودم ارزیابی کنم و خودتان هم ارزیابی کنید بعداً این کار را بکنیم. چون آنجا هم در یک مقطعی دچار خلاء مدیریتی شد. ایشان قبول نکردند و اصرار کردند که من آن مسئولیت را بپذیرم. یعنی تا آن موقع هیچ‌کس نمی‌دانست من معاون سینمایی می‌شوم.»  

ضرغامی که حدوداً 4 سال به عنوان معاون پارلمانی علی شمخانی، وزیر دفاع دولت هفتم و هشتم، در این وزارتخانه خدمت کرده است، درباره چگونگی انتخاب خود گفت: «بعد از دوم خرداد من علاقه‌مند بودم که یک مقدار به کارهای تخصصی که رشته اصلی درس من هم -رشته عمران و ساختمان- است بپردازم. بعد رفتم در بنیاد جانبازان و مسئولیت یکی از شهرک‌های ساختمانی بنیاد را برعهده گرفتم و آنجا شروع به فعالیت کردم. منتها 3، 4 ماه بیشتر طول نکشید و آقای شمخانی تماس گرفتند و اصرار کردند که من معاون پارلمانی ایشان شوم. آقای شمخانی چهار بار با من صحبت کردند هم حضوری و هم تلفنی. من به دلایلی در دوره دوم خرداد نمی‌خواستم وارد دولت بشوم. ایشان خیلی اصرار کردند. حتی یک بار گفتند که موضوع را با آقا مطرح کرده‌اند، حتی گفتند که با آقای خاتمی صحبت کرده‌اند و آقای خاتمی هم چون با شما آشنایی دارند نظر مثبت دادند. من با اصرار آقای شمخانی به وزارت دفاع رفتم.» 

ضرغامی بعد از خدمت در وزارت دفاع به دعوت علی لاریجانی، رئیس سازمان صداوسیما، به این سازمان فراخوانده شد. او که تا پایان ریاست علی لاریجانی به عنوان معاون ایشان در آن سازمان خدمت کرد، درباره دوران حضور خود در این سازمان گفت: «بعد از وزارت دفاع، آقای لاریجانی در دوره دوم ریاستشان بر صداوسیما، ایشان هم مثل آقای شمخانی اصرار بسیار زیاد داشتند و جالب این است که ایشان هم 4 بار حضوراً و تلفنی اصرار کردند و من به دلایلی نمی‌خواستم به صداوسیما بیایم و حضور در وزارت دفاع را راحت‌تر می‌دانستم حتی برای کارهای فرهنگی خودم. با اصرار آقای لاریجانی و این که ایشان گفتند که خدمت آقا بودند و راجع به حضور شما فرمودند من احساس کردم نظر رهبری هست آمدم صداوسیما و چهار سال معاون بودم.»   ریاست صداوسیما عزت الله ضرغامی پس از پایان ریاست علی لاریجانی از سوی مقام معظم رهبری طی حکمی در 3 خردادماه 1383 به مدت 5 سال به عنوان رئیس سازمان صدا و سیما منصوب شد. با پایان دوره 5 ساله این حکم در مهرماه 1388 برای 5 سال دیگر از سوی مقام معظم رهبری برای ادامه فعالیت ضرغامی بر رسانه ملی تمدید شد.  

پس از بی حرمتی به تاسوعا و عاشورای حسینی در 6 دی 1388، مردم کشورمان از این جسارت به خروش آمدند و در حمایت از رهبری و آرمانهای انقلاب و اسلام در 9 دیماه دست به تظاهرات پرشکوهی در سراسر کشور زدند و قریب به اتفاق تحلیلگران سیاسی و سران کشورهای غربی و فتنه گران شوکه شدند.  این حماسه بزرگ در مستندهای بسیاری به نمایش درآمد؛ از جمله در مستند "قیام" که در سال 1390 به بررسی عوامل حرمت شکنی عاشورای 1388 و حضور میلیونی مردم در محکومیت فتنه گران و دشمنان اسلام و ایران پرداخت یا مستند جنجالی عبرت آموز از وقایع عاشورای سال 1388 که در 26 آبان ماه 1392 در مجله خبری اخبار شبکه 1 سیما پخش شد، در این مستند به نقش عوامل، فرقه ها و شبکه های بیگانه در بی حرمتی روز عاشورا پرداخت. در سالگرد این حماسه بزرگ شبکه های مختلف صداوسیما به مناسبت سالروز حماسه 9 دی فیلم‌ها و ویژه‌برنامه‌های زیادی را تهیه کرده تا در قالب این آثار بتوانند وقایع مربوط به انتخابات سال 1388 و سپس حماسه 9 دی را مورد تحلیل و بررسی قرار دهند. از جمله فیلمهایی که در سال 1392 در سالگرد این روز تهیه شد: "روز روشن" به کارگردانی و تهیه‌کنندگی حسن آخوندپور، "فاصله کانونی" به کارگردانی بهمن گودرزی با موضوعیت حوادث پس از انتخابات 1388، سریال تلویزیونی "خواب بلند" ساخته احمد کارون بخش عمده‌ای از داستان در فضای انتخابات 1392 می‌گذرد اما در فلاش بک هایی به اتفاقات بعد از انتخابات سال 1388 و حماسه 9 دی نیز پرداخته شده است و... مستند گزارشی "قطب نما"، مستند "میثاق با رهبری"، "لشکر توفیق"، "چشم کور فتنه"، "حماسه 9 دی" نیز در چهارمین سالگرد این حماسه از شبکه های مختلف سیما پخش شد. 

عزت الله ضرغامی در سیزدهمین نشست سالانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در شهریورماه 1391 که با شعار "مقاومت برای پیشرفت، پیشرفت در خدمت عدالت، رمز اقتدار ملت" در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، با بیان این‌که یک سینه سخن درباره فتنه 88 وجود دارد که هرگز نمی‌‌شود آن را بیان کرد، فتنه 88 را فتنه خواص نامید.   حادثه 9 دی 1388 انقلاب سوم است ضرغامی که در واقعه 13 آبان سال 1358، تسخیر سفارت امریکا حضور داشت و آن را انقلاب دوم نام گذاری کرد، حماسه 9 دی 1388 و حضور مردم را انقلاب سوم نامید؛ انقلابی که توانست آرامش را به کشور بازگرداند. ضرغامی در ناگفته های خود از حوادث سال 1388 با نشریه "9 دی" در 9 دیماه 1392 گفت: «به اعتقاد من 9 دی انقلاب سوم است. اگر اشغال لانه جاسوسی که دست رد ملت ایران به آمریکا بود و از آستین دانشجویان پیرو خط امام بیرون آمد انقلاب دوم بود، 9 دی هم انقلاب سوم است. این انقلاب سوم یعنی 9 دی هم با حضور مردم و اراده مردم شکل گرفت و شاید در ابتدا اعتراضی به حرمت شکنی های عصر عاشورا بود ولی حرکت مردم با تأیید رهبری پایانی بر فتنه گری فتنه گران شد... در اوج تبلیغات و آتش فتنه که استکبار با همه قدرتش به میدان آمد و از همه عوامل داخلی بهره برد و همه دستگاه های تبلیغی و رسانه هایشان بخصوص دستگاه های ماهواره ای تمام سرمایه گذاری شان را به این مسأله معطوف کردند و متاسفانه خواص مملکت چه آنهایی که برداشت درستی از حوادث نداشتند و لاجرم عملکردشان در آن راستا تحلیل شد و تأثیرگذار بود و آنهایی که سکوت کردند و آنهایی که به هر دلیلی یک دلخوری ای از نظام داشتند، اینها هم افزایی های خیلی سنگینی کردند و فتنه شکل گرفت اما ملت احساس خطر کرد، با اراده تصمیم گرفت و آمد در میدان؛ ابتدا شهرستان ها در 8 دی و روز بعدش هم روز 9 دی در تهران. در واقع مسئولان دستگاه های برگزارکننده مثل ماها، دنبال مردم راه افتادیم و مسیر مردم را رفتیم. خود مردم مدیریت کردند.»   باید به مردم آگاهی داد تا مردم خودشان مقایسه کنند او در گفتگو با نشریه 9 دی درباره عملکرد سازمان صداوسیما در وقایع روز تاسوعا و عاشورای گفت: «وقایع عصر عاشورا و صحنه های هتاکی به امام حسین(ع) را از شبکه های مختلف می دیدم... خودم دیدم که این همه جمعیت بزرگ در خیابان هاست و یک عده ای دارند این طوری در شبکه های خارجی آشوب می کنند ... برداشت ما این بود که این فتنه ای که شروع شده و به خاطر پشتیبانی بعضی از خواص و به خاطر غفلت بعضی دیگر از خواص، ایجاد شبهات جدید توسط خواص، سکوت و همراهی بعضی خواص، عقده بازکردن بعضی از خواص که علاقه مند نبودند این فتنه خاموش شود، دارد به جای خطرناکی می رسد. من احساسم این بود که اوج جسارت اینها و بی اعتقادی این جمعیت فتنه گر که دارند میدان داری می کنند و هیچکس هم اعلام برائت نمی کند رخ داده و همانطور که می دانید بعد از این حادثه بیانیه ای که صادر شد از سوی سران فتنه باز اینها حمایت کردند و باز از این جسارت وقیحانه حمایت شد. ما جمع بندی و اجتهاد کردیم که باید به مردم آگاهی داد و به مردم گفت همان هایی که در عصر عاشورای سال 61 هجری هلهله کردند و مقابل امام حسین(ع) ایستادند، موقعیت پیدا کنند و پایش بیفتد امروز هم عصر عاشورا ابایی ندارند، آتش می زنند، شادی می کنند، هلهله می کنند و آن چند جسارت و کار خلاف اخلاقی که آدم شرمش می آید به زبان بیاورد را اینها انجام دادند، لذا ما اینها را کنار هم گذاشتیم و نشان دادیم تا مردم خودشان مقایسه کنند. خوشبختانه چند کار کوتاهی که انجام گرفت و مصاحبه های مردمی پخش شد مردم اصلا دیگر با کسی کاری نداشتند و خودشان به میدان آمدند و رابطه امام و امت را نشان دادند و هیچ عکس دیگری بین مردم نبود و فقط عشق به ولایت بود.»   صداوسیما نگاهی ملی، متعهدانه و به دور از وابستگی به گروههای سیاسی دارد ضرغامی درباره جایگاه صداوسیما در حوادث سال 1388 گفت: «صدا و سیما اولاً به دلیل جایگاهی که دارد نگاهش نگاه ملی است و ثانیاً نگاه متعهدانه دارد و وابستگی به گروههای سیاسی ندارد. اگر غیر از این باشد اصلا ارتباط مردم با آن برقرار نمی شود، باورپذیری وجود ندارد، باید ملی و متعهدانه تصمیم بگیرد. ما بعد از اینکه انتخابات را آنطورکه شایسته بود اجرا کردیم و یک انتخابات بی نظیر بود ... خب این فتنه صورت گرفت، ما تحلیل‌مان این بود که بالاخره فتنه یکی از برنامه‌ها و طرح‌های استکبار بود و مدلی بود که آماده شده بود البته مدل اصلاح شده مطابق ایران، چون جمهوری اسلامی یک کشور قدرتمندی است، با بعضی از کشورهایی که در آنها به راحتی انقلاب رنگی و مخملی به نتیجه رسید فرق می کند، محور فتنه همان طرح‌ها بود اما چون جمهوری اسلامی اقتدارش خیلی بیشتر از آن کشورهاست این فتنه با این سیستم توانمند ما کاملا هماهنگ شده بود یعنی اگر حادثه ای مثل ندا آقاسلطان پیش می آید این کاملا معلوم است به لحاظ تبلیغاتی آنقدر هماهنگ است که وقتی که این تصویر آنهم با آن حالت که دارند واقع نمایی می‌کنند به ظاهر موبایل است اما از لحظه جان دادن یک دختر دارد فیلمبرداری می‌کند، آن هم فیلم به آن واضحی از صورت و خونی که دارد جاری می‌شود و از پا و اندام فیلم می‌گیرد که بلافاصله ظرف چند دقیقه در سرتاسر دنیا منتشر می‌شود و تصویر آقاسلطان پس زمینه بسیاری از شبکه‌های استکباری می‌شود. بلافاصله اوباما می آید موضع می گیرد و بسیاری از شخصیت های جهانی موضع می گیرند و این تصویر ظرف چند ساعت یک تصویر جهانی می شود، بنابراین آنها مدل را آماده کرده بودند و بعد متناسب آن مدل با ما اقدام کردند... ... ما اولین وظیفه‌مان این بود که این مردم را از فتنه‌ای که طراحی شده جدا کرده و آنها را با استدلال و منطق و توضیح عقلانی از سران فتنه جداکنیم. این یک مسئولیت رسانه ملی است، ثانیاً ما در کنار بصیرت‌ افزایی و آگاهی‌بخشی به مردم باید نشان دهیم که زندگی جاری مردم هم ادامه دارد چون اینها مدام دنبال این بودند که بگویند همه ایران را آشوب فرا گرفت و کشور مختل شده در حالی که این حرکت فقط در چند خیابان تهران بود، خب وقتی تصاویر از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش می‌شود باید معلوم شود که این فتنه‌گری حدش همین مقدار است و روال زندگی مردم ادامه دارد، در این صورت است که دیگران به‌درستی قضاوت می‌کنند که در ایران چه خبر است... بنابراین ما در جریان 9 دی باید هم به مردم خودمان و هم به دنیا نشان می‌دادیم که جریان زندگی مردم و دفاع مردم از انقلاب و کشور ادامه دارد و تعدادی معدود هستند در چند خیابان که رها نمی‌کنند.»   دستور ساخت کوکتل مولوتف را مثل یک دستورالعمل آشپزی در شبکه های ماهواره ای آموزش می دادند ضرغامی نقش شبکه های بیگانه را در حوادث سال 1388 اینگونه توصیف کرد: «شبکه های بیگانه که امروز فریادشان برای حقوق بشر بالاست، ضدانقلاب را مستقیما از برنامه تلویزیونی شان هدایت می کردند که مثلاً مردم الان در میدان ولیعصر جمعیتی نیست، دارند در هفت تیر جمع می شوند بروید در هفت تیر؛ اینهایی که ادعا می کنند ما دخالت در امور دیگران نمی کنیم یا طرفدار حقوق بشر هستیم در آشوب های خیابانی که به اموال مردم لطمه زدند و حقوق کودکان و زنان پایمال شد تشویق می کردند. اینها همه در این فتنه دخالت داشتند، همه اینها شعار است؛ مجری شبکه فارسی زبان در ارتباطات تلفنی که برقرار می شد وقتی کسی آموزش کوکتل مولوتف می داد، این مجری می گفت خب حالا توضیح دهید او می گفت پنج گرم باروت را این طوری داخل بطری می کنید، آن مجری می گفت پنج گرم بیشتر نشود، حالا این مقدار نفت وارد می کنیم، سرش را با کهنه می بندیم، می پرسید این همان موقع نمی ترکد؟ می گفت نه، این تا نشکند نمی ترکد یعنی مثل یک دستورالعمل آشپزی، دستورالعمل خسارت به اموال مردم را در شبکه های ماهواره ای آموزش می دادند؛ بعد ادعایشان هم بود که از حقوق بشر دفاع می کنند...» 

ضرغامی در چهارمین سالگرد حادثه 9 دی در گفتگویی با نشریه "9 دی" درباره نگاهش به حوادث سال 1388، ریشه ها و عوامل از ناگفته هایی سخن گفت. او که به واسطه جایگاه شغلی و موقعیت سیاسی خود در آن سال در جریان برخی دلایل نهان و آشکار وقوع حوادث سال 1388 و سپس پایان آن به دنبال تجمع میلیونی مردم در 9 دی آن سال پرماجرا بود، در این گفت وگو تلاش کرده است تا به تحلیل و ارزیابی این حوادث پرداخته و برای اولین بار برخی مناسبات میان خواص سیاسی در آن سال را تشریح کند.    آقای موسوی اصلا در این حال و هوا نبودند که بیایند در یک فضای منطقی حرفشان را به مردم بگویند او در این گفتگو در خصوص اختصاص فرصت برای بحث های یکطرفه در حوادث پس از انتخابات 1388 گفت: «وقتی شعله های فتنه در حال شعله ور شدن است و برنامه ریزی هایی که دشمن کرده در جهت آشوب و برهم زدن فضای کشور است، این که یک فردی بیاید و تحریک کند و بیانیه بخواند چه موقع چنین چیزی سابقه داشته. هیچ وقت نبوده، در هیچ جای دنیا هم نیست. شخصیت هایی که در آن مقطع آماده بحث بودند از آقای دکتر حداد عادل که آمد و تشریح کرد و خیلی صریح هم اعلام کردند که ما آماده ایم با طرف مقابل گفت وگوکنیم، دیگران هم به ما اعلام آمادگی کردند ولی طرف مقابل حاضر به گفت وگو نبود بخصوص من در ملاقاتی که شب بعد از انتخابات با خود آقای موسوی داشتم... اصلا در این حال و هوا نبودند که بیایند در یک فضای منطقی و استدلالی حرفشان را به مردم بگویند... یک فضایی بود که طرف فکر کرد رئیس جمهور است و مردم همه منتظرند بگویند تو حقت را بگیر و نامه ای که موسوی به مراجع نوشت و شخصیت های دیگر که بیایید در خیابان همین توهّم را نشان می داد... من دیدم فضای ذهنی اینها فضای بیانیه خواندن است و قصد تحریک بیشتر مردم را دارند و حتماً صداوسیما نباید و نمی توانست به این کار کمک کند، چون بعداً اتفاقات دیگری که می افتاد و کشته ها و تلفات بیشتر می شد عامل اصلی اش صداوسیما می شد. صداوسیما، هم به آن 24 میلیون نفر تعلق داشت هم به آن 13 میلیون نفر، در عین حال که باید از رأی آن 24 میلیون نفر صیانت می کرد، باید به آن 13 میلیون نفر آگاهی و بصیرت و معرفت می داد.»   آقای موسوی با رفتارش نشان داد مرکز ثقل فتنه است عزت الله ضرغامی درباره رهبران حوادث 1388 گفت: «آقای موسوی با رفتارش نشان داد مرکز ثقل فتنه است، البته بدون تردید اصل طراحی و مدیریت فتنه دست استکبار جهانی بود اما ثقل فتنه یا رأس فتنه در داخل آقای موسوی بود و من آن شب که با موسوی صحبت کردم شنبه شب بود یعنی یک روز بعد از انتخابات و فردای آن روز آقای کروبی را دیدم...  دو مطلب را برای موسوی تشریح کردم؛ اول این که به هر حال شما بعد از 20 سال دوری از مسئولیت اجرایی و سیاسی در جامعه و در حالی که نسل های جدید شما را نمی شناسند، توانستی با چند جلسه تبلیغات توسط صداوسیما 13 میلیون رأی بیاوری و شما می توانید این رأی را حفظ کنید، حزب تشکیل دهید و ادامه فعالیت سیاسی کنید و در دوره های بعد چه بسا موفق شوید که برتری پیدا کنید؛ من این را برایشان تشریح کردم و امکانی که صداوسیما برایشان قرار می دهد و به ایشان گفتم: صداوسیما به شما کمک می کند که این رأی و این تشکیلات را حفظ و توسعه دهید. این یک بحثم بود برای ایشان و دیگر این که اگر شما می خواهید گفت وگو کنید مشکلی نیست و صداوسیما فرصت گفت وگو را فراهم می کند اما یکطرفه نمی توانید با مردم حرف بزنید و این کار منطقی نیست، به موسوی گفتم بیایید در این فضا طراحی کنیم که گفت وگوها دوطرفه باشد و حتی می تواند دستگاه های اداره کننده انتخابات مثل وزارت کشور و شورای نگهبان باشند، نه فقط شخصیت های سیاسی...»   به نظر من آقای کروبی از طراحان فتنه رودست خورد ضرغامی در مورد نقش مهدی کروبی در این حوادث گفت: «من معتقدم که آقای موسوی نقطه ثقل و سر فتنه داخلی بود، در مورد آقای کروبی من معتقدم که آقای کروبی دنباله رو آقای موسوی شد، لذا می خواهم بین آقای موسوی و آقای کروبی از این منظر فرق بگذارم. وقتی که روز بعد پیش آقای کروبی رفتم، اولا وارد منزل ایشان که شدم، افراد زیادی را دیدم که آنجا جلسه تشکیل داده بودند و مثل اتاق فکر در اتاق کناری مشغول گفت وگو بودند، با بعضی ها سلام و علیک کردم بعضی از آنها تا من را دیدند خیلی تعجب کردند... به نظر من آقای کروبی از طراحان فتنه رودست خورد، می دانید در انتخابات قبلی ایشان رأی خوبی آورده بود ولی در این انتخابات اطرافیان وی با برنامه ریزی از رفاقت ایشان سوء استفاده کردند و ایشان در مسیری دیگر افتاد و به خاطر فیلم های مستندی که ساخت و حرف هایی که در انتخابات زد که اتفاقاً همین باعث شد ایشان اصلا رأی نیاورد، در واقع کروبی اصلا رأیی نیاورد. من در آن ملاقات، از همین جا با ایشان شروع کردم و به وی گفتم که آقای کروبی آنجایی که سعی کردی خودت باشی یک رأی قابل توجه داشتی، ایندفعه شما کار را واگذار کردی به این افراد و رأی نیاوردی.»   بخش زیادی از اقدامات آقای موسوی آگاهانه بوده ضرغامی در ادامه گفتگو با نشریه 9 دی درباره محوریت اصلی فتنه گفت: «من محوریت فتنه و طراحی آن را از خارج از کشور می دانم، الان که دیگر واضح شده است که دشمن از فتنه حمایت و آن را برنامه ریزی کرد. آقای موسوی نمی تواند بگوید من این را نمی دانم، حتما بخش زیادی از اقدامات آقای موسوی آگاهانه بوده، نمی تواند ناآگاهانه باشد، چون کسی که می خواهد با این رأی رئیس جمهور شود بالاخره حساب می کند که رفتارش به کجا می رسد. آن همه ضایعاتی که نظام از این رفتارها خورد، مقصر آن ضایعات این سران فتنه هستند... من سران داخلی فتنه را آقای موسوی می دانم و معتقدم آقای کروبی فریب خورد و در راهی افتاد که نتوانست برگردد.»   موسوی با خاتمی هم روراست نبود ضرغامی در خصوص رفتارشناسی سید محمد خاتمی در این دوران گفت: «در گزارش هایی که صداوسیما اوایل می رفت هر سه نفر را جزو سران فتنه معرفی می کرد اما یکی دو سال است خاتمی در گزارش های صداوسیما جزو سران فتنه معرفی نمی شود. در مورد آقای خاتمی من معتقدم همین جریان و همین اتفاق آقای کروبی به یک شکل دیگری در مورد آقای خاتمی هم صادق است، موسوی با خاتمی هم روراست نبود، من برداشتی که از حضور این شخصیت ها در صحنه انتخابات دارم، این بود که موسوی تا آخرین لحظه تکلیف جریان اصلاحات را روشن نمی کرد، لذا اگر خاطرتان باشد آقای خاتمی علیرغم این که خیلی برایش سخت بود در یک فضای بسیار سردی آمد و اعلام کاندیداتوری کرد اما وقتی آقای موسوی علیرغم این که گفته بود نمی آید یا معلوم نیست چه می شود اعلام کاندیداتوری کرد، آقای خاتمی عقب نشست... اما وقتی موسوی به میدان آمد و آن جریان فتنه گرانه و حرکت سبز آغاز شد و با آن مدلی که دشمنان برنامه ریزی کرده بودند، چنان آن جریان تند جلو می رفت که خاتمی احساس کرد که اگر از این جریان فاصله بگیرد شخصیت سیاسی خودش هم نابود می شود، البته این توجیه درستی نیست برای یک شخصیت سیاسی روحانی در خط امام و انقلاب که به این بهانه که بگوید برای این که او عقب نماند مجبور بود از موسوی حمایت کند اما این را باید بگویم که این واقعیت صحنه است و این جریان به قدری تند رفت که آقای خاتمی احساس کرد که اگر بخواهد با این جریان مخالفت کند و اگر بخواهد بایستد خودش هم رفتنی است الان هم همینطور است... من فکر می کنم قضیه آقای خاتمی هم مثل کروبی طور دیگری پیش رفت و ایشان هم بازی خورد. آقای خاتمی اگر می خواست از جایگاه و موقعیتی که داشت استفاده درست کند واقعا صحنه متفاوت می شد و اینطور نبود که موسوی او را دنبال خودش بکشد. این باور آقای خاتمی شده بود که اگر حقیقت را بگوید از اینها عقب می ماند اما این وضع که نباید تکلیف یک عنصر سیاسی را روشن کند.»  

ضرغامی در 9 دی 1392 در مصاحبه با نشریه "9 دی" در موردعملکرد سازمان در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد و پس از آن دوره ریاست جمهوری روحانی گفت.   صداوسیما همراه با رئیس جمهور است در مورد همراهی صداوسیما با رئیس جمهور متذکر شد: «در دولت نهم آقای احمدی نژاد این ذهنیت را داشت که صداوسیما همراه نیست در جلسه ای که با ایشان داشتیم یادم هست که می گفت صداوسیما یار دوازدهم مخالفان ما شده ولی تقریبا آقای احمدی نژاد در دوره دوم بیشتر این را احساس کرد که صداوسیما حامی اوست شاید یک دلیلش هم خود فتنه بود. وقتی خیلی حملات ناخودآگاه می رفت به سمت رئیس جمهور منتخب (دولت دهم)، وقتی ایشان دید موضع صداوسیما یک موضع ملی است و موضع فردی نیست و این تداوم داشت و آقای احمدی نژاد تا روز آخر اعتماد کامل به صداوسیما داشت. علیرغم این که من خودم می دیدم، بعضی از برنامه های بسیار تند علیه ایشان پخش می شد و نقد می کرد اما ایشان نگاهش عوض نمی شد و روابط خوبی با ما داشت، ضمناً مشاوره هایی هم که من به ایشان می دادم موثر بود... من به آقای روحانی هم این را گفتم و در اولین صحبتی که با ایشان داشتم گفتم که آقای روحانی ما یک تجربه ای داشتیم، آقای احمدی نژاد یک مقدار دیرتر متوجه شد که صداوسیما واقعا نمی تواند با رئیس جمهور نباشد، صداوسیما با رئیس جمهور است ما با شماییم، شما بیایید از این تجربه استفاده کنید، فاصله ای که آقای احمدی نژاد طی کرد که به این نتیجه رسید شما این فاصله را بردارید، یعنی این فاصله را کوتاه کنید. شما از این تجربه استفاده کنید. بازهم تاکید می کنم علی رغم انتقادات جدی سازمان به برخی عملکردهای دولت، روابط دوستانه و حسنه ما با ایشان به هم نخورد و این اعتماد دو طرفه حفظ شد...»   جلسه صداوسیما با کاندیداهای احتمالی خیلی هم مؤثر بود ضرغامی در خصوص عملکرد سازمان در انتخابات سال 1392 و در خصوص جلسه ای با کاندیداهای احتمالی قبل از احراز صلاحیت ها توسط شورای نگهبان گفت: «بعضی ها یک مقدار موضع گرفتند که چرا ما قبل از انتخابات با آنهایی که نامزد احتمالی بودند نشستی داشتیم، نوارش هم موجود و محفوظ است. جلسه خوبی بود و در واقع حرف ما به این آقایان این بود که اگر شما آمدید در انتخابات، ما از الان با شما شرط کنیم که چارچوب قانونی این است و مسیر ما قانون است، ضمن این که ما به شما این امکانات را خواهیم داد تا نروید دنبال خیلی از کارهای دیگر و سرمایه گذاری و تبلیغات، لازم نیست شما حتی یک ریال خرج کنید... صداوسیما آن جلسه را گذاشت و خیلی هم موثر بود، بعضی ها انتقاد کردند که این هنوز مشکل قانونی دارد و در شورای نگهبان صلاحیت ها احراز نشده، ولی کار ما کاملا قانونی بود، در واقع ما یک فضای گرم انتخابات را کلید زدیم، چون یک وظیفه ما گرم کردن انتخابات هم هست.»  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۳:۳۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۳:۳۷

عزت الله ضرغامی

خلاصه زندگی نامه

 سید عزت الله ضرغامی که در تسخیر سفارت امریکا در 13 آبان 1358 حضور داشته و سالها تجربه در سمتهای معاونت امور مجلس و استانها، معاونت امور سینمایی و معاونت سازمان صداوسیما را دارد، در سال 1383 به ریاست سازمان صداوسیما انتخاب و این حکم از سوی مقام معظم رهبری در سال 1388 برای یک دوره 5 ساله دیگر تمدید شد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع