جستجو در مطالب و اشخاص
عبدالکریم حسینی لاهیجی معروف به لاهیجی، فرزند محمد علی، متولد 1319 در تهران، تحصیلاتش را تا اخذ دکترای حقوق تداوم داد و در دوران دانشجویی عضو جبهه ملی بود. او در تظاهرات دانشجویان در طی سالهای 1341 - 1339 شرکت داشت و به این اتهام از سوی ساواک دستگیر شد که با قرار التزام و تعهد آزاد شد. وی در سال 1350 قصد رفتن به خارج کرد که ابتدا از سوی ساواک با آن مخالفت ولی بعد از مصاحبه و اخذ تعهد نامه کتبی، گذرنامه برایش صادر شد. وی در سال 1356 به کشور بازگشت و همراه با برخی از دوستانش به تشکیل کانون وکلاء مبادرت ورزید. 

با سقوط نظام شاهنشاهی و پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نگارش جدید قانون اساسی برای تحقق آرمانهای ملت ضروری بود و این اقدام مستلزم تشکیل مجلس خبرگان قانون اساسی بود. البته فکر تدوین قانون اساسی قبل از پیروزی انقلاب و به هنگام اقامت امام خمینی (ره) در پاریس یعنی 13 مهر تا 11 بهمن سال 57 به وجود آمده بود. پیش نویس اولیه در همان جا تهیه شد و پس از آن در ایران مورد بررسی های متعدد قرار گرفت. در ابتدا مقدمه و متن پیش نویس قانون اساسی را شش نفر: دکتر حسن حبیبی، فتح الله بنی صدر برادر بنی صدر، حاج سید جوادی، عبدالکریم لاهیجی، جعفری لنگرودی، ناصر کاتوزیان تهیه نمودند. بعداً در تهران کمیسیونی نهایی برای نوشتن متن پیش نویس قانون اساسی در دفتر دکتر سحابی تشکیل شد که ابوالحسن بنی صدر، یدالله سحابی، عزت الله سحابی، مرتضی مطهری، بازرگان، دکتر کریم سنجابی، دکتر صحت (از حزب ملت ایران) و دو نفر قاضی از دیوان عالی کشور و لاهیجی اعضای آن بودند. در این کمیسیون به پیش نویس قانون اساسی، نظام داده شده و اصل ولایت فقیه هم در آن نبود.   

شروع بحث اسلامی شدن قوانین پس از پیروزی انقلاب در سال 1357 اتفاق افتاد، در حقیقت تغییر قوانین و انطباق آنها با «شرعیت اسلام» دغدغه اصلی حاکمیت شد؛ این آرمان با تشکیل اولین دوره مجلس شوراى اسلامى در سال 1359 امکان تحقق عملی یافت. شورای عالی قضایی با تعیین پنج فقیه: آیت‌الله بهشتی، جوادی آملی، قدوسی، موسوی اردبیلی و ربانی املشی، «لایحه قصاص» را تهیه و پس از به تصویب رساندن در دولت در قالب یک لایحه به مجلس شورای اسلامی تقدیم کردند.   لاهیجی از مخالفین تصویب لایحه قصاص پس از طرح لایحه قصاص توسط شورای عالی قضایی و تقدیم آن به مجلس، مخالفت‌های صریح و مستقیمی نیز با آن به عمل آمد؛ ازجمله، بیش از یکصدنفر از حقوق‌دانان و قضات دادگستری در بیانیه‌ای که در تاریخ 30 فروردین سال 1360 در روزنامه «انقلاب اسلامی» منتشر شد، به مخالفت با آن برخاستند و خواهان تجدید نظر کلی روی لایحه قصاص شدند. این بیانیه با طرح لزوم «اجتهاد نو» در اسلام و عدم تناسب نظام کیفری اسلام با شرایط جامعه، لایحه قصاص را دارای اشکالات جدی حقوقی و اخلاقی و نقایص فقهی دانست که بدون توجه به نظرات حقوقدانان، دستاوردهای علمی جرم شناسی و جامعه شناسی تنظیم شده است. در میان امضاکنندگان این بیانیه‌ها، نام شماری از استادان رشته حقوق، قضات و وکلای دادگستری همچون دکتر ناصر کاتوزیان، دکتر علی آزمایش، دکتر جمشید ممتاز، دکتر صدرزاده افشار، دکتر عبدالحمید ابوالحمد، دکتر عبدالکریم لاهیجی و... به چشم می خورد.   پاسخ کوبنده امام (ره) به مخالفان لایحه قصاص در ادامه موج مخالفت‌ها با این لایحه، جبهه ملی نیز كه رویكردی لیبرال داشت در مقابل لایحه قصاص كه برآمده از قرآن و شریعت بود، ایستاد و مردم را به راهپیمایی در مسیر خیابان انقلاب به سمت دانشگاه تهران، در بعدالظهر روز 25 خرداد سال 1360 فراخواند.  جبهه ملی در اعلامیه دیگری نیز از این لایحه با عنوان «لایحه غیر انسانی قصاص» نام برده و آن را ناسازگار با آزادی و کرامت انسانی دانسته بود. در پاسخ امام خمینی(ره) در میان جمعی از اقشار مختلف مردم بیاناتی ایراد كردند كه موارد و نكاتی از آن جمله انتقاد شدید و صریح به بنی صدر، اعلام ارتداد جبهه ملی در صورت اصرار و پافشاری بر نفی حكم ضروری قصاص و تكلیف به نهضت آزادی در روشن كردن موضع خود و تبرّی جستن از اعلامیه جبهه ملی تا آن زمان سابقه نداشت. 

بعد از تسخیر لانه جاسوسی، اسنادی از جاسوسی لاهیجی بدست آمد که متعاقب آن در سال 60 به فرانسه گریخت و به عضویت شورای ملی مقاومت (منافقین) درآمد. اقدامات سیاسی وی پس از فرار از ایران عبارتند از:   همکاری با شیرین عبادی رابطه با گزارشگر ویژه سازمان ملل حمایت از فتنه سبز  

عبدالکریم لاهیجی به‎دلیل همکاری‎هایش با استخبارات عراق، به «کریم بغدادی» مشهور شد. او که عضو شورای ملی مقاومت (متشکل از گروه‌های تروریستی معاند نظام) است و وکالت کسانی چون شاپور بختیار، داریوش فروهر و البته بسیاری از اعضای منافقین را بر عهده داشت، با شناسایی و پیشنهاد شیرین عبادی برای دریافت جایزه صلح نوبل مشهور شد؛ شیرین عبادی سهم به‎سزایی در چهره شدن او داشت و این نقطه آغاز همکاری‎‎های چندجانبه این دو شد. شیرین عبادی هم پس از این انتخاب در حالی‎که کشف حجاب کرده بود، لاهیجی را در آغوش کشید و با او روبوسی کرد! الهه هیکس از عناصر پشت پرده سناریوی نوارسازان، در گفت وگو با رادیوزمانه در سال 88 ضمن اذعان به گزارش لحظه به لحظه آشوب های خیابانی تیرماه سال 78 به خارج کشور (در پوشش گزارشگر حقوق بشر) فاش کرد، شیرین عبادی از سوی عبدالکریم لاهیجی به هیکس معرفی و از این طریق نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد.   حقوق بشر مسأله مهم مخالفان جمهوری اسلامی شیرین عبادی پس از شرکت در نشست ژنو در تاریخ 1388/11/23، نامه‏ای به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد مبنی بر اعزام یک گزارشگر ثابت جهت رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در ایران ارسال کرد. لازم به ذکر است که شیرین عبادی ضمن دیدار با عبدالکریم لاهیجی، مهر انگیز کار و برخی دیگر از مخالفان جمهوری اسلامی ایران که پیرامون بحث حقوق بشر علیه جمهوری اسلامی، فعالیت دارند با همکاری آنها گزارش مفصلی را در این رابطه به شورای عمومی حقوق بشر ارائه کرده اند.   عبدالکریم لاهیجی و شیرین عبادی خواستار تحریم علیه ایران  شیرین عبادی که به منظور تشویق دولت های اروپایی برای تحریم علیه مردم ایران به دوره گردی افتاده است به عنوان شهروند افتخاری پاریس پذیرفته شد. عبدالکریم لاهیجی در گفتگو با رادیو زمانه گفت: در دیداری که به اتفاق شیرین عبادی با شهردار پاریس داشتند از وی خواستند به دولت فرانسه برای تحریم گسترده علیه مردم ایران فشار وارد آورند و در عوض شهردار پاریس نیز عنوان شهروند افتخاری پاریس را به عبادی داد. این شهروندی برای عبادی باعث افتخار و سربلندی بود. 

پس از آنکه مقامات کشورمان با صدور روادید برای سفر احمد شهید، گزارش‌گر ویژۀ سازمان ملل در امور مربوط به حقوق بشر ایران به تهران موافقت نکردند؛ احمد شهید در 22 مهرماه 1390، نخستین گزارش خود درباره وضع حقوق بشر در ایران را منتشر و ادعا کرد که در ایران 34 روزنامه نگار در زندان هستند. همچنین وی از وضعیت موسوی و کروبی ابراز نگرانی کرد. مقامات کشورمان در پاسخ به گزارش احمد شهید آن را غیر عادلانه، غیر معتبر و غیر قابل قبول دانستند و تأکید کرده اند که گزارش گزارشگر ویژه در مورد بسیاری از دستاوردها و تحولات مثبت حقوق بشر در کشورمان غفلت کرده است و به علاوه گزارش از بخشی نگری و فقدان تعادل رنج می برد. بر این اساس احمد شهید در سفر به اروپا مأموریت یافت تا با به اصطلاح شاهدان نقض حقوق بشر در ایران که اکثریت آنها به سبب معاندت با نظام جمهوری اسلامی ایران از کشور گریخته اند، دیدار کند. وی تلاش کرد با استناد به اظهارات آنها بتواند گزارش دیگری علیه کشورمان در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران تهیه کند.   لاهیجی گزارشگر احمد شهید دوره گردی تازه احمد شهید در اروپا به درخواست عبدالکریم لاهیجی، از وکلای نزدیک به سازمان مجاهدین خلق و وکیل سابق شاپور بختیار انجام شده است.  عبدالکریم لاهیجی در گفت‎وگو با رادیو فرانسه در 12 آذر سال 1390، درباره سفر احمد شهید، این چنین گفت: «پس از آن‎که جمهوری اسلامی با سفر احمد شهید به ایران موافقت نکرد، ما گزارش کاملی از وضعیت حقوق بشر به ایشان دادیم و پیشنهاد کردیم اگر امکانات مالی شورای حقوق بشر به ایشان اجازه می‎دهد به کشور‎های اروپایی سفر کند و در دیدار با پناهندگان ایرانی، آن‎ها تجربه‎‎های خود را در اختیار ایشان بگذارند.» لاهیجی که نقش فعالی در لابی‎‎های اروپایی علیه ایران دارد در این گفت‎وگو نه تنها از ارتباط خود با احمد شهید خبر داده، بلکه از تهیه گزارش به نیابت از او پرده‎برداری کرده است.   علت مخالفت ایران با مأموریت احمد شهید کارشناسان، مأموریت احمد ‌شهید را پازلی دیگر از سناریویی فشار سیاسی غرب بر ایران می‌دانند که در این روزها تشدید شده است و معتقدند احمد شهید نه تنها در پی جستجوی حقیقت نیست بلکه مأموریت یافته برای ایجاد فشار بر ایران گزارشهایی علیه کشورمان تهیه کند. احمد شهید از همان ابتدا با حمایت از جریان فتنه و پیوست ادعاهای آنان به نامه های خود، ایران را نسبت به یک گزارش منصفانه ناامید کرد و منجر به مخالفت رسمی با حضور وی در ایران شده اند.  

عبدالکریم لاهیجی طی سخنانی در پاریس تحت عنوان «گذار از جمهوری اسلامی» گفت: با قانون اساسی جمهوری اسلامی نمی توان به دموکراسی رسید اما فراموش نکنیم کاری که موسوی و کروبی در داخل انجام می دهند با توجه به جو سیاسی داخل کار بزرگی است. وی ضمن حمله به قانون اساسی و ضد دموکراسی خواندن آن گفت: موسوی و کروبی به نظر من خوب عمل کرده اند. مشخص است که در این مدت اخیر در تفکرات آنها تغییراتی رخ داده که اساسی است. به طور مثال آقای موسوی وکروبی درباره اعدام 5 تن از شهروندان وابسته به گروهک های تروریستی کومله و تندر بیانیه صادر کرد. من معتقدم با قانون اساسی فعلی نمی توان به دموکراسی رسید اما می توان تحولاتی را موجب شد. به هر حال فراموش نکنیم که ایستادگی موسوی و کروبی به عنوان دو شخصی که مدت ها در نظام بوده اند، قابل تقدیر است و این نخستین بار اتفاق می افتد. لاهیجی در ادامه با قرائت بخش هایی از بیانیه های موسوی گفت: «آقای موسوی اخیراً یخ تقدس قانون اساسی را هم شکسته است و می گوید که می توان قانون اساسی را هم تغییر داد؛ اما خود او هم می داند که براساس قانون اساسی فعلی، این کار باید از طریق رهبر انجام شود.»   گفتگو با B.B.C  پس از لغو راهپیمایی سران فتنه بیانیه مشترک دو تن از سران فتنه مبنی بر لغو راهپیمایی در سالگرد انتخابات ریاست جمهوری، آشفتگی در اردوگاه ضدانقلاب را مضاعف کرد. شبکه دولتی B.B.C انگلیس که همواره نقش آتش بیار معرکه را ایفا کرده با اطلاع از این شوک و سرخوردگی بزرگ، کسانی چون عبدالکریم لاهیجی، عباس صیلانی، شیرین عبادی، احمد سلامتیان و مسعود بهنود را به عرصه فراخواند تا از قول آنها به توجیه و تأویل بیانیه اخیر موسوی بپردازند و مانع از سرخوردگی بیشتر در میان فتنه گران شوند. B.B.C اگرچه می کوشید چنین القا کند که لغو راهپیمایی، نشانه قدرت فتنه گران است نه ضعف آنها، اما در عین حال از قول عبدالکریم لاهیجی (از عناصر وابسته به گروهک تروریستی منافقین) اذعان کرد: مردم حاضر نیستند حداکثر هزینه را برای مبارزه بپردازند و سران جریان سبز با توجه به موازنه قوا باید شیوه ای انتخاب کنند که کمترین تلفات و ضایعات را داشته باشند که موجب سرخوردگی نشود.   حمایت لاهیجی از فتنه سبز در نشست بهائیون  لاهیجی علاوه‎بر این‎که به هیچ‎گونه مرزبندی با بهائیان قائل نیست و تیر ماه سال 90 هم در نشست گروهی از بهاییان در تورنتو شرکت کرد، به‎شدت با اعدام که برگرفته از قرآن و حکم صریح خداوند است مخالفت کرد. این مخالفت بیش از آن‎که مانند امروز یک ژست سیاسی و حقوق بشری باشد، ریشه در انحرافات عقیدتی وی دارد و به همان سال‎‎های ابتدایی انقلاب برمی‎گردد. شركت كنندگان در این نشست حمایت از بهائیت، خواستار حمایت از فتنه سبز شدند. این نشست با حضور شماری از عناصر ضدانقلاب بهایی یا مستخدمان سازمان صهیونیستی - انگلیسی بهائیت در تورنتو كانادا برگزار شد و در آن از جمله رامین جهانبگلو، عبدالكریم لاهیجی، نگار متحده، دایان علایی، منصور فرهنگ، مهرانگیز كار، همایون كاتوزیان، فرزانه میلانی، محمود صدری، كامران اقبال، لیلی پورزند، آرش نراقی، علیرضا نامورحقیقی، شهرام خلدی و... حضور داشتند. مركز بهائیان در فلسطین اشغالی واقع است و این فرقه مشخصاً از سوی رژیم صهیونیستی و انگلیس و آمریكا حمایت می شود.   لاهیجی خواستار رفع حصر سران فتنه  در روز 24 فوریه‌ 2013، نشستی در پاریس به مناسبت دومین سالروز حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی با حضور تنی چند از فعالان سیاسی، کنشگران حقوق بشری و روزنامه‌نگاران برگزار شد. در این نشست، عبدالکریم لاهیجی نیز از تلاش‌های وکلای ایرانی در مجامع بین‌المللی گفت و از رسانه‌های وابسته به فتنه‌گران به‌ خاطر عدم پرداختن به آرای حقوقی کسب‌ شده از مجامع بین‌المللی برای فشار تبلیغاتی بر حکومت ایران در جهت رفع حصر سران فتنه انتقاد کرد. او خطاب به اصلاح‌طلبانی که قصد شرکت در انتخابات آتی را دارند، گفت: «مبارزه سیاسی این نیست که در انتخابات شرکت کنید. برای مبارزه سیاسی باید از قدرت صرف‌نظر کنید. نیروها را جمع‌آوری کرده و آزادی زندانیان سیاسی را طلب کنید.» علاوه بر لاهیجی افراد دیگری همچون بابک امیر خسروی، نوشابه امیری، اردشیر امیرارجمند، مهدی سلامتیان، علی کشتگر، حسن شریعتمداری و بیژن حکمت در این نشست حضور داشتند. در حالی که تا چندی پیش، رسانه‌های اپوزیسیون شدیدترین حملات را به سران فتنه داشته‌اند و آنها را کاملاً تنها گذاشته بودند، به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری در سال 92 به یکباره تغییر سیاست داده و با پرداختن به سران فتنه و قهرمان جلوه دادن آنها، تلاش می‌کنند به عوامل داخلی خود برای راه‌اندازی فتنه جدید دل و جرأت دهند.  

 به دنبال افشاگری در مورد برگزاری کنفرانس ضد انقلاب، در واشنگتن در روز برگزاری انتخابات ایران مورخ دوم و سوم مارس (12 و 13 اسفند سال 90)، تحت عنوان "گفتگوی ملی برای گذار به دموکراسی" که ماهها برای برگزاری آن زمینه چینی و تدارک شده بود، خبرها حاکی است انتشار این خبر و تبعات پس از لو رفتن آن و همچنین شکست مفتضح در 22 و 25 بهمن ماه سال 90 باعث در هم شکستگی بزرگ دوباره سرویس های اطلاعاتی غربی و ضد انقلاب در آستانه انتخابات شد.  در راستای عملیاتی کردن بخشی از پروژه مشترک و بزرگ ضد ایرانی سرویس های اطلاعاتی غربی و ضد انقلاب برنامه ریزی شده بود، همایشی بزرگ در روز برگزاری انتخابات ایران در آمریکا برگزار شود. کمیته برنامه ریزی این همایش با هماهنگی سرویس های اطلاعاتی غربی، طیفی از مخالفان جمهوری اسلامی با هر ایده، مرام، حزب و گروهی (اعم از گروهك های ضدانقلاب كلاسیك، تروریستها، فتنه‌گران، لائیك ها، بهائیان و سایر منحرفین و معاندین با نظام) و افراد دارای تخصص و گرایش های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، رسانه‌ای و ... با عناوینی دورغین و ساختگی مثل استراتژیست! و دموكراسی خواه! دعوت شده‌اند تا به هر نحو در آن نشست مشاركت كنند. محمدجواد اكبرین، اردشیر امیرارجمند، هوشنگ امیراحمدی، حسین باستانی، حسین بشیریه، ابوالحسن بنی صدر، مسعود بهنود، محسن سازگارا، هما سرشار، عبدالكریم سروش، محمدرضا شجریان، حسن شریعتمداری، محسن كدیور، بیژن كریمی، بهزاد كریمی، كاظم كردوانی، اكبر گنجی، عبدالكریم لاهیجی، محسن مخملباف، علی‌اكبر موسوی خوئینی، عطاءالله مهاجرانی، ابراهیم یزدی و حسن یوسفی اشكوری تعدادی از دعوت شدگان به همایش شکست خورده 12 اسفند بودند.  

در پرونده فساد بانكی 3 هزار میلیارد تومانی شركت امیرمنصور آریا و مدیر آن (مه آفرید)، در پی صدور احكام، 24 تن از متهمان پرونده و از جمله حكم اعدام برای 4 تن از آنان توسط دستگاه قضایی، شبكه هایی نظیر B.B.C، رادیو فردا، صدای آمریكا، شبكه بالاترین و برخی نشریات زنجیره ای داخلی فاز جدید جنگ روانی و تبلیغاتی را كلید زده و این بار وكیل مدافع مفسدان اقتصادی شدند. در این زمینه عبدالكریم لاهیجی به رادیو فردا گفت: حكم اعدام متهمان فساد مالی حركت نمایشی است. وی با بیان اینكه مخالف اعدام در هر پرونده ای است و بی آن كه به 12 هزار فقره جنایت و آدم كشی گروهك متبوع خود كمترین اشاره ای داشته باشد، می گوید: كار دستگاه قضایی نمایشی است. آنها می خواهند بگویند با فساد اقتصادی مبارزه می كنند. من با اعدام متهمان مخالفم.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۹:۱۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۹:۱۱

عبدالکریم لاهیجی

خلاصه زندگی نامه

 عبدالکریم لاهیجی، دارای مدرک دکترای حقوق، در سال 1357 همراه با تعدادی از فعالان سیاسی جمعیت دفاع از حقوق بشر را تشکیل داد. بعد از تسخیر لانه جاسوسی، اسنادی از جاسوسی وی بدست آمد که متعاقب آن به خارج از کشور گریخت و به عضویت شورای ملی مقاومت (منافقین) درآمد. وی که سالها عنوان «نایب ‎رئیس فدراسیون بین‎المللی جوامع حقوق بشر» را یدک می‎کشید، در سی و هشتمین کنگره فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر که در می سال 2013 در شهر استانبول ترکیه برگزارشد، به ریاست "فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر" رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع