جستجو در مطالب و اشخاص
در سال 1358 در طایفه ریگی در شرق ایران، در استان سیستان و بلوچستان متولد شد. او فرزند چهارم خانواده ای بود که پدرش یک سرایدار ساده شرکت ساختمانی بود. عبدالمالک پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی به دلیل شرارت و سرقت از مدرسه اخراج و به کارهایی چون دستفروشی و قاچاق پرداخته و چندین بار نیز دستگیر شد. پس از تبدیل شدن به یک شرور سابقه دار، عازم پاکستان شد و در یکی از مراکز به ظاهر دینی آموزه های وهابیت را فرا گرفت. سپس جهت تبلیغ آموخته هایش راهی روستاهای مرزی کشور شد. پس از آنکه تلاشهایش در شناسایی و جذب دانشجویان بلوچ دانشگاهای پاکستان جهت مبارزه علیه جمهوری اسلامی ناکام ماند به آدم ربایی و گروگان گیری روی آورد و در خلال یکی از این گروگانگیری ها سرهنگ بازنشسته حمید کاوه را پس از ماهاه شکنجه به شهادت رساند. بعد از حمله به پاسگاه مرزی سراوان و گروگان گیری هشت سرباز و به شهادت رساندن رئیس پاسگاه تحت تاثیر آموزه های وهابی اقدام به کشتار شیعیان نموده و در یکی از این جنایات در منطقه تاسوکی تعداد زیادی از مرددم بیگناه را به شهادت می رساند. پس از رسانه ای شدن اخبار مربوط به جنایات ریگی این تروریست وهابی از سوی گروهکهای اپوزیسیون جمهوری اسلامی مورد حمایت واقع شده و تبدیل به یک گروه شبه نظامی شد. در جریان حوادث بعد از انخابات سال 1388 از جنبش سبز حمایت و بارها آمادگی خود را برای آموزش اغتشاشگران جهت انجام عملیات تروریستی اعلام کرد. اما سرانجام در روزهای پایانی سال 1388 عبدالمالک ریگی توسط سربازان گمنام امام زمان دستگیر و 4 ماه بعد یعنی اوایل خرداد سال 1389 اعدام شد. 

پدر ریگی آرزو داشت عبدالمالک چون دو برادر دیگرش از تحصیل باز نماند و بتواند برای خود کسی شود برای همین او را راهی مدرسه کرد. عبدالمالک دوران ابتدایی و راهنمایی را در یکی از مدارس زاهدان واقع در خیابان خیام گذراند همانجا بود که با یکی دو نفر از دوستان که اتفاقا از طایفه خودش بودند آشنا شد و مقدمات لازم برای فرار از درس و مدرسه فراهم گردید. سرقت و فروش سی دی های مبتذل البته یکی دو مورد سرقت کوچک از بقالی محل و شکستن شیشه ماشین یکی از مسئولین مدرسه و ... باعث شد که او با کسب کمترین معدل از مدرسه اخراج شود و رویاهای پدر را نقش بر آب کند. در ایامی که ترک تحصیل کرد با همان دوستان مدرسه ای به خرید و فروش سی دی های مبتذل و پاسور و اجناسی از این قبیل روی آورد و از طریق مرز "میرجاوه" اقدام به خرید این اجناس و فروش در چهارراه رسولی زاهدان کرد. خرید و فروش مشروبات الکلی و دستگیری پس از سپری کردن دوره کودکی و پا گذاشتن عبدالمالک ریگی به سن نوجوانی و کفاف ندادن درآمد اندک پدر و حتی درآمد حاصل از فروش سی دی، او اقدام به خرید و فروش مشروبات الکلی به مقدار عمده کرد و اتفاقا درآمد خوبی نصیبش شد و به همین خاطر در این کار فعالیتش را بیشتر کرد تا اینکه توسط نیروی انتظامی شناسایی و تحت تعقیب قرار گرفت اما بصورت پنهان کارش را ادامه داد. تنبیه ریگی توسط شهید کاوه در یکی از روزهای زمستان یکی از شرکای عبدالمالک بنام "ناصر ریگی" نقشه سرقت از انبارهای پارچه موجود در چهارراه رسولی زاهدان را مطرح و با دوستانش در میان گذاشت که مورد موافقت آنها نیز واقع شد و در اولین سرقت توسط مامورین آگاهی زاهدان دستگیر و برای بازجویی در اختیار این اداره قرار گرفت که آن زمان مسئولیت بازجویی از آنها به عهده شهید سرهنگ حمید کاوه گذاشته شد و توسط این شهید گوشمالی خوبی به عبدالمالک و دوستانش داده شد و این گونه بود که کینه شهید کاوه به دل این گروه نقش بست و بعدها در حالی که سرهنگ کاوه بازنشسته شده بود او را گروگان گرفته و به شهادت رساندند. 

عبدالمالک که کم کم به یک شرور سابقه دار تبدیل شده و شرارت، جزئی از زندگی روزمره او بود برای دوری از چنگال قانون همراه با دوستانش به پاکستان شهر کویته واقع در ایالت بلوچستان رفت و به آموختن آموزه های دینی پرداخت مدرسه ای که وی برای آموختن علوم مذهبی انتخاب کرده بود یکی از مدارسی بود که به ترویج فرهنگ وهابیت می پرداخت و پایگاه اصلی طالبان و القاعده بود و پس از آن عبدالمالک در یک گروه به اصطلاح جماعت تبلیغی عازم روستاها و شهرهای مرزی شد و به تبلیغ پرداخت. ماموریت ویژه برای نفوذ در میان دانشجویان بلوچ در همان ایام یکی از اشرار معروف منطقه ایرانشهر بنام "مولا بخش درخشان " به او ماموریت ویژه ای داد و او مامور شد که در میان دانشجویان بلوچ که در دانشگاههای پاکستان تحصیل میکردند نفوذ کند و از آنها که تحصیل کرده و با سواد هستند برای مبارزه ایدئولوژیک با جمهوری اسلامی استفاده کند که خوشبختانه در مدت چند ماه فعالیتش در میان این دانشجویان نتوانست حتی یک نفر از آنان را اغفال کند. 

عبدالمالک و همراهانش پس از اینکه از تبلیغ های بی اساس و عضو گیری در مبارزه با ایران تیرشان به سنگ خورد تصمیم گرفتند که اقدام به آدم ربایی و اخاذی کنند و در این راستا بود که چند نفر از سرمایه داران زاهدان را پس از اینکه گروگان گرفته و به پاکستان منتقل کردند تحویل "ملا کمال صلاح زهی" از اشرار معروف دادند و در قبال این کار مبلغی بعنوان پاداش گرفتند و از اینجا پروژه آدم ربایی در دستور کار عبدالمالک قرار گرفت. با گذشت چند ماه از شروع این اقدامات، تصمیم گرفته شد تا گروگان ها در اختیار خودشان باشد تا بلکه پول بیشتری را کسب کنند و بازهم اینکار را ادامه دادند. دیگر این گروه چهار نفره حسابی پولدار شده بود و از لحاظ تجهیزات و اسلحه و خودرو خودشان را تقویت کرده بودند و چند نفری را هم بر تعدادشان افزودند. گروگان گرفتن سرهنگ کاوه و به شهادت رساندن وی در یکی از روزها که قرار بود آقای "ر – الف" یکی از تجار زاهدانی را گروگان بگیرند بطور اتفاقی متوجه شدند که سرهنگ حمید کاوه که دیگر بازنشسته شده بود با وی در امور بازرگانی همکاری می کند؛ کینه های قبلی که از او در دل عبدالمالک مانده بود آنان را مجبور کرد که بجای شخص اصلی، او را گروگان بگیرند و اینکار را هم انجام دادند و شهید سرهنگ حمید کاوه بمدت چند ماه توسط این گروه در کوههای مرزی نگهداری شد و پس از اینکه با شکنجه های فراوان از او فیلم سراسر دروغی را تهیه و توزیع کردند مظلومانه او را بشهادت رساندند. حمله به پاسگاه مرزی و گروگان گیری هشت سرباز پس از آن زمانی که یک نفر از افراد جندالشیطان و عبدالمالک برای تهیه غذا و آذوقه به یکی از بخشهای سراوان مراجعه می کند، توسط گروهبان شهید نامجو رئیس پاسگاه مرزی «گدار ناهوک» سراوان دستگیر و تحویل مقامات قضایی می شود و عبدالمالک برای انتقام ، شبانه به پاسگاه حمله می کند و هشت نفر سرباز به همراه شهید نامجو را گروگان می گیرد و پس از اخاذی از مسئولان ، سربازان را آزاد و نامجو را بشهادت می رساند. 

با ادامه جنایات و چشیدن مزه آدمکشی توسط گروهک جندالله، ریگی از آن جایی که در زمان تحصیل در مدرسه دینی پاکستان توسط اساتیدی با نگرش طالبانیسمی آموزش دیده بود و نفرت از تشیع در او شعله ور شده بود تصمیم به کشتار شیعیان میگیرد و در این راستا اقدام به مسدود کردن جاده زابل به زاهدان در منطقه تاسوکی کرده و تعداد زیادی از مردم بیگناه و محبان اهلبیت را در جلوی چشم همسر و فرزندان به شهادت می رساند. اشتباه رسانه ها در بزرگنمایی ریگی با انتشار خبر های مربوط به جنایات ریگی در روزنامه ها و رسانه های داخلی رسانه های خارجی نیز که مترصد فرصت بودند با وی مصاحبه کرده و ریگی به آرزوی خود که مشهور شدن بود دست یافت. روز بروز بر تعداد مصاحبه ها اضافه می شد و ریگی لذت بیشتری می برد اما مهم ترین هدف او کشتار شیعیان با اولویت سیستانی ها و با ادعای طرفداری از قوم بلوچ بود که در مقابل اقدامات وی از سوی علمای اهل سنت به شدت محکوم می شد و او را مرتد می خواندند. تا اینکه تعدادی از گروههای اپوزوسیون خارج نشین به عبدالمالک روی آوردند و او را کاملا از لحاظ فکری شستشو داده و راه هایی را که احتمال موفقیت در آن بود را به او نشان دادند. در این میان اولین اقدام تغییر نام جندالله بود و اسم گروه را به "جنبش مقاومت ملی ایران" تغییر دادند. تا به خیال خام خود مبارزه را از بلوچستان به کل ایران گسترش دهند تا شاید محبوبیتی در میان مخالفین ایرانی پیدا کنند. 

توجه ویژه به آبادانی مناطق محروم از سوی دولت جمهوری اسلامی و گسترش شدید قاچاق، آدم ربایی و قتل توسط اعضای گروه از سویی دیگر موجب شد تا جند الله بدنه اجتماعی خود را از دست داده و به یک گروه شبه نظامی تبدیل شود. با آغاز فتنه 88 گروهك تروریستی ریگی در بیانیه های متعدد بارها حمایت خود را از جنبش به اصطلاح سبز و آشوبگران خیابانی اعلام كرد. پس از اقدام وقیحانه آشوبگران در روز عاشورای 88 ، این گروهك با صدور اطلاعیه ای ضمن حمایت از آشوبگران اعلام آمادگی كرد تا آموزش های لازم برای انجام عملیات های تروریستی را در اختیار اغتشاشگران حامی جنبش سبز قرار دهد. این گروهك تروریستی كه وابستگی آشكاری به سازمان های جاسوسی آمریكا، انگلیس و برخی كشورهای منطقه داشت پیش از آن نیز در پایگاه اطلاع رسانی خود به آدرس "Gunbishblogspotcom" اخبار جنبش سبز و رهبران فتنه را لحظه به لحظه اطلاع رسانی می كرده و نقش تبلیغاتی برای این جریان آشوب طلب را داشت. گروهك تروریستی ریگی همچنین در زمان آشوب های خیابانی در تهران در اطلاعیه ای خواستار اقدامات مسلحانه از سوی اغتشاشگران علیه مسئولان نظام شده بود. در بخشی از اطلاعیه این گروهك تروریستی با حمایت آشكار از سران جریان فتنه آمده بود، «موسوی و كروبی باید درس عبرت بگیرند و بدانند كه اگر راه مكر و فریب را برگزینند این ملت در برابر آنها هم خواهد ایستاد!» سكوت سران جریان فتنه در مقابل حمایت ریگی از جریان حامی آنها یكی از ابهامات اساسی حوادث پس از انتخابات بود. سكوتی كه پس از حمایت منافقین و سلطنت طلبان و حتی رسانه های صهیونیستی هم اتفاق افتاد و انتقادهای بسیاری را از سوی مردم به سران فتنه وارد ساخت. حمایت فتنه گران از ریگی پس از دستگیری در این میان حامیان میر حسین موسوی در حمایت از ریگی بیانیه ای را منتشر کردند که دربخشی از آن آمده بود: انتساب آنهمه قتل و جنایت به کسی که از جنبش سبز حمایت کرده است جز دروغ و افترا و تضعیف جنبش سبز چه می تواند باشد؟ چه کسی است که نداند که بریدن سر و شلیک به مغز بی گناهان و انفجار اتوبوس همه و همه یا کار فتوشاپ است یا کار متخصصان خود فروخته اسپشال افکت نظام. چه کسی است نداند که در جریان انفجار آن اتوبوس، همگی افراد کشته شده را با اتوبوس آورده بودند؟ آیا کسانی که با آیینه های سینمایی در راهپیمایی 22 بهمن جمعیت چند ده نفری را جمعیت میلیونی به تصویر می کشند نمی توانند از این کارها بکنند. ما اعترافات برادر مبارز ریگی را از زبان او نشنیدیم بلکه از چشمان مظلوم او شنیدیم که حرفهای دیگری می زد. ما از تمام مجامع بی طرف بین المللی آمریکا و انگلیس و اسرائیل می خواهیم تا با تحت فشار قرار دادن نظام، مقدمات آزادی این برادر عزیز ،مظلوم و آزاداندیش را مهیا سازند. 

دیری نپایید که چراغ جنایات ریگی در اواخر سال 88 به خاموشی فرو رفت و طی یک عملیات پیچیده در تاریخ 4 اسفند 1388 به دست سربازان گمنام امام زمان(عج) دستگیر شد و موجب گردید حامیان غربی اش در شوک ابدی از اقتدار دستگاه امنیتی ایران باقی بمانند.جزئیات دستگیری ریگی عبدالمالك ریگی تروریست تحت الحمایه سرویس های اطلاعاتی آمریكا و انگلیس طی یك عملیات پیچیده اطلاعاتی در روز 4 اسفند 1388 دستگیر شد. ریگی كه سركردگی گروهك تروریستی "جندالله" را برعهده داشت و طی چند سال دست به جنایات متعددی علیه مردم مظلوم سیستان و بلوچستان و حافظان امنیت آن منطقه زده بود، صبح سه شنبه 4 اسفند درون یك پرواز كه از دوبی به مقصد قرقیزستان در حال حركت بود، در تور اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان(عج) قرار گرفت و دستگیر شد. عبدالمالك به همراه "حمزه" نفر دوم گروهك جندالشیطان در این پرواز حضور داشته و هر دو نفر دستگیر شدند. مقام های امنیتی در این باره گفتند: «ریگی از چند روز قبل تحت مراقبت قرار داشت تا اینكه حضور او در یك پرواز مسافربری كه از آسمان ایران عبور می كرد فرصتی مناسب برای دستگیری وی ایجاد كرد.» بنابر اطلاعات موجود مقام های نظامی و امنیتی صبح روز 4 اسفند پس از حصول اطمینان از اینكه ریگی در این پرواز قرار دارد، از خلبان خواستند پرواز را در یكی از شهرهای مركزی ایران فرود آورد. خلبان پرواز به دلایلی نه چندان روشن مدتی از این كار امتناع كرد اما نهایتا و پس از رهگیری هواپیمای مسافربری توسط چند جنگنده شكاری نیروی هوایی، در یكی از بنادر جنوبی ایران فرود آمد و ماموران اطلاعاتی توانستند ریگی را بی آنكه كوچكترین آسیبی به دیگران برسد، دستگیر كنند. مقام های امنیتی در گفت وگو با كیهان تاكید كردند عملیات دستگیری ریگی یك عملیات كاملا غافلگیرانه بوده كه محصول ماهها فعالیت اطلاعاتی گسترده و پیچیده در منطقه بویژه خاك افغانستان و پاكستان بوده است و عمق اشراف اطلاعاتی ایران را به تمامی تحركات دشمن در مرزهای خود نشان می دهد. اظهارات وزیر اطلاعات وقت در خصوص عملیات دستگیری ریگی در همین ارتباط، وزیر وقت اطلاعات با تایید خبر دستگیری عبدالمالك ریگی در یك نشست خبری تاكید كرد كه هیچ كشوری در دستگیری ریگی مشاركت نداشته است. حجت الاسلام حیدر مصلحی روز سه شنبه پیروزی بزرگ سربازان گمنام امام زمان(عج) در دستگیری سركرده گروهك تروریستی موسوم به جندالله را به ملت ایران تبریك گفت و افزود: "به اعتقاد من حضور میلیونی مردم در راهپیمایی 22بهمن و نشان دادن اقتدار نظام جمهوری اسلامی زمینه ساز این موفقیت بود." وی با تاكید بر اینكه «بنا بر اسناد متقن عبدالمالك ریگی از سوی سرویس اطلاعاتی آمریكا و دیگر قدرت ها حمایت می شد» به اشراف جمهوری اسلامی ایران در این مسئله اشاره كرد و با ارائه عكسی به خبرنگاران و تصویربرداران حاضر در این جلسه كه به 24ساعت قبل از دستگیری عبدالمالك ریگی از سوی ایران مربوط می شد، اعلام كرد: این عكس 24ساعت قبل از دستگیری این شرور در مقر نیروهای آمریكایی در افغانستان گرفته شده است. وزیر اطلاعات در ادامه با ارائه كارت شناسایی ریگی كه در پاكستان توسط نیروهای آمریكایی تهیه شده بود، همچنین گذرنامه افغانی كه آمریكایی ها برای او تهیه كرده بودند و همچنین ویزای دبی، ریگی كه آنها برای تسهیل رفت و آمدهای این تروریست جهت انجام مذاكره پیرامون اقدامات تروریستی وی تهیه كرده بودند، از آنها به عنوان دیگر اسناد جمهوری اسلامی در اثبات همكاری ریگی با سرویس های اطلاعاتی آمریكا و دیگر كشورهای نظام سلطه نام برد. وی در ادامه به قرائت اظهارات یكی از مسئولان سرویس های اطلاعاتی یكی از كشورهای منطقه درباره نحوه همكاری ریگی با سرویس های اطلاعاتی آمریكا و برخی كشورهای اروپایی پرداخت و گفت: بنا به گفته این مسئول، ریگی با برخی كشورهای عضو اتحادیه اروپا كار می كرده و حتی سفرهایی نیز به این كشورها داشته است. او حتی با فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان دیدار داشته و فرمانده ناتو در این دیدار نسبت به ایده ایجاد بلوچستان بزرگ از خود علاقه نشان داده است. وی همچنین به نقل از این مقام اطلاعاتی مربوط به یكی از كشورهای منطقه اظهار كرد: ریگی در خلال مذاكراتی كه با مقامات آمریكایی داشته از وی خواسته شده كه اقدامات تروریستی ای را نیز علیه مقامات ایران انجام دهد. همچنین وی از طریق تنگه جبل الطارق به كشورهای اروپایی سفر كرد و در این سفر مذاكراتی در زمینه انجام اقداماتی علیه ایران را با مسئولان این كشورها انجام داد كه هماهنگی سفر نیز توسط انگلیسی ها و با همكاری آمریكایی ها انجام شد. مصلحی در بخش دیگری از این نشست خبری با تاكید مجدد بر این كه اقداماتی كه این شرور تروریست در مدت فعالیت خود انجام می داده با خط دهی سرویس های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی، آمریكا، انگلیس و برخی كشورهای اروپایی بوده از «حمله به اتوبوس مسافربری، كشتار كور مردم بیگناه و انفجار مسجد» به عنوان نمونه هایی از اقدامات ریگی نام برد و یادآور شد كه این شرور تروریست از طریق شبكه هایBBC و VOA به این اقدامات خود افتخار می كرد. وی در ادامه با اشاره به مشی شبكه های خبری BBC و VOA در انتشار اخبار مربوط به اقدامات این شرور تروریست كه از آن به عنوان سند افتخار وی یاد می كردند به اقدام تروریستی اخیر در دبی اشاره كرد و گفت: آن ها به دنبال این بودند كه منطقه را به مامنی برای اقدامات تروریستی خود تبدیل كنند. آن ها می خواستند از طریق دبی این شرور را به یكی از مراكز خود ببرند و در زمینه اقدامات تروریستی خود مذاكراتی را با وی انجام دهند. وی در ادامه با اشاره به درخواست جمهوری اسلامی ایران از كشورهای منطقه و حتی آمریكا در زمینه همكاری در دستگیری این شرور تروریست، تصریح كرد: اما بدون این كه هیچ یك از سرویس های اطلاعاتی دیگر كشورها از جمله سرویس های اطلاعاتی كشورهای منطقه با ما همكاری داشته باشند، سربازان گمنام امام زمان(عج) موفق شدند با یك اقدام ارزشمند و مدیریت دقیق اطلاعاتی این شرور را در مكان های مختلف تعقیب و همراهی كنند و در فضای جمهوری اسلامی وی را دستگیر كرده و در اختیار دستگاه قضایی قرار دهند. وزیر وقت اطلاعات در ادامه با هشدار به سرویس های اطلاعاتی آمریكا و جهان سلطه از آن ها خواست تا دست از حمایت از تروریست هایی كه دست شان به خون انسان های بیگناه آلوده است، بردارند. وی در ادامه با تاكید بر این كه «جمهوری اسلامی راه اقدام قانونی علیه آمریكا و انگلیس را به واسطه حمایت و همكاری از اقدامات تروریستی ریگی از طریق مجامع جهانی برای خود باز می بیند» توجه مجامع را به این نوع اقدامات سرویس های اطلاعاتی آمریكا و انگلیس خواستار شد. وی همچنین با تشكر از كلیه دستگاه های نظامی و انتظامی كه در جریان دستگیری این شرور با وزارت اطلاعات همكاری كردند، خاطرنشان كرد: این اقدام در پی حركت و مدیریت اطلاعاتی حدودا پنج ماهه به نتیجه رسید و بعد از شهادت شهید سردار شوشتری به همراه جمعی از یارانش شروع و امروز (دیروز) به نتیجه مطلوب ختم شد. وی همچنین درباره كیفیت همكاری های صورت گرفته از ناحیه مردم و همچنین سرویس های اطلاعاتی كشورهای منطقه گفت: این فرد چون در داخل كشور نبود سربازان گمنام امام زمان(عج) با حركت های اطلاعاتی وی را دنبال كردند. وزیر اطلاعات همچنین با تاكید براین كه «اسناد ما در مورد نوع ارتباط این فرد با آمریكایی ها و كشورهای اروپایی و غیراروپایی متقن است» از ارایه این اسناد به خود عبدالمالك ریگی در حین بازجویی ها خبر داد و با بیان این كه «ممكن است این اسناد تعجب خود ریگی را نیز در پی داشته باشد» گفت: بعد از ارایه اسناد قطعا ریگی اعترافات خوبی خواهد داشت كه برای رسوایی اروپا و آمریكا منشا اثر است. وی همچنین با اشاره به سفر اخیر وزیر كشور به پاكستان و مستندات ارایه شده درباره وجود مستندات غیرقابل انكاری كه بر همكاری ریگی با سرویس های اطلاعاتی آمریكا و برخی كشورهای اروپایی صحه می گذارد، گفت: در آن جا اقدامات مختلف در زمینه حقوقی انجام شد و با اعترافات خود ریگی ما می توانیم از آن برای اثبات این مستندات استفاده كنیم. وی با تاكید بر این كه «ما در دستگیری این شرور با هیچ سرویس اطلاعاتی مشاركت نداشتیم» اظهار كرد: نیروهای اطلاعاتی و سربازان گمنام امام زمان(عج) از مقر اولیه تا مكان های مختلفی كه ریگی در آن جا تردد داشت و حتی حضور وی در مقر نیروهای آمریكایی در افغانستان قضیه را مدیریت كردند و تمام این ماجرا با مدیریت نیروهای اطلاعاتی كشورمان صورت گرفته است. مصلحی درباره این كه آیا تا این لحظه كشورهایی كه ایران مدعی همكاری آن ها با ریگی در انجام اعمال تروریستی خود است این قضیه را تكذیب كرده اند؟ گفت: اسناد این قدر قوی است كه جایی برای انكار ندارد. اظهارات وزیر وقت کشور در خصوص دستگیری ریگی مصطفی محمدنجار، وزیر وقت كشور در تاریخ 4 اسفند 1388 در جمع خبرنگاران دستگیری عبدالمالك ریگی را نشان از اشراف كامل اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران دانست و در خصوص جزئیات دستگیری وی گفت: "این فرد شرور كه در اختیار نیروهای امنیتی اطلاعاتی كشورهای بیگانه قرار داشت و دست به شرارت می زد با هوشیاری نیروهای امنیتی و سربازان گمنام امام زمان در یك فرصت مناسب در خارج از كشور دستگیر و به داخل منتقل شد. این اقدام نیروهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی نشان دهنده اشراف اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی به منطقه است." وزیر وقت كشور با تبریك به فرماندهی معظم كل قوا و نیروهای نظامی و سربازان گمنام امام زمان اظهار داشت: "عبدالمالك ریگی كه درصدد بود از نقطه ای به نقطه دیگر برای طراحی شرارت جدیدی عازم شود با تور امنیتی كه از قبل پهن كرده بودیم دستگیر شد و اكنون در چنگ ملت ایران است." اظهارات مقامات دولتی و سیاسی بسیاری از مقامات استانی و سیاسی كشور نیز دستگیری سركرده گروهك تروریستی جندالله را ناشی از توانمندی دستگاه های اطلاعاتی جمهوری اسلامی دانستند. نماینده زاهدان در مجلس پیمان فروزش نماینده وقت مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی مجلس گفت: "دستگیری ریگی نشان می دهد كه دستگاه های اطلاعاتی ما اقتدار لازم و كافی را دارند و این اقدام مهمترین پیام برای دشمنان است." سفیر ایران در پاکستان ماشاءالله شاكری سفیر وقت ایران در پاكستان هم در گفت وگو با فارس، افتخار دستگیری ریگی را صرفاً برای نیروهای عملیاتی و امنیتی ایران خواند. حمیدرضا ترقی معاون امور بین الملل حزب مأتلفه اسلامی هم درباره دستگیری ریگی تأكید كرد: "دستگاه اطلاعاتی و امنیتی كشورمان با دستگیری سركرده دشمنان ملت ایران توانست ابزارهای آمریكا در منطقه را مهار كند. اگر در مقام مقایسه دستگاه امنیتی كشورمان با كشور آمریكا سخن بگوییم، باید بگویم كه آمریكا مدت هاست با اشغال كشورهای منطقه هنوز بن لادن را دستگیر نكرده است اما جمهوری اسلامی و سربازان امام زمان توانستند بدون اشغال هیچ كشوری تروریست بزرگ آمریكایی را در منطقه دستگیر كنند." استاندار سیستان و بلوچستان همچنین علی محمد آزاد استاندار وقت سیستان و بلوچستان در گفت وگو با ایرنا گفت: "ناامنی ها و شرارت هایی كه تروریست ریگی انجام می داد توسعه استان و جنوب شرق كشور را نیز به خطر انداخته بود و امروز مردم شیعه و سنی از دستگیری او شادمان هستند. مردم شیعه و سنی از شرارت ها و جنایات ریگی بسیار خشمگین بودند زیرا این تروریست در جنایات خود شیعه و سنی نمی شناخت و مردم مظلوم و بی گناه را به خاك و خون می كشید." نماینده ولی فقیه در همین ارتباط، آیت الله عباسعلی سلیمانی نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان دستگیری ریگی را برای مردم شیعه و سنی یك بشارت دانست و یادآور شد: "ریگی تهدید كرده بود نمی گذارد راهپیمایی 22 بهمن در شرایط عادی در سیستان و بلوچستان برگزار شود. اما همه دیدیم كه با حضور با شكوه مردم در راهپیمایی او نتوانست كاری از پیش ببرد." امام جمعه اهل سنت امام جمعه اهل سنت نگور در جنوب سیستان و بلوچستان نیز تصریح كرد: كوچك ترین ترحم نسبت به عبدالمالك ریگی جایز نیست. دبیر شورای عالی امنیت ملی سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در بخشی از دومین مستند تلویزیونی خود که در جریان انتخابات ریاست جمهوری یازدهم از شبکه اول سیما پخش شد، به موضوع دستگیری عبدالمالک ریگی سرکرده گروهک تروریستی جندالله اشاره کرد و گفت: شب بود که به منزل می‌آمدم و حدود ساعت‌های 10-11 شب بود. برادری زنگ زد و گفت که اینگونه است و هواپیمای آن فرد (ریگی) قرار است از (آسمان) ایران رد شود. وی افزود: واقعا همه جوانب را بررسی کردم و بعد تصمیم گرفتم و به او گفتم که انجام دهید و او گفت پس شما این را ابلاغ کنید و من همان موقع به جناب آقای فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح زنگ زدم و به ایشان اسم را هم نگفتم و فقط گفتم یک هواپیمایی است که لطفا دستور دهید آن را بنشانند. جلیلی ادامه داد: آقای فیروزآبادی هم از روی لطفی که به ما داشت اصلا سوال نکرد که موضوع چیست و چه کسی است و من هم فقط گفتم یک موضوعی است و این هواپیما را بنشانید. وی تاکید کرد: شب خوابیدم و صبح که نماز صبح را خواندم همان برادر با من تماس گرفت و گفت که انجام شد و با موفقیت گرفتیمش و این واقعا برای من مثل یک پیروزی بزرگ بود و خدا را شکر کردم و در اولین فرصت خدمت همان دوستانمان رفتم که واقعا سربازان گمنام امام زمان(عج) هستند و از آنها تشکر کردم. وی در خصوص مسئولیتش دراین موضوع گفت: چون مسئولیت کار با ما (شورای عالی امنیت ملی) بود و دیدم که اگر بخواهم بیشتر معطل کنم زمان از دست می‌رود و نیم ساعت بیشتر وقت نداشتیم حتی به آقای رئیس‌جمهور هم اطلاع ندادم و صبح که با ایشان تماس گرفتم گفتم ضمنا این کار هم انجام شده که ایشان هم خوشحال شد.  

ریگی در گفت‎وگوی اختصاصی با شبکه پرس تی وی از دلایل اقدامات تروریستی و ارتباط خود با سازمان‎ها و نهادهای امنیتی آمریکایی و نیز رابطین آن‎ها پرده برداشت. کمک سیا به سازمان‎های مخالف جمهوری اسلامی ایران این حرف یکی از مسئولین بلند پایه سیا بود که می‎گفت اگر بخواهیم حمله نظامی به ایران را ترتیب دهیم، بسیار مشکل خواهد بود ولی، برنامه‎ای داریم تا به تمام سازمان‎هایی که مخالف نظام (جمهوری اسلامی ایران) هستند، کمک کنیم؛ البته آن سازمان‎هایی که پتانسیل و قدرت جنگ را دارند و نه هر سازمانی. آنها گفته بودند که به این نتیجه رسیده‎اند که گروه و سازمان ما (جنداله) این قدرت را دارد که بتواند سیستم و نظام را در منطقه به چالش بکشاند و مشکلاتی برایش ایجاد کند. ناصر بلیدهی (رئیس گروهک جدایی‎طلب سیستان و بلوچستان) ایمیلی برای ما فرستاد. وی خودش سخنگوی حزب مردم پاکستان است که از احزاب سکولار قومی به شمار می‎آید. او ایمیلی فرستاده بود که گروهی از افراد ناتو قصد دارند با من ملاقات داشته باشند و همکاری کنند. او گفت که اگر بخواهیم، می‎تواند بین ما و ناتو رابط شود. بعد از چند روز، یاسین اهوازی (رئیس گروه جدایی طلب الاهوازیه) پیامی با همین مضمون برای من فرستاد. یاسین اهوازی یکی از اعضای حزب خلق عرب الاهواز است. به یاسین جواب مثبت دادم و هماهنگ کردند که این قرار ملاقات کجا ترتیب داده شود. آنها نظرشان بر این بود که این ملاقات در کشور مغرب صورت گیرد. من و یکی از دوستانم به نام سلمان عزیزی با ایشان به کراچی رفتیم. بعد از مدتی اقای یاسین برای ما ویزا فرستاد و ما از شهر کراچی بلیط تهیه کردیم. زمانی که آنجا رسیدیم، یاسین اهوازی در فرودگاه به استقبال ما آمده بود. ما از فرودگاه به هتلی رفتیم و در این هتل که الحیات نام داشت، مستقر شدیم. چند ساعت بعد یاسین اهوازی به دنبال ما آمد و گفت که باید برای ملاقات حرکت کنیم. یکی از مسائلی که با توضیحات در این نشست برای ما مطرح کردند، این بود که عملیات‎های خود را از منطقه بلوچستان و مناطق مرزی به مناطق مرکزی منتقل کنیم. به من گفتند که این مسئله هم به نفع ما و هم به نفع شماست. می‎گفتند، در منطقه‎ای که عملیات انجام می‎دادیم، بر حکومت، اقتصاد و بر کل چرخه نظام تاثیر ندارد. زمانی این عملیات‎ها تاثیر بیشتری خواهند داشت که این در مرکز ایران انجام شوند. در آن موقع است که دولت (جمهوری اسلامی ایران) متوجه جدیت این عملیات‎ها خواهد شد. بعد از دو ماه دوباره آقای یاسین اهوازی ایمیلی برای من فرستاد و مجددا در ماه ژوئن درخواست ملاقات را مطرح کردند و اصرار داشت که من بگویم او (یاسین اهوازی) هم در این ملاقات و در این سفر حضور داشته باشد. از طریق همان رابطی که در سفر قبلی هماهنگ کرده بودیم، ایمیل فرستادند، ویزا گرفتیم و از همان طریق قبلی به کشور مغرب رفتیم. در این دیدار گفتند که در این مسیر با ما همکاری می‎کنند و ارتباط ما را با رسانه‎های مختلف برقرار خواهند کرد و ما هم هر چند وقت یک بار با این رسانه‎ها مصاحبه کنیم به خصوص زمانی که عملیاتی انجام می‎دادیم؛ (می‎گفتند) آن زمان بسیار مهم است که شما مصاحبه‎ها و گفتگو‎هایتان را بیشتر کنید و در این گفت‎وگوها مقاصد خود را بیان کنید. آنها گفتند که اسامی افرادی به همراه آدرس‎ها، عکس و همه اطلاعات‎شان را به ما می‎دهند و حتی ابزارهای عملیاتی از قبیل مواد منفجره و ابزارهای لازم برای عملیات‎های تروریستی نیز در همان شهرها در اختیار ما قرار می‎دهند و ما فقط عملیات را اجرا می‎کردیم. (گفتند) در قبال انجام هر یک از این عملیات‎ها پول هنگفت و بزرگی در اختیار ما قرار می‎دهند و این پول جدا از همکاری آن‎ها بود. (گفتند) برای هر شخص مبلغی تعیین شده و این مبلغ را به شما خواهیم داد. نظر همه ما بر این بود که (با آن‎ها) دشمن و اهداف مشترک داریم. حالا ناتو، اسرائیل و یا هر کس دیگری باشد ولی چون اهداف مشترک داریم و خواسته آن‎ها با اهداف ما همخوانی دارد و در تناقض نیست، لذا می‎توانیم با هم همکاری کنیم و برنامه مورد نظر را پیش ببریم. ما لیستی از اقلام و وسایل نظامی مورد نیاز در جنگ های چریکی را تهیه کردیم و این لیست را تحویل دادیم. آن‎ها گفتند، ترتیبی می‎دهند که این وسایل را در همان منطقه‎ای که ما هستیم دریافت کنیم. البته گفتند که اگر بتوانیم یک آدرس ایمیل از طریق جی پی اس برای آن‎ها بفرستیم، این ابزار و وسایل نظامی را در هرجایی از جمله پاکستان یا مناطق مرزی ایران و یا در افغانستان، در همان منطقه‎ای که ما جی پی اس آن را به آن‎ها می‎دادیم، به طریقی این وسایل را به ما می?رسانند. برنامه‎ریزی برای عملیات‎های تروریستی مهم (آنها معتقد بودند) این نوع عملیات‎ها (که ما انجام می‎دادیم) خیلی تاثیر گذار نیستند زیرا در این علمیات‎ها، مثلا 10 یا 20 یا یکصد نفر از افراد معمولی، سرباز یا حتی نظامی کشته می‎شوند ولی این حمله‎ها برای نظام (جمهوری اسلامی ایران) خیلی نقصان و خسارت ندارد چرا که افراد دیگر جای آنها را پر خواهند کرد. ولی اگر افراد مهم در نظام ترور شوند، این ترورها خیلی تاثیرگذار خواهد بود. نفوذ در کشورهای منطقه دو نفر (از اعضا گروهک جندالله) در سفر حج توسط نیروهای اطلاعاتی عربستان دستگیر شدند و ما به دنبال این مسئله، خیلی تلاش کردیم تا با خود مقامات عربستان سعودی ارتباط برقرار کنیم و با آنها درباره آزادی این دوستان صحبت کنیم که به نتیجه ای نرسیدیم و موفق نشدیم تا این دوستان را آزاد کنیم. بعد دوباره از طریق فاروغ (با ماموران ناتو و رژیم اسرائیل) ارتباط برقرار کردیم که اگر می‎توانند افراد ما را از عربستان آزاد کنند. آنها قول دادند و گفتند که تلاش می‎کنیم و اگر موفق شدیم به شما اطلاع می‎دهیم. بعد از چند روز تماس گرفتند و گفتند که ما می توانیم این افراد را آزاد کنیم و تا چند روز دیگر آزاد خواهند شد. چند روز بعد دوستان‎مان که در عربستان دستگیر شده بودند، توسط افراد ناتو یا اسرائیل آزاد شدند. (یک روز هم) فاروغ تماس گرفت و گفت من را دستگیر کرده‎اند. دوباره با عاملان ناتو یا اسرائیل تماس گرفتم و قضیه را به آنها توضیح دادم که فاروغ به محل برگزاری نشست آمده اما در فرودگاه بحرین دستگیر شده است. بعد همین افراد ترتیبی دادند که فاروغ آزاد شد. اظهار ندامت فعالیت‎های من در جندالله (از روی) جهل و سطحی‎نگری بوده است، در این مسئله هیچ شکی نیست. به هر طرف قضیه می‎نگرم حتی در رابطه با ارتباطاتی که با برخی از کشورها داشتیم و در ارتباط با کارهایی که کردیم، همه این‎ها مبنایشان نوعی جهل بود؛ جهلی که با نفرت توام شده بود و این مسئله عقل و خرد از کار می‎اندازد. من تنها راهی که (به آن) فکر می‎کنم توبه در پیشگاه خداست و به بقیه می‎گویم که انسان هیچ‎گاه خون انسان دیگر را نباید بریزد. 

گروهک تروریستی وابسته به عبدالمالک ریگی قصد داشت در جریان سفر استانی محمود احمدی‌نژاد به سیستان و بلوچستان در سال 1386 عملیاتی را به نام علمیات «چاه جمال» که در واقع عملیات سوء قصد به رییس‌جمهور بوده به اجرا بگذارد. عبدالمالک ریگی در مصاحبه با پرس تی وی با اعتراف به نقشه و برنامه‌ریزی جهت ترور محمود احمدی‌نژاد در زمان ریاست جمهوری وی، روش ترور موردنظر خود در این نقشه را برگرفته از آموزش‌های گروه تروریستی القاعده که دست پرورده آمریکا است معرفی می‌کند. گروهك ریگی در راستای ضربه به امنیت ملی، طرح ترور رییس‌جمهور در جریان این سفر استانی را برنامه‌ریزی و سه نفر از عوامل خود را جهت عملیات انتحاری آماده كرده بود. این سه نفر قصد داشتند در جریان سفر رییس‌جمهور به ایرانشهر از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان، هنگام سخنرانی عمومی رییس‌جمهور در بین مردم، در حین انجام مراسم به رییس‌جمهور نزدیك شده و در مسیر رییس‌جمهور اقدام به انجام عملیات انتحاری كنند كه این عملیات به همت سربازان گمنام امام زمان(عج) كشف و خنثی شد. طبق گزارش منتشر شده، در این عملیات چهار نفر از پرسنل نیروی انتظامی و یك نفر از پرسنل وزارت اطلاعات كشته و به مقام شهادت نائل شدند. همچنین در هنگام كشف و خنثی كردن این عملیات، چهار نفر از اعضای اصلی گروهك ریگی به هلاكت رسیدند و تعدادی اسلحه و مهمات از این گروه تروریستی كشف و ضبط شد. 

با حكم صادره از سوی دادگاه انقلاب اسلامی، سرانجام ‌عبدالمالك ریگی سحرگاه روز یکشنبه 30 خرداد 1389  با حضور تعدادی از خانوادهای شهدا و جانباختگان جنایات تروریستی وی در محل زندان اوین به دار مجازات آویخته شد.  درپی برگزاری جلسه محاكمه ریگی در یكی از شعب دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی توحیدی به اتهام محاربه و افساد فی الارض،‌ نامبرده به اتهام 79 مورد اقدامات جنایتكارانه،‌ به استناد مواد 190، 191،‌ 186، 185 و 183 قانون مجازات اسلامی به اعدام از طریق آویختن از چوبه دار با حضور مجروحین و خانواده‌های جانباختگان و شهدای جنایات وی محكوم شده بود. ریگی به عنوان سركرده گروهك تروریستی جندالله با تشكیل گروهك مسلحانه خود اقدام به راهزنی، ‌سرقت مسلحانه،‌ بمب‌گذاری در اماكن عمومی، ‌حمله مسلحانه به نیروهای نظامی و انتظامی و مردم بی دفاع، قتل و جرح، اخاذی، ایجاد رعب و وحشت و هراس و سلب امنیت مردم، آدم ربایی و گروگان‌گیری، همكاری با بیگانگان و اخذ كمك‌های مالی و اطلاعاتی از آنان نموده بود. بخشی از اعمال مجرمانه ارتكابی محكوم عبدالمجید ریگی به شرح ذیل است: 1– تشكیل و اداره دسته و گروهك تروریستی موسوم به جنبش مردمی جندالله به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران و ایجاد ناامنی در منطقه و كشور. 2– مباشرت و آمریت در 15 فقره آدم ربایی مسلحانه. 3– حمل و نگهداری سلاح و مهمات به صورت عمده و قاچاق سلاح و مهمات به داخل كشور. 4– به‌وجود آوردن شش فقره راهبندان مسلحانه و ایجاد رعب و وحشت در جاده‌ها و بین مردم. 5– اقرار صریح به مباشرت در سه فقره قتل عمدی. 6– آمریت در قتل عمدی ده‌ها نفر از شهروندان و مسئولین نظامی، ‌انتظامی و ... از طریق بمب گذاری و اقدام مسلحانه. 7– سرقت مسلحانه سلاح ،‌ مهمات و خودرو به دفعات به‌شرح موجود در پرونده. 8– تحصیل مال نامشروع از طرق مختلف از قبیل آدم ربایی، گروگانگیری، ‌سرقت از بیت المال، ‌اخذ دلار از سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه، ‌اخذ وجه از قاچاقچیان مواد مخدر. 9– فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق مصاحبه‌های متعدد با شبكه های معاند و ضد انقلاب. 10- ارتباط با عناصر سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه از جمله افسران اطلاعاتی آمریكا و رژیم صهیونیستی در پوشش ناتو،‌ برخی افسران اطلاعاتی بعضی كشورهای عربی و گروهك های ضدانقلاب خارج از كشور مانند گروهك منافقین. 11– ورود و خروج غیر مجاز از خاك جمهوری اسلامی ایران. لازم به توضیح است گروهك تروریستی تحت هدایت محكوم عبدالمجید ریگی از سال 82 ، 35 مورد گروگانگیری از اتباع داخلی و خارجی ،‌ 25 مورد اخاذی و بیش از 40 فقره عملیات راهبندی مسلحانه توام با انفجار انجام داده كه در نتیجه این اقدامات شرورانه ، 154 نفر از نیروهای انتظامی و مردم بی گناه به‌دست نامبرده و عوامل این گروهك شهید و تعداد 320 نفر نیز مجروح گردیده‌اند. گزارش پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران از اعترافات ریگی گزارش پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران حاكیست: متهم ریگی در جریان دادگاه،‌ مسئولیت اقدامات گروهك خود را پذیرفت و اذعان نمود در برخی از قتل ها مباشرت و در برخی نیز آمریت داشته است. نامبرده همچنین تمامی موارد اتهامی مطروحه در كیفرخواست صادره از سوی دادستانی را پذیرفت و توضیح داد كه تصمیمات تمامی اقدامات تخریبی، بمب گذاری، قتل و غیره با مسئولیت وی انجام شده است. در جلسه دادگاه كه با حضور نماینده مدعی العموم،‌ وكیل محكوم علیه، شكات و خانواده های شهدای اقدامات تروریستی گروهك مذكور برگزار شده بود، نماینده دادستان پس از قرائت كیفرخواست، ‌خواستار اشد مجازات برای متهم شده بود. متعاقبا ریگی در جریان دفاع از خود ضمن قبول اتهامات و جنایات ارتكابی، اقدامات خود را اشتباه خواند و تاكید كرد جنایاتش با موازین اسلامی و انسانی در تضاد بوده است و در ادامه از عوامل گروهك خود نیز خواست كه اشتباهات او را تكرار نكنند. وی همچنین خواستار بخشش از سوی شكات پرونده شد. در پی صدور حكم دادگاه،‌ حكم صادره مطابق مقررات به نامبرده ابلاغ،‌ وی اعلام داشت « حكم صادره را قبول داشته و تقاضای عفو دارم» كه متعاقبا با درخواست عفو نامبرده توسط ریاست محترم قوه قضائیه مخالفت گردید. با توجه به اهمیت پرونده و اتهامات محكوم علیه ریگی، رسیدگی به اتهامات وی به دستور رییس قوه قضائیه و موافقت دیوان عالی كشور به دادسرا و دادگاه‌های تهران احاله شده بود. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۸:۲۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۸:۳۰

عبدالمالک ریگی

خلاصه زندگی نامه

 عبدالمجید ریگی مشهور به عبدالمالک ریگی، سرکرده گروهک تروریستی جندالله در شرق ایران که جنایت های فراوانی را از قتل عام مردم در تاسوکی تا گروگان گیری و باجگیری مرتکب و سرانجام توسط سربازان گمنام امام زمان دستگیر و اعدام شد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع