جستجو در مطالب و اشخاص
عبدالله احمدیه پاک نهاد در سال 1265 در شهر "آمل" متولد شد. پدر عبدالله خان احمدیه پاک نهاد، "میرزا محمد حسن بیک بن دار" از سران و محترمین طایفه بن دار، یکی از طوایف "دلارستاق" و تیراندازی دلاور و سربازی شجاع و عارفی فروتن بود.عبدالله خان احمدیه پاک نهاد دوران کودکی و نوجوانی اش را در آمل گذراند. هنگامی که "امیرمکرم"، حاکم مازندران، "صحت الملک" را برای تربیت و آموزش فرزندش به آمل دعوت کرد تا دیرگاهی در آن دیار اقامت گزیند، "امیر مکرم" که تیزهوشی عبدالله را در فراگیری دروس شنیده بود، پشنهاد کرد تا صحت الملک او را نیز آموزش دهد. پیشرفت تحصیلی و فراست این نوجوان چنان استاد را فریفته ساخت که به هنگام بازگشت به تهران، با اجازه والدینش او را با خود برد تا در "دارالفنون" تحصیل کند.وی سالها با ویژگیهای خاص خود به طبابت با روش سنتی پرداخت و در سن 73 سالگی درگذشت. 

عبدالله خان احمدیه پاک نهاد تحصیلات مقدماتی را بر روال آیین آن دوران در مکاتب زمانه درآمل سپری کرد و متوسطه خود را در دارالفنون تهران به پایان برد و برای ادامه تحصیل به مدرسه طب دارالفنون رفت. در آن دوران در مدرسه طب دارالفنون در حکم دانشکده پزشکی امروز بود به تحصیل پرداخت .عبدالله احمدیه سال های تحصیل را سپری کرد و در سال 1294 مدرک دیپلم دکترای خویش را دریافت کرد. 

عبدالله خان احمدیه پاک نهاد متاهل بود که از استاد سه فرزند پسر و دو فرزند دختر به یادگار مانده است. که از این بین آقای سیروس احمدیه و نوه ایشان دکتر آرسیس احمدیه متخصص قلب و عروق و عضو هیأت علمی دانشگاه می باشند.دیگر پسر دکتر احمدیه که یکی از بهترین طراحان انیمیشن و پایه گذار نخستین فیلم های کارتون در ایران و دارای مدرک دکترای افتخاری و استادی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، می باشد. 

احمدیه پس از فارغ التحصیلی به کارورزی در بیمارستان پرداخت. بیمارستان نظامی احمدیه نخستین طبابت گاه او به شمار می آید. از این رو به خدمت ارتش نیز در آمد و به درجه سرگردی نایل شد. چندی نگذشت که از ارتش خارج شد و به مسافرت ها و ماموریت های اداری روی آورد. سپس به تدریس تاریخ طبیعی پزشکی، انگل شناسی و زیست شناسی در مدرسه طب پرداخت و موفقیت های علمی بسیاری کسب کرد. 

دوران ابتدایی صحت الملک دوران دانشجوییدکتر حکیم اعظمدکتر امیراعلمپروفسور گاله (فرانسوی)گاشه (فرانسوی)مولر (فرانسوی)ژرژ (فرانسوی) 

ثبت یادداشت های روزانه دکتر احمدیه و شوق او در آموختن و شیفتگی روزافزونش، او را نسبت به دیگر پزشکان ممتاز می کرد. دکتر احمدیه کلیشه ای بیماران را نمی دید. کلیشه ای مطالعه نمی کرد. مطالعه او مقایسه ای و تجربی و بالینی بود. یادداشت تاریخ مراجعات بیمار، نام و شغل آنها و حتی میزان داروهای داده شده و پیگیری او تا پایان درمان او را در میان پزشکان سیصد سال اخیر ایران در جایگاهی ویژه نشانده است. 

روش های درمانی بکار گرفته توسط عبدالله خان احمدیه پاک نهاد حاصل تحقیق و جستجوی دقیق در آثار علمی طب قدیم است که با آغاز دوران نادرشاه افشار و ورود پزشکان اروپایی به ایران به عقب رانده شده بود.به جهت همین تحقیقات با ارزش در رشته طب باستانی استاد نائل به دریافت تقدیر نامه هایی از مجامع پزشکی و فرهنگی ایالات متحده آمریکا، شوروی سابق و پاکستان و ممالک دیگر گردیدند و در سال 1337 مجمع پزشکی طرفدار طب قدیم که مرکزآن شهر "کراچی" است ایشان را به عضویت و شرکت در کنگره بزرگ خود فرا خواند. 

-  با طبیعت بر بالین بیمار- درمان روماتیسم ، نقرس و سیاتیک؛ در سال 1332 به چاپ رسید که پژوهشی در بخشی از کتاب "قانون"، ابن سینا است و علاوه بر پژوهش، تطبیق و اثبات عملی درمان ها را در خود جای داده است.- راز درمان؛ حاصل تجارب و تحقیقات استاد که جلد اول آن در سال 1329 به چاپ رسید رساله ای در پزشکی سنتی و گیاه درمانی است جلد دوم کتاب با همین عنوان و ذکر جمله ای به نام "طبیب خادم طبیعت است" و جلد سوم آن نیز باعنوان "با طبیعت بر بالین بیمار" به چاپ رسیده است. 

دکتر احمدیه در 4 مرداد 1338 در سن 73 سالگی درگذشت و در "امامزاده عبدالله" به خاک سپرده شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۱:۳۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۱:۳۹

عبدالله احمدیه پاک نهاد

خلاصه زندگی نامه

 عبدالله احمدیه پاک نهاد، پزشک ایرانی که سالها به روش سنتی به درمان بیماران پرداخت و کتاب "راز درمان" از آثار اوست. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع