جستجو در مطالب و اشخاص
عبدالعزیز جمشیدزهی در سال 1348 در شهرستان "سراوان" از استان "سیستان و بلوچستان" به دنیا آمد. وی دارای مدرک دکترا در رشته پزشکی عمومی است. ریاست بیمارستان های "22 بهمن" شهرستان "نیکشهر" و "رازی" شهرستان "سراوان" و مدیریت شبکه بهداشت و درمان "سراوان" از جمله سوابق اجرایی و مدیریتی جمشیدزهی بشمار می آیند. اسفند سال 1386، جمشیدزهی با شرکت در انتخابات مجلس هشتم شورای اسلامی توانست برای نخستین بار به عنوان نماینده مردم "سراوان" از توابع استان "سیستان و بلوچستان" به مجلس راه یابد. وی عضویت در فراکسیون های "مبارزه با دخانیات" و "سلامت" را در کارنامه خود دارد.  

عبدالعزیز جمشیدزهی در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و توانست از سوی مردم شهرستان "سراوان" از استان "سیستان و بلوچستان"، با کسب 33494 رای از مجموع 93454 آراء ماخوذه، در مرحله اول این انتخابات که در تاریخ 24 اسفند 1386 برگزار شد، وارد مجلس هشتم شود. در این دوره، جمشیدزهی به عضویت کمیسیون "بهداشت و درمان" در آمد و از سال دوم تا چهارم به عنوان یکی از اعضای هیئت رئیسه این کمیسیون فعالیت داشت. وی در طول دوران حضورش در مجلس، 32 طرح و لایحه را به امضا رساند که می توان به طرح ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران، طرح ارتقای کیفی تولید خودرو داخلی، طرح نحوه تعیین شهریه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی غیردولتی، طرح ادغام سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ... اشاره کرد.  

یکی از اقداماتی که در سال 1389 از سوی عبدالله جاسبی و با هدایت "هیئت مؤسس دانشگاه آزاد" دنبال شد، "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. وقف اموال دانشگاه آزاد از سوی مسئولان این دانشگاه به طرق مختلف پیگیری شد؛ یکی از این طرق، مجلس شورای اسلامی و البته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بود. پس از "تصویب اساسنامه جدید دانشگاه آزاد" از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در فروردین سال 1389 که باعث به نتیجه نرسیدن تلاش‌های هیئت موسس این دانشگاه برای "وقف اموال دانشگاه آزاد" شد، در 29 اردیبهشت‌ماه1389  مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرح وقف اموال دانشگاه آزاد، تحت عنوان "طرح اجازه وقف اموال در اختیار مؤسسات غیردولتی و غیرانتفاعی" را با 129 رأی موافق، 69 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس، به تصویب رساند.   پس از این اقدام دانشگاه آزاد که با همکاری برخی نمایندگان خانه ملت صورت گرفت، نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و کارشناسان مسائل فرهنگی و آموزشی، به این اقدام تعدادی از نمایندگان اعتراض کردند. با وجود این اعتراضات، در جلسه علنی روز یکشنبه (30 خرداد 1389) ضمن نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وقف اموال دانشگاه آزاد تصویب شد. براین اساس، خانه‌ ملتی‌ها مصوب کردند وقف اموال مراکز آموزش عالی و غیردولتی، غیرانتفاعی و سایر موسسات غیردولتی غیرآموزشی که هیئت موسس یا هیئت امنای آنها حق تصرف مالکانه نسبت به آن را دارند و تا تاریخ تصویب این قانون صیغه وقف آن جاری شده است و یا در آن جاری شود معتبر است که در حقیقت همان تأیید "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. پس از تصویب این طرح، در اول تیر ماه 1389، موجی از اعتراضات گسترده نمایندگان و اعضای شورای مرکزی اتحادیه‌‌های دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های تهران و برخی شهرستان‌ها در مقابل مجلس شورای اسلامی شکل گرفت. جمشیدزهی از طراحان طرح "تفسیر جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی در تغییر اساسنامه" در روند تصویت طرح وقف دانشگاه آزاد، یاران "عبدالله جاسبی" چند طرح را برای عبور از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و حمایت از وقف دانشگاه آزاد در مجلس مطرح کردند که یکی از آنها طرح "تفسیر جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی در تغییر اساسنامه" بود و عبدالعزیز جمشیدزهی از طراحان این طرح بود.  

5 تیرماه 1390، اولین طرح سؤال از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور دولت دهم پس از حدود یک ‌سال و نیم پیگیری از سوی برخی نمایندگان و در صدر آنان علی مطهری، با 100 امضا تقدیم هیات رئیسه شد اما پس از آنکه طرح سئوال از رئیس جمهور از سوی طراحان به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تقدیم شد، برخی اعضای هیئت رئیسه با تایید تحویل این طرح به محمدرضا باهنر، نایب رئیس وقت مجلس شورای اسلامی، از پس گرفتن امضاهای این طرح خبر دادند و پیگیری آن را در شرایط کنونی مناسب ندانستند. سرانجام حدود 5 ماه بعد، یعنی 30 آذر ماه 1390، هیات رئیسه مجلس اعلام کرد که طرح سؤال از "احمدی ‌نژاد" با 79 امضا از سوی نمایندگان مجلس هشتم از جمله عبدالعزیز جمشیدزهی دریافت و به 6 کمیسیون‌ تخصصی مجلس ارسال شده است. پس از بررسی طرح سؤال از احمدی نژاد در کمیسیونهای مربوطه و قانع نشدن طراحان سؤال، این طرح در 18 بهمن ماه همان سال از سوی هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شد. مهمترین محورهای این طرح سؤال: تخلفات قانونی دولت از جمله عدم اجرای قانون مترو و عدم معرفی وزیر ورزش در مهلت قانونی و مقاومت 11 روزه احمدی نژاد در برابر حکم رهبر انقلاب مبنی بر ابقای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات و نحوه عزل منوچهر متکی وزیر سابق امور خارجه و همچنین مسائل مربوط به امور فرهنگی از جمله اجرای قانون عفاف و حجاب در کشور بود. در نهایت، "محمود احمدی ‌نژاد" 24 اسفند ماه 1390 برای نخستین ‌بار در تاریخ جمهوری اسلامی، برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان در جلسه علنی مجلس حاضر شد.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۴:۰۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۴:۰۸

عبدالعزیز جمشیدزهی

خلاصه زندگی نامه

 عبدالعزیز جمشیدزهی، نماینده اصولگرای مردم "سراوان" از توابع استان "سیستان و بلوچستان" در مجلس هشتم شورای اسلامی که سابقه حضور در کمیسیون بهداشت و درمان را در کارنامه پارلمانی خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع