جستجو در مطالب و اشخاص
عباس مقتدایی، آذر ماه سال 1346 در منطقه خوراسگان شهر اصفهان متولد شد. تحصیلات مقدماتی را  در دبیرستان شهید کمالی اصفهان گذراند و موفق شد با مدرک دیپلم رشته اقتصاد در سال 1366 از این دبیرستان فارغ التحصیل شود. وی مدرک کارشناسی و سپس کارشناسی ارشد پیوسته خود را در سال 1375 از دانشگاه امام صادق(ع) در رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی دریافت کرد. پس از آن در سال 1378 مدرک دکتری تخصصی خود را در رشته روابط بین الملل از دانشگاه آزاد (واحد علوم و تحقیقات) اخذ نمود. مقتدایی از جمله فعالان عرصه علمی، فرهنگی و رسانه ای معاصر به شمار می آید که از سوابق اجرایی، آموزشی و مدیریتی او می توان به ریاست پژوهشکده هنرهای سنتی – اسلامی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تأسیس موسسه مطالعات و تحقیقات پژوهشگران اصفهان، تاسیس دو هفته نامه "حق معلوم"، تدریس در مقاطع مختلف دانشگاهی اشاره کرد. وی در سال 1390 توانست با کسب 156939 رای به نمایندگی از مردم اصفهان به نهمین دوره مجلس شورای اسلامی راه یابد. مقتدایی پس از ورود به مجلس به عضویت کمیسیون آموزش و تحقیقات درآمد. 

سوابق علمی و فرهنگی - عضو حقیقی شورای فرهنگ عمومی استان اصفهان - عضو هیئت منصفه مطبوعات استان اصفهان - نماینده وزارت علوم در هیئت نظارت بر تشکل ‌های اسلامی دانشگاه هنر اصفهان - عضو حقوقی شورای پژوهشی پژوهشگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - عضو حقیقی (کارشناس استراتژیک) اتاق فکر صدا و سیمای مرکز اصفهان - عضو هیئت تحریریه فصلنامه فرهنگ اصفهان - عضو شورای تربیت سیاسی اداره آموزش و پرورش ناحیه دو اصفهان - عضو هیئت علمی دانشکده علوم انسانی–گروه علوم سیاسی و روابط بین الملل-دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا - تالیف کتب و مقالات و پژوهش های مختلف در حوزه علوم سیاسی و روابط بین ‌الملل و فرهنگ و هنر فعالیت ها اجتماعی - تاسیس مدارس غیردولتی با رویکرد تربیت اسلامی - تاسیس و ریاست پژوهشکده هنرهای سنتی- اسلامی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - تاسیس و ریاست دفتر رصد فرهنگی استان اصفهان - تأسیس برنامه های زنده تلویزیونی هفتگی با نام پاسخ و بازتاب در شبکه اصفهان - تأسیس برنامه آئین خدمت در راستای ترویج فرهنگ اسلامی خدمت رسانی و مدیریت صحیح - تاسیس دو هفته نامه حق معلوم با مجوز هیئت نظارت بر مطبوعات 

عباس مقتدایی در مرحله اول انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در تاریخ 12 اسفند 1390 با کسب 156,939 رای به خانه ملت راه یافت و پس از ورود به مجلس به عضویت کمیسیون آموزش و تحقیقات درآمد. وی در دوران نمایندگی اش بیش از 70 طرح را به امضاء رساند که از مهم ترین آنها می توان به طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور، طرح انتقال پایتخت و طرح حمایت از تولید ملی اشاره کرد. مسئولیتهای پارلمانی - عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی - عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی - سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی (اجلاسیه اول) - دبیر کمیته تحول علوم انسانی و اسلامی شدن دانشگاه ها - نایب رئیس فراکسیون طرح ها و لوایح مهم مجلس شورای اسلامی - دبیر فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی - سخنگوی فراکسیون بیداری اسلامی مجلس شورای اسلامی - رئیس گروه دوستی ایران و دانمارک - رئیس گروه دوستی ایران و بلغارستان - رئیس کمیته پیگیری مسائل و مشکلات زاینده رود اصفهان 

در پی اظهارات آیت الله هاشمی رفسنجانی  در دیدار با جمعی از خبرنگاران، نویسندگان، دانشجویان و طلاب اصلاح طلب در ساختمان مجمع تشخیص مصلحت نظام در تاریخ 8 اردیبهشت 1392، مبنی براینکه ما با اسرائیل سرجنگ نداریم، 150 نفر از نمایندگان مجلس نهم شورای اسلامی از جمله عباس مقتدایی خوراسگانی، در اعتراض به این اظهارات، بیانیه ای را در 4 بند، صادر کردند. بخشی از این بیانیه به شرح زیر است: «...ما نمایندگان مجلس ضمن تذکراتی چند از وی [آیت الله هاشمی رفسنجانی] می خواهیم که به اندیشه های امام و حضرت آیت الله خامنه ای بازگردد و به جای آن فاصله خود را از کسانی که دل در گروه انقلاب ندارند و تلاش می کنند انقلاب اسلامی را از مبانی خود تهی گردانند حفظ نمایند. این ساده اندیشی که ما اعلام کنیم با اسرائیل سر جنگ نداریم و اگر کشورهای عربی با اسرائیل جنگیدند ما از آرمانهای آنها حمایت خواهیم کرد. امام بزرگوار و رهبر عزیز همه تلاش خود را به کار بردند تا مسئله فلسطین را یک مسئله اسلامی نمایند و از حصار عربیت خارج نمایند. اگر امروز ظهور گروه هایی مانند حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی را شاهد هستیم که پوزه اسرائیل را با همه مظلومیت و نابرابری به خاک مالیده اند نتیجه همین تفکر امام است. اگر ما با اسرائیل سر جنگ نداشته باشیم تا انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی باشد اسرائیل با ما سر جنگ خواهد داشت و نباید فراموش کنیم که امام خمینی محو اسرائیل را از آرمانهای انقلاب اسلامی قرار داده است...» 

اواسط آبان ماه سال 1392 بود که عباس مقتدایی در گفتگو با خبرنگاران پرده از اولین استیضاح کابینه یازدهم برداشت و از احتمال آغاز روند استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به علت انتصابات اخیر در این وزارتخانه خبر داد. مقتدایی به عنوان یکی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نهم با اشاره به عملکرد وزیر علوم گفت: «نارضایتی اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به این دلیل بیشتر از گذشته است که پیش از جلسه رای اعتماد و در جلسه با اعضای این کمیسیون وزیر علوم این اطمینان را به نمایندگان دادند که در عزل و نصب‌های خود از افرادی که شائبه حضور آنها در فتنه وجود دارد، استفاده نخواهند کرد.» قریب به 8 ماه بعد مقتدایی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، توضیحاتی را در خصوص روند بررسی استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ارائه و مدعی شد که وزیر و همکارانش در حال رایزنی با مجلس برای متوقف  کردن روند استیضاح هستند. مقتدایی در این گفتگو مذاکرات در حال انجام بین نمایندگان معترض و وزیر را تعیین‌کننده روند بعدی در خصوص استیضاح دانست. اما رایزنی فرجی دانا با نمایندگان راه بجایی نبرد و 21 مرداد سال 1393، طرح استیضاح وی توسط 51 نفر از نمایندگان فراکسیون اصولگرایان مجلس نهم و در 4 بند تقدیم هیأت رئیسه مجلس شد. 23 تیر ماه همان سال مقتدایی که از موافقان سرسخت طرح استیضاح به حساب می آمد در گفتگو با خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه موضوع استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مسئله جدی برای دفاع از حقوق ملت و در راستای باقیماندن اعتماد نمایندگان به کابینه است، به شروط نمایندگان با فرجی‌دانا پیش از رأی اعتماد اشاره کرد و با تأکید براینکه این وعده‌ها و شرایط از سوی او نادیده گرفته شده است گفت: اگر ایشان به قول‌هایش عمل می‌کرد هیچ گاه استیضاح صورت نمی‌گرفت. در جلسه‌ای که با حضور برخی چهره‌های شناخته شده مجلس برگزار شد و پادرمیانی‌هایی که صورت گرفت و فرصت یک ماهه به وزیر علوم دادیم تا عملکرد خود را اصلاح کنند، تا ما نیز از نظر وجدانی بتوانیم بر اعتماد خود باقی بمانیم اما اگر یک طرف به شرایط عمل نکند طرف دیگر مجبور است از خروج قطار علمی کشور از ریل جلوگیری کند.» سرانجام در تاریخ 29 مرداد ماه همان سال جلسه علنی بررسی استیضاح رضا فرجی دانا در صحن علنی برگزار و بعد از استماع توضیحات وی و سخنان موافقان و مخالفان، نمایندگان مجلس نهم با 145 رأی موافق، 110 رأی مخالف و 15 رأی ممتنع از مجموع 270 نماینده حاضر در صحن، با "عدم‌اعتماد" به فرجی‌دانا موافقت ‌کردند. 

انتقاد از تفاهم نامه لوزان اواسط فروردین سال 1394 و در پی تفاهم هسته‌ای صورت گرفته در لوزان در ادامه روند مذاکرات ایران و گروه 1+5، بازتاب‌های متنوع و بسیاری در سطح رسانه و شبكه‌های اجتماعی و محافل مختلف مطرح و تحلیل‌های گوناگونی ارائه شد. در این میان عباس مقتدایی در تاریخ 24 اردیبهشت 1392 در نشست بررسی ابعاد توافق ‌نامه لوزان در حالی که به عنوان یک مخالف سخن می گفت اظهار داشت: «شناخت ادبیات نظام سلطه امروز یک ضرورت است... تمام این تحریم ‌ها، توطئه ‌ها و تحریم ‌های دشمن در راستایی بود که جمهوری اسلامی ایران مجبور به سازش و تسلیم شود، زبان و ادبیات بین ‌الملل تحت تاثیر نظام سلطه غرب و شرق که ادبیات زورگویی است شکل گرفته بنابراین ایران باید با این ادبیات با نظام سلطه مذاکره کند.» وی در خصوص مذاکرات هسته ای عنوان کرد: «مذاکرات هسته ‌ای از سوی ایران از آن جهت بود که قد و قواره‌ های جمهوری اسلامی ایران در جهان بزرگ شود، احترام صریح نظر رهبری مبنی بر عدم خوش ‌بینی نسبت به آمریکا مبنی بر این است که دشمن به دنبال کوتاه کردن قد و قواره نظام جمهوری اسلامی در جهان است.» حمایت از تیم هسته ای پس از حصول توافق جامع 23 تیر سال 1394، مذاکرات هسته‌ای 13 ساله بین ایران و گروه 1+5 در وین به پایان رسید و در راستای توافق جامع بر سر مذاکرات هسته‌ای ایران و بدنبال تفاهم هسته‌ای لوزان، توافق جامع و نهایی هسته‌ای وین با عنوان "برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام" بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه 1+5  منعقد شد. عباس مقتدایی در گفت ‌و گویی که در 31 تیر 1394 با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان انجام داد، با اشاره به فعالیت های چند ماهه وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی گفت: «نبايد این روزها با سخنان نا امید کننده، نوعی ابهام ‌آفرینی کرد. باید کمک کنند تا اگر موفقیتی وجود دارد، برای افکار عمومی برجسته شود زیرا امروز نباید پنجه در پنجه کسانی که به عنوان نمایندگان ملت وارد مذاکره شده‌اند، بیندازیم و اين پنجه باید برای قدرت ‌های استکباری باشد. بيان ایرادات و اشکالات نبايد به گونه ‌ای باشد كه گویی همیشه شکست می ‌خوریم و دشمنان ما پیروز می ‌شوند، در واقع در این هماورد سیاسی و جریان جنگ دیپلماتیک موفقیت‌ های قابل تقدیری داشته ‌ایم.» وی با اشاره به اشکالات موجود در برجام، درخواست کرد که این اشکالات را در فضایی به دور از هیاهو مطرح کنیم چرا که ایجاد تفرقه از اهداف دشمن است. وی با بیان اينكه بخش قابل توجهی از وحدت در كشور بر اساس باور به نظام استکباری آمريكا است، اظهار داشت:‌ «جریان مذاكرات هسته‌ ای موجب وحدت در كشور شد، حال نباید آن را در روند بررسی برجام از دست بدهیم و جمع ‌بندی هسته ‌ای و دستاورهای آن باید به وحدت بیش از پیش در كشور منجر شود. جمهوری اسلامی ايران به عنوان مدافع رویکردهای اسلامی در دنیای امروز مطرح است، لذا زاویه نگاه ما به  تیم هسته ‌ای بايد همانند دید مقام معظم رهبری باشد.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۷:۴۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۷:۴۷

عباس مقتدایی خوراسگانی

خلاصه زندگی نامه

 عباس مقتدایی خوراسگانی، نماینده اصولگرای مردم اصفهان در مجلس نهم شورای اسلامی بود. وی در این دوره در کمیسیون آموزش و تحقیقات عضویت داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع