جستجو در مطالب و اشخاص
عباس معروفی در 27 اردیبهشت ماه 1336 در سنگسر تهران به دنیا آمد. او فارغ التحصیل هنرهای زیبای تهران در رشته هنرهای دراماتیک بوده و مدت 11 سال به عنوان معلم ادبیات در دبیرستان های تهران تدریس کرده است. وی نویسنده، نمایشنامه نویس، ناشر و روزنامه نگار ضد انقلاب و مقیم آلمان است که فعالیت ادبی خود را زیر نظر هوشنگ گلشیری آغاز کرد. نخستین مجموعه داستان او با نام "روبه روی آفتاب" در سال 1359 در تهران منتشر شد. پیش و پس از آن نیز داستان ‌های او در برخی مطبوعات به چاپ می‌رسید اما با انتشار "سمفونی مردگان" بود که به شهرت رسید. عباس معروفی کار مطبوعات را با پایه گذاری مجله "گردون" آغاز کرد. انتشار این نشریه اعتراض های گسترده ای را ایجاد کرده بود، انتشار مقاله های توهین آمیز که با به تمسخر گرفتن فرهنگ ایثار و شهادت و ایثار خانواده های شهدا و یا خدشه دار کردن شخصیت زن مسلمان در این نشریه به چاپ می رسید. این اعتراضات سرانجام "گردون" را دادگاهی کرد اما در آذر ماه 1371 عباس معروفی از اتهامات تبرئه شد و باز هم به انتشار مقاله های توهین امیز ادامه داد ولی این بار در سال 1374 متهم شد و به 6 ماه حبس و 35 ضربه شلاق محکوم گردید و امتیاز مجله "گردون" نیز لغو شد. در پی آن معروفی کشور را ترک کرد و به آلمان رفت.  

عباس معروفی در سال 1369 مجله ادبی "گردون" را پایه گذاری کرد و به طور جدی به کار مطبوعات ادبی روی آورد. انتشار این نشریه اعتراض های فراوانی را بر انگیخت؛ به عنوان نمونه مرداد ماه 1370 صدها تن از زنان مسلمان و متعهد با حضور در مقابل ساختمان اداری مجله گردون نسبت به لجن پراکنی و درج مطالب غیرواقعی در یکی از شماره های این مجله دست به تظاهرات زدند. تظاهر کنندگان ضمن سردادن شعارهایی مبنی بر حفظ شئون و منزلت زن مسلمان خواستار برخورد مقامات فرهنگی، قضایی و انتظامی با اقدامات غیراصولی این مجله که موجب خدشه دار شدن شخصیت زن مسلمان می شد، شدند. معترضین همچنین خواستار تعطیلی مجله گردون و آن دسته از نشریات دیگری شدند که هر از چندگاهی با درج مطالب ضد ارزش و ضد انقلابی موجبات آزردگی و ناراحتی مردم به ویژه زنان عفیف را فراهم می آورند. گردون در یکی از مقالات خود حضور زنان متعهد را در دفاع مقدس به باد تمسخر گرفته و آن را نوعی جهالت قلمداد کرده بود. این نشریه همچنین با چاپ طرح روی جلد شماره مرداد ماه 1370 به حجاب زن مسلمان و مظاهر مذهبی و اسلامی اهانت کرده و بازگشت فرنگ رفته ها و فراریان را به فال نیک گرفته و آن را طلیعه دفن زن مسلمان و تمامی سنت ها و اعتقادات مذهبی قلمداد کرده بود.  

مجله گردون در یکی از شماره های خود در اسفند ماه 1369 با به تمسخر گرفتن فرهنگ شهادت و ایثار خانواده های شهدا نوشته بود: «می دیدم مردان وامانده و زنان گریان را، دختران و پسرانی را که بر روی گور مرده شان جشن عروسی می گرفتند، آن روزها به خدا می اندیشیدند و به اعماق زمین فرو می رفتند.» انتشار این قبیل مقالات بود که "گردون" را دادگاهی کرد و هیئت منصفه مطبوعات آذرماه 1371 عباس معروفی را از اتهامات تبرئه کرد. به دنبال تبرئه معروفی از سوی هیئت منصفه مطبوعات روزنامه ها مواردی از تخلفات گردون و معروفی را منتشر ساختند: - تجلیل از نویسنده های ملحد و معاند چون غلامحسین ساعدی، احمد شاملو، منصور کوشان، هژبر یزدانی، سیمین بهبهانی و ترویج کانون نویسندگان متشکل از نویسندگان معاند و معارض - اشاعه فحشا: با درج داستان مبتذل پیرهن زنانه، چاپ تصاویر بی حجاب از زنان ایرانی - نشر مطالبی که به اساس جمهوری اسلامی لطمه می زند از جمله مقایسه انقلاب اسلامی با کودتای  28 مرداد 1332 - توهین به مردم ایران با درج عباراتی نظیر «جامعه ما برخلاف جوامع اروپایی جامعه ای ناموزون است بین معنا که عده اندکی در قرن 21، عده ای در قرون وسطی و عده کثیری در قرن اول هجری زندگی می کنند» و ...    

این پایان پرونده معروفی نبود، او در سال 1374 با ادامه انتشار مقالات توهین آمیز نسبت به دین و اعتقادات مردم دادگاهی شد ولی این بار تبرئه نگردید و به جرم انتشار مطالب توهین آمیز به مقدسات ملت و اشاعه فساد فرهنگی به 6 ماه حبس و 35 ضربه شلاق محکوم گردید. پاسخ عباس معروفی به دادگاه در آخرین جلسه محاکمه در نوع خود جالب است وی در پاسخ به این سوال که دلیل انتشار مطالب خلاف شرع و مقدسات مردم چیست گفت: «علت درج این گونه مطالب نیاز مردم به شادی و رنگ است.» معروفی که از سوی هیئت منصفه مطبوعات مجرم شناخته شده بود علاوه بر موارد فوق با لغو امتیاز مجله گردون به دو سال محرومیت از مشاغل مطبوعاتی نیز محکوم گردید. دادگاه جرم عباس معروفی را غیرقابل تخفیف دانست.  19 بهمن ماه 1374 انجمن اسلامی حقوقدانان ایران با ارسال نامه ای به رئیس دادگستری تهران از تصمیم دادگاه و هیئت منصفه مطبوعات در برخورد قانونی با تخلفات معروفی در نشریه گردون ابراز خرسندی کردند. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۹:۳۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۹:۳۳

عباس معروفی

خلاصه زندگی نامه

 عباس معروفی نویسنده، نمایش نامه نویس، ناشر، روزنامه نگار ضد انقلاب و مقیم آلمان است.

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع