جستجو در مطالب و اشخاص
عباس فلاحی باباجان در اسفند ماه سال 1345 در "قره داغ" از توابع تبریز واقع در استان آذربایجان شرقی متولد شد. وی با حمله عراق به ایران به جبهه اعزام شد و پس از بازگشت از جبهه دانش خود را تا مقطع فوق لیسانس در رشته برنامه ریزی شهری ارتقاء داد.فلاحی در سال 1386 جهت ورود به عرصه سیاسی با 25 سال خدمت و در سن چهل سالگی، در مجلس هشتم کاندیدا و با 14500 رای به مرحله دوم رسید ولی از ورود به خانه ملت جاماند. وی در سال 1390 مجددا نامزد انتخابات مجلس شد و سرانجام در 12 اسفند ماه همان سال از حوزه انتخابیه اهر و هریس از توابع استان آذربایجان شرقی به نهمین دوره مجلس شورای اسلامی راه یافت. عضویت در کمیسیون تحقیق و همچنین عضویت در کمیسیون عمران از مسئولیت های پارلمانی فلاحی در مجلس نهم بود. 

عباس فلاحی تا دوم ابتدایی را در زادگاهش گذراند و سپس به همراه خانواده به محله "رضوانِ" شهر تبریز مهاجرت کرد و در آنجا مشغول تحصیل شد. زمانیکه وی در پایه پنجم ابتدایی مشغول تحصیل بود، عراق به ایران حمله کرد و دوم راهنمایی را در جبهه به پایان رساند.فلاحی باباجان در سال 1376 دیپلم گرفت و در دانشگاه قم در رشته علوم سیاسی قبول شد، اما دانشگاه تهران را در رشته جغرافیای سیاسی ترجیح داد. وی در سال 1383 فوق لیسانس خود را در گرایش برنامه ریزی شهری گرفت و پایان نامه را در مطالعه حاشیه نشینی اهر به رشته تحریر در آورد. 

عباس فلاحی با شروع جنگ تحمیلی، با گروهی از جوانان در سال 1361 به جبهه اعزام شد. وی 48 ماه در جبهه حضور یافت که مسئولیتهایش در این دوران بدین شرح می باشد:- فرماندهی گروه موشکهای آمریکایی two ضد زره لشگر عاشورا- فرماندهی محور عملیاتی نصر 7 در منطقه سردشت- مسئولیت گروهای دوشکا در منطقه کردستان- معاون کارگزینی تیپ ذوالفقار لشگر 31 عاشورا 

فعالیت درسپاه- مسئولیت کارگزینی تیب مهندسی سپاه- مسئولیت کار گزینی و پرسنلی سپاه- مسئولیت کارگزینی پرسنلی سپاه استان آذربایجان شرقی- مسئولیت کارگزینی بسیج ادارات استان- مسئولیت بازرسی سپاه ناحیه- فرماندهی بسیج کارگری استان آذربایجان شرقی تدریس در دانشگاه ها- دانشگاه آزاد اسلامی اهر در گرایش برنامه ریزی شهری- دانشگاه آزاد اسلامی اهر در گرایش جغرافیای طبیعی- دانشگاه پیام نور اهر در گرایش علوم اجتماعی- دانشگاه آزاد اسلامی واحد ممقان  در گرایش علوم اجتماعی- دانشگاه آزاد اسلامی واحد ممقان در گرایش جامعه شناسی- دانشگاه پیام نور اهر جغرافیای انسانی 

آثار و تالیفات فلاحی از قبیل مطالعات علمی دوره دانشجوئی و مقالاتی که دارای رتبه بوده و عده ای هم به چاپ رسیده اند بشرح ذیل می باشد:- بررسی روند توسعه فیزیکی شهر اهر- مطالعه جغرافیای سیاسی اهر و نقش آن در توسعه اکونومیک منطقه ای- جایگاه حقوق شهروندی در جامعه امروزی- تعیین حدود ناحیه ارسباران و بررسی جایگاه ارسباران در استان آذربایجان شرقی- مطالعه و بررسی شکل گیری حاشیه نشینی در اهر و روند توسعه و گسترش آن- مطالعه تغییرات انجام یافته در طرحهای جامع شهرستان اهر ( تغییر کاربری)- مطالعه و طراحی روان سازی تردد شهری در اهر- نقش آلاینده های سنگین در آینده زندگی مردم منطقه- بررسی قابلیتها و تنگناهای منطقه ارسباران- بررسی علل و عوامل عقب ماندگیهای ناحیه ارسباران از صفویه تا دهه های اخیر 

عباس فلاحی باباجان در تاریخ 12 اسفند ماه 1390 با کسب 40848 رای از مجموع 110028 رای در مرحله اول انتخابات از حوزه انتخابیه اهر و هریس از توابع استان آذربایجان شرقی وارد نهمین دوره مجلس شورای اسلامی شد. عضویت در کمیسیون تحقیق و همچنین عضویت در کمیسیون عمران از مسئولیت های پارلمانی وی در این دوره به شمار می رود.در مجلس نهم تعدادی طرح و لایحه توسط فلاحی به امضا رسید که برخی آنها عبارتند از:- طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران- طرح تقویت و توسعه سازمان بسیج رسانه- طرح تشکیل شورای عالی اقتصاد مقاومتی کشور- طرح ایجاد حساب ویژه حمایت از تولید ملی- و ... 

در پی اظهارات آیت الله هاشمی رفسنجانی  در دیدار با جمعی از خبرنگاران، نویسندگان، دانشجویان و طلاب اصلاح طلب در ساختمان مجمع تشخیص مصلحت نظام در تاریخ 8 اردیبهشت 1392، مبنی براینکه ما با اسرائیل سرجنگ نداریم، 150 نفر از نمایندگان مجلس نهم شورای اسلامی از جمله عباس فلاحی باباجان، در اعتراض به این اظهارات، بیانیه ای را در 4 بند، صادر کردند. بخشی از این بیانیه به شرح زیر است:«... ما نمایندگان مجلس ضمن تذکراتی چند از وی [آیت الله هاشمی رفسنجانی] می خواهیم که به اندیشه های امام و حضرت آیت الله خامنه ای بازگردد و به جای آن فاصله خود را از کسانی که دل در گروه انقلاب ندارند و تلاش می کنند انقلاب اسلامی را از مبانی خود تهی گردانند حفظ نمایند.این ساده اندیشی است که ما اعلام کنیم با اسرائیل سر جنگ نداریم و اگر کشورهای عربی با اسرائیل جنگیدند ما از آرمانهای آنها حمایت خواهیم کرد. امام بزرگوار و رهبر عزیز همه تلاش خود را به کار بردند تا مسئله فلسطین را یک مسئله اسلامی نمایند و از حصار عربیت خارج نمایند. اگر امروز ظهور گروه هایی مانند حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی را شاهد هستیم که پوزه اسرائیل را با همه مظلومیت و نابرابری به خاک مالیده اند نتیجه همین تفکر امام است. اگر ما با اسرائیل سر جنگ نداشته باشیم تا انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی باشد اسرائیل با ما سر جنگ خواهد داشت و نباید فراموش کنیم که امام خمینی محو اسرائیل را از آرمانهای انقلاب اسلامی قرار داده است. ...» 

موضوع استیضاح عباس احمد آخوندی، وزیر راه و شهرسازی برای اولین بار در بهمن ماه 1392 به علت توقف پروژه راه آهن مشهد، شیروان، بجنورد، گنبد و گرگان در مجلس کلید خورد؛ چانه‌زنی‌های وزیر سبب شد که تعداد امضاها از 13 بیشتر نشود اما در تیر ماه 1393 یک‌بار دیگر مشکلات راه‌آهن گرگان-گنبد، جاده‌های روستایی استان گلستان و فاضلاب علی‌آباد باعث شد تا 22 نفر از نمایندگان خواستار استیضاح وی شوند؛ در مهرماه نیز مشکلات مسکن مهر طرح استیضاح را دوباره مطرح کرد. سرانجام برای چهارمین بار در اواسط بهمن ماه 1393 استیضاح وزیر راه و شهرسازی در مجلس مطرح شد.29 بهمن ماه 1393، در همین زمینه عباس فلاحی باباجان طی گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه هیچ یک از نمایندگان و اعضای کمیسیون عمران مجلس از وضعیت بودجود آمده در بخش مسکن رضایت ندارند، گفت: «نمی توان با این وضعیت به آینده بازار مسکن خوش بین بود و نگرانی شدیدی در این خصوص وجود دارد. ...»وی به عنوان عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: « ... هدف ما از استیضاح وزیر راه و شهرسازی تقابل با دولت روحانی نیست اما متاسفانه روزی را نمی توان به یاد داشت که مردم به علت نابسامانی حوزه مسکن مقابل مجلس تجمع نکنند و فریاد یاحسین سرنداده باشند و ما پاسخ به دادخواهی مردم را وظیفه خود می دانیم و بر این اساس طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی را با جدیت پیگیری می کنیم.»عباس فلاحی باباجان، همچنین در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجو در تاریخ 24 فروردین 1394، در خصوص استیضاح وزیر راه و شهر سازی گفت: «... تاکنون 56 امضا در خصوص استیضاح وزیر راه و شهر سازی جمع شده اما هنوز این طرح تقدیم هیئت رئیسه مجلس نشده است، چرا که نمانیدگان و امضا کنندگان استیضاح طی برگزاری جلساتی مطالب را بررسی می ‌کنند تا با ارائه به صحن علنی با رایزنی‌ها و واسطه گری‌ها این طرح عودت داده نشود و کسی از افراد امضاهای خود را پس نگیرند.»سرانجام پس از جلسات متعدد کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در بررسی استیضاح از وزیر راه و شهرسازی، استیضاح این وزیر در 5 مهر ماه 1394، اعلام وصول شد. 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی 14 بهمن ماه 1393، یک فوریت طرح "الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته ای" را مورد بررسی قرار داده و با رأی بالایی به تصویب رساندند. این طرح یک فوریتی در جهت حمایت از تیم مذاکره کننده و در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری و در پاسخ به ضرب العجل امریکایی ها مبنی بر تحمیل خواسته های نامشروع آنها به تیم مذاکره کننده هسته ای به مجلس ارائه شد. بر اساس این طرح در صورت تصویب تحریم جدید از سوی امریکا، توافق نامه ژنو لغو و اقدامات ایران در راستای فناوری هسته ای به نقطه قبل از این توافقنامه باز خواهد گشت. عباس فلاحی باباجان یکی از 255 نماینده مجلس نهم بود که این طرح را امضا کرد.کلیات طرح "الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای" در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در 31 خرداد ماه 1394 با رأی بالایی از سوی نمایندگان به تصویب رسید؛ پس از آن جزئیات این طرح در جلسه علنی 2 تیر ماه مورد بررسی قرار گرفت و با 213 رای موافق، 10 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 244 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رسید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۱:۱۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۱:۱۳

عباس فلاحی باباجان

خلاصه زندگی نامه

 عباس فلاحی باباجان، عضو جبهه متحد اصولگرایان و نماینده مردم اهر و هریس از توابع استان آذربایجان شرقی در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی که سابقه عضویت در کمیسیون های عمران و تحقیق مجلس شورای اسلامی را در کارنامه سیاسی خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع