جستجو در مطالب و اشخاص
عابد فتاحی در سال 1337 در روستای نرگی دهستان مرگور از توابع بخش سیلوانای ارومیه متولد شد. وی در یک خانواده از خاندانهای عشایر کرد منطقه که مقید به مسائل دینی و مذهبی و از هموطنان اهل سنت هستند تربیت شد. پدرش حاج فتاح از افراد خوشنام و متدین منطقه به شمار می رفت. وی پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی با ورود به دانشگاه در رشته پزشکی مشغول به تحصیل شد و علم خود را تا جراحی و تخصص در بیماریهای چشم ارتقاء داد. وی تخصص خود را از دانشکده پزشکی استانبول دریافت کرد.عابد فتاحی در ادوار هفتم و نهم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم ارومیه از توابع آذربایجان غربی در خانه ملت حضور یافت. وی در مجلس نهم عضو کمیسون بهداشت و درمان بود.  

مجلس هفتمعابد فتاحی در 18 اردیبهشت 1383 موفق شد در مرحله دوم انتخابات مجلس هفتم 44 درصد آراء را به خود اختصاص دهد و به عنوان نماینده مردم ارومیه از توابع آذربایجان غربی به خانه ملت راه یابد. مجلس نهمعابد فتاحی در 12 اسفند 1390 با کسب 29 درصد آراء در مرحله اول انتخابات مجلس نهم موفق شد برای دومین بار به عنوان نماینده مردم ارومیه از توابع آذربایجان غربی به مجلس شورای اسلامی راه یابد. وی در این دوره عضو کمیسیون بهداشت و درمان بود. وی همچنین در مجلس نهم رئیس فراکسیون اهل سنت نیز بود.فتاحی در این دوره تعدادی طرح و لایحه را به امضا رساند که برخی از آنها عبارتند از:-  طرح آزادسازی معامله سهام عدالت در بورس-  طرح استخدام کارگزاران بیمه محصولات کشاورزی- طرح حمایت از تولید ملی در شرایط ویژه اقتصادی کشور و زمینه سازی توسعه اقتصادی و نیل به اقتصاد مقاومتی-  طرح تبدیل وضعیت استخدامی کارکنان رسمی- کارگری به رسمی یا پیمانی در دستگاه های دولتی- طرح تقویت و توسعه سازمان بسیج رسانهو ... 

در پی اظهارات هاشمی رفسنجانی  در دیدار با جمعی از خبرنگاران، نویسندگان، دانشجویان و طلاب اصلاح طلب در ساختمان مجمع تشخیص مصلحت نظام در تاریخ 8 اردیبهشت 1392، مبنی براینکه ما با اسرائیل سرجنگ نداریم، 150 نفر از نمایندگان مجلس نهم شورای اسلامی از جمله عابد فتاحی، در اعتراض به این اظهارات، بیانیه ای را در 4 بند، صادر کردند. بخشی از این بیانیه به شرح زیر است: «...ما نمایندگان مجلس ضمن تذکراتی چند از وی [آیت الله هاشمی رفسنجانی] می خواهیم که به اندیشه های امام و حضرت آیت الله خامنه ای بازگردد و به جای آن فاصله خود را از کسانی که دل در گروه انقلاب ندارند و تلاش می کنند انقلاب اسلامی را از مبانی خود تهی گردانند حفظ نمایند. این ساده اندیشی که ما اعلام کنیم با اسرائیل سر جنگ نداریم و اگر کشورهای عربی با اسرائیل جنگیدند ما از آرمانهای آنها حمایت خواهیم کرد. امام بزرگوار و رهبر عزیز همه تلاش خود را به کار بردند تا مسئله فلسطین را یک مسئله اسلامی نمایند و از حصار عربیت خارج نمایند. اگر امروز ظهور گروه هایی مانند حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی را شاهد هستیم که پوزه اسرائیل را با همه مظلومیت و نابرابری به خاک مالیده اند نتیجه همین تفکر امام است. اگر ما با اسرائیل سر جنگ نداشته باشیم تا انقلاب اسلامی، انقلاب اسلامی باشد اسرائیل با ما سر جنگ خواهد داشت و نباید فراموش کنیم که امام خمینی محو اسرائیل را از آرمانهای انقلاب اسلامی قرار داده است...» 

21 مرداد ماه سال 1393، طرح استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت یازدهم توسط 51 نفر از نمایندگان فراکسیون اصولگرایان مجلس نهم کلید زده شد.محورهای این استیضاح عبارت بودند از: عدم پذیرش و سرگردانی پذیرفته شدگان قانونی بورسیه های تحصیلات تکمیلی، اعزام گروههای سیاسی بعضا دارای سوابق تندروی در قالب کارشناسان، ارزیابی عملکرد روسای دانشگاهها که زمینه ایجاد تنش را در دانشگاهها فراهم نموده، تغییر شیوه انتخاب روسای دانشگاهها برخلاف رویه های جاری شورای عالی انقلاب فرهنگی، منصوب نمودن عناصر دارای سابقه مشخص در اغتشاشات 1388 در مسئولیت های مهم ستادی ‌وزارت خانه و عزل اشخاص عالم، متعهد و مدیر از برخی دانشگاهها و نصب افراد دارای سوابق تند و افراطی به ویژه در مدیریت های میانی دانشگاهها و ...عابد فتاحی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران "ایسنا" در 26 مرداد 1393 با بیان اینکه وی مخالف استیضاح وزیر علوم است گفت: «در شرایط فعلی کشور و شرایط منطقه‌ای و همین‌طور نهایی کردن پرونده هسته‌یی ما باید با یکدیگر وحدت داشته و منافع ملی را مدنظر قرار دهیم.»وی با تاکید بر اینکه استیضاح فرجی دانا استیضاحی سیاسی و جناحی و برای قدرت‌نمایی است اظهارکرد: «سوال و استیضاح حق نمایندگان است، اما منافع ملی باید بر همه موارد دیگر ارجحیت داشته باشد. »این نماینده اصلاح طلب مجلس نهم خاطرنشان کرد: «مگر فرجی دانا چه کار کرده که باید استیضاح شود؟ ما در مجلس باید به حل مشکلات کشور بیندیشیم اما متاسفانه بعضی‌ها به غیر از واژه فتنه، واژه سیاسی دیگری بلد نیستند.»فتاحی با تاکید بر اینکه فرجی دانا کاری نکرده که استیضاح شود گفت: «برخی افراد شمشیری به نام فتنه 88 بسته‌اند و همه را به نام فتنه در صحنه سیاسی کشور متهم می‌کنند؛ در حالی ‌که اگر موضوعی پیش ‌آمده قوه قضاییه و دستگاه‌ قضا به آن رسیدگی می‌کنند. »وی با بیان اینکه مجلس باید در جهت دفاع از منافع ملی گام بردارد گفت: «از فراکسیون رهروان ولایت مجلس درخواست دارم که برای روز استیضاح و حمایت از رای‌ها و امیدهای مردم آمادگی لازم را داشته باشند.»سرانجام در جلسه علنی، 29 مرداد سال 1393 و در جریان بررسی طرح استیضاح رضا فرجی‌ دانا بعد از استماع توضیحات وی و سخنان موافقان و مخالفان وی، با 145 رأی موافق، 110 رأی مخالف و 15 رأی ممتنع از مجموع 270 نماینده حاضر در صحن، با "عدم‌اعتماد" به فرجی ‌دانا موافقت ‌کردند. 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی 14 بهمن ماه 1393، یک فوریت طرح "الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته ای" را مورد بررسی قرار داده و با رأی بالایی به تصویب رساندند. عابد فتاحی یکی از 255 نماینده مجلس نهم بود که این طرح را امضا کرد.این طرح یک فوریتی در جهت حمایت از تیم مذاکره کننده و در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری و در پاسخ به ضرب العجل امریکایی ها مبنی بر تحمیل خواسته های نامشروع آنها به تیم مذاکره کننده هسته ای به مجلس ارائه شد. بر اساس این طرح در صورت تصویب تحریم جدید از سوی امریکا، توافق نامه ژنو لغو و اقدامات ایران در راستای فناوری هسته ای به نقطه قبل از این توافقنامه باز خواهد گشت.کلیات طرح "الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای" در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در 31 خرداد ماه 1394 با رأی بالایی از سوی نمایندگان به تصویب رسید؛ پس از آن جزئیات این طرح در جلسه علنی 2 تیر ماه مورد بررسی قرار گرفت و با 213 رای موافق، 10 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 244 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رسید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۳:۵۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۳:۵۹

عابد فتاحی

خلاصه زندگی نامه

 عابد فتاحی، نماینده اصلاح طلب مردم ارومیه از توابع استان آذربایجان غربی در ادوار هفتم و نهم مجلس شورای اسلامی بود که در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نهم عضویت داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع