جستجو در مطالب و اشخاص
شاهزاده "طلال بن عبد العزیز آل سعود" متولد 1350 ه.ق. برابر با 1931 م. هجدهمین فرزند ذکور ملک عبدالعزیز، بنیانگذار پادشاهی عربستان سعودی است. طلال پست‌ها و مناصب بسیاری را در پادشاهی آل سعود عهده دار بود؛ او در سال 1372 ه.ق. برابر با 1953 م. هنگامی که به وزارت ارتباطات منصوب شد، وارد زندگی کاری و شغلی خود شد و این منصب را تا سال 1955 برعهده داشت تا اینکه در این سال به معاون وزیر دارایی و در سال 1380 ه.ق (سال 1961 م.) به وزیر دارایی منصوب شد تا یک سال پس از آن به عنوان سفیر عربستان سعودی در فرانسه عازم پاریس شود. طلال رهبری جنبشی به نام جنبش "شاهزادگان آزاد" را برعهده داشت که به ظاهر خواستار تشکیل کشوری بر پایه قانون اساسی و پارلمان و کناره گیری خاندان حاکم از حکومت و مساوات بین زن و مرد بود اما در واقع در پوشش این الفاظ و شعارها درصدد تحقق اهداف مورد نظر خود بود. شاهزاده طلال دارای چهار همسر است که از آنها صاحب 15 فرزند است که معروف ‌ترین آنها شاهزاده "ولید بن طلال" شاهزاده میلیاردر سعودی که فساد اخلاقی‌اش به اندازه دارایی‌هایش معروف است.  

طلال در سال 1958 به همراه سه برادر دیگر خود "مشاری" و "بدر" و "فواز" جنبش "شاهزادگان آزاد" را به دلیل اختلافاتی که با ملک سعود و ملک فیصل دو برادر دیگرش داشت، تأسیس کرد. اقامت در مصر بالاجبار طلال پس از تأسیس جنبش شاهزادگان آزاد، عربستان را به قصد مصر ترک کرد و در آنجا "جمال عبد الناصر"، رئیس جمهوری وقت مصر که با سلطنت پادشاهی مبارزه می ‌کرد، به گمان اینکه وی واقعا مخالف پادشاهی است، از وی استقبال کرد. از آنجا که ملک سعود که پس از مرگ عبدالعزیز،‌ پدر و بنیانگذار پادشاهی سعودی، قدرت را در عربستان به دست گرفته بود، پاسپورت و گذرنامه دیپلماتیک طلال را باطل کرده و از او گرفته بود،‌ طلال مجبور به اقامت در مصر شد. اجازه بازگشت به عربستان با شرط دوری از امور مملکت هنگام به قدرت رسیدن ملک فیصل که پس از سعودی در عربستان به قدرت رسیده بود، اجازه بازگشت طلال به عربستان داده شد با  این شرط که در امور مملکت دخالت نکند. به همین دلیل او پس از بازگشت به عربستان از سیاست دور ماند و به همین دلیل بالاجبار خود را مشغول امور فرهنگی و آموزشی کرد و برای بهبود وجه خود چندین موسسه فرهنگی بین المللی دایر کرد.  

در 16 نوامبر 2011 طلال پس از مرگ "سلطان بن عبدالعزیز" یکی از پسران عبدالعزیز که در آن زمان ولی‌عهد عربستان سعودی به شمار می‌ آمد، استعفای خود را از "شورای بیعت" اعلام کرد، شورایی که وظیفه آن تعیین ولی‌عهد جدید از میان پسران عبدالعزیز است. جدایی طلال از شورای بیعت سه هفته پس از انتخاب "نایف بن عبدالعزیز"، ولی‌عهد تازه متوفی صورت گرفت. وی در ظاهر مدعی شده بود که چون شورای بیعت وی را برای رایزنی و مشورت درباره تعیین ولی‌عهد جدید دعوت نکرده است، از این شورا استعفا می دهد اما واقعیت امر این است که وی به انتخاب نایف به عنوان ولی‌عهد اعتراض داشت و در مصاحبه های چندی گفته بود که او از نایف بزرگتر است و باید ولی‌عهدی به او می رسید.  

"المجتهد" کسی که در عربستان سعودی به "جولیان آسانژ" این کشور معروف شده و هر از چندگاهی دست به افشاگری هایی علیه شاهزادگان سعودی می زند، در ارتباط با ثروت طلال نوشته است: «شاهزاده طلال به همراه ملک عبدالله و شاهزاده مشعل و نایف و سلمان 80 درصد اراضی کشور عربستان را تملک می کنند و دارایی ها و املاک طلال به حدی زیاد و غیرقابل شمارش یا بیان است که وی برای اداره آنها ساختمانی چند طبقه مقابل کاخش در منطقه "الفاخریه" ریاض به همراه صدها حسابرس و کارمند اختصاص داده است و برآورد می شود دارایی‌ها و سرمایه ‌اش در خوش ‌بینانه ‌ترین حالت، بالغ بر بیش از 25 میلیارد ریال سعودی باشد که بیشتر از تمام سرمایه ‌گذاری‌ های پسرش "الولید" در بانک‌ هاست اما کسی از آن خبردار نیست و همه، الولید را ثروتمندترین شاهزاده سعودی می‌دانند.» این در حالی است که "ریم بنت الولید" نوه جوان طلال که ثروتش به پای ثروت پدر و پدربزرگش نمی ‌رسد، به ‌تنهایی از ثروتی برخوردار است که وی را تبدیل به یکی از ثروتمندترین زنان جهان قلمداد کرد. شاید بتوان گفت که میزان اراضی که شاهزاده طلال در عربستان سعودی به تملک خود دراورده است، بیش از دها میلیون متر مربع باشد و بیشتر از آن زمین هایی را در کشورهای دیگر خریداری کرده و تملک کرده است. "المجتهد" تاکید می کند که بازارهای معروف "العزیزیه" از آن طلال است که زمانی می خواست مالکیت آنها را به الولید انتقال دهد اما از این امر منصرف شد. "المجتهد" تأکید می کند که زمانی طلال می‌تواند، از اصلاحات در عربستان سعودی سخن گوید و خود را منادی اصلاحات و پیشرفت در کشور معرفی کند که پیش از هر اقدام اموال و املاک خود را به مردم فقیر و مستمند کشورش بسپارد که حتی توان سیر کردن شکم‌ های خود را ندارند. "المجتهد" درباره فساد اخلاقی و مالی طلال می‌ گوید که او 15 سال پیش وقتی ساختمانی را برای حسابرسی اموال و املاکش تأسیس کرد و آن را به این امر اختصاص داد، تمام کارمندان آن را زن انتخاب کرد و این از جمله موضوعات مورد اختلاف وی با سلمان بن عبدالعزیز، ولی‌عهد بود که در آن زمان روسای "هیئت امر به معروف و نهی از منکر" سعودی از طلال نزد سلمان به خاطر این اقدام شکایت کرده بودند و موجب بروز اختلافات شدیدی بین او و سلمان شد و برای پایان دادن به اعتراض ‌های سلمان، از فهد بن عبدالعزیز، پادشاه وقت عربستان کمک گرفت تا به هر طریق ممکن به این قضیه فیصله دهد. این درحالی است که "المجتهد" با تاکید بر اینکه دارایی‌ های 25 میلیارد ریالی طلال معاف از مالیات هستند، به گوشه دیگری از فساد مالی وی اشاره کرده و می گوید که در زمان پادشاهی سعود و هنگامی که وی مسؤولیت وزارت دارایی عربستان را برعهده داشت، یکباره و در سال 1960 میلادی بیش از 100 میلیون ریال از خزانه مملکت مفقود شد که ارزش آن در حال حاضر برابر با 100 میلیارد ریال است و بعدها مشخص شد که طلال آنها را به سرقت برده و سپس به کشورهای اروپایی انتقال داده تا در آنجا املاکی را خریداری کند و بخشی از آنها را در بانک هلند سرمایه‌‌ گذاری کند و اسناد و مدارک آن نیز موجود است.  

اینکه می گویند، طلال از جمله فرزندان گوش به فرمان پدر بوده است، شایعه‌ ای بیش نیست، چون هنگامی که در سال 1953 میلادی به وزیری راه ارتباطات منصوب شد و مسؤولیت نظارت احداث خط آهن عربستان برعهده وی بود، با اینکه عبدالعزیز دستور به عدم استفاده از انواع سیگار و مواد مخدر را داده بود، طلال هرشب مجالس عیش و نوش برپا می کرد و در آن از چهره های سرشناس سعودی و خارجی دعوت می کرد، به حدی که خود به استفاده از سیگار و انواع مواد مخدر معتاد شد. همچنین باید تأکید کرد که شاهزاده طلال از جمله شخصیت های سعودی است که تأکید بسیار داشت تا در تابستان‌های دهه 90 در جشن ‌های "الیزابت تیلور" به بهانه اینکه جشن ‌هایی خیریه هستند، حضور داشته باشد اما دریغ از یک کار خیر یا اقدام نیکوکارانه در داخل کشور خودش. روشنفکری غربگرایانه طلال را باید در تریبت فرزندانش نیز ملاحظه کرد که فرزندش، الولید را به غربزدگی تشویق کرد و یکی از دخترانش یکی از مشتریان ثابت کاباره‌ها و کافه‌های کشورهای غربی آن هم با وضعیتی بسیار زننده و خلاف عرف و اخلاق است. المجتهد با اشاره به تبعیضی که طلال بین فرزندان خود قائل می شود، تأکید می کند: «درحالی که طلال تمام توجه خود را بر این قرار داده بود تا دارایی‌های برجای مانده از یکی از همسرانش به نام "الموضی العنقری" را به یکی از پسرانش به نام "ترکی" انتقال دهد و از تمام نفوذ خود در لبنان و مصر در این راه استفاده کرد، یکی از دختران خود به نام "ساره" که در خارج کشور به سرمی ‌برد، چنان فشاری آورد تا او را به کشور بازگرداند و در این راه حتی مواجب و حقوق او را نیز قطع کرد. "المجتهد" تأکید می‌ کند که طلال همواره از جمله کسانی بوده که با ادعای روشنفکری و روشنگری از هیئت "امر به معروف و نهی از منکر" سعودی به بهانه دخالت در خصوصی ترین امور و شئونات عربستانی ها انتقاد کرده و شکایت داشته است اما واقعیت این انتقادها و شکایت‌ها این است که وی دارای ویلایی اعیانی در منطقه "المرسلات" است که از آن برای مناسبت‌ها و مراسم‌های خاص استفاده می‌کند، از جمله اینکه وی از این ویلا برای استقبال از زنان نیازمند استفاده می کرد و رسوایی سال 1998 میلادی که هیئت امر به معروف و نهی از منکر از آن مطلع شد، در عربستان معروف است و کسی نیست که از آن بی‌اطلاع باشد اما چون پرونده تحقیق در این ارتباط به دستگاه امنیت و برادرت نایف سپرده شد،‌ برای جلوگیری از رسوایی و از بین رفتن بیش از پیش آبروی خاندان سعودی به ‌سرعت بر آن سرپوش گذاشته شد.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۲:۰۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۲:۰۵

طلال بن عبدالعزیز آل سعود

خلاصه زندگی نامه

 شاهزاده طلال بن عبدالعزیز آل سعود، "رهبر جنبش شاهزادگان آزاد" که مناصب بسیاری را در پادشاهی آل سعود عهده دار بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع