جستجو در مطالب و اشخاص
صادق واعظ زاده، در سال 1338، در مشهد متولد شد. پدرش، "آیت الله محمد واعظ زاده خراسانی" از شاگردان "آیت الله بروجردی" و "امام خمینی(ره)" بوده است. واعظ زاده، دارای دکتری "مهندسی برق" از دانشگاه "کوئین" کانادا می باشد که از مهمترین مسئولیت های سیاسی وی می توان به عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی و معاون علم و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان در دولت دهم اشاره کرد. 

پدر صادق واعظ زاده، "آیت الله محمد واعظ زاده خراسانی" از شاگردان "آیت الله بروجردی" و امام خمینی(ره) و "علامه طباطبائی" و مادرش، "سیده فاطمه میردامادی" از نوادگان "میرداماد"، دانشمند عصر صفوی است. آیت الله واعظ زاده، در زمینه‌های تفسیر قرآن، فقه، فقه الحدیث، تاریخ تفسیر، تاریخ حدیث، تاریخ علوم عقلی، تاریخ فقه، قواعد فقه، تاریخ علوم اسلامی، تاریخ اسلام و گاهی فلسفه و کلام به تدریس پرداخته و دارای آثاری در این زمینه است.صادق واعظ زاده، پسر خالهٔ رهبر معظم انقلاب می باشد. 

واعظ زاده دوران دبستان و دبیرستان را در مشهد گذراند و در سال 1355 در رشته مهندسی برق در دانشگاه علم و صنعت ایران پذیرفته شد؛ و مدرک کارشناسی خود را در سال 1364 دریافت کرد و پس از قبولی در امتحانات سراسری اعزام دانشجو به خارج، درجه فوق لیسانس را در سال 1372 و دکتری مهندسی برق را از دانشگاه "کوئین" کانادا در سال 1376 اخذ کرده است. وی، پس از اتمام تحصیلات به عنوان استادیار در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران مشغول بکار شده و در سال 1380 به رتبه دانشیاری و در سال 1384 به رتبه استادی ارتقا یافت. 

رئیس شورای مرکزی جهاد دانشگاهی (دهه 60) معاون دانشجویی وزیر فرهنگ و آموزش عالی (1368 تا 1369) مشاور برنامه ریزی و توسعه وزیر فرهنگ و آموزش عالی (1378 تا 1381) عضو هیأت علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران و مدیر گرایش قدرت رییس شورای مرکزی جهاد دانشگاهی رئیس هیأت نظارت و ارزیابی فرهنگی و علمی از سال 1380 عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال 1363 تا 1369 و از سال 1381 عضو هیأت امنای جهاد دانشگاهی  از سال 1378 تا 1384 استاد گروه قدرت دانشکده مهندسی برق دانشگاه تهران  معاون علم و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان در دولت دهم از اعضای حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال 1390  رئیس شورای عالی مرکز الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت  

واعظ زاده، در دوران دانشجویی در فعالیت‌های دانشجویی اسلامی، قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی حضوری فعال داشت. وی در سال 1355 در رشته "مهندسی برق" در دانشگاه علم و صنعت ایران پذیرفته شد و به دلیل تعطیلی دانشگاه‌ها در دوران انقلاب ایران و انقلاب فرهنگی مدرک کارشناسی خود را در سال 1364 دریافت کرد. در سال 1386 هم زمان با ورود رئیس جمهور آمریکا به ایران در راهپیمایی معروف اعتراضی دانشجویان در تهران و در مراسم بزرگداشت "علی شریعتی" و "سید مصطفی خمینی" در تهران و قم شرکت داشت. 

واعظ زاده، در سال 1377، آزمایشگاه پژوهشی سیستم‌های حرکت پیشرفته را تاسیس و سرپرستی کرده است. کنترل پیشرفته ماشین‌های الکتریکی با پردازشگرهای پرقدرت DPS برای اولین بار در کشور در این آزمایشگاه پیاده‌ سازی شده است. واعظ زاده، عضو ارشد "انجمن بین‌المللی مهندسین برق و الکترونیک" (IEEE) و عضو هیئت سردبیری سه نشریه عملی بین‌المللی و دو نشریه علمی - پژوهشی داخلی، حدود 50 مقاله علمی و پژوهشی در زمینه مدیریت فناوری در نشریات و کنفرانس های بین‌المللی و داخلی تالیف کرده است. کتاب "موسسات فناوری؛ راهبردهای دکترین عملکرد" به ترجمه او از سوی "دانشگاه تهران" منتشر شده و طرح پژوهشی وی در سال 1384 به عنوان طرح پژوهشی نمونه دانشگاه تهران انتخاب شد.  

صادق واعظ زاده در 17 اردیبهشت ماه 1392، پس از صدور دستور آغاز ثبت نام از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم توسط "مصطفی محمد نجار" وزیر کشور وقت، در محل ستاد انتخابات وزارت کشور حضور یافت و با ثبت نام در انتخابات یازدهم اولین کاندیدای رسمی انتخابات ریاست جمهوری یازدهم لقب گرفت. وی پس از ثبت نام در ستاد انتخابات کشور دلایل حضور خود را چینن برشمرد و گفت: «به تقاضای گروهی از دانشمندان، شخصیت‌های علمی و سیاسی و اجرایی کشور تصمیم به شرکت در رقابت‌های ریاست جمهوری گرفتم.  برای حضور در رقابت ها به عنوان یک نامزد مستقل به این دلیل حضور یافتم چرا که جامعه ما در حالت جنجال و آشوب سیاسی نمی تواند پیشرفت کند و هرچه جلو می رویم وضعیت سیاسی جامعه با اغتشاش و درگیری بیشتر مواجه می شود. در این شرایط یک نامزد مستقل که وابستگی گروهی و باندی نداشته باشد و در عین حال بتواند از شخصیت های صالح که در قالب گروه ها و دسته جات هستند استفاده کند و یک همگرایی به وجود آورد مفید خواهد بود. سابقه بنده توانایی در این جهت را نشان می دهد و امیدواریم با خارج کردن دولت از جار و جنجال های سیاسی سرعت پیشرفت کشور را که به کندی پیش می رود افزایش دهیم و مطالبات مردم به خصوص نسل جوان را محقق کنیم...»   انتشار خبری مبنی بر انصراف واعظ زاده از انتخابات ریاست جمهوری طی خبری در 30 اردیبهشت ماه 1392 اعلام شد که واعظ زاده از کاندیداتوری خود برای ریاست جمهوری یازدهم انصراف داده است ولی ستاد مردمی انتخاباتی صادق واعظ زاده در اطلاعیه ای اعلام کرد که خبر انصراف وی از کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری صحت نداشته است.   واکنش واعظ زاده به رد صلاحیتش توسط شورای نگهبان در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم پس از اعلام اسامی 8 کاندیدای احراز صلاحیت شده در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم توسط شورای نگهبان، در میان اسامی تایید صلاحیت شده، نامی از واعظ زاده برده نشده بود. واعظ زاده پس از انتشار اسامی در خصوص عدم صلاحیت و احترام به رأی شورای نگهبان در 1 خرداد ماه 1392، چنین اظهار داشت: «قانون گرایی موقعی معلوم می شود که شما به یک تصمیم قانونی به شدت معترض باشید، اما به آن تمکین بکنید.  افرادی مثل بنده که معتقدند صلاحیت آنها برای نامزدی ریاست جمهوری به اشتباه و به ناحق تأئید نشده، اگر در نهایت تمکین بکنند قانون گرا هستند...» همچنین واعظ زاده در 31 اردیبهشت 1392، طی سخنانی در اعتراض به عدم احراز صلاحیتش گفته بود: «با احترام به شورای نگهبان، نسبت به عدم تایید صلاحیت خود از راه‌های قانونی اعتراض خواهم کرد.»   

صادق واعظ زاده در جمع اساتید و دانشجویان در 22 اردیبهشت ماه 1392، با اشاره به اینکه قطع رابطه ایران و آمریکا توسط آمریکا صورت گرفته و پس از آن بود که امام(ره) این رابطه را رابطه گرگ و میش توصیف و از قطع آن ابراز خرسندی کردند، گفت: «رابطه ایران و آمریکا در صورتی قابل برقراری است که آمریکا سیاست خصمانه خود را در قبال ایران تغییر دهد و البته تجربه کشورهای دیگر نشان داده که برقراری رابطه با آمریکا به معنای رفع مشکلات ما با آمریکا نخواهد بود همچنان که با وجود برقراری رابطه بین آمریکا و روسیه هنوز سرمایه‌ گذاری مناسب از سوی آمریکایی‌ها در روسیه نشده و حتی در موضعی کاملاً خصمانه آمریکا نتیجه انتخابات ریاست جمهوری روسیه را زیر سؤال برد...»  

صادق واعظ زاده در جریان فعالیت های تبلیغاتی اش در زمان کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، در جمع دانشجویانی که در 24 اردیبهشت ماه 1392 در دفتر وی حضور یافته بودند در خصوص حوادث بعد از انتخابات سال 1388، گفت: «...در وقایع سال 88، رهبر معظم انقلاب، با تهاجم مخالفان و دفاع نامناسب برخی دیگر، مظلوم واقع شد. اگر کسی معتقد بود در انتخابات به او ظلم شده باید مطابق قانون اساسی عمل می کرد. تهاجم به رهبری و دفاع نامناسب از ایشان موجب شد که رهبر انقلاب از دو سو مظلوم واقع شوند. یک طرف از رهبری خواستند با استفاده از اختیارات ولایت مطلقه فقیه نتیجه انتخابات را باطل کنند و دفاع نامناسب و حتی شیطنتی که صورت گرفت این بود که طوری مطرح کردند که گویی رهبری از نقاط ضعف دولت حمایت کرده اند. حال آن که رهبر معظم انقلاب همواره از نقاط قوت همه دولتها حمایت کرده اند. به هر حال نقش هر یک از آقایان در این حوادث مبنای قضاوت من در مورد آنهاست...»  

واعظ زاده در گفت‌وگو با "ایسنا" در 25 اردیبهشت 1392 در خصوص شیوه ی عملکرد سیاست خارجی در دولت یازدهم اظهار داشت: «اعتقاد قاطع دارم که دولت آینده باید خارج از فضای جنجال آفرینی و مناقشات حاد داخلی باشد تا بتواند عرصه اقتصاد و سایر عرصه‌های کشور را ساماندهی کند. دولت باید در چارچوب سیاست‌های کلی نظام حرکت کند به عبارت بهتر اگر هر دولتی مستقل باشد و از تمامی ظرفیت نیروهای سیاسی کشور استفاده نماید اقتصاد کشور نیز سر وسامان خواهد یافت. در سیاست خارجی باید حکیمانه عمل کنیم به این معنا که ابتکار عمل در دست ایران بوده و سایر کشورها نباید خیال طمع در منافع ما را داشته باشند. در سیاست خارجی به بازدارندگی غیر هسته‌ای اعتقاد کامل دارم چرا که ملت ایران به دلایل برخورداری از استقامت تاریخی، سرمایه‌های معنوی، عزت‌مندی دوران دفاع مقدس و اقتدار نیروهای مسلح همواره نشان داده است که بدون نیاز به سلاح هسته‌ای از عزت خود دفاع می‌کند. در مورد رابطه با این کشور به اجرای دو استراتژی هوشمندانه مبنی بر دو دیالوگ نخبگانی و چالشی اعتقاد دارم. دیالوگ نخبگانی به معنای گفتگو و مباحثه اساتید دانشگاهی، متفکران و روحانیون بین دو کشور با رویکردی کاملاً غیر دولتی است که حاصل بررسی‌های آن در اختیار مردم و دولت‌های هر دو کشور قرار خواهد گرفت. این مباحثه‌ ای دشوار بین رجال سیاسی است چیزی که در این دیالوگ بر رعایت آن اصرار داریم آن است که آمریکا از سیاست های خصمانه خود در قبال ایران دست بردارد...»  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۴:۴۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۴:۴۸

صادق واعظ زاده

خلاصه زندگی نامه

 صادق واعظ زاده، دارای دکتری مهندسی برق که عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام، معاونت علم و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان در دولت دهم و عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی را در کارنامه کاری خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع