جستجو در مطالب و اشخاص
صادق محصولی در سال 1338 در ارومیه به دنیا آمد. وی دانشجوی دانشگاه علم و صنعت در قبل از انقلاب و فارغ‌التحصیل سال 1365 می‌باشد. وی در سال 1359 ازدواج کرد و دارای دو پسر و یک دختر می‌باشد. گفته می‏شود وی باجناق علی‏اکبر ولایتی، وزیر امور خارجه دولت هاشمی است. 

تألیف کتاب مدیریت طرح‌های عمرانی، تدریس دروس مدیریتی و عمرانی و مهندسی بیستم‌ها در دانشگاه علم و صنعتمجری پروژه‌های مختلف تحقیقاتی مانند امکان‌سنجی جهاد خانه‌سازی (در 6 مجلد)بهینه‌سازی ساخت‌وساز مدارس کشور (در 13 مجلد) 

وی همکاری با جهاد سازندگی، فرماندار شهرستان ارومیه، معاون استانداری آذربایجان غربی، فرماندهی سپاه پاسداران منطقه 5 (آذربایجان شرقی و غربی)، مسئول تحقیق و بازرسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرمانده لشگر 6 ویژه، معاون طرح و برنامه وزارت دفاع، مجری پروژه‌های مختلف عمرانی و صنعتی، دبیر شورای مشورتی مجمع تشخیص مصلحت نظام (در دبیرخانه مجمع تشخیص) وزیر کشور و وزیر رفاه و تأمین اجتماعی و نیز تدریس در دانشگاه علم و صنعت را در کارنامه خود دارد. 

محصولی در سال 1384 برای پست وزارت نفت به مجلس هفتم معرفی شد ولی در نهایت با مخالفت نمایندگان وقت مجلس، قبل از رأی‌گیری برای رأی اعتماد، انصراف داد.يک روز پيش از آنکه مجلس رسماً به بررسی رأی اعتماد به صادق محصولی بنشيند، عماد افروغ، رئيس وقت کميسيون فرهنگی مجلس هفتم در نطق پيش از دستور خود بدون آنکه از وی نام ببرد محصولی را «فردی با ثروت بادآورده» توصيف کرد که ثروتش «ناشی از تعاملات و ارتباطات خاص» است.افروغ از دیگر نمایندگان سؤال کرد که چگونه چنين فردی می‌تواند وزيری مناسب برای دولتی باشد که عدالت‌خواهی را محور برنامه‌های خود اعلام کرده است.وی همچنین با اشاره به يکی از فرموده‌های رهبر معظم انقلاب که ثروتمند بودن مسئولان را منفی خوانده‌اند گفت: «تصور کنيد وزيری که از راه بورس بازی و بساز و بفروشی به ثروتهای کلان رسيده است با اين وزارتخانه ثروتمند (وزارت نفت) چه خواهد کرد.»قدرت‌ الله عليخانی، نماينده بویین‌زهرا و آوج نیز در همان زمان گفت که برخی نمايندگان مجلس معتقدند آقای محصولی از راه خريداری اموال مصادره‌ای با شرکت در مزایده‌های دولتی کسب ثروت کرده که او در اين مورد هم گفته که تاکنون در 44 مزايده شرکت کرده که تنها در سه مورد از آن‌ها برنده شده است.ايراد ديگری که در آن زمان به محصولی گرفته شد اين بود که او هيچ سابقه‌ای در صنعت نفت ندارد. 

در هنگام جلسه رأی اعتماد به محصولی برای تصدی پست وزارت نفت در مجلس هفتم، برخی نمایندگان مجلس با طرح موضوع ثروت محصولی با انتصاب او به این پست مخالفت کردند به طوری که در نهایت خود او مجبور به انصراف شد.یک سایت خبری مدعی شد که محصولی ثروت خود را حدود 160 میلیارد تومان اعلام کرده است که آن را پس از رها کردن سپاه پاسداران، طی ده سال ساخت‌وساز مسکن به دست آورده است.اما محصولی این رقم را تکذیب کرده است. همچنین در سال 1384 علی عسگری نماینده وقت مشهد در مجلس هفتم با طرح پرونده 6/5 میلیون دلاری وی در خصوص نفت تاجیکستان اعلام کرد که این موضوع در کمیسیون اصل 90 در حال پیگیری است. محصولی اعلام کرده که در 44 مزایده شرکت کرده و تنها در سه مزایده برنده شده است و درآمدهای او حاصل آن مزایده‌ها می‌باشد. قدرت الله علیخانی نماینده قزوین در مجلس هفتم شورای اسلامی ایران در باره محصولی گفته است: محصولی باید پاسخ دهد که منزل گران‌قیمت، درآمد میلیاردی، برج‌های میرداماد و زمین‌های بزرگ منطقه حسنی کیا را چگونه به دست آورده است. میرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مشهد در گفت‌وگو با فارس گفته است: سرمایه وی از راه مشروع کسب‌شده که بخشی از آن را با کمک تعدادی از بچه‌های جنگ صرف راه‌اندازی موسسه خیریه‌ای به منظور سرپرستی از 40 خانواده بی‌سرپرست و 400 کودک یتیم کرده است. محصولی در مورد ثروت خود چنین می‌گوید: محصولی در جمع دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) درباره شایعات مطرح شده درباره ثروت خود اینگونه توضیخ داد: در «نظر اسلام درباره تولید ثروت مثبت است منتهی از راه مشروع، حالا این سؤال مطرح می‌شود که ثروت مشروع را می‌توان هر جوری خرج کرد که پاسخ آن منفی است؛ به نظر من خریدن یک کت و شلوار مارک‌دار میلیونی امری مذموم است. اگر ثروت در جهت کارهای خوب باشد نه تنها مذموم نیست بلکه پسندیده است اما اگر در جهت تجمل‌گرایی، اسراف و تبذیر باشد، خلاف شرع است.در دوران کاری خود در بخش خصوصی از معامله‌ای که با دولت و حاکمیت داشته باشم یک ریال سود نکردم. وی افزود: در دورانی که در بخش خصوصی بودم با چند نفر در یک رشته کاری شراکت داشتم و در ارتباطی که با یک کارخانه داشتیم مجبور بودیم که رشوه دهیم که این کار را نکردیم و من در آن فعالیت اقتصادی ضرر کردم اما در زمینه ساختمانی هم فعالیت داشتیم و ساختمان‌هایی را می‌خریدیم و بازسازی می‌کردیم که این کار سودآور بود و علاوه بر ارزش افزوده این کار، از افزایش قیمت مسکن در آن دوران سود بردیم. اصل قضیه ثروت زمانی که برای وزارت نفت مطرح شدم از سوی فراری لندن نشین فتنه 88 مطرح شد؛ مافیای نفت فراری پیغام دادند که هوای ما را داری یا نه که جواب رد دادیم لذا این موضوع مطرح شد؛ نخستین بار هم منافقین موضوع سردار 20 میلیاردی را مطرح کردند.  وضع زندگی من را با مسئولانی که یک روز در بخش خصوصی نبودند مقایسه کنید.چون سؤال شد می‌گویم که یکی از پسرانم مهندس هوش مصنوعی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه امیرکبیر و پسر کوچک‌ترم هم طلبه است؛ داماد من هم یک طلبه است که نه ماشین، نه خانه و نه کار داشت؛ ماشین پسر من هم پراید مدل 80 است.» نظر سردار کوثری درباره ثروت محصولی«ثروتمند بودن آقای محصولی ملاک اصلی نیست و من مدرکی ندارم که ایشان از رانت استفاده کرده باشد. من به خود ایشان هم گفتم که اگر سندی مبنی بر استفاده از رانت درباره وی باشد، من هم سکوت نمی‌کنم اما مطمئنم که چنین چیزی نیست. 

صادق محصولی در آبان سال 1388 توسط محمود احمدی‌نژاد به عنوان وزیر پیشنهادی دولت برای وزارتخانه رفاه و تأمین اجتماعی به مجلس شورای اسلامی معرفی که از 265 رأی مأخوذه در مجلس هشتم با 149 رأی موافق، 95 رأی مخالف و 21 ممتنع به عنوان وزیر رفاه و تأمین اجتماعی دولت دهم انتخاب شد.پس از تصویب ادغام وزارت رفاه با وزارت کار، 24 اردیبهشت سال 1390 رییس‌جمهور در اجرای ماده 53 قانون برنامه پنجم مصوب مجلس شورای اسلامی و مصوبه هیئت‌وزیران طی نامه‌ای پایان مسئولیت مهندس صادق محصولی را اعلام و از خدمات و تلاش‌های نامبرده قدردانی کرد. 

دوران وزارت کشور وی همزمان با کلید خوردن جریان فتنه سال 88 در کشور بود. دورانی که بسیاری معتقدند وی بنا به دلایلی که تاکنون از آن‌ها سخنی به میان نیامده همکاری مناسبی با نهادهای تأمین‌کننده امنیت تهران نداشت.در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی؛ سید صادق محصولی با 138 رأی مثبت، 112 رأی مخالف و 20 رأی ممتنع از مجمع 273 نماینده به عنوان وزیر کشور انتخاب شد. رأی اعتماد مجلس به صادق محصولی بسیار شکننده و ضعیف بود  تا آن جا که می‌توان گفت در تاریخ 30 ساله جمهوری اسلامی، هیچ وزیر کشوری با چنین آرای پایینی روانه وزارت کشور نشده است. اسلاف او در دولت نهم یعنی مصطفی پورمحمدی با 153 رأی سفید و علی کردان با 169 رأی مثبت عازم ساختمان میدان فاطمی شده بودند. حتی عبدالله نوری وزیر دولت اصلاح‌طلب خاتمی نیز برای حضور در وزارت کشور از مجلس اصولگرای پنجم 153 رأی موافق گرفته بود. این در حالی است که صادق محصولی تنها با 138 رأی به دست آورده و اگر فقط 2 نماینده به او رأی نمی‌دادند؛ از ورود به وزارت کشور بازمی‌ماند. 

نقش محوری صادق محصولی، در گروه پایداری که بخشی از حامیان رییس‌جمهور هستند قابل توجه است. درحالی‌که بسیاری از چهره‌های محوری این گروه، داعیه تقابل با جریان انحرافی شکل‌گرفته در اطراف رییس‌جمهور را دارند اخباری از دیدار وی با رییس‌جمهور و ارائه گزارش فعالیت‌های گروه پایداری به دکتر احمدی‌نژاد منتشر گردید که از جانب وی به صراحت تکذیب نشد.در این میان بسیاری معتقدند محوریت این گروه با مهندس صادق محصولی است. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۶:۵۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۶:۵۹

صادق محصولی

خلاصه زندگی نامه

 صادق محصولی، دارای کارشناسی مهندسی عمران و کارشناسی ارشد در رشته مدیریت بازرگانی است. وی سابقه  فرمانداری شهرستان ارومیه، معاونت استانداری آذربایجان غربی، معاونت طرح و برنامه وزارت دفاع و مشاورت رئیس‌جمهوری و وزیر کشور و وزیر رفاه و تامین اجتماعی را در کارنامه خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع