جستجو در مطالب و اشخاص
شکور اکبرنژاد در سال 1339 در تبریز از توابع استان آذربایجان شرقی متولد شد. وی از اول ابتدایی تا اول متوسطه را در کلاسهای شبانه گذراند و در سال 1360 به جبهه رفت و در عملیات طریق القدس (آزادسازی بستان) به عنوان آرپی جی زن شركت كرد و در همان عملیات مجروح شد.اکبرنژاد در سال 1368 در رشته پزشكی دانشگاه ملی تبریز مشغول تحصیل گردید و بلافاصله پس از اتمام مقطع دكترای پزشكی عمومی، در سال 1375 وارد مقطع تخصصی طب فیزیكی و توانبخشی شد. او در سال 1377 در انتخابات نخستین دوره شورای اسلامی شهر تبریز انتخاب گردید و ریاست شورا را بر عهده گرفت و در سال 1381 كتاب "جوامع پویا و خلاق" كه در زمینه مسایل مدیریتی و اجتماعی بود را منتشر كرد.اکبرنژاد در سال 1378 با اتمام دوره تخصصی وارد عرصه طبابت گردید و در سال 1387 به نمایندگی از مردم آذرشهر، اسکو و تبریز واقع در استان آذربایجان شرقی وارد هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی شد. 

- عضویت در خانه ریاضی- عضویت در شورای نخبگان و سرآمدان- ارائه چندین مقاله در كنفرانس های علمی و پزشكی كشور- انجام تحقیقات در زمینه "توانبخشی" و "طب گیاهی" 

شکور اکبرنژاد  در تاریخ 6 اردیبهشت ماه 1387 با کسب 55439 رای از مجموع 202153 رای در مرحله دوم انتخابات به نمایندگی از مردم  شهرستان های آذرشهر، اسکو و تبریز از توابع استان آذربایجان شرقی وارد هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی شد و در کمیسیون اقتصادی مجلس عضویت یافت. در این دوره 56 طرح و لایحه توسط وی به امضا رسید که برخی از آنها عبارتند از:- طرح ادغام صندوق بازنشستگی کارکنان وزارت جهاد کشاورزی در صندوق بازنشستگی کشوری- طرح تشکیل سازمان نظام آمارشناسی ایران- طرح جامع نظام باشگاه داری در ایران- طرح نحوه تعیین شهریه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی غیردولتی- طرح تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون مجازات اسلامی- طرح بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار- طرح دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیردولتی- طرح افزایش توان اعتباری بانک ها و حمایت از تولید- طرح نظارت بر رفتار و عملکرد قضات- طرح مجازات استفاده غیرمجاز از عناوین علمی- طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی- طرح اصلاح موادی از قانون تقسیمات کشوری- طرح حمایت از بازسازی بافت های فرسوده- و ... 

حمایت از میر حسین موسوی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوریدر اواسط خرداد ماه 1388، 356 نفر از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی، از جمله شکور اکبرنژاد در مجلس هشتم،  طی اعلامیه ای از میر حسین موسوی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، حمایت کردند. متن این اعلامیه به شرح زیر است:«باسمه تعالیمجلس عصاره فضائل ملت است (امام خمینی (ره))اعلام حمایت جمعی از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی از جناب آقای مهندس میر حسین موسویموجب افتخار است که در برهه کنونی از میهن اسلامی یار دیرین امام(ره)جناب آقای مهندس میرحسین موسوی در عرصه رقابت دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام حضور نموده است بر خود فرض می دانیم با توجه به جایگاه رفیع ریاست قوه مجریه و نیاز مبرم کشور به مدیری توانمند و قانون مدار، حمایت همه جانبه خود را از کاندیداتوری ایشان اعلام نماییم.» حمایت از میرحسین موسوی در جریان حوادث سال 1388در اواخر اسفند ماه 1393، شکور اکبر نژاد طی مصاحبه ای با پایگاه خبری تحلیلی "ائل پرس" در پاسخ به این سوال که "آقای دکتر شما سال 88 در مجلس بودید. نمیدانم چقدر مواضعتان گفته شده است. عبارت فتنه را قبول دارید؟" اینگونه پاسخ داد:«به نظر من اگر دنبال فتنه گر هستیم باید دنبال کسان دیگری باشیم نه میرحسین موسوی، اگر او فتنه گر بود شورای نگهبان چرا به او صلاحیت داد. چرا اجازه داد که قبل از تائید انتخابات اعلام نظر کنند و آقای احمدی نژاد بیاید و مردم را با عنوان خس و خاشاک بنامد که آن زمان هنوز ایشان به عنوان رئیس جمهور انتخاب نشده بود.»اکبرنژاد در قسمت دیگری از این مصاحبه اینگونه گفت: «اگر موسوی فتنه گر بود چرا به او صلاحیت دادند. چرا باید او پس از این همه خدماتی که به مملکت کرده است اکنون در حصر باشد شورای نگهبان باید پاسخگو باشد چرا کسی که تا دو روز پیش پاک بود امروز شد فتنه گر. ...» 

یکی از اقداماتی که در سال 1389 از سوی عبدالله جاسبی و با هدایت "هیئت مؤسس دانشگاه آزاد" دنبال شد، "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. وقف اموال دانشگاه آزاد از سوی مسئولان این دانشگاه به طرق مختلف پیگیری شد؛ یکی از این طرق، مجلس شورای اسلامی و البته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بود.هنوز یک ماه از "تصویب اساسنامه جدید دانشگاه آزاد" از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در فروردین سال 1389 که باعث به نتیجه نرسیدن تلاش‌های هیئت موسس این دانشگاه برای "وقف اموال دانشگاه آزاد" شد، در مورخ 29 اردیبهشت‌ماه 1389 مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرح وقف اموال دانشگاه آزاد را تحت عنوان "طرح اجازه وقف اموال در اختیار مؤسسات غیردولتی غیرانتفاعی" با 129 رأی موافق، 69 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس را به تصویب رساند.  پس از این اقدام دانشگاه آزاد که با همکاری برخی نمایندگان خانه ملت صورت گرفت، نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و کارشناسان مسائل فرهنگی و آموزشی، به این اقدام تعدادی از نمایندگان به شدت اعتراض کردند. این مسئله ادامه داشت تا اینکه بالاخره نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه (30 خرداد 1389) ضمن نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی،وقف اموال دانشگاه آزاد را تصویب کردند. براین اساس، خانه‌ملتی‌ها مصوب کردند وقف اموال مراکز آموزش عالی و غیردولتی، غیرانتفاعی و سایر موسسات غیردولتی غیرآموزشی که هیئت موسس یا هیئت امنای آنها حق تصور مالکانه نسبت به آن را دارند و تا تاریخ تصویب این قانون صیغه وقف آن جاری شده است و یا در آن جاری شود معتبر است که در حقیقت همان تأیید "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. امضا طرح تفسیر جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی در تغییر اساسنامهیاران "عبدالله جاسبی" چند طرح را برای عبور از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و حمایت از وقف دانشگاه آزاد در مجلس مطرح کردند که یکی از آنها طرح "تفسیر جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی در تغییر اساسنامه" بود و شکور اکبرنژاد از موافقان این طرح بود. 

16 فروردین ماه سال 1391، طرح استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر کار دولت دهم در صحن علنی مجلس اعلام وصول شد که شکور اکبرنژاد نیز جزو طراحان این استیضاح بود. علت استیضاح، انتصاب سعید مرتضوی، قاضی معلق شده بعنوان مسئول صندوق تامین اجتماعی از سوی "شیخ الاسلامی" و پافشاری وی بر عدم برکناری "مرتضوی" از این سمت اعلام شده بود.نمایندگان تخلفات سعید مرتضوی در دانشگاه آزاد و قوه قضائیه و اتهامات وی در پرونده کهریزک را علت اصرارشان در عدم حضور وی در پست مدیر کلی صندوق تامین اجتماعی اعلام کرده بودند.سرانجام در 15 بهمن 1391 از مجموع 272 رأی مأخوذه، نمایندگان مجلس نهم با 192 رأی موافق، 24 رأی مخالف و 56 رأی ممتنع با این استیضاح موافقت کردند. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۲:۵۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۲:۵۱

شکور اکبرنژاد

خلاصه زندگی نامه

 شکور اکبرنژاد، نماینده مردم شهرستان های تبریز، اسکو و آذرشهر از توابع استان آذربایجان شرقی در هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع