جستجو در مطالب و اشخاص
شهید هادی امینی در فروردین ماه 1332 در خانواده ای مذهبی در تهران به دنیا آمد. او بعد از اتمام تحصیلات متوسطه و اخذ دیپلم و فوق دیپلم در کنکور مهندسی تکنیکوم تهران در رشته مکانیک ادامه تحصیل داد و در رشته تأسیسات تخصص گرفت. امینی همیشه آماده شهادت بود و در سال 1357 صبح روز تاسوعا پس از نوشتن وصیتنامه بدنبال خبرنگاران خارجی رفت تا نتوانند خبرهای دروغ را رایج کنند. هادی امینی پس از 22 بهمن ماه 1357 ضمن ثبت نام در حزب جمهوری اسلامی، همه را به همکاری در این حزب دعوت نمود. او علاقه شدیدی به شهید بهشتی داشت و سرانجام هم در کنار ایشان در حزب جمهوری اسلامی، هفتم تیر ماه 1360 به شهادت رسید.  

هادی امینی پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی، در دبیرستان قریب مشغول ادامه تحصیل شد. او پس از فارغ التحصیلی وارد دانشکده تکنیکوم نفیسی تهران شد و مدرک فوق دیپلم خود را اخذ کرد و بلافاصله عازم خدمت سربازی شد. امینی به پایان یافتن خدمت سربازی در آزمون مهندسی تکنیکوم تهران شرکت کرد و در رشته مهندسی مکانیک با گرایش تأسیسات پذیرفته شد و توانست در این رشته متخصص شود. 

هادی امینی با توجه به اینکه ساکن محله "خیام"، محدوده بازار تهران بود، خیلی سریع با حرکت‌های اسلامی آشنا شد و اُنس به مسجد و فعالیت‌های دینی، از او جوانی مبارز و اسلامی تحویل جامعه داد. او در بیشتر راهپیمایی‌های ضد رژیم پهلوی شرکت می ‌کرد و آماده شهادت بود. در راهپیمایی صبح تاسوعای سال 1357، امینی پس از نوشتن وصیت نامه و خداحافظی با اعضای خانواده به دستور کمیته خبرنگاران خارجی برای همراهی با خبرنگاران خارجی انتخاب شد تا رژیم پهلوی نتواند یک طرفه، خبرهای دروغ را منتشر کند. در روزهایی که فرار شاه برای برخی بعید به نظر می ‌رسید شهید امینی آن را پیش ‌بینی کرده و می‌ گفت: «شاه فرار می‌ کند و امام می‌ آید و قوانین اسلام در ایران جاری خواهد شد». او در تظاهرات 13 آبان ماه 1357 در نقل و انتقال مجروحان و جمع ‌آوری داروهای مورد نیاز فعالانه شرکت داشت و روزی که امام خمینی(ره) به میهن بازگشتند، در بهشت زهرا به همراه دیگر برادران کمیته حفاظت، از امام راحل، محافظت ‌کرد.  

عشق به امام(ره) و انقلاب همه وجود هادی امینی را فراگرفته بود و سر از پای نمی‌ شناخت. او هر جا که احساس می ‌کرد حضورش برای انقلاب مفید است، حاضر می‌ شد. وی در مقابل کسانی که با تبلیغات مسموم و ایجاد شایعه دست به تخریب شخصیتی مسئولان می‌ زدند مقابله می ‌کرد و معتقد بود: «تخریب شخصیت به مراتب خطرناک‌تر از ترور فیزیکی افراد است». عضویت در بنیاد مستضعفان هادی امینی با تشکیل بنیاد مستضعفان، نقش مؤثری در حفظ اموال بیت ‌المال ایفا کرد و سپس پیشنهاد مدیر عاملی شرکت یکران (ایران ناسیونال) را دریافت کرد اما از پذیرش آن امتناع ورزید. عضویت در حزب جمهوری اسلامی امینی با شکل‌ گیری حزب جمهوری اسلامی به عضویت آن درآمد و پس از آن که فعالیت خود را با بنیاد خاتمه بخشید، نیروی خود را در حزب جمهوری اسلامی، واحد تهران به ‌کار گرفت و بی‌هیچ چشم داشتی و به طور رایگان مشغول خدمت شد. خدمت در استانداری تهران شهید امینی با اعلام نیاز استانداری تهران به حضور نیروهای انقلابی، ‌به خدمت در این نهاد مشغول شد و هر روز تا پاسی از شب، ‌انرژی خود را صرف کمک ‌رسانی به ویژه آب ‌رسانی به مناطق روستایی استان تهران می ‌نمود. فعالیت در واحد مهندسی حزب جمهوری اسلامی شهید امینی پس از مدتی به حزب جمهوری بازگشت و در واحد مهندسی آن به فعالیت ادامه داد. او حقوق مختصری را دریافت و برای کمک آن را به حساب امام واریز می ‌نمود.  

شهید امینی از همان ابتدا متوجه اندیشه‌های خطرناک بنی ‌صدر شده بود و حضور او در مسئولیت ریاست جمهوری را به نفع کشور و مردم نمی‌دانست. وی هنگام کاندیداتوری بنی ‌صدر، برای تنویر افکار عمومی تلاش فراوان نمود. بعد از احراز پست ریاست جمهوری توسط بنی ‌صدر در افشای چهره آمریکایی وی خیلی کوشش کرد. او در روز درگیری اعضای خود فروخته سازمان منافقین با مردم در میدان فردوسی به طور معجزه ‌آسایی جان سالم به در برد. امینی روزنامه‌ها و نشریات اوایل انقلاب را با زحمت جمع ‌‌آوری می ‌کرد و پس از مطالعه برای مطالبی که از سوی ضد انقلاب تهیه شده بود جواب مستدلی ارائه می‌ کرد.  

هادی امینی در هفتم تیر ماه 1360، همراه با بهترین یاران امام خمینی(ره)  در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۶:۲۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۶:۳۰

شهید هادی امینی

خلاصه زندگی نامه

 شهید هادی امینی، عضو واحد مهندسین حزب جمهوری اسلامی بود که در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع