جستجو در مطالب و اشخاص
شهید موسی کلانتری در سال 1327 در شهرستان مرند از توابع استان آذربایجان‌ شرقی به دنیا آمد. او پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی، وارد دانشگاه شد و توانست با مدرک فوق لیسانس رشته راه و ساختمان فارغ التحصیل شود. در دوران دانشگاه، او یکی از افراد فعال عضو انجمن اسلامی بود. او بعد از انجام خدمت سربازی در کارگاه‌های مختلف راهسازی در شهرهای مختلف به کار پرداخت. مهندس کلانتری پس از پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن ماه 1357 به عنوان پاسدار در کمیته‌ به حراست از انقلاب اسلامی پرداخت. او در تابستان سال 1358 وارد وزارت راه شد و جهت فعال کردن اداره راه خوزستان به آنجا رفت و پس از مدتی به همین منظور به استان آذربایجان غربی اعزام شد و مسئولیت اداره کل راه و ترابری استان را نیز به عهده گرفت. در دی ماه سال 1358 از سوی شورای انقلاب به سمت وزیر راه و ترابری منصوب و پس از تشکیل دولت شهید رجایی تا هنگام شهادت همچنان در این سمت به انجام وظیفه و خدمت به مردم و جمهوری نوپای اسلامی ایران ادامه داد. موسی کلانتری از شهدای 7 تیر ماه 1360 است که به همراه شهید بهشتی و یارانشان در اثر انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسیدند.  

موسی کلانتری تحصیلات ابتدایی و قسمت اعظم تحصیلات متوسطه را در همان شهر به پایان رساند و دیپلم خود را از دبیرستان خوارزمی تهران گرفت. شهید کلانتری در سال 1345 وارد دانشگاه امیرکبیر تهران شد و در رشته راه و ساختمان به تحصیل پرداخت و بالاخره با اخذ مدرک فوق لیسانس در رشته راه و ساختمان فارغ ‌التحصیل شد.  

موسی کلانتری با ورود به دانشگاه، فعالیت‌های سیاسی خود را شروع کرد. او به عضویت انجمن اسلامی دانشگاه پلی‌ تکنیک درآمد و از اعضای فعال آن بود. شهید کلانتری از سال 1356 که مبارزات ضد رژیم مردم به رهبری امام راحل افزایش یافت، بیشتر کارهای روزمره خود را رها کرده و به صف مبارزان انقلابی پیوست. او اعلامیه ‌های حضرت امام(ره) را به خانه می ‌آورد و با کمک دوستانش در سطح شهر توزیع می ‌کردند. او در مبارزه، تحت هدایت‌ های روحانیت متعهد و آگاه در صحنه حاضر می‌ شد و با گروه‌های به اصطلاح مبارز آن زمان که به گروه‌های چپ و ... مشهور بودند، رابطه‌ای نداشت و حرکت آنان را مردمی نمی ‌دانست. 

شهید کلانتری پس از پیروزی انقلاب اسلامی چند ماه به عنوان پاسدار در کمیته ‌های انقلاب اسلامی مشغول حراست از کیان انقلاب اسلامی و مبارزه با منافقین شد. در تابستان 1358 با توجه به تجربه‌ ای که در امر راه ‌سازی داشت و با توجه به اعلام نیاز وزارت راه و ترابری، به همراه برخی دوستانش که در مسجدالجواد با آنان آشنا شده بود به این وزارت‌خانه مراجعه و تقاضای همکاری انقلابی خود را اعلام کردند. موسی کلانتری همزمان با فعالیت در انجمن اسلامی دانشگاه، عضو انجمن اسلامی کانون مهندسین نیز بود. بنابراین با پیشنهاد همکاری داوطلبانه شهید کلانتری، طاهری قزوینی، وزیر وقت راه و ترابری از وی خواست تا برای سامان بخشیدن به وضع راه ‌سازی در خوزستان، عازم این استان شود. وی از قبول عنوان مدیر کلی امتناع ‌ورزید و پیشنهاد کرد با عنوان سرپرست و البته بدون حقوق به این مأموریت اعزام شود. شهید کلانتری حدود 4 ماه در این اداره کل به فعالیت پرداخت. سپس عازم استان آذربایجان غربی شد، در این مأموریت بود که طرح عظیم ساخت پل بر روی دریاچه ارومیه را با هدف اتصال دو استان آذربایجان ‌شرقی و آذربایجان غربی ارائه نمود و خود نیز ساخت آن را آغاز کرد. در سال 1358 طاهری قزوینی، وزیر وقت راه و ترابری، از ادامه کار استعفا کرد و شهید موسی کلانتری را به عنوان وزیر به شورای عالی انقلاب معرفی نمود. سرانجام موسی کلانتری دی‌ماه سال 1358 به عنوان وزیر راه و ترابری فعالیت خود را آغاز نمود و منشاء خدمات فراوانی شد. اولین بار که در سالن سخنرانی وزارتخانه آمده بود تا به عنوان وزیر جدید از نزدیک با همکاران آشنا شود، آنقدر ساده و بی‌پیرایه لباس پوشیده بود و آنقدر خودمانی و بدون تکلف سخن گفت که بعضی از همکاران آن همه سادگی و اخلاص را باور نکردند. سخنرانی معارفه را با این جمله آغاز کرد: «من برادر کوچک شما هستم و به وزارت راه و ترابری آمده‌ام که در کنار شما برادران و خواهران ارجمند و بزرگوار به بازسازی راه‌ های این مملکت بپردازم.»  

مهندس موسی کلانتری در 7 تیر سال 1360 در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی به همراه شهید بهشتی به شهادت رسید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۳:۵۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۳:۵۲

شهید موسی کلانتری

خلاصه زندگی نامه

 شهید موسی کلانتری، از شهدای هفتم تیر که در زمان شهادت، وزارت راه و ترابری دولت شهید رجایی را بر عهده داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع