جستجو در مطالب و اشخاص
مهدی قاضی خانی در 28 مهر ماه 1366 در روستای "حیدره قاضی خان" استان "همدان" به دنیا آمد. خانواده وی به شهرستان "قرچک" در استان "تهران" مهاجرت کردند و در آنجا ساکن شدند. او تحصیلات چندانی نداشت و در گاراژ پدرش مشغول به کار شد.پس از ورود تکفیریها به سوریه در سال 2011 و بی حرمتی هایی که به اماکن و زیارتگاه های مقدس شیعیان در سوریه شد، شیعیان از سراسر جهان برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) به سوریه رفتند. مهدی قاضی خانی با وجود محدودیتی که در اعزام بسیجیان بیش از دو فرزند وجود داشت شناسنامه خود را طوری کپی کرد تا نام فرزند سومش مشخص نباشد و به عنوان مدافع حرم در سال 1394 به سوریه اعزام شد.او در اولین اعزام خود به سوریه و عنوان بسیجی، بعد از گذشت 21 روز در مبارزه با تروریستهای تکفیری در 16 آذر ماه 1394 در 28 سالگی به شهادت رسید. مهدی قاضی خانی هفتمین شهید مدافع حرم شهرستان "قرچک" است. 

مهدی قاضی خانی در سال 1385 با فاطمه قاضی خانی ازدواج کرد با اینکه آنها خویشاوندی دوری با هم داشتند اما سالهای زیادی از هم بی خبر بودند و بطور اتفاقی در یک آموزشگاه رانندگی همدیگر را دیدند. حاصل ازدواج آنها دو پسر به نامهای"محمد متین" و "محمد یاسین" و یک دختر به نام "نهال" بود.  

مهدی قاضی خانی از جمله شیعیانی بود که در پی ناآرامی های سوریه برای دفاع از حرم حضرت زینب(ع) در پاییز سال 1394 به آن کشور اعزام شد.نقطه آغازین بحران سوریه انتقادهای بود که برخی از احزاب اپوزیسیون به نظام سیاسی بشار اسد داشتند و در واقع مسئله یک مشاجره درون نظام بود ولی آرام آرام با خارج شدن کنترل مخالفت از دست اپوزیسیون داخلی این اختلافات به سمت دیگری رفت و جبهه غربی، عبری، عربی و ترکیه با اتخاذ مواضعی همسو با هم، این اختلافات داخلی سوریه را بهانه‌ای برای هجمه‌ای به نظام دموکراتیک، قانونی و مردمی بشار اسد قرار دادند.از زمان آغاز بحران سوریه در 15 مارس 2011 میلادی و همزمان با آغاز درگیری های مسلحانه، کشور سوریه شاهد ورود گروه های مسلح تروریستی از کشورهای مختلف منطقه به داخل این کشور بودند. از میان مهمترین گروه های تروریستی مسلحی که برای براندازی نظام حاکم در سوریه وارد این کشور شدند می توان به دو گروه تروریستی "جبهه النصره" و گروه موسوم به دولت اسلامی شام و عراق (داعش) اشاره کرد که هر دو از شاخه های فعال سازمان تروریستی "القاعده" بودند. ورود گروه های جهادی تکفیری به سوریه با ارتکاب جنایت های بی شماری توسط عناصر این گروه ها که از سراسر کشورهای جهان روی به سوریه آورده بودند، همراه شد .کشتار وحشیانه تعداد زیادی از مردم سوریه در مناطق مختلف این کشور، غارت و چپاول دارایی ها و اموال مردم سوریه، تخریب اموال عمومی، دولتی و خصوصی و ساختارهای زیر بنایی و شبکه های ارتباطی این کشور تنها نمونه هایی از رفتار این گروه ها بود.زمانیکه اخباری در خصوص حمله این گروه ها به اماکن و زیارتگاه های مقدس شیعیان در سوریه منتشر شد، بسیاری از کشورهای جهان واکنش های تند و شدید نشان دادند. حمله به مزار "حجر بن عدی"، صحابه امام علی(ع) و نبش قبر این صحابه جلیل القدر، تعدی به بارگاه "حضرت سکینه"(س) و تلاش برای تخریب و منهدم کردن این بارگاه و همچنین تلاش برای حمله به بارگاه مطهر "حضرت زینب"(س)، کم کم نگرانی هایی را میان شیعیان جهان برانگیخت.رزمندگان شیعه از سراسر جهان از جمله: لبنان، عراق، افغانستان، ایران و ... به شیعیان سوریه ملحق شده اند تا از حرم حضرت زینب در جنوب دمشق در مقابل حملات تروریستهای تکفیری دفاع کنند. 

مهدی قاضی خانی در 16 آذر ماه 1394 در عملیات "محرم" در مبارزه علیه تروریستهای تکفیری در سوریه به شهادت رسید و پیکر ایشان در 20 آذر ماه 1394 پس از اقامه نماز جمعه شهرستان "قرچک" تشییع و در گلزار شهدای "بی بی زبیده" به خاک سپرده شد. 

در وصیتنامه شهید مهدی قاضی خانی آمده: «... ای خواهران و برادران بدانید سوریه خط مقدم ما بوده و اگر ما در آنجا حضور داریم، بدانید که هدف دشمنان رسیدن به ایران است. نگذارید بین شما و اسلام جدایی بیاندازند که اگر موفق شوند شما را به فنا می کشند گوش به فرمان رهبر عزیزمان باشید تا از فتنه زمان در امان باشید و نگذارید روی افکار و عقاید شما کار کنند نگذارید خون شهدا پایمال شود که فردای قیامت همه ما مسئول و جوابگو باشیم.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۲:۱۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۲:۲۰

شهید مهدی قاضی خانی

خلاصه زندگی نامه

 شهید مهدی قاضی خانی، بسیجی مدافع حرم حضرت زینب(س) در مبارزه با تکفیری ها که به دست گروه داعش در سوریه به شهادت رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع