جستجو در مطالب و اشخاص
شهید مهدی امین زاده در بهمن ماه 1328 در شهر قائن و در خانواده ای متدین به دنیا آمد. او از کودکی با تعالیم روح بخش آسمانی و قرآن کریم آشنا و مأنوس بود. او تحصیلات خود را تا سال 1344 در قائن گذراند و سپس راهی مشهد مقدس شد. مهدی امین زاده پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه، تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته اقتصاد در دانشگاه ملی به پایان رساند و برای ادامه تحصیل به امریکا رفت. او از اعضای فعال انجمنهای اسلامی خارج از کشور بود؛ او علاوه بر همکاری با انجمن اسلامی واشنگتن با کمک سایر دوستان اقدام به تاسیس یک کتابخانه اسلامی و همچنین کلاس های سخنرانی مذهبی و تفسیر قرآن در این دانشگاه نمود. او پس از اخذ فوق لیسانس در رشته اقتصاد، دکترای خود را در رشته برنامه ریزی اقتصاد در شهر تگزاس دنبال کرد. امین زاده از جمله مبارزان انقلابی بود که در روزهای منتهی به پیروزی انقلاب به پاریس رفت و همراه با امام خمینی(ره) به میهن اسلامی بازگشت و به مبارزات خود تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داد. فعالیت در کمیته انقلاب اسلامی و نهادهای انقلابی مشهد، عضویت در هیئت مدیره شرکت گسترش خدمات بازرگانی و معاون بازرگانی داخلی وزارت بازرگانی از مسئولیت‌های مهدی امین زاده پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود. ایشان سرانجام در هفتم تیر ماه 1360 به همراه 72 نفر از یاران به شهادت رسید.  

مهدی امین زاده از کودکی با تعالیم روح ‌بخش آسمانی و قرآن کریم آشنا و مأنوس بود. او تحصیلات ابتدایی و مقطع متوسطه را با موفقیت پشت سرگذاشت و در سال 1347 در دبیرستان "فردوسی" دیپلم گرفت. او پس از آن توانست در رشته اقتصاد در زمره دانشجویان دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی) درآید. امین زاده در سال 1351 از دانشگاه ملی فارغ التحصیل شد و جهت ادامه تحصیلات به آمریکا عزیمت کرد و با جدیت توانست مدرک کارشناسی ارشد در رشته اقتصاد را اخذ کند، سپس تحصیلات خود را در مقطع دکترا و در رشته برنامه ‌ریزی اقتصادی در شهر تگزاس دنبال نمود.  

مهدی امین زاده در دوران نوجوانی و جوانی در کلاسها و هیئت های مذهبی حضوری فعال داشت و در جلسات دینی حضور می یافت و از محضر اساتید بهره می جست. حضور در فعالیت‌های مذهبی وی را به حرکت‌های انقلابی سوق داد. او از جمله مبارزان انقلابی بود که با تهیه و توزیع اعلامیه‌های امام(ره) و روحانیت مبارز، ضمن آشنا ساختن دیگر جوانان و دوستان خود با اندیشه‌های امام(ره)، خود را نیز برای مبارزه‌ ای عظیم‌تر آماده می‌نمود. عضو انجمن اسلامی دانشجویان امریکا و کانادا خروج امین زاده از میهن برای ادامه تحصیل، نه تنها مانع از روحیه انقلابی او نشد، بلکه زمینه را برای مبارزه‌ای علنی علیه رژیم شاه،‌ فراهم‌ ساخت. او ضمن فراگیری علوم دانشگاهی، مبارزات خود را بُعدی تازه بخشید و در همه تظاهرات و برنامه‌هایی که توسط انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا و کانادا برگزار می‌شد، نقش فعالی داشت. همین روحیه انقلابی و خستگی ناپذیر او موجب شد تا به سرعت در میان دانشجویان مبارز و مسلمان شناخته شود و بتواند بسیاری از تحرکات و تبلیغات دانشجویی ضد رژیم را اداره کند. تأسیس کتابخانه اسلامی در دانشگاه واشنگتن مهدی امین‌ زاده، هنگام تحصیل در دانشگاه واشنگتن، ضمن همکاری با انجمن اسلامی این دانشگاه، با کمک سایر دوستان خود یک کتابخانه اسلامی را در آن تأسیس کرد. او با برپایی جلسات سخنرانی مذهبی و به ویژه تفسیر قرآن کریم، از یک سو به انتقال مفاهیم غنی اسلامی که مبنای مبارزه و تشکیل حکومت اسلامی است، می ‌پرداخت و از سوی دیگر، زمینه را برای جذب دانشجویان در دامن برخی گروه‌های فتنه انگیز و شیطانی از بین می‌بُرد. بازگشت به ایران و ادامه مبارزه در روزهای پایان رژیم پهلوی، هنگامی که امام(ره) در پاریس به سر می‌بردند، به حضور ایشان شتافت و همراه ایشان به وطن بازگشت و برای پیروزی انقلاب اسلامی همراه با ملت مسلمان مبارزه کرد.  

امین‌زاده، پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، مدت‌ها فارغ از هرگونه ادعایی در کمیته انقلاب اسلامی و دیگر نهادهای انقلابی مشهد شبانه ‌روز به مجاهدت می ‌پرداخت و در این مقطع نیز نقش مؤثری در برخورد با سرسپردگان اجانب و فریب خوردگان استکبار ایفا کرد. امین‌زاده با اعلام تأسیس حزب جمهوری اسلامی به عضویت این حزب درآمد. او در مهر ماه 1358 به عضویت هیئت مدیره شرکت گسترش خدمات بازرگانی منصوب شد و خدمات بی‌شائبه ‌ای را از خود به یادگار گذاشت. امین زاده در بهمن ماه 1359 به عنوان معاون بازرگانی داخلی وزارت بازرگانی مسئولیت جدید خود را آغاز کرد و همه همت خود را برای رفع معضلات، تنگناها و حذف قوانین و قطع ید سودجویان اقتصادی از منافع ملّی و اقتصادی به‌ کار بست.  

شهید امین‌زاده با اعلام تأسیس حزب جمهوری اسلامی به عضویت این تشکیلات درآمد و شامگاه هفتم تیر سال 1360 همراه خوبانی که در این حزب، از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن پاسداری می‌کردند، در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۳:۲۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۳:۲۲

شهید مهدی امین زاده

خلاصه زندگی نامه

 شهید مهدی امین زاده، معاون بازرگانی داخلی وزارت بازرگانی بود که در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع