جستجو در مطالب و اشخاص
شهید مصطفی احمدی روشن در 17 شهریور ماه 1358 در بیمارستان بوعلی شهر همدان به دنیا آمد. خانواده پدری ایشان از نوادگان ملا مصطفی همدانی و مادر ایشان نواده‌‌‌ آیت الله مهدی مهدوی و اهل یزد هستند. رحیم احمدی روشن، پدر مصطفی، از درجه‌ داران شهربانی وقت بود که بعدها راننده مینی ‌بوس شد و در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران سال‌های بسیاری را به مبارزه با دشمن بعثی پرداخته است.مصطفی احمدی روشن دارای 3 خواهر به نامهای مرضیه، زهرا و فاطمه بودند. مصطفی احمدی روشن پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی در زادگاه خود، تحصیلات خود را در رشته مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی شریف تهران ادامه داد و در سال 1381 از این دانشگاه فارغ التحصیل شد. او در دوران دانشجویی خود مسئول فرهنگی بسیج دانشجویی و از نخبگان دانشگاه صنعتی شریف بود. او پس از فارغ التحصیلی با خواست و اصرار خودش و بعد از پیگیری فراوان وارد سایت غنی سازی اورانیوم نطنز شد. احمدی روشن شخصی ولایتمدار و از شاگردان آیت الله عزیز الله خوشوقت استاد اخلاق تهران بودند. مصطفی احمدی روشن، در 21 دی ماه 1390 بر اثر انفجار بمب مغناطیسی توسط عوامل استکبار در خودروی وی، در خیابان گل نبی تهران (میدان کتابی)، روبروی دانشکده ارتباطات و علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی به شهادت رسید. شهید مصطفی احمدی روشن در هنگام شهادت معاون بازرگانی سایت نطنز بود. وی شوخ و باصفا و در عین حال در مدیریت جدی و قاطع بود. به گفته دوستان وی، شهید احمدی روشن فردی ولایتمدار و اخلاق مدار بود.  

مصطفی احمدی روشن تحصیلات خود را در زادگاهش، همدان، آغاز کرد؛ او دوره متوسطه را در رشته ریاضی فیزیک دبیرستان ابن سینا همدان به اتمام رساند و پس از آن در آزمون سراسری دانشگاه شرکت کرد. او در سال 1377 وارد دانشگاه صنعتی شریف شد و تحصیلات خود را در رشته مهندسی شیمی آغاز کرد. او از بسیجیان فعال دانشگاه بود که در دوران دانشجویی به عنوان مسئول فرهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه شریف فعالیت می کرد. احمدی روشن در سال 1381 در رشته مهندسی شیمی موفق به دریافت مدرک کارشناسی شد. او در دوران تحصیل در دانشگاه در پروژه ساخت غشاهای پلیمری برای جداسازی گازها که برای اولین بار در کشور انجام شد، همکاری داشت؛ همچنین او دارای چندین مقاله ISI به زبان های انگلیسی و فارسی بوده است. در 25 بهمن ماه 1390، پس از شهادت، به شهید مصطفی احمدی روشن مدرک دکترای افتخاری در رشته نانو بیوتکنولوژی از دانشگاه تهران اعطا شد.  

فاطمه بلوری کاشانی، همسر شهید احمدی روشن، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته شیمی دانشگاه صنعت شریف است که در سال 1382 با مصطفی احمدی روشن عقد و بعد از یک سال و نیم ازدواج کردند؛ حاصل این ازدواج یک پسر به نام "علی" است. آشنایی با همسر و ازدواج فاطمه بلوری کاشانی از نحوه آشنایی و ازدواج خود با شهید مصطفی احمدی روشن گفت: «نحوه آشنایی ما به دوران فعالیت در بسیج دانشجویی [دانشگاه صنعت شریف] برمی‌گردد. آقا مصطفی مسئول فرهنگی بسیج آقایان و من اگرچه مسئولیت خاصی نداشتم اما به عنوان بسیجی عادی در بسیج حضور داشتم و علاقه ‌ام به فعالیت‌‌ها و اهداف بسیج باعث شد با بسیج در ارتباط باشم و در فعالیت‌هایشان شرکت کنم... در اردوی جنوب سال 1379 من همراه گروه بودم و مصطفی هم، چون مسئولیت داشتند گروه را همراهی می ‌کردند و مسئول برپایی این اردو بودند. مصطفی از طریق همسر یکی از دوستانشان که همراه ما بودند پیغامی برای من فرستادند مبنی بر اینکه آیا قصد ازدواج دارم یا خیر... بعد از اردوی جنوب هر دو ما در کلاس‌های اخلاق در محضر استاد یوسفی که جانباز شیمیایی 75 درصد بودند، شرکت داشتیم... دوباره پیغام توسط یکی از دوستان مصطفی رسید و اصرار کرده بود برای همین من یک جلسه با ایشان صحبت کردم، بنده شرایط خودم را به ایشان گفتم و ایشان هم پذیرفتند که مدت زمانی صبر کنند... آقا مصطفی ویژگی‌های بسیار زیادی داشت. زمانی که قرار بود با بنده ازدواج کند، یک جوان ساده و اهل شهر همدان بود که درسش هنوز تمام نشده بود و سرشار از عشق برای رسیدن به هدف والایش بود، صداقت بسیار زیادی داشت و این شخصیت را کمتر در بچه‌های بسیج دیده بودم. آقا مصطفی، غرق در اهل بیت علیه‌ السلام بودند و 90 درصد صحبت‌هایشان درباره حضرت علی(ع) بود، در نهایت این تفاوت‌ها باعث شد بنده با شهید احمدی‌ روشن ازدواج کنم.»  

مصطفی احمدی روشن پس از اخذ مدرک کارشناسی از رشته مهندسی شیمی، علیرغم اینکه همزمان موقعیت های کاری دیگری داشت، با توانمندی های خود وارد سازمان انرژی اتمی شد. سال 1383-1382 بود که او برای فعالیت در سازمان انرژی اتمی، پدر و مادرش را راضی کرد تا وارد این کار شود. مصطفی احمدی روشن یکی از پایه گذاران سایت هسته ای نطنز بود. ایشان سابقه بسیاری خوبی در بخش تامین کالاها و خرید تجهیزات هسته ای در بخش غنی سازی در زمان تحریمها داشتند که در مدت حضورشان به عنوان مدیر بازرگانی، کالاها به موقع، به تعداد و با کیفیت تأمین می شد و در همه جا از پیمانکاران خود دفاع میکردند. ایشان با وجود اینکه به عنوان معاون بازرگانی سایت نطنز فعالیت می کرد اما به گفته یکی از همکارانش، در تعبیر علمی معاونت توسعه فناوری و تکنولوژی را بر عهده داشت. یکی از همکاران شهید احمدی روشن درباره علاقمندی و پشتکار ایشان به خصوص در دوران تعلیق عنوان کرده است: «خود احمدی روشن تعریف می کرد که تمام دوران تعلیق به شدت فعال بودم حتی خیلی فعال تر از دورانی که تعلیق را شکسته بودند چرا که می دانستم یک روزی باید این تعلیقات برداشته شود و آن روز نظام نیاز دارد و زمانی هم برای تعلیق از ما گرفته شده، پس نظام باید بقدری سریع جلو رود و به این فناوری برسد که این فرصتی که از ما گرفته شده، جبران شود بنابراین من باید 10 برابر شروع به کار کنم، من باید خودم را تجهیز به دانش فنی کنم و به شدت مطالعه کنم... تا خودم را کاملا آماده کنم بعد از اینکه تعلیق برداشته شد کمک کنم کار سرعت پیدا کند، کمک کنم مسیر کوتاه تر شود.» به روایت از همسر شهید احمدی روشن: «بارها و بارها آقا مصطفی درباره سایت نطنز گفته بودند که اینجا را طوری می سازم که مقام معظم رهبری دوست دارند، تمام هدف شهید احمدی روشن در سایت نطنز با توجه به تمام مشکلاتی که وجود داشت این بود که نتیجه اش را به نایب امام زمان(ع) برساند.»  

از مدیران نیروگاه نطنز اصفهان در بخش تامین کالا و خرید تجهیزات هسته ای در بخش غنی سازی پایه گذاری اولین غنی سازی منجر به تولید اورانیوم به غنای 3/5 تا 5 درصد تشکیل و راهبری تیمهای مهار ویروس رایانه ای استاکس ‌نت 

ساعت 8:30 صبح 21 دی ماه 1390، مصطفی احمدی روشن در حالیکه عازم محل کار خود بود، در خیابان شهید گل ‌نبی (میدان کتابی) و روبه ‌روی دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طبابایی، هدف عملیات تروریستی دو موتورسوار قرار گرفت. دو تروریست موتورسوار با چسباندن یک بمب مغناطیسی به خودروی ایشان، یک دستگاه خودروی پژو 405، وی را به شهادت رساندند. با انفجار این بمب مهندس احمدی روشن بلافاصله به شهادت می رسد و رضا قشقایی فرد، راننده ایشان به شدت مجروح می شود؛ وی ساعتی بعد در بیمارستان رسالت تهران بر اثر شدت جراحات وارده به شهادت رسید. پیکر پاک شهید مصطفی احمدی ‌روشن پس از نماز جمعه روز 24 دی‌ ماه و با همراهی سیل عظیم عاشقانی که برای تشییع وی آمده بودند، در جوار امام‌ زاده علی اکبر چیذر به خاک سپرده شد. 

روز قبل از شهادت احمدی روشن، در دیماه 1390، بخش فارسی رادیو اسرائیل در گزارشی از ژنرال بنی گانتس، رئیس وقت ستاد کل ارتش اسرائیل که در نشست کمیسیون امور دفاعی و سیاست خارجی "کنست" سخنرانی می‌کرد، اعلام کرد که «سران جمهوری اسلامی ایران گوش شنوایی برای شنیدن پیام جامعه جهانی ندارند و در برابر فشارهای بین‌المللی که بر رژیم ایران برای تغییر مسیر برنامه‌های اتمی ایران به عمل می‌آید، مقاوم شده‌اند.» همچنین سایت فارسی وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی از قول وی نوشته بود: «با ترور دانشمندان ایرانی می‌توان از تبدیل شدن ایران به یک قدرت منطقه‌ای جلوگیری کرد.» البته این خبر بلافاصله از روی سایت حذف شد. پس از وقوع حادثه شهادت، صفرعلی براتلو، دبیر وقت شورای تأمین استان تهران، به جزئیاتی از ترور شهید احمدی روشن اشاره کرد و اظهار داشت: «این بمب از نوع مغناطیسی و از همان هایی است که قبلا برای ترور دانشمندان از آنها استفاده شده است و در واقع کار صهیونیست‌هاست.» سپس هفته نامه اشپیگل آلمان و روزنامه فیگاروی فرانسه که دو نشریه معتبر بین ‌المللی هستند در چندین مقاله تحلیلی و به نقل از منابع آگاه خبر از همکاری موساد و اپوزیسیون ایرانی که در کردستان عراق به سر می‌برند (سازمان منافقین) دادند. پس از وقوع حادثه سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، درز عمدی اطلاعات دانشمندان ایرانی توسط نهاد‌های بین ‌المللی و آژانس اتمی را علت شهادت این دانشمند ایرانی اعلام کرد. در پی انتشار این خبر، سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار داشت: «آژانس نام این فرد را فاش نکرده و اصلا او را نمی‌شناسد.» تیر‌ماه 1391 نیز کتابی با عنوان "جاسوسان مبارزه با جدال نهایی" منتشر شد که به شرح فعالیت‌های جاسوسی نهادهای اطلاعاتی اسرائیل، به سرکردگی سازمان جاسوسی موساد پرداخت. در فصل اول این کتاب آمده است: «سازمان جاسوسی موساد، واحدی داخلی موسوم به "کیدون" دارد که طی سال‌های اخیر روش‌های جدیدی برای نفوذ به کشورهای دیگر و به قتل رساندن مخالفان اسرائیل ابداع کرده است. واحد عملیات ویژه "کیدون" (در عبری به معنی سرنیزه) که مسئولیت ویژه‌ای در ترورهای ایران دارد.»  

پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب مقام معظم رهبری در 22 دیماه 1390، در پیامی ضمن تسلیت شهادت مصطفی احمدی روشن در حادثه تروریستی در تهران، این ترور بزدلانه را نشانه‌ به بن‌ بست رسیدن استکبار جهانی به سردستگی آمریکا و صهیونیزم، در مقابله با ملت مصمم و مؤمن و پیشرونده‌ ایران اسلامی دانستند. ایشان ضمن برگزیدن لقب "مصطفای شهید" برای این دانشمند شهید، اظهار داشتند: «ما به کوری چشم سران اردوگاه استکبار و نظام سلطه، این راه را با قوت و اراده‌ راسخ دنبال خواهیم کرد و پیشرفت رشک‌آور ملت بزرگ خود را به رخ دشمنان عنود و حسود خواهیم کشید و البته از مجازات مرتکبان این جنایت و عاملان پشت صحنه‌ آن هم هرگز چشم‌پوشی نخواهیم کرد.»  سید حسن نصراللهسید حسن نصرالله ، دبیر کل حزب الله لبنان، سه روز پس از به شهادت رسیدن این شهید بزرگوار در بیانات خود با اشاره به این که این ترورها نخواهند توانست پیشرفت علمی و تکنولوژیکی ایران را متوقف کنند. افزود انجام چنین جنایاتی از جانب مستکبران به منظور سلب عوامل قدرت واقعی یعنی عامل پیشرفت علمی، از کشورهای ما مسلمانان است. علم عامل قدرت واقعی است و مستکبران نمی‌خواهند چنین عاملی در میان مسلمانان وجود داشته باشد. حزب الله لبنانحزب الله لبنان نیز با صدور بیانیه‌ای، ترور دانشمند هسته‌ای ایران را در تهران، به معنای واقعی کلمه یک جنایت تروریستی خواند. انکار و تکذیب امریکا و انگلیس هیلاری کلینتون وزیر خارجه وقت آمریکا در واکنش به ترور مصطفی احمدی روشن، دست داشتن کشورش در اقدام خشونت‌آمیز در ایران را رد کرد. الستر برت، معاون خاورمیانه‌ ای وقت وزارت امور خارجه انگلیس در گفت‌وگو با BBC فارسی ضمن رد هر نوع دخالت کشورش در ترور شهید مصطفی احمدی روشن گفت: «ما کشتن غیر نظامیان را به هر شکل همواره محکوم کرده‌ایم.»  

مقام معظم رهبری در 29 دی ماه 1390 به دیدار خانواده شهید احمدی روشن رفتند. ایشان در ابتدا خواستار تعالی این شهید شددند و در ادامه، خطاب به خانواده شهید احمدی روشن فرمودند: «دو ارزش در جوان شما به خوبی تبلور پیدا کرد که هر کدام به تنهایی مایه‌ افتخار است. یکی جنبه‌ علم و تحقیق و تسلط بر کار مهمی که زیر دستش بود... بعد دوم اهمیتش بیشتر است که همان بُعد معنوی و الهی است. بُعد دوم همان چیزی است که او را آماده می‌کند برای شهید شدن. حالا البته شهیدشدن برای ما که اهل دنیا هستیم، برای شما که پدر و مادر و همسر هستید و محبت دارید نسبت به او، تلخ است چون در عرصه‌ ظاهر زندگی فقدان است؛ از دست دادن است؛ این پوسته‌ شهادت است... اینها در راه خدا و پیشرفت اسلام شهید شدند... سالهای اول و دهه‌ 60، هنر جوان‌های ما مجاهدت بود، ایمان بود. خوب دنیا قبول کرد، گفت: بله ایمانشان خوب است، ولی پیشرفت علم و تمدن و زندگی امکان ندارد. این جوانها این ادعا را باطل کردند. چه این شهید چه سه شهید قبلی، جوانهایی که عرصه‌های علمی را تصرف کردند و در آنجا حرف نو به میدان آوردند و هویت پیشرونده و استعداد برتر خودشان را و قابلیت‌ها و استعداد‌های خودشان را نشان دادند، اینها آبرو درست کردند برای نظام جمهوری اسلامی.» 

مراحل دستگیری عوامل ترور دانشمندان هسته ای را می توان یکی از بزرگترین عملیات های امنیتی - اطلاعاتی پس از انقلاب در ایران به حساب آورد که موضوع مستند "کلوپ ترور" بود. این مستند که در مرداد ماه 1391 به روی آنتن شبکه یک سیما رفت، به نحوه اقدامات یک شبکه پیچیده ترور وابسته به سرویس موساد در ایران پرداخته شده است. این شبکه ترور که به صورت عنکبوتی عمل کرده و از پشتیبانی ویژه اطلاعاتی دستگاه های اطلاعاتی انگلیس و امریکا برخوردار بوده است، نقش اصلی را در طراحی، هدایت و اجرای عملیات ترور شهیدان علیمحمدی، شهریاری، رضایی نژاد، احمدی روشن، قشقایی و فریدون عباسی بر عهده داشته است. در مستند "کلوپ ترور" از شیوه جذب اعضای این گروه و مراحل آموزش آنها در اقلیم کردستان و اعزام آنها به اسرائیل و همچنین شیوه های آموزش، طراحی و اجرای عملیات این ترورها از زبان اعضای شبکه پرده برداری شده است.  

همزمان با اولین سالگرد شهادت مصطفی احمدی روشن، مستند "لبه روشنایی" با موضوع نقش شهید احمدی روشن در پیشرفت های هسته ای کشور از شبکه یک سیما پخش شد. در این مستند ابعاد زندگی این شهید و نیز نحوه حضور و فعالیت وی در صنعت هسته ‌ای و سایت غنی ‌سازی نطنز به نمایش گذاشته شد. در این مستند، علاوه بر بررسی متفاوت زندگی شهید احمدی روشن، تصاویری پخش نشده از سایت غنی سازی نطنز و فرایند غنی سازی سوخت برای نخستین بار در تلویزیون نشان داده شد. همچنین جایگاه و موقعیت شهید احمدی روشن در موفقیت های هسته ای کشور در بیان همکاران و فعالان این حوزه بیان شد. در بخشی از این مستند شهید احمدی روشن قهرمان مهار ویروس رایانه ای استاکس نت معرفی شده است. در قسمتی دیگر آمده: «اینجا اتاق مصطفی است و ما مستاجر مصطفی ‌ایم.» در دیگر قسمت های دیگر این مستند، ابعاد زندگی شخصی شهید احمدی روشن از زبان خانواده، دوستان و نزدیکان او، حضور مقام معظم رهبری در منزل این شهید و سخنان ایشان آمده است.  

مجموعه "یادگاران 22: احمدی روشن" پیرامون خاطراتی از شهید احمدی روشن است که به کوشش "مرتضی قاضی" منتشر و روانه بازار نشر شده است. این کتاب در دی ماه 1393 برای نهمین بار از سوی انتشارات "روایت فتح" منتشر شد. در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «مصطفی هنوز پسر بچه بود که جنگ تمام شد، اما عشق مردان جنگ ردی در زندگی‌اش گذاشت سرخ، از جنس پایداری. غیر از اینها، مصطفی یک جوان امروزی بود؛ در دانشگاه شریف درس خواند، زن و بچه و زندگی‌اش را دوست داشت، خوش‌تیپ می‌گشت، ماشین خوب سوار می‌شد و اهل سرعت و هیجان بود. بعد از دانشگاه برای کار رفت سازمان انرژی اتمی. از پست کارشناس شروع کرد و وقتی که شهید شد، معاون بازرگانی سایت نطنز بود.» این کتاب 100 خاطره از جوانی است که شهادت را جدی گرفته بود.  

مهم‌ترین ویژگی شهید احمدی روشن ولایتمداری و تعهد به کشور و انقلاب و شخصیت چند بعدی ایشان بود؛ به‌ گونه ‌ای که با تعامل خوبی که داشت از تمام استعداد‌ها و ظرفیت‌های موجود در کشور در جهت پیشبرد برنامه‌های هسته ‌ای کشورمان استفاده می‌کرد. مسیر زندگی شهید احمدی روشن بر محوریت ولایت بود دوستان و همکاران شهید احمدی روشن در توصیف ولایتمداری او عنوان کرده اند: «او دقت می کرد که انگشت رهبری به چه سمتی است، چه چیزی برای نظام مهم است و به همان سمت و سو می رفت. یکی از ویژگی های ایشان ولایتمداری بود، ایشان مسیر زندگی و اکثر تصمیمات زندگیش را بر محوریت ولایت قرار می داد.» مصطفی آدم خدمتگزاری بود یکی از همکاران شهید احمدی روشن در خصوص به شهادت رسیدن ایشان عنوان کردند: «افسوس می خورم به این خاطر که خیلی کارها را با مصطفی می شد انجام داد، بدون مصطفی هم می شود اما با مصطفی کارها خیلی راحت پیش می رفت، مصطفی واقعا مکمل بود. من برای مردم افسوس می خورم از این باب که مصطفی آدم خدمتگزاری بود. خدمت کردن هدف او بود.» آقا مصطفی قطعا می دانستند پایان این راه شهادت است همسر شهید احمدی روشن در خصوص درایت شهید بر هدف والایش گفت: «آقا مصطفی با دید باز این راه را انتخاب کردند و قطعا می دانستند این راه سختیهای زیادی دارد. به نظر من قطعا می دانستند پایان این راه شهادت است. من از ایشان پرسیدم می دانم شما شهید می شوید حالا به من بگید (از روی کنجکاوی) چند سالگی؟ این سؤال را چندین بار پرسیدم و ایشان جواب ندادند تا در آخر که با تأکید بیشتری پرسیدم ایشان گفتند 30 سالگی.»  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۷:۳۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۷:۳۹

شهید مصطفی احمدی روشن

خلاصه زندگی نامه

 شهید مصطفی احمدی روشن، دانش‌ آموخته رشته مهندسی شیمی از دانشگاه صنعتی شریف و معاون بازرگانی سایت هسته ‌ای نطنز که اواخر دی ماه سال 1390 در عملیاتی تروریستی به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع