جستجو در مطالب و اشخاص
مسعود علیمحمدی 3 شهریور 1338 در منطقه کن تهران به دنیا آمد. علیمحمدی دوره کارشناسی رشته فیزیک را در دانشگاه شیراز و کارشناسی ارشد و دکترای فیزیک با گرایش ذرات بنیادی را در دانشگاه صنعتی شریف گذراند. او از نخستین دانشجویان دوره دکترای فیزیک و نخستین فردی بود که در ایران دکترای فیزیک دریافت کرد. تخصص اصلی او ذرات بنیادی، انرژی‌های بالا و کیهان‌ شناسی بود. او در سال 1372 به عنوان استاد تمام در دانشکده فیزیک دانشگاه تهران مشغول تدریس شد؛ دروس ارائه شده توسط ایشان مکانیک کوانتومی، الکترومغناطیس، مکانیک آماری، ذرات بنیادی و نظریه میدان های کوانتومی بود. او در مقاطع مختلف تحصیلی شاخه فیزیک در دانشگاه تربیت معلم نیز تدریس کرده و علاوه بر مقالات علمی و پژوهشی، به عنوان استاد راهنما و مشاور در پروژه های پایان نامه های مرتبط با علوم فیزیک به فعالیت مشغول بوده است. همچنین علیمحمدی، یکی از برگزیدگان جشنواره بین ‌المللی خوارزمی در سال 1386 بود و در پژوهش‌های بنیادی رتبه دوم را کسب کرد. دکتر علیمحمدی از علاقمندان انقلاب اسلامی بود و خیلی به دنبال این بود که بتواند سطح علمی کشور را ارتقا دهد؛ او بسیار به کارهای علمی و تحقیقاتی خود اهمیت می داد. مسعود علیمحمدی 22 دیماه 1388، در مقابل منزلش بر اثر انفجار یک بمب جاسازی شده در یک موتورسیكلت توسط عامل تروریستی موساد، به شهادت رسید؛ این بمب از فاصله نزدیک با دکتر علیمحمدی و بوسیله کنترل از راه دور منفجر شد.  

منصوره کرمی، همسر شهید مسعود علیمحمدی درباره چگونگی ازدواج خود با شهید علیمحمدی گفت: «من سال 1361 دیپلم گرفتم و همان سال هم ازدواج کردم. آشنایی من با مسعود علیمحمدی از طریق برادرم بود. برادر و همسرم، هر دو دانشجو بودند و در ستاد انقلاب فرهنگی کار می ‌کردند. همسرم در گروه فیزیک و برادرم در گروه شیمی بودند. ایشان یک روز به برادرم گفته بود اجازه می دهید مادرم به خواستگاری بیاید؟ آنها آمدند و ما همدیگر را دیدیم و پسندیدیم؛ مسعود آن موقع جبهه بود، مادر مسعود عکس مسعود را خانه ما گذاشت و من از روی عکس، ایشان را انتخاب کردم. برادرم نظرشان خیلی مثبت بود و می گفت ایشان عالی هستند. مسعود آن موقع 23 ساله و دانشجوی رشته فیزیک دانشگاه شیراز بود. مسعود بعد از اینکه از جبهه آمد، حالش خیلی بد بود و چون تک فرزند پسر بود پدرشان دیگر اجازه نداد به جبهه برگردد؛ شرایط به گونه ای شد که ایشان گفت نمی روم و از همان لحظه از جهت علمی همکاری خود را با ارگانهای مختلف آغاز کرد. 11 شهریور 1361 مراسم بله برون، 4 مهر ماه عقدکنان و 22 مهر ماه مراسم عروسی ما برگزار شد.» ثمره این ازدواج دو فرزند به نامهای ایمان و الهام است.  

منصوره کرمی درباره روزهای اول زندگی در شیراز برای تحصیل شهید علیمحمدی گفت: «ما بعد از ازدواج در منزل پدر همسرم بودیم تا اینکه در فروردین 1362 دانشگاه ها باز شد و مسعود به شیراز رفت؛ خوابگاه های متأهلین پر بود و مسعود نمی تونست جایی را تهیه کند تا اینکه به خاطر ناراحتی های من بعد از 6 ماه یک اتاق در جاده کمربندی شیراز گرفت و ما یک سال و نیم در شیراز ماندیم.» مسعود علیمحمدی هنوز دوره کارشناسی را به اتمام نرسانده بود که برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به یکی از دانشگاه های امریکا تقاضای بورس فرستاد، همزمان با دریافت نامه پذیرش از دانشگاه امریکا، متوجه شد که دانشگاه شریف هم دانشگاه خوبی است و اساتید ورزیده ای از خارج از کشور در آنجا تدریس می کنند. او در این دانشگاه امتحان داد و در سال 1364 در مقطع کارشناسی ارشد فیزیک این دانشگاه پذیرفته شد و از همان زمان جهاد علمی خود را آغاز کرد؛ او پس از آن دوره دکترا را نیز در همان دانشگاه گذراند و شاگرد اول دوره خود و اولین فردی بود که در ایران دکترای فیزیک را دریافت کرد. دکتر علیمحمدی به کارهای علمی و تحقیقاتی بسیار اهمیت می دادند و علاقه وافری به رشته فیزیک داشتند که همیشه در صحبت های پر شور ایشان موج می زد. از ایشان مقالات متعددی در زمینه نظریه میدان‌ها و ذرات بنیادی به‌ چاپ رسیده است؛ ایشان بیش از 56 مقاله معتبر ISI به چاپ رساندند و بعضی از اساتید خارجی به مقالات علمی او رفرنس می دادند.  

دکتر علیمحمدی در یکی دو سال پایانی دوره دکترا در مرکز تحقیقات فیزیک نظری با دوستانشان گروه خیلی خوبی را تشکیل داده بودند و مقاله های ISI بسیاری را به چاپ رساندند. مسعود علیمحمدی با آمدن به تهران برای گذراندن زندگی خود بورسیه وزارت علوم شد. او ابتدا در دانشگاه تربیت معلم و پس از آن در دانشگاه تهران مشغول بکار شد. علیمحمدی از همان زمان که از شیراز بازگشت فعالیت های علمی و تحقیقاتی خود را آغاز کرد؛ او می گفت: «به جبهه نمی روم ولی فعالیتم پشت جبهه زیاد است.» او بین سالهای 1366-1365 فعالیت پیرامون مسائل هسته ای را آغاز و تا زمان شهادت ادامه یافت. مسعود علیمحمدی در كمیسیون شتابگرهای وزارت علوم عضویت داشته و در رابطه با شتابگر ملی و سایر مباحث مربوط به آن فعال بود. ایشان به همراه شهید شهریاری نمایندگان جمهوری اسلامی در پروژه سزامی (SESAME) كه شتابگر منطقه ‌ای در كشور اردن است، بودند؛ سزامی: تابش سینکروترون برای تحقیقات علوم کاربردی و بکارگیری آن در خاورمیانه است؛ علیمحمدی در خصوص چگونگی استفاده بهینه از این فرصت علمی و انتقال فناوری به داخل كشور و همچنین استفاده از ظرفیت‌های ایران برای طراحی و ساخت برخی از قطعات و تجهیزات آن بسیار تلاش کرد. ایشان فردی مصم برای توسعه علمی کشور بودند؛ ایشان با دانشجویان خود بسیار کار می کرد چرا که معتقد بود: «این دانشجویان هستند که بعد از ما می مانند.»  

منصوره کرمی، همسر شهید علیمحمدی، درباره اینکه شهید علیمحمدی بارها مورد تهدید قرار گرفته بود، گفت: «شهریور سال 1388 آقایی به منزل ما زنگ زد؛ سلام و احوالپرسی گرمی کرد. به من گفت از دفتر دکتر رهبر [رئیس وقت دانشگاه تهران] تماس می گیرد؛ دکتر رهبر کار خیلی فوری با دکتر علیمحمدی دارند، اگر میشه شماره مبایلشون را به من بدهید و من هم متأسفانه شماره مبایل مسعود رو دادم. عصر مسعود آمد؛ ایشان هیچی را برای من تعریف نمی کردند که نگرانی در من ایجاد کنند؛ من به ایشان گفتم از طرف دفتر دکتر رهبر با شما تماس گرفتند؟ کار خیلی مهمی داشتند؛ به من گفت پس کار تو بود، تو شماره مبایل را دادی؛ من از صبح فکر می کردم کی شماره را داده؛ گفتم از طرف دفتر دکتر رهبر بود و گفت کار خیلی مهمی با شما دارند؛ مسعود گفت من از صبح پیش دکتر رهبر بودم؛ گفتم پس اون آقا کی بود؟ گفت از منافقین بود.» مسعود علیمحمدی در 22 دیماه 1388، در یک اقدام تروریستی به شهادت رسید؛ ایشان بر اثر انفجار یک بمب جاسازی شده در موتورسیکلت که مجهز به کنترل از راه دور بود در جلوی منزلشان ترور شدند. روز شهادت منصوره کرمی، همسر شهید علیمحمدی روز شهادت همسرش، شهید علیمحمدی که پس از خروج ایشان از منزل به وقوع پیوست را اینگونه توصیف کرد: «ساعت را برای یک ربع به 6 کوک کرده بودم، بلند شدم، ایشان را هم بیدار کردم؛ هر دو نماز صبح خواندیم؛ من صبحانه را آماده کردم؛ ایشان رفت توی اتاقش تا کارهایی را که در طول روز می خواستند انجام دهند را بنویسند برای اینکه فراموش نکنند. من آن روز خیلی کسل بودم دراز کشیدم؛ ایشان وسایلشان را آماده کردند و بعد از خوردن صبحانه، پشت در اتاق آمدند و گفتند خانم من امروز ناهار ندارم؟ من سریع بلند شدم غذای ایشان را آماده کردم. (ایشان از خانه ناهار می بردند) ایشان جلوی در حیاط، ظرف غذا رو از من گرفتند و خداحافظی کردند؛ نگاهی به حیاط انداختند به سمت ماشین رفتند ظرف غذا را در ماشین گذاشتند و برای بار دوم از من خداحافظی کردند؛ سوار ماشین شدند، ماشین را گذاشتند بیرون. وقتی می خواستند در حیاط را ببندند سرشون را از لای در بیرون آوردند و برای سومین بار از من خداحافظی کردند. همینکه در بسته شد من صدای انفجار را شنیدم. آن لحظه فکر کردم زلزله است چون شیشه ها روی سرم می ریخت فکر می کردم خانه دارد خراب می شود. وقتی به خودم آمدم دیدم از ماشین دود بلند می شود، سراسیمه به سمت ماشین رفتم؛ [در منزل بر اثر انفجار از جا کنده شده بود] دیدم ایشان حتی فرصت نکرده سوار ماشین شود، در ماشین باز و جلوی در ماشین نشستند روی زمین دو دستشون لب رکاب ماشین و به حالت سجده پیشانیشون روی دستها قرار داشت؛ صدا زدم دیدم جواب نمی دن گفتم شاید مثل خودم شوکه شده و از حال رفته است؛ چون ظاهرشان از پشت سالم بود و من چیزی متوجه نشدم؛ پیش خودم گفتم سرش را بالا می آورم تا به هوش بیاید، دستم را بردم سرشون را به سمت خودم بلند کنم، متوجه شدم سمت چپ سرشون کاملا خالی است و آنجا بود که فهمیدم ایشان به شهادت رسیده اند.» شهید مسعود علیمحمدی در امامزاده علی اکبر چیذر به خاک سپرده شدند.  

مقام معظم رهبری در 25 دی ماه 1388، در پیامی شهادت دکتر مسعود علیمحمدی را تسلیت گفتند. متن پیام به این شرح است:                                                         بسم الله الرحمن الرحیمشهادت استاد دانشمند مرحوم آقای دکتر مسعود علیمحمدی رضوان الله علیه را به مادر و همسر و خاندان گرامیش و به همه‌ دوستان و شاگردان و همکارانش تبریک و تسلیت عرض میکنم.دست جنایتکاری که این ضایعه را آفرید، انگیزه‌ دشمنان جمهوری اسلامی را که ضربه زدن به حرکت و جهاد علمی کشور است، افشاء و برملا کرد. بیگمان همت دانشمندان و استادان و دانش پژوهان کشور، به رغم دشمن،‌ این انگیزه‌ خباثت آلود را ناکام خواهد گذاشت. علوّ درجات آن شهید سعید و صبر و اجر بازماندگان را از خداوند متعال مسألت میکنم. 

یکسال پس از شهادت دکتر علیمحمدی، 20 دی ماه 1389، وزارت اطلاعات از دستگیری عوامل ترور شهید علیمحمدی خبر داد؛ "علی جمالی فشی" به عنوان عامل اصلی ترور شهید علیمحمدی شناسایی و دستگیر شد. علی جمالی فشی در جریان سفر به خارج از کشور با عوامل سرویس امنیتی رژیم صهیونیستی موسوم به موساد ارتباط برقرار کرده بود، چندین نوبت با عوامل این سرویس در کشورهای مختلف دیدار و نهایتا برای دریافت آموزش‌های مربوط به ترور شهید علیمحمدی به اراضی اشغالی فلسطین منتقل و تحت آموزش‌های نظامی و تروریستی قرار گرفته بود. او پس از بازگشت به کشور، با تهیه مقدمات ارتکاب جنایت، با بمب گذاری در یک دستگاه موتورسیکلت، دکتر علیمحمدی را به شهادت رساند. محکوم علیه پس از دستگیری، به تمامی اتهامات خود اعتراف و شرح دقیقی از چگونگی جذب توسط عوامل موساد و تعلیمات آنان برای شهادت دانشمند هسته‌ ای کشورمان را تشریح کرد؛ اظهارات او از طریق برنامه تلویزیونی پخش شد. دادگاه رسیدگی به اتهامات جمالی فشی در اول شهریورماه سال 1390 در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و با حضور وکیل، نماینده دادستان و اصحاب رسانه‌های جمعی به صورت علنی برگزار شد. نهایتا او به اتهام محاربه و افساد فی‌الارض از طریق ترور شهید علیمحمدی به واسطه مستقر کردن موتورسیکلت و انفجار آن، همکاری با رژیم صهیونیستی و شبکه تروریستی موساد، تحصیل مال نامشروع به واسطه همکاری اطلاعاتی با رژیم صهیونیستی، تخریب اموال مسکونی ناشی از انفجار بمب و نگهداری مواد روان‌ گردان به اعدام محکوم شد. با اعتراض محکوم علیه، پرونده جهت رسیدگی به دیوان‌ عالی کشور ارسال شد که شعبه مربوطه در دیوان عالی کشور هم رأی دادگاه بدوی را تأیید و حکم صادره در 26 اردیبهشت ماه 1391 به اجرا درآمد.  

رهبر معظم انقلاب اسلامی، 30 دی ‌ماه 1389، با حضور در منزل شهید دکتر مسعود علیمحمدی و شهید مجید شهریاری، با خانواده‌های این دانشمندان شهید دیدار کردند. در اواسط حضور مقام معظم رهبری در منزل شهید علیمحمدی، همسر شهید با نشان دادن قاب عکسی به رهبر انقلاب، خاطره‌ خود را از ماجرای سفر حج تمتع به اتفاق همسرش در سال 1383، برای ایشان بازگو کرد. وی، با تأکید بر این‌ که شهید علیمحمدی هیچ کاری را بدون مطالعه و شناخت عمیق انجام نمی‌داد، گفت: «این سفر بهترین هدیه‌ معنوی از سوی همسرم بود؛ چرا که ماجرا و فلسفه‌ تمام اعمال حج را به صورت لذت‌ بخشی برای من بازگو می‌کرد و این، بهترین لحظات عمرم بود». خانم کرمی، افزود: «همسرم در صفا و مروه  به من می‌گفت: خودت را بگذار جای هاجر و ببین چه حسی داری. یا در رمی جمرات می‌گفت: فرض کن جای حضرت ابراهیم(ع) بودی و می‌خواستی فرزندت را ببری به قتلگاه. آن‌وقت شیطان وسوسه‌ات می‌کرد». لازم به ذکر است رهبر انقلاب در پایان این دیدار با تقدیر از روحیات معنوی شهید علیمحمدی، همسر و خانواده‌ ایشان را به حفظ و انتقال این روحیه توصیه کردند.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۷:۴۰

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۷:۴۱

شهید مسعود علیمحمدی

خلاصه زندگی نامه

 شهید مسعود علیمحمدی، استاد تمام دانشکده فیزیک دانشگاه تهران، نخستین دانش آموخته دکترای فیزیک دانشگاه صنعت شریف بود که در دی ماه 1388به هنگام بیرون آمدن از منزلش بر اثر انفجار یک بمب کنترل از راه دور به دست عوامل موساد به شهادت رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع