جستجو در مطالب و اشخاص
شهید مرتضی ساده میری معروف به شهید هَلَتی در سال 1340 در خانواده مذهبی در شهرستان "ایلام" به دنیا آمد. او در محیطی با مشکلات اقتصادی، فرهنگی و... که اکثر خانواده های ایرانی ساکن در مناطق محروم از آن رنج می بردند، بزرگ شد. مرتضی ساده میری تحصیلات خود را در ایلام آغاز کرد و با موفقیت به پایان رساند. او که از مبارزین انقلابی بود با پیروزی انقلاب اسلامی به جهاد سازندگی پیوست. با آغاز جنگ تحمیلی او به سپاه پاسداران پیوست و به جبهه های نبرد شتافت. مرتضی ساده میری در بین بچه های لشگر به هَلَتی معروف بود، چرا که او 8 سال دفاع مقدس را در هَلَت ها گذراند. هَلَت در لهجه ایلامی به تپه ماهورهای رملی بی آب و علف می گویند که شرایط زندگی در آنجا بسیار سخت است. مرتضی ساده میری در عملیات "والفجر 5"، "والفجر 9"، "والفجر 10"، "کربلای 1"، "کربلای 10"، "نصر 4" و "نصر 8" سمت فرماندهی گروهان و ستاد گردان را بر عهده داشت. او در 8 سال دفاع مقدس ضمن حضور در جبهه های نبرد بارها مجروح شد اما به فیض شهادت نائل نشد تا اینکه در 25 اسفند ماه 1369 در دامنه های قلاویزان، در عملیات پاکسازی مناطق غرب کشور از وجود منافقین به شهادت رسید.  

با آغاز نهضت امام خمینی(ره)، ساده میری مشتاقانه به صفوف مبارزین پیوست و تا پیروزی انقلاب اسلامی لحظه ای آرام نگرفت. او با آنکه نوجوانی بیش نبود به مبارزه با رژیم پهلوی می پرداخت. با شدت گرفتن اعتراض‌ها علیه رژیم پهلوی و برپایی تظاهرات، مرتضی ساده میری که چهره ‌شناخته شده ‌ای برای مأمورین بود، مورد فشار قرار گرفت از این رو ایلام را به قصد تهران ترک کرد. او در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی و پس از تشکیل جهاد سازندگی به این نهاد انقلابی پیوست.  

با شروع ناآرامی های ضدانقلاب و بعد از آن آغاز جنگ تحمیلی، مرتضی ساده میری به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست. خود او می گوید: «... بنا به علاقه وافرم به عضویت رسمی سبز پوشان لشگر امیرالمومنین(ع) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمدم و خدمتم را از گردان 503 شهید بهشتی به عنوان مسئول دسته آغاز کردم.» او که به خاطر مهارت عجیبش در شناسایی "هلت ها"، تپه های یکدستی که در حد فاصل مهرام و دهلران قرار دارد، به مرتضی هلتی معروف شده بود، در اولین عملیات شناسایی خود سربلند بیرون آمد و پس از آن فرماندهی یکی از دسته های گردان شهید بهشتی را عهده دار شد.  

ساده میری در عملیات‌های برجسته فراوانی شرکت کرد: او زمینه را برای عملیات بزرگ "والفجر 5" آماده کرد؛ این عملیات که در 27 اسفند ماه 1362 با رمز "یا زهرا" آغاز شد، پیروزی بزرگی را برای رزمندگان اسلام به همراه داشت و با آزادی ارتفاعات متعدد، بسیاری از یگان‌های دشمن را نابود کرد. در سال 1364، مرتضی هلتی فرمانده گروهان شد و از "چنگوله" به "چغارعسگر" رفت اما هنوز هم یکی از کارهای اصلی او شناسایی و عملیات ایذایی بود. او در عملیات شناسایی که به همراه "حاج یادگار"، "محسن کریمی" و دیگر یاران بود، پس از پشت ‌سرگذاشتن موانع خطرناک، به نبرد با "گوش ‌برها" (مزدورهای داخلی که برای نیروهای بعثی جاسوسی می‌کردند) پرداختند. در این نبرد حاج یادگار به شهادت رسید و مرتضی به کمک "عزیزپور"، تک تیراندازی از نیروهای عراقی را که هیچ‌گاه تیرهایش به خطا نمی‌رفت، نابود کرد. در تیرماه 1365 در عملیات "کربلای 5"، که به قصد آزادسازی شهر مهران صورت گرفت، مرتضی هلتی برای نخستین بار مجروح شد. پس از نوروز 1366 و انجام چند رشته عملیات شناسایی در ارتفاعات غرب، مرتضی هلتی به مرخصی رفت اما تحمل ماندن در شهر را نداشت و مجدداً و قبل از پایان دوران مرخصی به جبهه بازگشت. پس از آن عملیات "نصر4" و عملیات "والفجر 10" با شجاعت‌های مرتضی هلتی و افراد گروهش، "کرمی"، "قضبان" و "الماسی" و... و صدها رزمنده دیگر پیش رفت و در هر یک از این عملیات‌ها، او شاهد شهادت تک تک دوستانش بود.  

پس از 8 سال دفاع مقدس، مرتضی ساده میری همچنان به حفظ سنگر و دفع حملات گهگاه عراقی‌ها پرداخت. در زمستان 1369، با آغاز جنگ عراق و کویت، او به همراه یک گروهان برای مبارزه با منافقین به خاک عراق نفوذ کرد و موظف به تصرف پاسگاه "الصیحه" شد. مرتضی ساده میری در این نبرد، با آتش گلوله عراقی‌ها، به سختی مجروح شد و به کمک "ایل ‌خان منصوری"، همرزم قدیمیش از خاک عراق نجات یافت اما سرانجام در 25 اسفند ماه 1369،‌ یعنی درست در سالگرد عملیات "والفجر 10" مرتضی هلتی به شهادت رسید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۸:۱۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۸:۱۲

شهید مرتضی ساده میری

خلاصه زندگی نامه

 شهید مرتضی ساده میری، سردار بزرگ جبهه ایلام و مهران که پس از رشادتها و حماسه ها در 8 سال دفاع مقدس، سرانجام در عملیات پاکسازی مناطق غرب کشور توسط منافقین به شهادت رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع