جستجو در مطالب و اشخاص
شهید محمد علی فیاض ‌بخش در سال 1316 در تهران متولد شد. او تحصیلات ابتدایی را در دبستان "خسروی" و تحصیلات متوسطه را در کنار دروس حوزوی شامل جامع ‌المقدمات و ادبیات عربی فرا گرفت و خدمت سربازیش را در تفرش و رودبار به پایان برد. فیاض‌ بخش از دانشگاه تهران مدرک پزشکی گرفت و دوره تخصصی جراحی را در بیمارستان "سینا" به پایان رساند. او موسس انجمن امدادگران امام خمینی(ره) بود. این شهید آسایشگاه معلولان انقلاب را با همکاری انجمن امدادگران امام(ره) و کمیته امداد، زیر نظر بنیاد شهید راه‌اندازی کرد. طبابت و ویزیت رایگان به مدت 4 سال، تاسیس کلینیک "سلمان فارسی" با همکاری شهید دکتر "لواسانی"،‌ آموزش کمک‌های اولیه پزشکی برای خدمت به مجروحان و معلولان انقلاب از دیگر فعالیتهای این شهید بزرگوار بود. شهید فیاض بخش به عنوان مدیرکل توانبخشی در وزارت بهداری مشغول به کار شد. پیشنهاد لایحه سازمان بهزیستی کشور و پیگیری برای تاسیس چنین سازمانی جدا از وزارتخانه بهداشت از اقدامات دیگر این شهید بود. محمد علی فیاض ‌بخش در کابینه شهید رجایی، به عنوان وزیر مشاور و سرپرست بهزیستی خدمت می‌ کرد. ایشان در شامگاه 7 تیر 1360 در انفجار دفتر حزب جمهوی اسلامی به شهادت رسید.  

فیاض بخش فارغ التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه تهران بود. او در زمان تحصیل دوره متوسطه، جامع المقدمات را نیز نزد یکی از طلاب تهران فراگرفت که این آموزش تا اواسط دوران دانشگاه ادامه یافت. او در تمام طول زندگی هیچ گاه از اشاعه فرهنگ اسلامی غافل نبودند و حتی بیماران قدیمی ایشان که از ناحیه تفرش و رودبار که فیاض بخش خدمت سربازیش را در آنجا گذراند و یا سقز و سبزوار و یا دهات کردستان، هنوز به مطب او مراجعه می کردند خاطرات زیادی از مساجد و آب انبارهایی که ایشان بانی خیرش بوده اند، دارند. او دوره تخصصی خود را نیز در بیمارستان سینا گذراند و پس از آن به مدت 4 سال بطور رایگان در بیمارستان کمک شماره 3 وابسته به دانشگاه به جراحی و طبابت بیماران نیازمند مشغول بودند. محمد علی فیاض بخش در سال 1345 با همکاری بعضی دوستان همفکر از جمله شهید "سید محمد باقر لواسانی" کلینیک سلمان فارسی را در دروازه شمیران دایر نمودند. او در کلینیک و در منزل کمکهای اولیه پزشکی را برای کمک به مجروحین و معلولین انقلاب به طور پنهانی آموزش می داد که این برنامه بعداً در حسینیه محلاتیها مرکزیت پیدا کرد که در سطح وسیعی و در سراسر کشور با همکاری وزارت بهداری ادامه یافت.  

فیاض بخش در سال 1358 با کمک امدادگران دوره دیده کمیته آسایشگاه معلولین انقلاب دروس را تأسیس کرد و در هنگام عزیمت امام(ره) از پاریس جزو پزشکان معتمد مدرسه علوی بود. او تا سال 1358 کار دولتی را به صورت استخدام نپذیرفت ولی در این سال با سابقه هایی که در مورد معلولین انقلاب داشتند به عنوان مدیر کل توانبخشی در وزارت بهداری مشغول به کار شد. 

محمد علی فیاض بخش بعد از آشنایی با پراکندگی سازمانهای رفاهی ـ توانبخشی کشور و عدم هماهنگی و کارآیی برنامه آنها ، با کمک و همفکری شهید سید محمد باقر لواسانی و تنی چند از همفکران لایحه سازمان بهزیستی کشور را به شورای انقلاب پیشنهاد و با پیگیری شبانه روزی بالاخره با الطاف الهی این سازمان را به وجود آوردند و یک سال به طور شبانه روزی به کار سازماندهی تشکیلات و بودجه و برنامه ریزی سازمان پرداختند تا آنجا که سازمان بهزیستی کنونی کشور به عنوان ارگانی دولتی مردمی که صرفاً در خدمت مجروحین و معلولین جامعه است در حال گسترش فعالیتهای رفاهی ـ توانبخشی است. 

سازمان بهزیستی از زمانی که به عنوان نهادی مستقل شروع به کار کرد سرپرستی جز دکتر فیاض بخش را به یاد نمی آورد. یکی از کسانی که اصرار بر لزوم جدایی بهزیستی از وزارت بهداری داشت، شهید فیاض بخش بود که بعد از جدایی این سازمان از وزارت بهداری به عنوان سرپرست آن مشغول به کار شد. سازمان بهزیستی، سازمانی است که ارائه تأمین اجتماعی به میلیونها معلول جسمی و ذهنی را بر عهده دارد. این سازمان در 24 تیر ماه 1359 از وزارت بهداری جدا شد و از 28 تیر ماه کار خود را مستقلاً آغاز کرد و بلافاصله مطالعه و بررسی کارشناسان و متخصصان این سازمان برای توسعه و گسترش مراکز بهزیستی کشور آغاز شد. سازمان بهزیستی وظیفه دارد تمام معلولان، بی سرپرستان، مستمندان، سالمندان و تمام کسانی که درمانده و بینوا هستند را تحت پوشش قرار دهد. اولین سرپرست این سازمان دکتر فیاض بخش بود که با فعالیتهای شبانه روزی خود سروسامانی به وضع داخلی این سازمان داد و طرحها و برنامه های زیادی را برای تأمین خدمات اجتماعی به تمام محرومان کشور ارائه کرد. او خود را نماینده معلولین و محرومین می دانست و در هیئت دولت و مجلس شورای اسلامی و انقلاب فرهنگی و دیگر مجامع و حتی در جلسات خانوادگی به شرح موقعیت و وضعیت معلولین و مجروحین پرداخته و از حقوق آنان دفاع و امکانات موجود را برای ولایت و توانبخشی آنان بسیج می نمود و همواره می گفت معلولین و محرومین برای این مرا وزیر کردند که بتوانم در این مجالس شرکت نموده صدای آنان را به دیگران برسانم.  

3 روز قبل از شهادت، محمد علی فیاض بخش در جلسه مدیران ستادی بهزیستی خطاب به مدیران اظهار داشت، ‌در تشکیلات به جای فرد باید سیستم کار کند و سعی کنید نیروهایی را که احتیاج دارید بسازید و سیستمی بسازید که اگر یک نفر نبود دیگری بجای او بتواند خدمت کند. من اگر انشاالله ترور شدم سازمان از هم پاشیده نشود سعی کنید آدم بسازید و آدم تربیت کنید که تشکیلات به فرد متکی نباشد، به این مسئله بیشتر فکر کنید. او سر انجام در 7 تیر ماه 1360 در انفجار حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید. 

شهید فیاض بخش یادبودهای ارزنده دیگری از خدمات اسلامی خود برای امت اسلام داشتند و از آن جمله کمیته امدادگران امام خمینی(ره) است. او یکی از سه نفر معتمدین پزشکی گروه رابط با ستاد 7 نفری منتخب امام(ره) در انقلاب فرهنگی بودند و در شاخه پزشکان حزب جمهوری اسلامی ایران فعالیت داشت. شهید فیاض بخش به عنوان وزیر مشاور و سرپرست سازمان بهزیستی دولت شهید رجایی اقدامات بسیاری را در سازمان بهزیستس کشور مدیریت کرد به گونه ای که سازمان بهزیستی در مدت 6 ماه از زمان تأسیس، مرکز آموزش معلولان توانبخشی دکتر شریعتی را احداث و مورد بهره برداری قرار داد که در این مرکز دختران عقب مانده جسمی حرفه آموزی می شوند. همچنین دهکده توانبخشی قصر فیروزه برای آموزش حِرف مختلف برای پسران تجهیز شد و مورد استفاده قرار گرفته است. تجهیز و احداث مرکز جدیدی در کهریزک برای معلولین جنگ نیز یکی دیگر از اقدامات سازمان بهزیستی است که این مرکز مجهزترین مرکز فیزیوتراپی در خاورمیانه است.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۱:۴۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۱:۴۶

شهید محمد علی فیاض بخش

خلاصه زندگی نامه

 شهید محمد علی فیاض بخش، پزشک متخصص که در دولت شهید رجایی به عنوان وزیر مشاور و سرپرست سازمان بهزیستی کشور خدمات ارزنده ای را برای ایجاد، تشکیل و خدمات رسانی سازمان بهزیستی انجام داد. ایشان از شهدای هفتم تیر هستند که در انفجار دفتر حزب جمهوری به شهادت رسیدند. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع