جستجو در مطالب و اشخاص
شهید سید محمد جواد شرافت در 12 مهر ماه 1306 در شوشتر در خانواده ای متعهد به دنیا آمد. شرافت در 14 سالگی به تشکیل انجمن تبلیغات اسلامی با همکاری جمعی از دوستانش همت گماشت. او در 16 سالگی به شغل شریف معلمی روی آورد و در شهر شوشتر به تدریس مشغول شد. محمد جواد شرافت در سال 1331 به اهواز تبعید شد و تا سال 1342 در آموزش و پرورش به افشاگری ظلم و فساد طاغوت پرداخت. او در 15 خرداد 1342 به خاطر شورش در شهر، توسط ساواک دستگیر و به تهران تبعید شد. شرافت در سال 1345 با همکاری جمعی از جمله شهید رجایی برنامه اعتصاب و تظاهرات معلمان را تدارک دیده و به اجرا درآوردند که ساواک آنها را به "بیدخت گناباد" تبعید کرد و پس از مدتی به چالوس و از آنجا به کرج و دوباره به تهران بازگرداند. سید محمد جواد شرافت پس از پیروزی انقلاب به عنوان مشاور شهید رجایی، وزیر وقت آموزش و پرورش، انتخاب شد. او در ضمن عضو هیئت رئیسه بنیاد فرهنگی البرز هم بود و در چهار انتخابات سراسری کشور نیز جزو هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات استان تهران انجام وظیفه کرد. شرافت در اولین دوره مجلس شورای اسلامی به نمایندگی مردم شوشتر برگزیده و به مجلس راه یافت. او در مجلس به عنوان معاونت کمیسیون بازرگانی انجام وظیفه کرد. سید محمد جواد شرافت سرانجام در 7 تیر ماه 1360 در سن 54 سالگی در انفجار دفتر حزب جمهوری به دست منافقین به شهادت رسید.    

سید محمد جواد شرافت علاقمند به مسائل اسلامی و مذهبی بود و به همین منظور در 14 سالگی به تشکیل انجمن تبلیغات اسلامی با همکاری جمعی از دوستانش همت گماشت و مبارزه مستمری را در جهت اشاعه اسلام و تعالیم قرآن و نفی طاغوت فساد آغاز نمود. تبعید به اهواز شهید محمد جواد شرافت سالیانی چند در شوشتر بود و بعد در پی درگیری و مبارزه با یکی از کاندیداهای مجلس شاه، در سال 1331 به اهواز تبعید شد و تا سال 1342 مدتی را در ادارات مختلف و در آموزش و پرورش به روشنگری و بازگو کردن حقایق اسلامی و ظلم و فساد طاغوت گذراند. از این روی او چندین بار مورد تهاجم ساواک و مزدوران شاه قرار گرفت و دستگیر شد ولی به خاطر قیام مردم شهر و تعطیلی عمومی در اعتراض به دستگیری او، مجبور به آزادیش شدند. تبعید به تهران در 15 خرداد 1342، شرافت با یاری دیگر برادران مسلمان مخلصش برنامه وسیعی را طرح کرد و خود نیز در برنامه های سخنرانی شرکت می نمود و به فریاد اعتراض علیه ظلم و ستم رژیم ضد اسلامی و طاغوتی زمان می پرداخت و این جریان سبب شد که ساواک او را گرفته و در پوشش ادامه تحصیل به تهران تبعید نماید. برپایی جلسات تفسیر و مفاهیم قرآن شهید شرافت دانشجوی ممتاز در رشته اش شد ولی ساواک از ورودش به دانشسرای تربیت معلم ممانعت به عمل آورد. او در 38 سالگی با موفقیت در کنکور، وارد دانشگاه تهران شد. او برای آشنا نمودن مردم با قرآن و عمل به مفاهیم و حفظ آن جلسات تفسیر قرآن در روبروی دانشگاه تهران برپا نمود و با تلاش حقایق قرآنی را بنا بر موازین اسلامی به مشتاقان می آموخت. وحشت ساواک و تبعیدهای متوالی در سال 1345 با همکاری جمعی از معلمان متعهد آموزش و پرورش همچون شهید رجایی برنامه تظاهرات و اعتصاب معلمان ایران را تدارک دید و به اجرا در آورد که به تبعید و دستگیری او و جمعی دیگر از همرزمانش منجر شد و ساواک ایشان را به بیدخت گناباد و پس از مدتی به چالوس و از آنجا به کرج و باز به تهران تبعید نمود. ساواک با هر بار انتقال شهید شرافت از شهری به شهر دیگر بخصوص شهرهای کوچک فکر می کرد که دیگر فعالیتهای او پایان می گیرد یا دامنه آن کوتاه و محدود می شود ولی تجربه 3 سال و اندی شهید شرافت در کرج، به ساواک فهماند که اشتباه می کند و انتقال ایشان به کرج کار غلطی بوده است.  

ساواک پس از ناموفق ماندن فشار و تبعید و گرفتن سنگر تدریس از شهید شرافت عاقبت تصمیم بر قتل وی گرفت و بنا بر پرونده های بدست آمده ساواک، ایشان قرار بود که در یک حادثه ساختگی به شهادت برسند ولی شهید شرافت آنروز مریض شد و این توطئه عقیم ماند. به هر حال پس از سالیانی چند دربدری و تبعید، محمد جواد شرافت به تهران انتقال یافت و در هنرستان "مافی" شروع بکار کرد و در آنجا به همراه شهید شهسواری، به ادامه جهاد پی گیر حق علیه باطل پرداخت. در همین هنگام جلسات درس تفسیرش را بار دیگر در مسجد الحسین و نیز در دماوند از سرگرفت و این کار 5 الی 6 سال ادامه یافت تا آنکه در هنگامه انقلاب اسلامی به تهران آمد و بهتر آن دید که جلسه را مدتی تعطیل نماید تا به مسائل انقلاب بپردازد.  

پس از پیروزی انقلاب اسلامی محمد جواد شرافت مدتی در سمت مشاور شهید رجایی، وزیر وقت آموزش و پرورش، به فعالیتهای خود ادامه داد و در ضمن عضو هیئت رئیسه بنیاد فرهنگی البرز هم بود و در چهار انتخابات سراسری کشور نیز جزو هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات استان تهران انجام وظیفه نمود. نمایندگی مجلس شورای اسلامی او هنگام انتخابات مجلس شورای اسلامی کاندیدای نماینده مجلس شورای اسلامی از استان تهران شد ولی چون علمای شوشتر از ایشان خواستند که انجام وظیفه را به نمایندگی از شوشتر عهده دار شوند، پذیرفته و به شوشتر رفته و در همان مرحله اول انتخابات به نمایندگی اولین دوره مجلس شورای اسلامی برگزیده شدند. معاونت کمیسیون بازرگانی ایشان در مجلس به عنوان معاونت کمیسیون بازرگانی انجام وظیفه کردند. در جریان عزل بنی صدر و رأی به عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور، ایشان با تمام تهدیداتی که منافقین کرده بودند بدون کوچکترین هراسی در رأی گیری شرکت کرده و رأی مثبت به عزل بنی صدر دادند.  

سید محمد جواد شرافت هفتم تیرماه 1360 در سن 54 سالگی در جلسه ای که به همراه دیگر یاران هم پیمانش برای تثبیت اسلام و استحکام نهال انقلاب اسلامی در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی گرد آمده بودند، در ناجوانمردانه ترین شکل بدست منافقان و کفار به شهادت رسید. از شهید محمد جواد شرافت دو اثر به جای مانده است: ترجمه زندگانی حضرت فاطمه(س) و "مردگان با ما سخن می گویند".  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۶:۳۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۶:۳۸

شهید محمد جواد شرافت

خلاصه زندگی نامه

 شهید سید محمد جواد شرافت، نماینده مردم شوشتر در مجلس شورای اسلامی که به عنوان معاونت کمیسیون بازرگانی انجام وظیفه کرد و سرانجام در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع