جستجو در مطالب و اشخاص
شهید علی درخشان در سال 1319 در تهران به دنیا آمد. درخشان پس از پایان تحصیلات متوسطه در مبارزات ضد رژیم با برادران عسگر اولادی و شفیق به همکاری پرداخت و پس از تاسیس نهضت آزادی در کنار آیت الله طالقانی و دکتر شیبانی و شهید رجایی فعالیت می کرد. درخشان از سال 1350 فعالیت با شهید بهشتی و حجت الاسلام مهدوی کنی را تا سرنگونی رژیم ادامه داد. او با اکثر مؤسسات خیریه و صندوق قرض الحسنه همکاری نزدیک داشت و پس از تاسیس حزب جمهوری اسلامی بعنوان مسئول امور مالی حزب انجام وظیفه کرد. شهید مطهری و شهید بهشتی و آیت الله طالقانی بنحو عجیبی به او علاقه داشتند و همیشه تا نام درخشان به میان می آمد همه از او تعریف می کردند و سرانجام هم در کنار شهید بهشتی و دیگر یاران امام(ره) در انفجار دفتر حزب جمهوری به شهادت رسید.  

شهید درخشان از مبارزینی بود که حدود 25 سال سابقه مبارزه با رژیم شاه را داشت. او سال 1340 در حکومت امینی، در تظاهرات ها شرکت می کرد و در سال 1341 و آغاز نهضت امام خمینی(ره) به پیروان خط امام(ره) پیوست و مبارزه علیه رژیم پهلوی را تحت رهبری امام ادامه داد. او اعلامیه های مراجع و بزرگان را چاپ و پخش می کرد و در برنامه ریزی و تشکیل مجالس فعال بود. درخشان در تظاهرات روزهای قبل از 6 بهمن ماه 1341 و تعطیلی بازار، با همراهی سایر دوستانش نقش مؤثری داشت. او علاوه بر این کارها، کار تدارک مالی را نیز برعهده داشت و در جهت جمع آوری وجه مالی برای تأمین مخارج مبارزه بسیار فعال بود. او در کلیه میدان های مبارزه از فیضیه تا 15 خرداد و جریانات بعد از آن نقش شایسته ای ایفا نمود.  

در طول این سالها، درخشان تنها به مبارزه در بعد سیاسی اکتقا نکرد و در زمینه خدمات اجتماعی و سازمانهای خیریه سیاسی نیز شرکت میکرد؛ مانند تأسیس و اداره مدرسه رفاه، تنظیم اردوهای بظاهــر تفریحی و خانوادگی و در باطن سازنده و تربیت کننده مبارزین، تأسیس صندوقهای ذخیره و... که خود نیز عضو شورای صندوق اندوخته جاوید بود و با مدرسه علوی نیز همکاری داشت. او در جریان ورود امام(ره) و کمیته استقبال، یکی از مهمترین مسئولان تدارکات مدرسه رفاه و مدرسه علوی بود.  

با شروع انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) و مشارکت امت اسلامی، درخشان ضمن حفظ ارتباطش با نهضت آزادی به عضویت در مؤتلفه اسلامی درآمد. پس از دستگیر شدن مسئولان مؤتلفه اسلامی در سال 1343 و بهم خوردن نظم تشکیلاتی این سازمان، او همکاری خود را با مؤتلفه دوم ادامه داد. پس از آن درخشان امکانات و نیروهای خود را در اختیار سازمان مجاهدین قرار می داد تا جریان ارتداد و انحراف سازمان در سال 1354 آشکار شد و درخشان نیز از همکاری با آنها یاز ایستاد. در سال 1356 زمانیکه هیئت موتلفه دور هم جمع شد اولین کسی را که به میان خود طلبیدند شهید درخشان بود که در کنار شهید اسلامی و شهید عراقی و سایر دوستان قرار داشت؛ این جمعیت فعال، مؤثرین گروه در اداره مبارزات 2 ساله قبل از پیروزی تحت مدیریت اساتیدی چون: شهید مطهری و شهید بهشتی به شمار می رفت که درخشان نیز جزء هسته مرکزی آن به حساب می آمد.  

شهید درخشان در طول زندگی خویش همیشه مبارزه را مقدم به کسب میدانست در حقیقت کسب، پوششی برای اینگونه افراد است تا در سایه آن بتوانند به مبارزه بپردازند و ایشان 25 سال مبارزه با رژیم سفاک پهلوی را داشت. او با ثبت نام در حزب جمهوری به کلی کسب و کار را رها کرد و تمام وقت بدون آنکه وجهی دریافت کند در دفتر حزب مشغول خدمت بود با توجه به اینکه به طور دائم در اطاق دکتر بهشتی بود بهترین رابط خصوصی بچه ها با شهید بهشتی بود. 

علی درخشان سرانجام در هفتم تیرماه 1360 در کنار 72 تن یار صدیق امام(ره) شهد شیرین شهادت را نوشید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۶:۱۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۶:۱۸

شهید علی درخشان

خلاصه زندگی نامه

 شهید علی درخشان، عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی که در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع