جستجو در مطالب و اشخاص
شهید علی اکبر دهقان در سال 1327 در "تربت جام" و در یک خانواده متوسط کارگری که از وطن اصلی خود "یزد" به این شهر مهاجرت کرده بود، متولد شد. علی اکبر دهقان پس از پایان تحصیلاتش در دبیرستان "ابن سینا" تربت جام موفق به اخذ دیپلم و مأمور انجام وظیفه در یکی از روستاهای مجاور این شهر شد که به عنوان مدیر و آموزگار مشغول به کار شد. او در تابستان 1351 موفق به شرکت در اولین دوره کلاسهای تابستانی راهنمایی تحصیلی شد و پس از آن به تدریس در مدارس راهنمایی شهر پرداخت. شهید دهقان در رشته علوم تجربی و ریاضی، فوق دیپلم گرفت. علاقه او به مطالعه در مسائل اسلامی مانع ادامه تحصیل او شد و از آن پس به تدریس درس دینی و تشکیل جلسات و انجمنهای مذهبی مشغول شد. او برای همه مردم شهرش یک چهره مشخص مذهبی و پایبند به مکتب بود و در تمام ساعات روز با انبوهی از مشتاقان که به دور او جمع بودند به اشاعه شریعت حقه اسلام اشتغال داشت. او اولین کسی بود که پایه جلسات مذهبی را در سطح شهرستان تربت جام پی ریزی کرد. او در سال 1345 در جلساتی که تحت عنوان مبارزه با بهائیت تشکیل می شد، شرکت می کرد و همزمان با این فعالیت ها صندوق قرض الحسنه نیز تشکیل داد. در سال 1355، علی اکبر دهقان توسط ساواک دستگیر شد ولی به علت نداشتن مدارک کافی آزاد شد. در پیروزی انقلاب اسلامی، 22 بهمن 1357، او رهبر نهضت اسلامی در تربت جام بود. با شروع اولین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، او به عنوان نماینده مردم در مجلس انتخاب شد و با تصویب اعتبار نامه اش در 17 خردادماه 1359 رسماً در سنگر مبارزه مجلس قرار گرفت. علی اکبر دهقان سرانجام در هفتم تیر 1360 به درجه رفیع شهادت نائل آمد.  

شهید علی اکبر دهقان در حدود سالهای 1345 در جلساتی که تحت عنوان مبارزه با بهائیت تشکیل می شد، شرکت می کرد و خود یکی از پایه گذاران این انجمن در شهرستان تربت جام بود. او همزمان با این فعالیتها دست به تشکیل صندوق قرض الحسنه زد و با اعتمادی که مردم به او داشتند اداره آن را به عهده گرفت. او در این راه اقدامات مؤثر دیگری را نیز انجام داد؛ تأسیس کتابخانه "المهدی" از جمله اقداماتی بود که با تلاش ایشان انجام شد و برای نسل جوان باقی ماند. او در شهر تربت جام، یک محور مشخص اسلامی به شمار می رفت و به همین دلیل همیشه مورد تعقیب مقامات امنیتی بود. در حدود سالهای 1355، خانه شهید دهقان مورد هجوم مأمورین امنیتی قرار گرفت و او تحت الحفظ به ساواک برده شد که به علت نداشتن مدارک کافی آزاد شد. با این همه او یک لحظه هم دست از مبارزه بر نداشت. در آن زمان تمام مسائل مربوط به مبارزات، از خانه او شروع می شد. او یک رهبر انقلابی برای جامعه، مخصوصاً فرهنگیان و روشنفکران بود که بدون اغراق وجود او محرکی بسیار قوی برای حرکت به شمار می رفت و او در این راه سختی های فراوانی تحمل کرد.  

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شهید دهقان تمام وقت خود را صرف نهال نوپای انقلاب اسلامی کرد و مرجعی مورد اطمینان برای رفع مشکلات مردم شد. دهقان در انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و با توکل به خدا و تکیه بر توده های مستضعف در خط امام(ره) به عنوان نماینده مردم تربت جام به مجلس راه یافت و با تصویب اعتبارنامه اش در 17 خرداد ماه 1359 رسماً در سنگر مبارزه مجلس قرار گرفت.  

علی اکبر دهقان که در سنگر خانه ملت یکی از یاوران امام(ره) و نگهبانان وفادار و مبارز انقلاب بود، در 7 تیرماه 1360 در دفتر حزب جمهوری اسلامی و در کنار مردانی چون شهید بهشتی به فیض به شهادت رسید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۹:۳۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۹:۳۳

شهید علی اکبر دهقان

خلاصه زندگی نامه

 شهید علی اکبر دهقان، نماینده مردم تربت جام در اولین دوره مجلس شورای اسلامی بود که در انفجار دفتر حزب جمهوری به مقام رفیع شهادت دست یافت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع