جستجو در مطالب و اشخاص
شهید حجت الاسلام شیخ عبدالله میثمی در سال 1334 در خانواده ای مومن در شهر اصفهان به دنیا آمد. پدرش برای نامگذاری او به قرآن تفأل نموده بود و بر مبنای آیه 32 از سوره مریم نام او را عبدالله گذاشت. عبدالله دوران کودکی و نوجوانی را در دامن پاک پدر و مادر خود سپری کرد. وی در دوره دبیرستان همزمان با تحصیل در کنار پدرش به  کار می پرداخت. او از نوجوانی شور و علاقه خاصی به مسائل مذهبی و ترویج و تبلیغ علوم الهی داشت و شاید همین انگیزه او را در مسیر فراگیری دروس حوزوی و ورود به سلک روحانیت و طلبگی قرار داد. او از مبارزان انقلابی بود که در کنار درس به مبارزه با رژیم شاهنشاهی می پرداخت و دو سال و نیم از عمر خود را در زندان های رژیم گذراند. او در سال 1357 به دنبال مبارزات انقلابیون از زندان آزاد شد و با روحیه انقلابی خود برای به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی تلاش کرد. شهید میثمی تحصیلات حوزوی خود را در مقطع سطح به پایان رساند و در کنار دوستانی چون شهید ردانی پور برای یاری رساندن به کردستان رفت. او پس از تشکیل سپاه پاسداران شهر یاسوج به آن شهر رفت و سهم برزگی در تأمین امنیت و ثبات این منطقه داشت و مسئولیت دفتر نمایندگی امام(ره) در منطقه نهم را بر عهده گرفت. او از آغاز جنگ تحمیلی به جبهه های نبرد شتافت. او که سرباز امام(ره) بود به عنوان نماینده امام در قرارگاه خاتم الأنبیا انتخاب شد. و همراه با پاسداران سپاهی، بسیجی و ارتشی در بسیاری از عملیات ها حضور داشت تا اینکه در بهمن ماه 1365 در عملیات کربلای 5 به شهادت رسید.  

شهید میثمی در کنار کسب علوم دینی به اتفاق چند تن از دوستانش در مسجد محل، انجمن دینی و خیریه، هیأت حضرت رقیه(ع)، کلاسهای آموزش قرآن و صندوق قرض الحسنه را پایگذاری کرد و عملا مسئولیت ارشاد دوستان همسن و سال خود را به عهده گرفت و قرآن و مسائل سیاسی روز را به آنها تعلیم می داد که به تدریج همین محافل دوستانه به جلسات مخفی تبدیل شد. در این مقطع عمده توجه و تلاش عبدالله میثمی و دوستانش به پخش اعلامیه، کتاب و تبیین اهداف مبارزاتی و شخصیت حضرت امام خمینی(ره) و افشای خیانتهای رژیم شاهنشاهی نسبت به اسلام و مسلمین معطوف شد و سرانجام پس از چند سال تحصیل حوزه و تبلیغ و ترویج احکام الهی، در سال 1353 به همراه برادر شهیدش (حجت الا سلام رحمت الله میثمی) و چند تن دیگر از دوستانش به قم حجرت نمود و در مدرسه شهید حقانی سکنی گزید و به تعلیم و تربیت و تکمیل دروس دینی پرداخت. وی که در کنار درس به مبارزه با رژیم نیز مشغول بود، با خیانت یکی از منافقان تحت تعقیب قرار گرفت و  به همراه چند طلبه دیگر در همان سال دستگیر و روانه زندان شد در زندان با وجود آنکه شکنجه های زیادی را تحمل نمود، ذرهای نرمش نشان نداد و با تجاربی که داشت محیط زندان را به کلاس درس تبدیل نمود و در حالی که از محضر بعضی از روحانیون کسب فیض می کرد، به اتفاق سایر زندانیان هم بند به  تحقیق و مطالعه علوم و معارف قرآن و نهج البلاغه پرداخت. شهید میثمی که 30 ماه را در زندان ستمشاهی به سر برده بود، در سال 1357 به دنبال مبارزات انقلابیون به رهبری حضرت امام خمینی(ره) از زندان آزاد شد و پس از رهایی با روحیه انقلابی خود در جهت به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی از اهدای هر آنچه که در توان داشت کوتاهی نکرد.  

شهید میثمی با پیروزی انقلاب اسلامی جهت ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم رفت و از محضر استاد بزرگوار کسب علم کرد. او در کنار دوست دیرینه اش روحانی شهید مصطفی ردانی پور و برای یاری رساندن به این نهضت الهی مدتی را در کردستان گذراند و از آنجا به دنبال تشکیل سپاه یاسوج به آن شهر عزیمت کرد، تا در کنار عزیزان پاسدار به سازماندهی و ارشاد عشایر مرحوم بپردازد. او که بعد از آزادی از زندان با سابقه قبلی خود می توانست در بسیاری از مناطق حساس کشور نیروی کار آمد باشد ولی گمنامی را  برگزید. شهید میثمی در مدت حضور در استان کهگیلویه و بویر احمد سهم بزرگی در تامین امنیت و ثبات این منطقه عشایری داشت و تلاشهای فراوانی برای کمک و رسیدگی و مستمندان و خانواده های شهدا به کار بست. او علاوه بر خدمت در سپاه، در تشکیل بسیاری از نهادهای انقلاب اسلامی در استان کهگیلویه و بویر احمد نقش داشت و همواره مورد مشاوره مسئولین استان قرار می گرفت. پس از 30 ماه خدمت و تلاش شبانه روزی در آن منطقه محروم، از سوی نماینده حضرت امام(ره) در سپاه به عنوان مسئول دفتر نمایندگی حضرت امام(ره) در منطقه نهم (فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویر احمد) منصوب شد.  

از آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اسلامی شهید میثمی جنگ را یک نعمت بزرگ و یک سفره  گسترده الهی می دانست و معتقد بود هر کسی بیشتر بتواند در جنگ شرکت کند از این سفره الهی بیشتر بهره برده است. لذا در بسیاری از صحنه ها و مناطق عملیاتی حضور فعال داشت و در یکی از آنها (تپه های شهید صدر)، برادرش در مقابل چشمانش به شهادت رسید. او همچنین به تاسی از حضرت امام(ره) معتقد بود که جنگ در راس همه امور است و بقیه مسائل در مرحله بعد بنابراین بسیار مشتاق بود که همیشه در جبهه بماند، تا اینکه از طرف شهید محلاتی، نماینده حضرت امام(ره) در سپاه، به مسئولیت نمایندگی امام در قرارگاه خاتم الانبیا(ع) که قرارگاه مرکزی و هدایت کننده تمامی نیروهای سپاه و بسیج و سایر نیروهای مردمی بود، برگزیده شد، تا با حضور در میان برادران سپاهی، بسیجی و ارتشی، شمع و محفل رزمندگان و مایه قوت قلب آنان باشد. شهید میثمی که با علاقه و عشق بی نظیر این سنگر را انتخاب کرده بود، در آن شرایط حساس در کنار فرماندهان و رزمندگان، توانست نقش مهمی را در انسجام نیروها و رشد معنویات در جبهه ایفا کند. سخن او همواره و بخصوص در خطوط مقدم نبرد و شبهای عملیات الهام بخش رزمندگان و مسئولان جنگ بود.  

عبدالله میثمی 9 بهمن ماه 1365، در شلمچه، منطقه عملیاتی کربلای 5 از ناحیه سر مورد اصابت ترکش قرار گرفت و بعد از 3 روز در 12 بهمن ماه به شهادت رسید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۱:۱۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۱:۱۲

شهید عبدالله میثمی

خلاصه زندگی نامه

 شهید حجت الاسلام عبدالله میثمی، نماینده امام(ره) در قرارگاه خاتم الأنبیا بود که در عملیات کربلای 5 به شهادت رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع