جستجو در مطالب و اشخاص
شهید سید عبدالحسین دفتریان در 21 آذر ماه 1323 در اصفهان، در خانواده ای ‌متوسط و مذهبی بدنیا آمد. دوران تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در اصفهان گذراند، به نحوی که در ضمن تحصیل بکار اشتغال داشت و قسمتی از هزینه خانواده را تقبل می نمود. او پس از پایان خدمت سربازی موفق به اخذ دیپلم شد و در سال 1348 وارد مدرسه عالی بازرگانی شد. رشته تحصیلی شهید دفتریان حسابداری و اقتصاد بود که در سال 1352 موفق به اخذ مدرک لیسانس از مدرسه عالی بازرگانی شد. اخذ این مدرک این امکان را به عبدالحسین دفتریان داد که ضمن بر عهده گرفتن مسئولیت امور مالی سازمان محیط زیست، با عنوان سرممیزی وزارت مسکن و شهرسازی به کار مشغول گردد. او پس از پیروزی انقلاب اسلامی ریاست هیئت مدیره شرکت واحد را بر عهده گرفت و مدتی بعد به مدیریت امور مالی نخست وزیری منصوب گشت. سید عبدالحسین دفتریان در 8 شهریور ماه 1360 در سن 47 سالگی دعوت حق را لبیک گفت و در اثر انفجار بمب در ساختمان نخست وزیری به شهادت رسید.  

عبدالحسین دفتریان در تیرماه 1348 وارد وزارت دارایی شد که در قسمت مالیاتها به سمت ممیـز اشتغال داشت و بعد از چندی به دیوان محاسبات منتقل شد و سپس به عنوان سر ممیز در وزارت مسکن و شهر سازی بکار اشتغال یافت و همزمان با آن عهده دار مسئولیت امور مالی سازمان محیط زیست بود و تا پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) این سمت معاونت مالی را دارا بود . پـس از انقلاب، دفتریان مدتی در شرکت واحد به سمت رئیس هیئت مدیره انتخاب شد و پس از آن به دعوت وزارت دارایی در دیمـاه 1359 مسئولیت مدیریت مالی نخست وزری را به عهده گرفت. به گواهی همسر شهید دفتریان و کلیه کسانی که به نحوی با وی آشنائی داشتند ایشان فردی بسیار جدی، سریع العمـل، صدیق و پر کار بود و شاید یکی از دلائل تغییر سمتهای او همین خصوصیات ویژه اخلاقی بوده است و نیــز از طرفی او احساس می کرد که بنا بر عهدی که برای خدمت به اسلام و وطن عزیزش دارد مسئولیتهایی که به او واگـذار کرده اند کم است و از سوی دیگر چون وی را فردی لایق و صدیق یافته بودند، پیشنهادات بسیاری در زمینه سمتهای مختلف مملکتی به ایشان ارائه میگردید.  

در 8 شهریور ماه 1360، انفجاری در دفتر نخست وزیری ایران صورت گرفت. در این روز، قرار بود جلسه شورای امنیت کشور در ساختمان نخست وزیری به ریاست شهید محمد علی رجایی، رئیس جمهور تشکیل شود. بر اثر انفجار دفتر نخست وزیری، محمد علی رجایی رئیس جمهور، محمد جواد باهنر نخست وزیر، عبدالحسین دفتریان مدیرکل مالی اداری نخست وزیری و هوشنگ وحید دستجردی به شهادت رسیدند. در لحظه انفجار، وقتیکه عبدالحسین دفتریان صدای انفجار را می شنود بلافاصله برای کمک به برادران حاضر در نخست وزیری، اطاق کار خود را ترک می کند و برای جمع آوری اسناد و مدارک مهمی که وظیفه حفاظت از آنها را بعهده داشت به طبقه بالا می رود. او پس از نجات اسناد هنگامیکه تصمیم میگیرد به طبقـه پائین بیاید بعلت فشار غلیظ دود ناشی از انفجار که منجر به بسته شدن راه پله ها و کلیه راه های خروجی شده بود، تصمیم گرفت بوسیله آسانسور به طبقه پائین بیاید. چند لحظه پس از حرکت آسانسور ناگهان جریان برق ساختمان قطع شده و آسانسور متوقف میگردد. در این هنگام شهید دفتریان دست خود را از شکاف زیر در آسانسور بیـرون آورده و کمک می طلبد. بنا به گفته شاهدان عینی و برادران حاضر در صحنه حادثه ‌شیلنگ کپسول اکسیژن را بداخــل آسانسور هدایت میکنند، ناگهان دود و آتش بنحوی محوطه را تاریک میکند که چشم انسان قادر به دیدن صحنـه نبوده است. پس از اتفای حریق با شکستن درب آسانسور پیکر مطهر شهید سید عبدالحسین دفتریان را از آسانسور خارج نموده و به بیمارستان انقلاب که جنب نخست وزیری قرار دارد. منتقل کردند. بنا به گفته برادر پاسـداری که از نزدیک شاهد لحظات آخر حیات شهید بوده است‚ فعالیت شدید امداد گران بیمارستان برای دادن تنفس مصنوعی به وی آغاز میگردد ولی با کمال تأسف پیش از شروع خدمات درمانی به شهادت می رسند.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۳:۲۰

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۳:۲۰

شهید عبدالحسین دفتریان

خلاصه زندگی نامه

 شهید سید عبدالحسین دفتریان، مسئول امور مالی نخست وزیری که در انفجار دفتر نخست وزیری به شهادت رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع